Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ИМА ЛИ ТАМУ НЕКОЈ ГРАМ МОЗОК ВО ГЛАВАТА: Жестока реакција на Аеродромци, по потврдувањето на стратегијата за мигранти!

User Rating

„Дали сте вие нормални?“ – вака започнува прашањето на жителите на Аеродром до владта на Р.Македонија, која усвои стратегија за интеграција и вдомување на мигранти во Македонија, во која една од поголемите мигрантски населби се предвидува да биде изградена токму во оваа општина

 

loading...

Националната стратегија за интеграција на мигранти и бегалци, изработена од Министерството за труд и социјална политика, а потпишана од Мила Царовска и Зоран Заев предвидува на различни локации во државата, но само по рутата на движење на мигрантите, да се изградат мигрантски населби за што беше објавен и тендер на кој треба да се пронајде изведувач на работите.

Населбите се предвидени во пограничните општини Битола, Гевгелија, Демир Капија, Дојран но и во други градови долж мигрантската рута како Неготино, Кавадарци, Прилеп, Штип, Кочани, Скопје, Крива Паланка и Куманово.

Дали сте бре вие нормални, има ли некој таму грам мозоко во главата!?
Владата со стратегијата за бегалци 2017-2027 предвидува долгорочно станбено решение за бегалците кои ќе ги населат во Република Македонија, односно изградба на станови за нив. Бегалците ќе го имаат на располагање целиот образовен систем, ќе бидат целосно израмнети со македонските граѓани во секој поглед. Владата предвидела за истите да се олесни и пристапот до државјанство,и овоможување на стекнување на работа, тоа значи дека нашите работни места ќе ги земат бегалците, кои ќе треба целосно да ги интегрираме, и да им изградиме станови, во услови кога многу семејства во Република Македонија немаат свој сопствен дом, државата ќе гради домови за бегалци. Па зарем не е ова срамота!?- реагираат жителите на Аеродром

loading...

15 Comments

 1. Духови

  Епа кревајте се АЕДОДРОМЦИ, ако потклекнети на мигрантите – самите сте си виновни. Додека е време кренете го гласот… ЈАСНО НЕ ЗА ИСИЛ/ИСИС/ИД ВО АЕРОДРОМ!

  • Goce

   Sto aerodromci? Zarem ne citas deka ovoj plan treba da se realizira vo poveke od 15 grada vo MK. Krevaj se Makedonijo!

 2. kire

  AERODROMCI ZASTO PANIKA NEKA POVELAT CANOVSKA I ZAEV NEKA STAVAT KAMEN TEMELNIK AMA MISLAM DEKA TIE KE BIDAT STAVENI VNATRE VO TEMELITE . NEMA OBEZBEDUVANJE STO KE GO ZASTITI TAKVOTO GRADENJE . A AKO UPORNO NASTOJUVAAT TOGAS PLASTICEN EKSPLOZIV GI RESAVA SITE PROBLEMI PA KE VIDIME . IA NEZNAM TAKVA ZASLEPENOS CELA MKD SE DIGNA NA NOZE OVIE UPORNO SAKAAT DA NESTO OREDIZVIKUVAAT NEMIRI I KRVOPROLEVANJA . ZATOA ZA LOKALNIVE NETREBA DA SE DOZVOLI DA POBEDI SDSS KOJ VEDNAS KE SAKAAT DA GO SPROVEDUVAAT PLANOT .

 3. Гуштер

  можите сите гомна да јадете и тоа три пати на ден!!! на утро за ручек и вечера. САМИ СИ ГИ ГЛАСАВТЕ СДС# ТИЕ БИЛЕ ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА!!!! евевиго сега сркајте…. само дробите сите овдека на интернетов и чекате некој друг да ви ја заврши работата.

  • Духови

   Дечки биди по културен, време за ручек е! Обиди се да научиш нешто ново…
   И без контрадикторности, оти никој од тука не гласал и нема да гласал за СДСШ!

  • Manimal

   Тепило, комуњарите беа на власт 11 години претходни.
   Да, движењето-на-пребегани-комуњари кое се претставуваше како МАКЕДОНСКА национална и револуционерна организација ЈА ПОСРА работата затоа шо НЕМАЛЕ АЛТЕРНАТИВА!
   Така да, прво научи факти, после обидувај се да тролираш.
   А скраја да е да чекаме од тие мочковци да завршат работа – како на 27-ми април?
   И до кај е аболицијата за ВИСТИНСКИТЕ Македонци?

   • СПС

    Аболиција може да им дадат само вистинските Македонци, ама тој процес ќе биде долг и напорен, оти лесно е да се предадеш на окупаторот, ама тешко е да се ослободиш од него.

  • Goce

   Ti da ne si bolen? Ja znaes razlikata na poslednite izbori? Odi legni druze moj, mn si popameten taka.

  • Goce

   Patem, koj moj pisuvas na makedonski, a ja napagjas makedonija? Ti swajcarecot, inace.

  • СПС

   Кога некој употребува вака улични вулгарности прво се понижува себе си и фамилијата од која потекнува. Јас сум за навреди кога некој ќе ги заслужи, дури и повеќе од навреди, ама достоинствено и интелегентно, да не може другата страна да ти врати, да го оставиш без зборови.
   Но да одиме на главното: во право си Гуштер дека сами си гласаа. Да, изборите беа наместени, но факт е дека беа широко поттпомогнати од неинтелегентниот дел од македонското населенеие кое гласаше за СДС. Зошто неинтелегентен? Оти не можеше, а некои и сега не можат да сватат, дека политиката и улогата на СДС е брзо и брутално уништување на Македонија. За жал и оние кои гласаа за ДПМНЕ останаа со кратки ракави. Матерјалното градење и разубавување на Македонија, без притоа да се води рачун за нејзиниот интегритет, идентитет, независнот и стабилност на политичката сцена, не вреди ама баш ништо. Народот наш убаво рекол: “И кравата дава млеко, ама ако го истури со копитото, се е џабе”. Така и за ДПМНЕ, ја изгради, ја разубави Македонија, Скопје го направи метропола, граѓаните ги стимулира со подобар стандард, ама во клучните моменти кога требаше да застане на браникот на независноста, интегритетот и идентитеот на Македонија, замолкнааа и се скрија во глувчечка дупка. И ДПМНЕ се стави во улога на разнебитување на Макеодонија, ма колку грдо и неверојатно тоа да звучи. Драги мои Македонци, ако мислите дека ние имамае денес позиција и опозиција, горко се лажете. СДС е машата на ЦИА, нивната корисна будала, а ДПМНЕ доброволно или присилно е ставено на магареша клупа со улога да игра безкорисна опозиција. Затоа избори не се решение за излез од ситуацијава. Како што рече еден од нашиве колеги пред некој ден, Македонците можат да гласаат 99% за ДПМНЕ, ЦИА ќе ги направи во корист за СДС. Ние сме под окупација, а СДС и ДПМНЕ се само дел од окупацијата. Сватете го тоа и што поскоро ќе го прифатите, побрзо ќе почнете да размислувате на начините и сретствата кои секој од нас прво на индивидуална база, па потоа и организирано ќе ги превземе за ослободување од ова зло.

 4. David

  A kade se onie TITOVCI MAMATA MU EBAM KOMUNJSRSKA VO ONIE ZGRADI BESPARI ZEMAA STANOVI I BEA PROTIV BUGARIJA SEGA PICKAVASA KOMUNJARSKA DA VI .EBAM NA SITE NA
  UL,,VLADIMIR KOMAROV
  90,%STE VOJNI LICA MAMATA VASA BEVTE PROTIV FASISTITE A SEGA SO FASISTITE PREDAVNICKO PLEME VI EBAM VIE STE BILE KOPILJACI NEVIDENI OD YUGOSLOVENI STANAVTE BUGARI NIKAKO MAKEDONCI A PENZIJA OD 40 ILADI UBAVA VI E
  SVE NA VLADIMIR KOMAROV ULICA SVE TOA. SE .PREDAVNICI
  VOJNI PREDAVNICI

 5. David

  Narode posle 24 casot resavajtegi samostalno problemite so komunjarite
  Ubivajte palete kidnapirajte toa e vasa odluka ali mors da pocnete ZAEVISTICKO DROGERASKATA VLAST ZA 3 MESECI UKRADE POVEKE OD SITE DOSEGASNI VLADI

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ