Thursday, 22/2/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КАВАДАРЦИ: Цврсто се залагаме за унитарна, самостојна, слободна и независна Македонија

User Rating

Протестен марш и вечерва се одржа во Кавадарци.  Кавадарчани мирно протестираа движејќи се од новоизградената црква “Света Петка” во новиот центар на градот, преку главната улица „Илинденска”, до општинската зграда на градскиот плоштад. Пред присутните се обрати Сава Манева, пензиониран историчар.

kavadarci

Потсетувајќи на повеќе историски моменти од историјата на македонскиот народ, таа укажа на неколку грешки од минатото од кои како што нагласи, треба да извлечеме поуки. Меѓу другото, ја спомена и криминалната приватизација за време на транзицијата од времето на осамостојувањето на државата, кога бројни работници, како што додаде, беа избркани од работа и останаа на улица без никакви права.

Задржувајќи се на протестите кои секојдневно се одржуваат низ целата држава, таа нагласи дека цврсто се залагаат за унитарна, самостојна, слободна и независна Македонија.

loading...

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

February 2018
M T W T F S S
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

iNFOMAX.mk на ФБ