Monday, 23/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЗА ПРВ ПАТ ВО 27 ГОДИНИ ИМАМЕ УБИСТВО НА КАНДИДАТ: Заплашувачкото однесување од страна на власта имаше влијание на изборните резултати!

100%
User Rating

Најпрво би сакал на сите граѓани на Република Македонија да им го честитам овој државен празник 23 октомври. Формирањето на Македонската револуционерна организација е темелот за создавањето на македонската држава, која што денес имаме благодет да ја живееме и да ја унапредуваме, изјави Антонио Милошоски во интервју за телевизија Нова.

Како што кажа Милошоски, тој мисли дека е многу недостоинствено што се укинала наградата 23 октомври како државна, бидејќи овој празник, формирањето на револуционерната организација за македонска држава е празник кој што треба да обединува, исто како што обединува 11 октомври, Илинден и многу други светли празници во македонската историја.

-Но, тоа говори за идеолошкото и партиското делување сегашната актуелна Влада, која што за жал не секогаш е во склад со националните интереси. Но, како и да е, празници или наградите може некој да ги укине, но за брзо време, се е менливо, некој друг брзо ќе ги востанови, бидејќи овој празник и награда за државност и за револуционерната организација е празник кој што заслужува да се чествува се додека постои Република Македонија, изјави Милошоски.

loading...

Тој кажа дека тие како политичка партија која чувствува дека има капацитет да биде алтернатива на сегашната Влада, за скоро време ќе најдат начини како овој празник и свечено да се одбележува и државната награда повторно да се доделува. Милошоски во интервјуто се осврна и на локалните избори, на кои во недела се одржува вториот круг.

-Очекувавме подобар резултат, сметам дека имаше неколку фактори кои што влијаеа на овој резултат. Прв фактор како една инерција од претходните избори. Вториот факт е и дека имаше одредени неисполнети очекувања или од одредени потези на ВМРО-ДПМНЕ, што можеби кај дел од нашите поддржувачи, симпатизери или членови не оставија доволно силен впечаток за да бидат ангажирани како што биле претходно. И третиот неодминлив факт е заплашувачкото однесување од страната на власта, мешањето на државата со партијата по секој основ, изјави Милошоски.

Тој напомена дека во 27 години за прв пат имаме убиен носител на советничка листа, дека за прв пат имаме еден кандидат за градоначалник кој што седум дена е во болница со скршен череп, а треба да се натпреварува во втор круг.

-За прв пат имаме премиер кој што три години збореше дека премиерот не треба да биде политички и партиски активен 100 дена пред изборите,  а сега гледаме дека секој ден со неговите министри е дел од партиската кампања, особено со Министерството за внатрешни работи и Министерството за труд и социјална политика. За прв пат гледаме луѓе кои биле обвинети и за изборни нерегуларности и за тешки телесни повреди, одредени кражби, одредени криминали се ослободени, а дел од нив се активни на терен и прават логистика за одредени изборни нерегуларности, изјави Милошоски.

Тој кажа дека овие фактори севкупно влијаеа на изборниот резултат, но како и да е тој смета дека ВМРО-ДПМНЕ има доволно и капацитет, енергија и мотивирано членство.

-Сметам дека и граѓаните стануваат посвесни за тоа кој и на каков начин владее и се однесува, за да можеме во овие неколку дена што преостануваат, во вториот круг да го подобриме резултатот, изјави Милошоски.

loading...

7 Comments

 1. Spirko

  Se Javi i pesot HOJT LI I USTE NEDPJDEN JA POGDEBA MAKEDO IJA
  DIKTIRA KOJA ZEMJA KAKO DA SE VIKA KOJA ZEMJA KE VLEZE VO EU I KOJA ZEMJA KE STRADA.
  OVA KOREJSKO KOPILE SO AMERICKO-FASISTICKI UM KE KAZUVA KAKVA EVROPA DA BIDE I KOJ STO DA JADE ILI KOJ KOGA DA UMIRA E OVA HOJT LI E USTE POBESNO KUCISTE OD OVAJ BEJLI . ZA SREKA BESNITE KUCISTA GI JADE VOLKOT I RAKOT

 2. Spirko

  Se Javi i pesot HOJT LI I USTE NEDoJDEN JA POGrEBA MAKEDOn IJA
  DIKTIRA KOJA ZEMJA KAKO DA SE VIKA KOJA ZEMJA KE VLEZE VO EU I KOJA ZEMJA KE STRADA.
  OVA KOREJSKO KOPILE SO AMERICKO-FASISTICKI UM KE KAZUVA KAKVA EVROPA DA BIDE I KOJ STO DA JADE ILI KOJ KOGA DA UMIRA E OVA HOJT LI E USTE POBESNO KUCISTE OD OVAJ BEJLI . ZA SREKA BESNITE KUCISTA GI JADE VOLKOT I RAKOT

 3. Zlatko

  Prikazni za MALI DECA bre Toni..?? Bejli Ve SOGAZI na 11-ti a na 15 VE DOGAZI do KOSKA a Vie Pak Ke Go PODOBRIME Rezulatatot vo VTOR KRUG.?????? Ocigledno NE STE SLEPI pri OCI tuku BEJLI and Co. VE DRZAT za JAJCA i NE MOZETE da MRDNITE , ako VE DRZAT za KRIMINAL-ARAMILUK Trajte si i Svirkajte si A MKD pa Na KOGO Mu E GAJLE koga Imate sds na CrpkoRadovskata OPINOK-BANDA za Koj NEMA Nishto SVETO Ete Vi OPRAVDUVANJE , no Ako Ve DRZAT za Nekakvo SI SIRISKO Scenario ili BOSANSKO i Sl. VE MOLAM Ne Ja BRANETE MAKEDONIJA i MAKEDONSKIOT NAROD oti NEMAME POTREBA od TAKVA ABDAL-ODBRANA a za DPMNE Mozete Da Go Branite na Takov NACIN no NE i MAKEDONIJA, za Takva Odbrana”NE”, VI BLAGODARIME.??? I do Tebe PARTISKI Sovet Za SPAS na VMRO-dpmne i REPUBLIKA MAKEDONIJA : 1) NE PRIZNAVABJE na Rezultatot od Lokalnite 2) BOJKOT Na Parlamentot i Sobraniskite Komisii 3) Povlekuvanje na Site Kandidati za Gradonacalnici i Sovetnici 4) Povlekuvanje na DPMNE od DIK pod Komanda na Bejli 5) POVIK Do Site Kadri Koi DPMNE Gi USTOLICI na Odredeni FUNKCII da Po SVOJA VOLJA si Dadat NEOTPOVIKLIVI Ostavki na Nivnite Rabotni Mesta 6) MNOGU VAZNO””” PROGLAS do Site Sto KUMUVAA Da BIDEME na OVA TEREGE DEKA KE ODGOVARAAT ZA PREDAVSTVO/KODOSHLUK/ARAMILAK po Ustav i Zakon od DOMA te.Sudii/Obviniteli/Novinari/ Drzavni Administrativci/”Bojadgii”i sl. BLJUVOTINI so SMKNATI GAJKI na Kolena Pred Bejli and Co. 7) Da Se JASNO KAZE do Shiptarite i”MEZDUNARODNATA” ova e REPUBLIKA MAKEDONIJA so MAKEDONSKI JAZIK kako OFICIJALKEN Drzaven Jazik i PISMO Nikakva Dvojazicnost ili Kantonizacija/Federalizacija Na Koj Ne Mu CINI PORTITE SE SHIROKO OTVORENI 8) JAVNO ZIGOSUVANJE na Ambasadorskata SVITA koja Seta Ovaa GNASOTIJADA/CIRKUSIJADA ja ORKESTRIRASHE vo MKD..???? Ete Sto E MINIMUMOT vo Ovoj MOMENT da Go SPROVEDE DPMNE vo SPROTIVNO DPMNE ke Bide NAJGOLEMIOT VINOVNIK za RAZNEBITUVANJETO na MAKEDONIJA GOSPOD E GOLEM PONEKOGASH ZABAVA AMA NE NIKOGASH NE ZABORAVA Na Zdravje ABDALI

 4. grobar ...

  Antonio bre coveku bozji,za kakvo ideolosko i partisko deluvanje zboruvas za sds,za kakvi nacionalni interesi … covece nemoj da bladash,nema bre tuka nikakvi dopirni tocki … ova e 100% kriminalno vladeenje sesrdno pomognato od americkata ambasada na celo so starono kopile Bejli i evropskite orospii od Brisel … pa imajte madinja ili jajca i javno,jasno i glasno kazete go po svetskite mediumi,so samo mi tropate se edno te isto.

 5. Biser

  Zosto ne gi bojkotirate izborite KRETEN ?!

 6. Филип

  Вас Македонскиот народ ве следеше 25 години со надеж дека ќе се изборите и ке го сочувате националниот предзнак на државата и нејзиниот суверенитет. И покрај подршката вас ви беше најважно да не се замерите со западните земји кој го рушеа националниот карактер на Македонија и нејзиниот суверенитет. Вие сте само лажна надеж за Македонците. Само третина од парите што ги потрошивте за споменици да ги вложевте во вооружување ( оружје со дострел од 100 км) вакви прашања за Македонија немаше да се стават на маса. Македонците ке се реорганизираат а вие ке останете измекјари на западните Амбасади. (пола раководство ви се атлантида агенти) Пс пак на следните избори да им се обратите на граѓаните не на Македонскиот народ па да имате уште 100000 гласа помалку. Театарот наречен ВМРО заврши

  • Ag'r

   Stotuku se vrativ od MK napraviv mini tour vo poseta na starite rebel drugari/ki skoro site mi kazuvaa za okupiranjeto na biznis moznostite i deluvanje od poedinci koi bile del ili slugi na dekadnata vlast….ovie denesnive ne se nisto podobri samo deluvaat pootvoreno i pobrutalno… ZOSTO DPMNE NE GO RABOTESE TOA ZA STO BEA GLASANI….manipulatori koi se krijat pozadi narodot…

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ