Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЗЕКИРИ МУ СЕ ЗАКАНИ НА БЕКИР АСАНИ: Времето на насилниците од ДУИ е завршено!

100%
User Rating

Потпретседателот и пратеник на владеачкиот СДСМ, Мухамед Зекири, го осуди насилничкото однесување на високиот функционер Бекир Асани од коалицискиот ДУИ, кој нападна полицајка и го навреди претседателот на Здружение на новинари на Македонија, Насер Селмани, кому брат му и му се закани.

„Времето на насилниците од ДУИ е завршено и секој кој ќе го прекрши законот ќе биде повикан на одговорност“, изјави Зекири во интервју за порталот „Алмакос“.

Според него, Албанците во структурите на СДСМ не се маргинализирани и на нив не се гледа со непријателство, туку ја зајакнуваат својата положба во партијата.

loading...

„Албанците во СДСМ не се марионети за еднократна употреба“, вели заменикот на лидерот Зоран Заев во партијата.

Тој ги отфрли обвинувањата од претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој се пожали на пратениците на СДСМ околу прегласувањето на Законот за употреба на јазиците.

„За законот на јазиците гласавме двапати и, исто така, ќе гласаме и по трет пат, но тоа мора да биде направено со почитување на Деловникот за работа“, нагласува Зекири, според кој законот нема да биде прилагоден заради задоволување на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи тие се убедени дека тој е во согласност со Уставот.

Во врска со разговорите со Грција за разликите за името Зекири изјави дека СДСМ бара решавање на ова прашање за да се овозможи членство на Македонија во НАТО и во ЕУ.

loading...

6 Comments

 1. НИКОЛА

  ЗАРЕМ ОВА ШКИП КОПИЛЕ ЌЕ ОДЛУЧУВА КАКО ЌЕ СЕ ВИКА МОЈАТА МАКЕДОНИЈА. ДО ШТО ДОЈДОВМЕ МАКЕДОНЦИ И ДО КОГА. СИТЕ ДО ЕДЕН НА ПРОТЕСТ И ДА ЈА ИЗБРКАМЕ ОВАА НЕЛЕГАЛНА ХУНТА ЕДНАШ ЗА СЕКОГАШ. ОВА ВЕЌЕ НЕ СЕ ТРПИ И МОРА ДА ГО РЕШИМЕ ОВОЈ ПРОБЛЕМ АКО ТРЕБА И ЖРТВИ ЌЕ ПАДНАТ. ЗА МАКЕДОНИЈА СЕ РАБОТИ И ДА НЕ ДОЗВОЛИМЕ НЕКОЈ ДА ГИ РАСПРОДАВА НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ.

 2. Vistinata koja boli

  Koja infantilna poza na dvajcata “soborci” od “Sarenata revolucija, koi se direktni ucesnici i izvrsiteli na se’ sto denes se slucuva, vklucuvajki go Zakonot za dvojazicnost i promenata na imeto, za sto istorijata ke go dade posledniot zbor !

  • Solun Skopje Sandanski vo Mk

   Zimi se… ako mi se dade shansa – so eden udar I dvajcata bi gi nokautiral !
   Garant !

 3. grobar ...

  Eve “koalicija” za unistuvanje na Makedonija … lepotica do lepotica, koi glumat demokrati,edniot koj e dojden od “adzilak” ,drugiot totalen ateista koi crkvite gi ima za “doniraranje” na evra …

 4. orka

  jas razbiram ako toj e prav covek i zboruva dobro za makedonija no ovoj peder drugar na zaev i boki toj saka da se srusi makedonija a vamu misli nekoj go veruva pleme rasipano ebisi mater zaedno so crpko ubava vi e slikata samo za na bandera mame vase da ne postoite do peto kileno se da vi iscrka pokvareni edne

 5. aleksandar ivanovski makedonski

  NA DVAJCATA ZENITE VO GAZOT SMRDEN DA VI GI EBAM ,MURTINECOT E POGOLEM SHIPTAR OD NEGO ,DURI I VO GAZOT E SECHEN ZA DA BIDI NAJGOLEM VO SHIPTARIJATA,PLEMETO VASHE DA SE SOTRI!!!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ