Monday, 23/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЗДРАВО ШЌИПТАРИ: Отворено писмо од Вал Зекаj, осуден на доживотен затвор за случајот „Диво Насеље“

100%
User Rating

Валдет Зекај, доживотно осуден од страна на Кривичниот суд на Република Македонија напишал писмото и ја објаснува неговата вистина за овој настан. Телеграф Македонија, го објавува писмото на Зекај испратено до “ДитаОнлајн”.

“Извинете што се заколнав дека повеќе нема да пишувам, но немав друг начин! Не осудија, нешто што го очекував! Оваа казна ја ја чекав од моментот кога ние несакајќи се предадовме (со наметнување). Читам и слушам дека некои лица што зборуваат албански се израдуваа за нашето осудување дури и малку им се чинеше!! Но ако! Ние сме таму каде што сме, затоа што не зборуваа овие! Тие не се виновни, вината е во нас! Подобро мртов одколку жив и пцуен. Не знам што имаат, или што знаат овие аналитичари или новинари за нашиот случај. Поминаа веќе три години како барам помош кој нешто знае и што знае да зборува, не за мене да ме спаси од затвор, но за албанскиот народ да ја знае вистината за оваа трагедија -ПРЕДАВСТВО! Јас ве молев вас, да не зборувате, да не се занимавате со нас, дека ние не сме жртви, но сме први во историјата на АЛБАНИЈА, што во предавството не излегоа губитници иако паднаа 10 борци, а 38 беа затворени!!! Само едено ви велам: на 9 мај 2015 година беше руската воена парада! Иванов исто така беше на таа парада. Претпоставувам дека колку-толку им ги размрдавме нивните мали срца, како на Иванов така и на Путин, сум ви кажал дека има некој, има синови и ќерки АЛДАНСКИ, што го прекинуваат братскиот пат или крстопат Москва-Белград-Скопје-Атина. (Иако бевме излажани и предадени од зборувачите на албански јазик). Ако ние не сме дошле за идеал, нека сме проклети! Значи, ако ние дојдовме за националниот идеал и за правата на нашиот народ, тогаш вас нема да ве проколнуваме, но ќе го молиме Господ вас да ве направи мажи и да ве оттргни од служењето кон карпатословените и турско османлиите! Знаеме, не излажаа, ни поставија стапица! Знаеме, исто така има и наши другари кои ја знаат вистината но не зборуваат бидејќи им се закануваат со семејство. Знаеме дека не сме направиле подобро што сме отишле во Диво Насоље во Куманово (не беше планот да одиме во места населени со цивили, планот го сменија во Слупчане на 3 мај). Во Гошинце (јас, исто така, изјавив и во судот на словените во една “мултиетничка држава” без ниту еден албански судија и обвинител, дури и без дактилиграфи, но единствена албанка беше преведувачката од словенски на албански) го намирисав предавство.”

“Го видов ТРОЈАНСКИОТ КОЊ (во една полициска точка 60 AK47 итн, исто интересни 60 револвери TT) повторно си велам во себе, дали навистина дошло времето за национално обединување. Само еден кроток расказ, од она што знам и што сум видел (работите што мојата ќерка Мелиса ги кажа во едно интервју дека ни помогнала косовската полиција е грешка или погрешно ме има разбрано). Се вративме од Брест откако го ставивме оружјето. Некои од нас бевме против тоа да го оставиме оружјето во Брест, бидејќи на врата им ја оставивме кавгата на тие сироти селани. Но, по наредба на лицето X по телефон, моравме да се вратиме и влеговме во влезот на Летинце (Летинце е село каде Св. Мајка Тереза се засолнила по убиството на нејзиниот татко, Баци Кол, или поточно од страна на турските словени кои зборуваа албански). Бевме во близина на полициска патрола на Косово. За да не се соочиме, и да не ги ставиме во лоша позиција, ние се вративме назад и одевме уште два часа по планински пат, само поради почит. На крајот од патот јас пукав со оружје.

loading...

“Другарите ме прашаа зошто пукав со оружје, а јас им реков дека ако сме за национално обединување, зошто одиме скришно? Колку долго ќе бегаме? Кога влеговме во Беланоч на 1/2 мај, ниту еден од нас не видовме полицаец, ниту пак ни помогнаа за да влеземе во Беланоч. Чекав во Белланоч да наидиме на с полицијата и армијата на “држава мк”, но како ништо да не се случило пред една недела во Гошинце! Многу чудно, хеликоптерот патролираше во оние места каде што одевме!!!! и многу чудно, Никој од Беланоч не беше уапсен , како на пример кутрите селани од Бреза и жителите од Диво Насеље. Тоа е она што докажува дека јас немав контакт, ниту пак ни помогна нашата полиција, која ја поздравувам. Да даде господ да се формира Војската на Косово! И 9 мај беше изненадување за нас, бидејќи на нашите другари, лицето X гарантираше дека нема да сеслучи ништо до 19 мај. Дури и таму бев против, како и некои други од нас, да не остануваме, но нашите другари имаа силни гаранции од лице X! Во врска со телефинските повици, Самиу не разговараше со Али Ахмети, но Шефкет Холачи разговараше со ОБСЕ и со Артан Грубин. Бев исто така бев против предавањето. Бев против, бидејќи имав аманет од првите да не му верувам на славокарпатите, ниту туркофилите, но со или без желба, мораше да се предадеме. Само уште една кратка приказна: започна бомбардирањето на словените, почна палењето на куќите. Во тој момент се најдов во куќа што гори, но сопствениците на куќата беа словени. Ние му помогнавме да го изгаси огнот. Разговарав со сопственикот, му објаснив зошто сме таму.”

”Им кажавме да не се плашат и им кажав дека како што ти имаш слобода , сакам и мојот народ да има исто. На крајот сакам да ви кажам за потеклото на баба ми од Кочани, на која му беше застрелано целото семејство од 1912 до 1917. Таа судбина ги снајде 800 илјади албанци од Кочани до Куманово. Можеби масовните гробници се наоѓаат во Диво Насеље, можеби нивните духови ме привлекле да бидам таму. Ве уверувам дека не го зедов лицето ниту со пушка ниту со хуманизам !!! Зошто ви аналитичари и новинари не се занимаваат со овој геноцид, или вашите татковци намерно криеле овој геноцид. Ве молам, оставетене на мира со нашите маки. Занимавајтесе со отворање на некоја фабрика каде што ќе се вработуваат луѓе, а не со несреќи и предавства. Во врска со одлука на премиерот на Харадинај за фонд за Кумановската група, ги имам овие зборови: Бог да те благослови! Не е за мене, бидејќи моето семејство е во добра финансиска состојба, но за оние деца на на паднатите борци, засирачињата, за поголемиот дел од Групата кои немаат услови. За Ландрит, синот на паднатиот борец на УЧК во Косово, кој беше единствено машко во куќата, но дојде за идеал, оставајќија мајкаму и двете сестри! Ве молиме здружете се за доброто на овој народ, за иднината на АЛБАНИЈА. ГОСПОД ДА ЈА БЛАГОСЛОВИ АЛБАНИЈА. ГОСПОД ДА ЈА БЛАГОСЛОВИ АМЕРИКА.СЛАВА НА ЗАГИНАТИТЕ! ” напишал Зекај.

 

Извор:
Letër e hapur nga Val Zekaj i Grupit të Kumanovës: Tungjatjeta shqiptari!

loading...

13 Comments

 1. Vistinata koja boli

  So ova pismo samiot si prizna deka presudata e opravdana ! No, krajno drsko i arogantno e teroristite da gi narekuva “borci za sloboda”, a Makedoncite sloveni i slavokarpati !
  Dodeka nekoj tamu samonarecen “borec za sloboda”, kogo EU nepravedno go oslobodi, saka da gi uveri site deka ” borcite za sloboda” se nevini i deka treba da bidat oslobodeni !!!???

 2. Љупчо

  Американски платеници. Какви борци за слобода. И сам кажува дека имале задача да го пресечат коридорот 10 по кој треба да дојде руски гас и по кој е зацртан кинескиот пат на свилата. Од овие проекти цел Балкан ќе има полза. Губитници се американците бидејќи го губат европскиот пазар и политичкото влијание во Европа и регионот. Во друга земја како терористи ќе беа ликвидирани до еден. Мислам дека сепак под притисок на Америка и ЦИА на крај ќе ги ослободат за да се сокрие вистината. Сепак ќе им дојде крајот на американските гнаси кој го закрвија народот овде и секаде кај ќе стапнат.

  • Ag`r

   Mozebi Kina I Rusija ne se trudat da imaat vlijanie kaj siptarite zatoa sto e uste rano oti proektite ne se izgradeni (do) I (posle) siptaranata, proctor od nekolku kilometara. Zatoa amerikancite gi koristat niv za da ne okupiraat nas I srbite za toj prostor se zgolemi, tesko ide zatoa sto nemame nivno vlijanie kaj nasite podlizurkovci politicari koi sluzat na amerikancite. Se` ke si dojde na mestoto….ova e mal problem za kina I rusija koi se koncentrirani na drugi slabi tocki ili oslabuvanje na Anglosaksosncite. Se se znae samo pametno se kalkulira a za siptarite eden den ke sfatat deka se im bilo iluzija od carobnjako Baily &co.

 3. Biser

  siptar dzabe se macis da razmisluvas i pisuvas.Vie ne odlucuvate nisto, amerika odlucuva.Vie ste Talibani on-off vo sluzba na amerikancite

 4. RISTO

  zalno za obicniot kosovski narod gi iskoristuvat site, albanskata mafija za potrebata na americkata politika , se tajno, a ovoj covek prizna se so ovaa pismo, deka gi mrazi makedoncite, hristijanite, i ne se kae. tamu mu e mestoto, samo da se spasi treba da go kazi imeto na liceto X nekoj ilvorvirani veke napomena, ako imame pravo obvinitelstvo ke imame prava slika, ama izgleda nemame.

  • Им се спрема клање на шиптари

   Абе сите шиптари и муслимани се исто гомно не не сакаат еве видовте сакаа во воздух да се креваат.Затоа лавот Чиста Македонија во две и првата убаво во тетово им ги сечеше главите,Од најмало до најголемо.Така само со кучињава треба.Вие лажете се дека сите од нив не се исто.ИСТО ГОМНО СЕ РАЗБЕРЕТЕ ГЛАВИ БУКОВИ!

 5. Toshe

  Цркни, не го јади лебот „Словенско карпатски“ доживотно за џабе. Само цркнување е праведна казна за тебе и тероризам.

 6. Им се спрема клање на шиптари

  Не сте виделе геноцид шиптари што значи,ама наскоро че дознаете кога ќе горете живи со се џамии

 7. Ja od Tetoo

  Ke vi ebat majkata vasha nie MAKEDONCITE
  Zamisli Ne narekuva slavo Makedonci i sto uste rece od karpati Hahhaha stvarnoe e smeshen ovoj dzbutov
  Pa pickati majcina pa Vie be doagate od karpatite be ajvan eden od kaj ve nosea Turcite da im gi heanite konjite i da im bidete slugi
  Od Dagestan od Chechenina od Ingushetija
  I sega on ke zbori sloveni abe krv mu ebem sve mu ebem po sito i resheto
  Makedonija na MAKEDONCITE

  • Им се спрема клање на шиптари

   Тетоец цар си!

 8. Ag`r

  Siptarista ….eden den ke vikaat deka bile zrtvi na Ametikancite !!!!!

 9. Dejan

  Shtete shto go ostavile ziv trebalo da mu reshat po kratka postapka toa e sekogash pravime greshki zatoa ni serat na goavite…

 10. Trpe

  Bog da ja blagoslovi Amerika i se e kazano!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ