Monday, 23/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

Интервју со Горан Ангелов, претседател на МПЗ „Андон Лазов Јанев – Ќосето“

28%
User Rating

Порталот Баркод.мк направи кратко интервју со претседателот на МПЗ „Андон Лазов Јанев – Ќосето“ од Велес, Горан Ангелов. Интервјуто ви го пренесуваме во целост

 

Barkod.mk: Како ја оценувате актуелната политичка состојба во Р.М ?

loading...

Моменталната политичка ситуација во Македонија ја оценувам како нестабилна,наметната,насилна со многу притисоци во сите пори на општеството.

Barkod.mk:Дали очекувавте ваков епилог на локалните избори 2017 ?

Секако дека не очекувавме ваков епилог, воопшто на овие избори, и пред се се надевавме на фер, коректни и регуларни избори, но за жал очекувањата и реалноста беа многу различни и разочарувачки.

Barkod.mk: Според Вас која е клучната работа што се случи ваков драматичен и неочекуван епилог ?

Па која би било клучна работа не можам да потврдам, но фактори кои влијаеа врз овој изборен епилог и тоа имаа големо влијание беа оргомните притисоци кон гласачите да излегуваат и да гласаат само за една политичка страна, или закани воопшто да не излегуваат бидејќи ако излезат би имале последици по работа и сл, притисокот од страна на полицијата и криминалните структури, поткупот на гласачи, бугарски возови, заплашување закани и сл.

Barkod.mk: Кои се моменталните активности на “Ќосето” и кои се идните планови ?

Ќосето како здружение ќе продолжи со активностите како и досега. Едуцирање на младите генерации, подигање на националното чувство кај Македонците, панихиди и чествување настани за паднати борци, заштита на јазикот и идентитетот на сите Македонци.

Barkod.mk: Според Вас согледувајќи ја моменталната ситуација, дали се можни предвремени парламентарни избори следната година ?

Како што нагласив и предходно, политичката состојба во Македонија е нестабилна, власта е тенко мнозинство, мислам дека нивните политички партнери не се задоволни од нив. Исто и опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени парламентарни избори и не ги признава овие локални избори така да голема е веројатноста да дојде и до предвремени парламентарни избори.

Barkod.mk: Низ порталите периодов се проширија информации за наводните нерегуларности и т.н “бугарски воз”. Како би го прокоментирал ова ?

Бугарскиот воз беше очигледен за овие избори. За сето ова има документирано докази, пронајдени се гласачки ливчиња од други општини. Сето тоа е правено за да се земе празно ливче во општината за да може потоа со тоа ливче да се манипулира со гласачите.

Barkod.mk: Што би им препорачале на читателите на Barkod.mk ?

На читателите би им препорачал да се обединат сите Македонци без разлика на партија, да си ја зачуваме Македонија, оти за неа се бореле и ги положиле своите животи огромен број на патриоти, течеле реки крв за нашата државам да не бидеме генерацијата која при држава ќе остане без неа, должност на секој Македонец е да си ја брани државата, да ја зачува за наредните поколенија.

МАКЕДОНИЈА Е СЕ ШТО ИМАМЕ, ДА ЖИВЕЕЕ МАКЕДОНИЈА.
СЛОБОДААА ИЛИ СМРТ!

loading...

29 Comments

 1. MOLOTOV

  Goran ti si prav Makedonec , vistinskiot makedonec neka se prepoznae vo tvojot lik, prav patriot Makedonec.

  • Канализација

   Да бе, шо убо збореше тој.
   Ако продолжат исто така ееејјјј нема крај кај ќе стигнат фајромчињата!

 2. Ag`r

  Mladite se razocarani od nelojalnata konkurencija (partiska) za da gi pokazat svot kvalitet I pridonesat kako za sebe taka I za opstestvoto BEZ DA MORAAT DA ODAT KAJ POLITICKI organizacii koi si mislat deka po nivna zasluga e toa sto e denes ( “dobrobitta” ) I se` zavisi od niv !!! Ima mladi na 20-30god. vozrast koi lutaat za vreme na izborite od apatija prema denesnite FACI koi po sekoja cena gledaat sto podolgo ostanat na scena so ocekuvanje deka nivnite slodela kje bidat minijaturno zlo…..Ednostavno nema lugje koi kje go ponudat toa za sto tie se zalagaat I vo kakva drzava sakat ziveat, ednostavno od segasnite zakrzlaveni vodaci nema prosperitet. A tolku fini lugje I puni so energija….za zal Makedonija I makedonizmo izgleda deka im smeta kako I zakrzlavenite servilni politicari….. Imate mnogu rabota ….. zatoa sto do sega narodot nemase svoi sogragjani da go kurazat za svojata posebnost kako Makedonci/ki deka ne treba da potpagjaat pod propaganda na politicki organizacii. OVAA ZAMJA MAKEDONSKA E NA MAKEDONCITE

 3. Чиста Македонија

  СЛОБОДА ИЛИ СМРТ! НОЖ ЗА ВЛАСТА ПРЕДАВНИЧКА! НОЖ ЗА КРВТА ШИПТАРСКА!

 4. Stranec

  Mislam deka nema potreba za zestoki izjavi I chukanje gradi.
  Treba da ucime od nasite braka Rusite na edna aktivnost koja oni ja imaat usovrsena do perfektnost, se vika MASKIROVKA.
  Znaci, sekoj od nas da se organizira so drugi istomislenici I patrioti – najmalku 3 – najveke 7 ili 8. Da se nabavi kvalitetno oruzje, da se ima plan za akcija, da se ima spisoci tocni so lugje koisto mora – MORA da se likvidiraat sto poskoro.
  Da se spremaat diverzii, atentati, da se pronajdad I unistat ulicni kameri I slicni nadzorni sistemi…
  Svesti se Makedonce za da ne te unistat!
  Udrete po neprijatelot I nemojte da zalite – nema za sto!!!
  Nema pogolema cest za covekot odkolku da zagine za svojata drzava I narod!
  Ama uste podobro bi bilo toj covek da prezivee a da unisti sto e mozno poveke izdajnici.
  Gospod – Bog da vi pomogne – JUNACI!!!

  • jas

   A sto da pravime so onie profiterite vmro-vski sto srede izborna kampanja pocnaa da “baraat reformi” vo partijata?

  • разбуден

   Тоа е однапред осудено на пропаст и недолжни жртви без подршка од системски играчи(полиција ,обвинители судии политичари ) Без координирана акција ке изгори како шкорче најавениот пожар .Размисли …..

  • Bob Sand

   Bravo Deca , toa cekav da slusnam, mi ja ispolnivte dusava, samo da bev desetina godini pomlad, mameto siptarsko, pa i Grcko i Amerikansko i Bugarsko, tie se neprijatelite, zaedno so nasite predavnici, samo so krv se dobiva sloboda. Predhodniot Americhki Ambasador ni kazuva da ne cekame, deka Amerika ni go skroi kapceto vise, i ke bideme Albanija i Bugarska, nemojte toa da dozvolite Deca, socuvajte si ja zemjata za vasite deca, so Gospod napred samo Makedonija !!!!!!!

  • Da

   Noz za tvoje dete kuckin sin kke ti ja ebam tvoja drzava ja na tebe stom ti taka pisuvas smrt za tvoje bebe

   • Aco

    Siptar bugarin isto gom.o

 5. JOVAN TRAMPEVSKI

  “Stranec” edinstven so kaza nesto pametno i mnogu tocno.Daj boze da ima mnogu poveke kako tebe i so tie misli samo napred.Ako cekame so skrsteni race nisto kako Kosovo ke zavrsime!

 6. kire

  STRANEC SE SOGLASUVAM VO CELOST SO TEBE I SO DOPUNA DEKA OVA ZDRUZENIE KOSETO E ZA ZASTITA NA DRZAVNITE INTERESI NA MKD SO DRUGITE PATRIOTSKI ZDRUZENIJA . GORAN PRETSEDATELOT NA KOSETO VO INTERVJUVO POVISE POLITICKI SE OBJASNUVA I SO NEKAKOV RESPEKT KON SITUACIJAVA I SIPTARIVE. GLEDATE OD KOSOVO KE VLEGUVALA PONOVO NEKOJA GRUPA SIPTARI GI PALAT ZNAMINJATA NASI OVDE SIPTARITE IM PRUZAAT ZASTITA I LOGISTIKA I SEGA VIE OD KURTUAZIJA SO ODBRANI ZBOROVI . GORANE!!!! PRV SEGA SE POJAVI I POVEDIGO OROTO ZASTO GLEDAS DEKA POLICIJA NEMAME VOJSKA NEMAME DPMNE I GRUJO GO NEMAME ZNACI TI I TVOITE KOLEGI KE TREBA DA GO POCNETE OROTO ZA DA VI SE PRIKLUCI NARODOT. NO TREBA DA ZNAETE PRI SEKOJA AKCIJA PRVO UNISTUVANJE NA KAMERI I SNIMACI SO TELEFONI A POSLE PREDAVNICITE POD KAMA .NO NEMOJ DA GO ZABORAVITE GRCEV FRCKO BORJAN GERO MILCIN TRICKO I DRUGI NESPOMNATI ZASTO BEZ NIV BEJLI KE OSTANE OSAMEN . GORANE MORATE DA JA OPRAVDATE DOVERBATA I ZAVETOT NA KOSETO PA SO NEGOVATA STRATEGIJA DA SE OSLOBODIME OD OVIE ANTIHRISTI PREDAVNICI NA MKD NARODOT . NO PRVO POCNETE SO LIKVIDACIJA EDEN PO EDEN NA GORESPOMNATITE DA OSETAT DEKA POSTOITE I DEKA NE SE PLASITE . NA KRAJ DO SITE VAS DA NE DOZVOLITE EDEN PO EDEN DA VE ZEMAAT NA SUDENJE I DA NE SE PRISUSTVUVA NA SUDENJE DEKA NEGO PRIZNAVATE OVOJ FASISTICKI SUD KAKO STO BEGASE MURTINECOT . NEKA E GOSPOT SO VAS I NAPRED SMELO DA STE ZIVI I ZDRAVI SLOZNO.

  • Канализација

   ХАХАХАААА … Кирче фајромче, алал да ти е! Зборнацкако вистинско фајромче. Секогаш некој друг да зачекори прв, да истапи напред, да стори нешто.
   Фајромчиња спосрани.

   • Ag`r

    Mora date posral nekoj tatarobulgarin skrien vo cergarska koza

   • Jovanka Anna Rizovska

    Lele bre bravo za se ova sto go napisa pa ajde prikazigi i drugite povrzanite hehehe pa sega sakas kamerite da gi nema lele pameten si be mnogu kamerite i ne mu trebaat koga sve tuka vie napisavte sto sakate da pravite taka bre sega i oruzje pobarajte od policijata i braneteja Makedonija zalna Makedonio sto ranis predavnici od site strani ama bre cukajtese vo gradi vieste bas Makedonci .
    Da ovaa strana i ovoj komentar nikoj ne go cita neli??? Pasi pisuvam sto si sakam
    Vaka se brani Makedonija

 7. Ag'r

  Edno i obavezno….na mobilnite telefoni da se ogranici nosenje i komuniciranje so niv

 8. Ag`r

  I mobilnite telefoni da se isfrlat od komunikacija osven za informacija. So mobilni da ne se ode na sostanoci

 9. kire

  KANALIZACIJA UBAVO IME SI STAVIL ZA PODOBRO NEZASLUZUVAS ZASTO SI SAMIOT GOMNO I ZNAJ I TI KE ZAVRSIS KAKO GOMNO . OD TAKVITE KAKO TEBE STRADALA MAKEDONIJA A I SEGA STRADA EVE I TISI DIREKTEN UCESNIK . AJDE AKO SI TOLKU SILEN PRIKLUCISE SO SIPTARITE PA KE VIDIME KOJ KE ODI KOJ NEMA DA ODI DA JA BRANI MAKEDONIJA . STETA STO SE NAKOTIVTE MURTINECOT VE KUPI ZA MALI PARI AMA VEKE VECERVA SE SERETE SITE ZAEDNO U GAKI KE VIDITE STO KEVE SNAJDE PO OVAA SLUCKA VO AJRODROM. AJDE BELKI I TEBE KE TE DOBAVI SREKATA STOM SI TOLKU HRABAR.

  • Канализација

   Вистини, вистини и вистини фајромче, не зборвење. Во далечните времиња се велеше “од зборвење аир не киднува!”.
   За разлика од тебе моето познавање на поранешнатаци сегашната историја е опширно и длабоко.
   Што сакаш брбори не можиш да ја промениш вистината дека половина од фајромците, безсвесни суштества, гласаа за бандата комуњари кои со еден куп пушачи и лижајки ја нападнаа владата и ја соборија. Плус бандата комуњари отворено изјавуваше дека ги штити надворешен “чадор”. Плус осуден криминалец ги предводеше, плус дури тој беше под судска истрага и натедба да биде во суд. Алооо фајромче, во тунгузија ли живееш?
   Плус бандата ВМРО-овци лажни патриоти цели 12 години царуваше и изиграваше влада со бандата шиптарска терористи, и на крајот се виде дека пустош ја направиле ФАЈРОМ, плус сите државни установи одбиваат да ги извршуваат Уставните и законски обврски и должности. Плус бандата лажни патриоти изиграваа поглавици и се договараа за државата тенеќе и судбината на тенеќињата по кафани, ресторани и амбасадорски резиденции. ЕЕЕЈЈЈЈ АЛЛООО капираш или не капираш?
   После во Собранието се пеат Шиптарски химни а бандитот лажен патриот преседава и седи ко пи#ка и не исклучува микрофон, не јика безбедност да го отстранат шиптарот, плус бандата лажни патриото седат во своите фотељи и немаст мади#а да му се пуштат у врат. Итн, итн, итн … бескрајно со предавства, едно поголемо од другото.
   …. и уште нешто, бандата комуњари потпишуваат некаква си Тиранска платформа и никој ништо, потпишуваат некаков си договор со Б’лгарите и пак СИТЕ молчат.
   Канализација фајромче, сѐто тоа тие е канализација. Капиш?
   Ај по Прилепски сега “Оди тркалај буриња!”.

   • Dimitar

    Kakvi lajnenarii kakvi parasiti se nosat na grbot na uništuvačite na Makedonija!
    Po edno sve site povrzani, po samata omraza što si ja nosite vo sebe pa posle ja serite vrz nas. Ovie “postovi” tvoj da ne si misliš bolat? Tie nemaat nikakvo značenje za nas, vie sve samo ušte eden bolen iskompleksiran crv ko site što ne razbiraat ništo osven omraza, omalovažuvanje itn. Good luck, fool, youre going to need it…

    • Dja.. gledajte ja istinanata pred vas.. hahahh

     KANALIZACIJA.. JA SUM ALBANEC TAKA MNOGU UBAVO DI MU NAPISAL NA TOJ OD TUNGUZIJA… TA NEGOVATA PARTIJA BMROVCI… 13GODINI BILE NA VLAST SO NAJGOLEMITE DUSMANI NA MAKEDONCITE.. DUI HAHHAHA I TOJ GRUJO LI E PATRIOT.. HAHAHH KE SI JA NAJDAT GLAVATA KAJ TEBE VO KANALIZACIJA KIRE I DRUHITE PATRIOTI.. PIC#KI.. CDSM DOBRO RABOTI ZA ZAEDNICA NA SITE.. TAKA KE BIDE SUPER .ZA SITE VO MK.. BEZ LOPOVI

 10. normalen

  ebeti si majkata kreteni edni, poglednete se na sto licite samo

 11. Ja od Tetoo

  Aj ti po tetovski idi kopaj kashkaval . Makedonija ragala i ke raga JUNACI.
  A na tebe ich kur u gz neka neka ne ti chue take da znaesh . Kanalizacija edna

 12. zaJeb

  Brat, na lokalnive ni komunjarite i shipvite ne se nadevaa. Kaubojcite ne im kazaa kako ke gi izrabotat za niv. Je.. ga na tolku pari frleni kaubojcite MORA da si gi opravdaat. Samo kaj nas komunjari ne lezat u zatvor
  GOSPOD E GOLEM
  RAKATA NA ‘KOSETO E EDNA I VECNA
  TROJKITE M O R A DA SE VRATAT

 13. Toni

  Barabi Nasilnici Reketari samo toa ste . Decata treba da rastat vo multikulturno opstestvo a ne uste od prviot den da im se perat mozocite so Religija Nacionalnost i Partiski Clenski Kniski .

  • НС

   Децата нема да растат во мултикултурно општество. Децата ќе бидат бројлери со кои секој ќе си игра ку*ташак како што ќе му се дигни во денот. Само заради една причина: оти ти му дозволи. Не измислувам, не претам. Тие се законите на универзумот. Кога си нападнат по било која основа, или се браниш или си ’асимилиран’.

 14. Andon

  Toni gnaso odi amerika DECATA MORA DA SE ZADOJAT NELI SO MAKEDONSKO MLEKO I MORA DA SE UCAT DA SI JA SAKAAT TATKOVINATA VPROCEM TAKA E VO CEL SVETl
  TI TVOITE DECA ZADOJGI SO MLEKO OD BOKI 13 I DA TI GO EBAM TVOETO MULITI KULTI OPSESTVO EE TONI TOA E SVETSKATA KATASTROFA MESTO SAMO ZA DROGERASI PIJANICI KREMINALCI UBIJCI I TI SAKAS TVOETO DETE DA ZIVEE VO TAKVO OPSESTVO

 15. Vladimir

  Andon Lazov Yanev (Bulgarian: Андон Лазов Янев), nicknamed Kyoseto, was a Bulgarian revolutionary and a freedom fighter of the Internal Macedonian-Adrianople Revolutionary Organization (IMARO). In the Republic of Macedonia he is regarded ethnic Macedonian.

  • Ag`r

   Bravo bre tatarce … cel svet te razbra…. sega veslaj

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ