Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

Колку долго траел катастрофалниот земјотрес во Скопје од 1963?

User Rating

Најсилниот земјотрес кој некогаш ја погодил Македонија е скопскиот од 1963. година. На 26-ти јули 1963-та година во 5:17 часот, Скопје било разурнато од земјотрес со 9 степени по Меркалиевата скала (6,1 според рихтеровата сеизмичка скала), а помали потреси имало до пет часот и 43 минути.

skopski-zemjotres-life-01l78o78

Потресот траел 20 секунди, биле урнати 15.800 станови, а оштетени 28.000, додека над 200.000 луѓе останале без покрив над главата. Под урнатините животот го загубиле 1.070 негови граѓани, а биле повредени над 4.000 граѓани.

loading...
loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ