Thursday, 19/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ИЗИИС: Земјотресот утрово е афтершок од земјотресот во септември 2016

5%
User Rating

Земјотресот со интензитет од 4,2 степени кој рано утрово ги вознемири жителите на скопскиот регион е последица на ланскиот земјотрес од 11 септември кој беше со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, вели Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС).

garevski-naslovna-640x466

-Со оглед на тоа што утринава имавме потрес со магнитуда од 4,2 по Рихтер од истото епицентрално подрачје како  ланското што беше со магнитуда од 5,3 степени, јасно е дека се работи за афтершок од тој земјотрес, вели Гаревски и додава дека „кога би се работело за нов удар магнитудата би била поголема од 5,3 степени“.

loading...

Гаревски нагласува дека тоа што силата на земјотресот е помала укажува дека се работи за афтершок и тоа е вобичаено и покрај тоа што се поминати 9 месеци од главниот удар.

-Може да очекуваме уште земјотреси со мала јачина помеѓу 2 и 3 степени по Рихтер, кои не ги чувствуваме, но сосема се мали шансите да се повтори земјотресот од септември 2016 година. Иако нагласувам дека земјотресите не можат да се предвидат, ниту пак да се најават, вели директорот на ИЗИИС.

 

 

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ