Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЗАХАРОВА:Одлуката за напад на Сирија е донесена врз основа на информации од социјалните мрежи-крајно несериозно

User Rating

Одлуката на западната коалиција за напад на Сирија е донесена врз основа на информациите од медиумите и од социјалните мрежи, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

Како што изјави, медиумите можат да сносат одредена одговорност по прашањето на вистината на одредени информации, но да се зборува за вистинитост на социјалните мрежи нема никаква смисла.

loading...

„Во овој случај целокупната одговорност од разузнавачките служби се префрла на медиумите, кои само шират информации кои немаат никаква заедничка точка со реалноста. Сите го паметат Ирак, кога тогашниот државен секретар Колин Пауел покажа епрувета со хемиска супстанца. Тогаш сите медиуми излегоа будали“, наведува.

Захарова оценува дека САД, Велика Британија и Франција го занемариле Советот за безбедност и го ставиле под прашалник цивилизираното однесување на државите. ,,Пред анши очи се крши меѓународното право, се појавува апсолутно непочитување на мешународните институции“, истакнува Захарова.

Советот за безбедност треба итно да заседава и да ја разгледа целокупната состојба за извршениот напд, кој беше незаконит.

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ