Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЗА ОВОЈ АВИОН НИКОЈ НИКОГАШ НЕ СЛУШНАЛ: Страшниот руски „летечки радар“ А-50У!

5%
User Rating

Авионот за далечинско радиолокационо откривање и управување А-50 значајно ќе ја зајакне авијационата група на руските воздушно-космички сили во Сирија и ќе ја обезбеди контролата над воздушниот простор на земјата, смета коментаторот на весникот „Нешнл Интерест“ Том Купер

a50U-Avion_Ruski

За разместувањето на „летечкиот радар“ А-50 во Сирија претходно соопштуваа медиумите, објавувајќи сателитски снимки од авио-базата во Латакија

loading...

„Во позадина на развојот на ситуацијата во Сирија распоредувањето на тој авион навистина има смисла“, смета новинарот. Според неговото мислење, испраќањето на А-50 во зоната на конфликти е одговор на неодамнешниот ракетен напад на САД на аеродромот во Шаирату. Авионот ќе ја обезбеди руската војска со сите потребни информации за ракетните лансирања во опсег на својот радар, смета коментаторот. Тој наведува и дека системот за далечинско радиолокационо откривање ќе ја подобри и соработката помеѓу компонентите на авијационата група на Воздушно-космичките сили на Русија.

Авторот обрнува внимание и на тоа дека во Сирија е испратена најсовремената верзија на „летечкиот радар“ А-30У. Авионот е модернизиран радиотехнички комплекс „Шмељ“ кој може да открие цели на растојание од 300 до 600 километри. Новото модифицирано летало доби и дигитиален систем за предупредување и кабина со зголемен конфор која може да се користи за подолготрајно патролирање на воздушниот простор. Освен то, А-50У се разликува од своите претходници и со поголемиот долет.

loading...

1 Comment

  1. Manimal

    Демант:
    Јас сум слушнал :-).

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ