Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЗАКОНИТЕ СЕ МРТВО СЛОВО НА ХАРТИЈА: ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека судот и ЈО ги кршат правата на притворените патриоти

User Rating

Судот и Јавното обвинителство ги кршат правата на притворените патриоти. Судот мора да ги исправи направените грешки. Неправедно и нехумано е жалба за второто продолжување на мерката притвор, уредно доставена на 30-ти јануари, да се стави на расправа после повеќе од 20 дена, само 6 дена пред истекот на деведесетиот ден зад решетки. Досегашните решенија за продолжување на притворот се идентични, без аргументирани образложенија, неиздржани и неточни, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Секој ден поминат во притвор на овие луѓе е тортура врз нив и нивните семејства. Пратеници, актери, интелектуалци, видни луѓе се јавно жигосани како терориристи се намерно држени во притвор во нечовечки и понижувачки услови се со цел нарушување на нивното здравје, интегритет и достоинство. Република Македонија станува држава во која законите се само мртво слово на хартија, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ и се додава:

„СДСМ со својот пристисок врз судството ја гази демократијата и го деградира владеењето на правото. Притворот во овој случај е замена за политички посакуваната казна се со цел на граѓаните да им се испрати порака дека секој што ќе се дрзне да протестира против оваа власт го чека истата судбина. Судот мора да го запре овој политички прогон! Судот мора да покаже дека има сила да ги спроведува законите! Судот мора најенергично да ги отфрли овие политички монтирани конструкции и конечно да почне да работи исклучиво по Устав и закон“.

loading...

Македонија, потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ, мора да го задржи својот пат кон ЕУ и НАТО со силни правосудни институции чија главна цел ќе биде почитување на правото и демократијата.

loading...

3 Comments

 1. Branko MAKEDONSKI

  vakvoto “sudstvo” vie od dp.ne go “reformiravte” ! licno moj predmet od 1993g pa do 2013g tocno CELI 20godini vo koj “samo” 15g dp.ne bese na vlast ….i sega se “zalite” zaradi “pranvata drzava” te takanarecenite “sudii” ? ! ! kogo ustvari vie zaebavate…poveketo narod koe pojma nema za VISTINSKOTO vladeenje od bilo koja vlast ! SE E EDEN GOLEM TEATAR zaradi PLJACKANJE i VLADEENJE ( od umobolni psihopati za vlast i pari ) SO NARODOT ! ! za zal i sega pritvorenite se tamu kako vas ” PROIZVOD ” na ” PRAVNATA ” tn “drzava” ! poveke odgovara FEUDALNA “svoina” na vladetelite ! !
  blagodarejki na vaseto dp.ne-predavnicka i sds-shiptarsko-balisticka-teroristicka tn “pravna” drzava ovi VISTINSKI PATRIOTI i cesni i vredni luge se vo zandani ! !

 2. строиник

  ЕУ и НАТО се најзаслужни зошто тие луѓе се во притвор. Денешните врхушки на ЕУ и НАТО се најзаслужни зошто правосудните системи во нивните земји членки се повеќе се срозуваат, злоупотребуваат и стануваат нефункционални. ЕУ и НАТО се најзаслужни за уривањето на стабилноста и безбедноста во светот, целосно непринципиелни и непочитувачи на меѓунардоното право, особено во случајот со Македонците и Македонија

 3. Zlatko

  KAKVO FAJDE od Sekoj-Dnevnite Presovi, od Sekoj-Dnevnite Panel Diskusii, od Sekoj-Dnevnite “UKAZUVANJA”za Krshenje na Zakoni i USTAV, od Sekoj-Dnevnite Tajni Sredbi na “Novite”od dpmne na Bejli so CrpkoRadovskata OPINOK-BANDA itn. Kako Clen Od POODAMNA na VMRO-dpmne SE STRAMAM od Vakvoto dpmne-NACALSTVO i tolku.?? So Radost ke Go POZDRAVAM Vasheto RAZRESHUVANJE i BRKANJE od VMRO-dpmne So GOSPOD NAPRED

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ