Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ЗОВРИВААТ ТЕНЗИИТЕ И ВО СРБИЈА: Албански градоначалник од Прешево како Села од Струга – сега бил моментот за Голема Албанија!

3%
User Rating

Претседателот на општина Бујановац Јонуз Муслиу изјавил дека Тирана има поддршка за „обединување на Албанија и Косово“, ако изостане европската перспектива, но не без Прешево

musliu

Муслиу во изјава за агенцијата „Прешева“ рекол дека ги поддржува изјавите на албанскиот премиер Еди Рама и косовскиот претседател Хашим Тачи за унија на Албанија и Косово.

loading...

„Унија на Албанија со Косово без Прешевската долина, без Медвеѓе, Бујановац и Прешево е бесмилена. Сега е клучен момент Албанија и Косово да им покажат на Србите дека тоа е дел од Албанија во кој не треба да се чепка“, рекол Муслиу.

Тој додава дка Рама и Тачи имаат морална обврска во ова „спојување“ да го вклучат, како што вели и источно Косово.
А, ако тоа не се случи, Муслио смета дека тоа ќе биде „национално предавство“.

Муслиу тврди дека Прешево, Медвеѓе и Бујановац се составен дел од „државата Косово“, од која се „насилно одвоени“.

„Затоа ја водевме нашата ослободителна војна. Оваа цел постои запишана во срцето и духот на албанскиот народ. Тоа е потврдено и на 1 и 2 март 1992 година и ние немаме право да се откажеме од нешто за што се жртвуваа припадниците на ОВПБМ“, рекол Муслиу.

Муслиу вели дека е свесен дека ова нема да им се допадне на Србите, како што не им се допаднало и отцепувањето на Косово.

„Без Ниш, ова не е голема Албанија и Србија дури треба нам да ни биде благодарна што Албанците бараат обединување на само на Албанија, Косово и Прешевската долина“, вели Муслиу.

loading...

5 Comments

 1. LXV

  Чадорчето упорно ги боцка Шипциве во газето…

 2. BO

  E PA TOA SE ZNAESHE OD DAVNO.TIE STALNO CEKAE MOMENTI NEKOJ DA GI PODRZI VO TOA. OTI SAMI NIKOGAS NE MRDAE.PRED NEKOLKU MESECI ZNAEME DEKA BESE DIREKTOROT NA CIA VO TIRANA.SAMO USTE NE ZNAEME DALI ADMINISTRACIJATA NA TRAMP KE GI PODRZI ILI NE.A JAS NEMISLAM OTI AKO SRBITE DOBIJAT S-300 i DRUGO ORUZJE.TOGAS NIKOJ NEMA DA SE MESA OTI ZNAE NEMA KORIS DA VODI VOJNA ZA 200 ILADI KACACI A KE IZGUBAT AVIONI I VOJNICI.KAKO STO SLUSNAVME GERMANSKATA VOJSKA STO BESE NA KOSOVO VEKE SE POVLECE.TIE MOZI MU OSTAVIJA ORUZJE NA KOSOVARITE AMA NESAKAE DA GINE ZA IDEITE NA SOROS I KACACITE>

 3. Виолета

  Si go baraat so borince. Samo sto ovoj pat ke ja nema América da pomaga tuku Rusija ke pomaga….a Rusite tocno znaat koj sto na kogo e…i kade pripagja…i toa mnogu Podobro od amerikancite!!! Izgleda albancite sakaat da se samounistat…isto kako amerikancite. Ne e vazno narodot sto ke gine…bitna e krajnata cel…obedinuvanje na narodot za na kraj 5 dusi da ostanat. Koj ne sedi miren, na kraj ke si nosi modro. Taka mi mirisa rabotava.

 4. Stranec

  Mojata prognoza deka Vojnata na Balkanot pocnuva vo mesec Maj 2017 ostanuva vo igra.
  Nekolku denovi porano ili pokasno – NE MENUVAAT NISTO.
  Braka I Sestri MAKEDONCI, ve molam nemojte da bidete naivni I da vlezete vo sledniov period NESPREMNI!!! Ako mozete ZGRIZETE GI DECATA I MLADITE vo istocna Makedonija a vie vooruzete se, skladirajte sanitetski material I konzervirana hrana.
  Bidejki koga ke pocne – nema da se znae koga ke zavrsi!!!

  • ЧИСТА МАКЕДОНИЈА

   Знам брату имам полициска академија и поранешен чиновник сум и учесник во 2001ва,одкога почнаа шиптари да примаат во мвр,напуштив и одтогаш сум националистички одметник и помагам на национално освестениот Македонски народ.Ги знам љочките и нашите петоколонаши како дишат,каде одат до кој се среќаваат,со кој се пердашат се.Извршувам редовно разузнавања на терен и да знаеш дека муџите се стационираат полека по селата во градовите во северна и северозападна Македонија како и по населбите во Скопје,каде љочките се мнозинско население.Сега за сега се логистика повеќе ама доаѓаат и командантите од акш/учк специјализирани за диверзии.Инаку јуни/јули ќе биде кулминацијата на предстојното народски речено второ полувреме,август веќе ќе прерасне во Балканска.Ама да знаеш дека љочките ќе бидат скоро истребени,а американците избркани од Македонија и Балканот.Барем ќе има понатаму мир.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ