Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЖЕСТОК ОДГОВОР НА МИЦКОСКИ: Oна што за вас е одлична надворешна политика, за граѓаните е распродажба на државните интереси и хроничен хаос!

62%
User Rating

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот фб профил одговори на статусот на Премиерот Зоран Заев кој кажа дека се водело одлична надворешна политика и дека бил свесен за некои пропусти во внатрешната политика и дека тоа ќе се средело по принципот на работа која ја практикувал како градоначалник на Струмица.

Мискоски порача: “oна што Зоран Заев го нарекува “одлична надворешна политика”, за граѓаните и за нашата држава преставува распродажба на националните и државни интереси. Не е поентата да се биде актуелен во регионот по тоа што се попуштило, или отстапило, туку суштината е да се биде актуелен во сопствената земја застапувајќи ги државните и национални интереси. А во изминатот период владата стана актуелна по попуштањето, но не и по одбраната на интересите, па се изроди закон за јазици кој е неуставен и хаотично однесување без концепт во поглед на спорот со јужниот сосед. Народот вели ако се среди сопствениот двор, тогаш може да се збори и за соседниот.” напиша Мицкоски.

loading...

Тој се осврна на внатрешната состојба во државата опишувајќи дека постои хроничен хаос и африканизација на државата.

“- А сликата за Македонија е далеку од розева. И она што премиерот вели дека е “свесен за некои пропусти во домашната политика” за граѓаните е хроничен хаос во секое поле и област што е директна последица на неспособноста да се менаџира со домашната економија, да се креираат реформи и унапредат состојбите, но и неспособност да се реализира ветеното. Ќе потсетам дека оваа влада велеше дека има темелна анализа за состојбите и пред да дојде ветуваше живот, но тој никако да стигне. Имаме африканизација и уназадување на Македонија во однос на сите критериуми, не само во поглед на демократијата и усовршениот политички терор на власта, туку и во здравството, образованието, науката, студентскиот стандард и младите, земјоделието, економијата”-напиша Мицкоски.

Мицкоски на тезата на Зоран Заев дека работата од Струмица ќе ја пресликал низ цела држава напиша ”oпасното е тоа што принципите на работа на Заев во Струмица стануваат и принципи на работа во цела Македонија, тоа што во државата се случуваат десетици случаи на “Цареви Кули, Глобал, фамилијарни или пријателски тендери, 200.000€ по принципот евро за евро, живи луѓе ќе јадеме и сл..” и тоа не е нешто за фалење. Граѓаните се повеќе сваќаат колку е сериозна ситуацијата и колку многу се пропушта да се направи. Зборот никако да се преточи во дело. Македонија се буди и многу скоро ќе каже стоп за овие погубни политики на владата’’ пишува Мицкоски.

loading...

16 Comments

 1. Љупчо

  Во кои продавници има најголема навала ? Па јасно, кај што има тотална распродажба. И тие трговци прават најмногу зделки. И Зајко е успешен трговец со туѓа роба. Ама не е крив Зајко. Уште пред време кажа дека ќе ја витка кичмата и ќе тргува со името на државата. Кој разбра разбра, кој не му ја препушти сопствената судбина и судбината на неговото поколение на овој изрод.

 2. DLM

  Хм, значи вака имаме фб-премиер-квислинг и фб-опозиционер-конструктивец!
  Убаво се е дигитилзирано се е на фб и твит-твит. И додека квислингов фб-премиер ја распродава државата и сите нас со неа овој фб-опозиционеров збори за економија.
  Ќе му рече ли некој на фб-опозиционеров дека има 36 Македонци лажно обвинети за тероризам(замислете тероризам) и дека во таква ситуација да се збори за економија е инфантилно.
  Ќе му рече ли некој на фб-опозиционеров дека се носат закони за федерализација на Македонија?!
  Ќе му рече ли некој на опозинионеров дека на 27 април 2017г. е извршен државен удар и дека е инсталирана квислиншка власт во Македонија која работи на растурање на Македонија?!
  Како ли ќе водеше гувернерот Бејли политика и колонијални тутурутки ако немаше фб и твитер?!!!

  • DLM

   Упс моја грешка, сега видов го спомнал законот од тиранската пљатформа, ај можеби до крајот на годината ќе ги спомне и оние 36 Патриоти што гнијат во затворот!

 3. ZOKI

  MICKOVSKI CE VIDIME KOLKU TI VREDI ZBOROT KOGA CE POBARAAT OD VMRO I OD TEBE DA STAVIS POTPIS ZA PROMENATA NA IMETO . VO NIKOJ SLUCAJ NESMEES DA STAVIS POTPIS NEKA ZAJKO SE UDAVI VO SOPSTVENATA KAL.

 4. Stojan

  Абе господине Мицковски, дајте малку поактивно однесувајте се, истото важи и за ВМРО ДПМНЕ. Разбирам дека сте кратко време лидер на партијата, ами ова похрабро треба да се одигра. Направете стратегија со цели и јасно и гласно говорете секој ден. Македонија тоне вас никаде ве нема, со по некој фејсбук пост се јавувате само.

  На сите родољуби Македонци им препорачувам да се спремаат за Македонска пролет, во сите градови во Македонија, разговарајте со семејството, комшиите, роднините, пријателите, другарите, колегите. Мораме да го издржиме последниот напад, ајде на протести, поактивно на улиците, не плашете се, немојте да бидете апатични, разбудете се, воздигнете се!!!

 5. MANIMAL666

  Кои граѓани и која е вашата држава?

 6. Solun Skopje Sandanski vo Mk

  Duri I da e od opozicioniot lider – e premalku I prekasno. Zosto?
  Drzavata e od temel unistena.

 7. Sportist

  Ke bide uste pozestok : uste edna objava na po mefiumi… pa ke si vidi vlasta!
  Of mori msjcice….

 8. grobar ...

  Opozicionerski lideru na edna kupena dpmne-ovska kalakurnica,pice li vi mamino na site do eden vo taa “vrhuska”,nosete se bre u bestraga … trag da ne ostane od vas na Zemjata,krv vi ebam toa vasa,vie ste beter od onoa strumickono kopile so negovata “ekipa” … tevekelio edna uste kolku lugje ostanaa vo toa vase dpmne,za nekoj mesec nema da imate kvorim vo vasiot smrden izvrsen komitet … alooo se raspagjate,ke ve snema … so pobrzo toa podobro.

 9. Jordan Gruev

  Za Mickovski vazhno shto se iznaslika so Amerikancite i Evropejcite. A glumi deka branel nacionalni interesi. Lejka nevidena.

 10. Jordan Gruev

  Se soglasuvam so Stojan

 11. Ag'r

  Site dusmani koha ke izlezat nadvor davat izjavi na fejsduduk a koga ke se vratat vo drzavata traat kako picki…. da ne gi cue bejli duduksmit…micko trgnal po stapkite na prethodniot koha nesto treba da se sluci usveta fakja pa i izjavi dava…. micko i bez tebe i tvoeto drpmne moze i taka ke bide…. znaes deka stranci te nadenaa na taa funkcija…. a nie znaeme deka nesi eden od nasite

 12. BOND

  nema hrabrost ili nesmee da izleze javno da kaze sto ima za kazuvanje…samo fb kako mali deca

 13. Dimitar

  Imaše žestok odgovor za imeto, Albanizacijata, Bugarizacijata, Grkizacija itn.?

 14. Dragan

  Politika po Makedonski stil… ete tie se krivi za se, a nie da bevme na vlast med I mleko ke tecese po ulicite…
  Tipicno politikantsko odnesuvanje, kradci I korumpirani oportunisti – nisto drugo !

 15. Сведок

  Кога сте решиле Реформаторите да ги инсталирате во врхушката, можам само да ви кажам да се гонете у пичку мајчину. Дев веќе, бар да не се секирам повеќе за вас. Вие и ВМРО веќе немате никаква допирна точка.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ