Thursday, 19/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЗБОГУМ НА РАКОТ, ДЕБЕЛИНАТА И ДИЈАБЕТЕСОТ: Лекот е замрзнат лимон

5%
User Rating

Една од најздравите овошки е лимонот, а поради состојките кои ги содржи се употребува во многу рецепти.

limun-limunada-foto-shutterstock-1448393432-790979

Лимонот е одличен за детоксикација на телото, поради што многумина преферираат пиење на лимонада наутро, но всушност, сокот од лимонот не е најдобриот начин да ги извлечете сите состојки од оваа овошка. Најдобра варијанта е смрзнатиот лимон и тоа кога се конзумира заедно со кората, бидејќи токму таа е најздравиот дел од ова тропско овошје.

loading...

limun-limunada-foto-shutterstock-1448393432-790979Научниците откриле дека кората од лимонот може значително да го подобри имунитетот, а состојките во неа спречуваат рак, го регулираат холестеролот, лечи од инфекции и ги исфрлаат паразитите и бактериите од телото.
Верувале или не, според истражувањата, лимоновата кора содржи 5 до 10 пати повеќе витамини од самото овошје, а докажано е и дека може да ги уништи ќелиите на ракот на дебелото црево, плуќата и дојките. Бидејќи кората од лимонот е навистина горка, се препорачува лимонот да се замрзне, а потоа заедно со внатрешноста и семките да се сомеле. Така сомелениот лимон додавајте го во чаеви, салати и десерти. Многу важно е претходно лимонот добро да го исчистите од нечистотии и пестициди.

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ