Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЛКУ ПАРИ ЗЕМА АНЃУШЕВ ЗА ИМЕТО: Вицепремиерот не кажува колку пари земал од продажбата на неговата фирма на Грците!

User Rating

Вицепремиерот Кочо Анѓушев деновиве стана актуелен поради продажбата на неговата фирма на грчкото електростопанство во моменти кога засилено се зборува дека власта е подготвена да го смени името на државата, а тој лично лицитираше со имињата Горна, Северна и Нова кои според него се прифатливи, по што следеше информацијата дека неговата фирма се продава на Грците.

Во јавноста веднаш се отворија сомнежи дали можеби цената од продажбата на фирмата на Анѓушев не е надомест за промената на името. Сомнеж и прашање на јавноста за кое Анѓушев не даде одговор.
Анѓушев остави отворени врати и рече дека дека за брзо веме ќе објави колкава е сумата за која ја продава компанијата, без да прецизира кога.

Одлуката за продажба на компанијата доаѓаат во исклучително сензитивен период за Македонија. Во период кога нашето уставно име е предмет на преговори за промена, преговори кои ги води владата на СДСМ во која втор човек, како Вицепремиер е Кочо Анѓушев.

loading...

-Компанијата ЕДС ќе биде продадена сите тоа да го пратат транспарентно, легитимно е јас сим носител на јавна функција, граѓаните да ја имаат таа информација. Иако станува збор за приватна компанија која што нема никаква врска со политика или со држава, меѓутоа со оглед на мојата функција, јас и додека последниот граѓанин прашува стрпливо ќе одговарам на тие прашања, вели Анѓушев во изјава за Сител. Сепак не одговори, ниту кажа кога тоа ќе го стори.

Анѓушев вели дека цената е направена врз база на ревизорски извештаи, од меѓународни реномирани ревизорски куќи кои што ги ангажираа сите страни кои што преговараа и таму цената е многу фиксно детерминирана јас ќе ја пријавам во мојот анкетен лист сите граѓани ќе видат која ќе биде сумата таа е далеку и различна од сето тоа што се зборуваше.

Прашањата кои се поставуваат во јавноста е дали цената на продажбата на неговата фирма е цената за промена на името? Дали имаме уште нешто друго скриено зад оваа зделка? Одговорите може да ги даде само Анѓушев, кој како носител на јавна функција е должен на транспарентност.

ЕДС: Ги снабдуваме со струја 40% од македонските компании што имаат над 50 вработени

Досега ги снабдувавме со струја големите индустриски капацитети, а отсега и 40% од македонските компании што имаат над 50 вработени, објавено е на страната на ЕДС.

-Од април оваа година со електрична енергија почнаа да се снабдуваат средните претпријатија. ЕДС снабдува 70 компании од вкупно 200 кои побаруваат 320 мегавати електрична енергија.

Само ден по изгласувањето на законот за јазици и преговорите кои во Грција со тамошниот министер за надворешни работи ги водеше Никола Димитров, грчката национална компанија за производство на електрична енергија се огласи дека ја купува македонската „ЕДС“ сопственост на вицепремиерот за економски работи Кочо Анѓушев

Претходно, вицепремиерот Кочо Анѓушев во интервју за едно македонско радио изјави дека за него се прифатливи решенијат за името како „Горна Македонија“, „Северна Македонија“, „Вардарска Македонија“, па дури и „Нова Македонија“.

ПАРИТЕ ЗА ИМЕТО ЛЕГНАА НА СМЕТКАТА НА АНЃУШЕВ: Грчката национална компанија ја купува фирмата на Анѓушев – исплатен договорот за името?!

loading...

4 Comments

 1. tomče

  Na ovaj cigan doverba ova e krasosana gnasna životinja ovaj cigan mora da se prekrsti i da mu se dade abugiranski pasoš belkim tamu vo divinata ke bide nagosten od tigrite za ovaj gnasen idijot netreba da se govori
  Site što rabotat vo negovite firmi započnete so uništuvanje palenje od kade ovaj idijot go ima steknato toj imot NARODE OD NAS ARAMIJATA +ARAMIITE NE KRADAT NI JA PIJAT KRVTA ZATOA NIE SME NAJSIROMAŠNATA ZEMJA VO EVROPA OD OVIE ARAMII NEMOŽEME GLA DA KRENEME ZATOA SAMO UNIŠTUVANJE PALENJE NA IMOTITE ŠTO NI GI UKRADIJA .KAKO OVAJ CIGAN
  ANGUŠEV

 2. Ag`r

  Zosto firmite ne bi mozele da go smenat svojot dobavuvac na elektricna energija ! vo ovoj slucaj EDS ili noviot krvopiec !!!
  Sigurno Koco nema svoja posebna elektricna mreza za dostavivanje na struja nego ja koriste drzavnata.
  Bojkot na negovite kompanii i proizvodi…..

  • LXV

   Бојко(т) нека го бара во Вулгарија, во Македонија од вакви ѓупци-прематари само сапун се прави!

 3. Trpe

  Covekot izlicitira ime i dobi pari za toa sega ke ni macka oci so “revizirski kukji” koi sto ucestvuvale vo prodazbata a tie se od EU i Amerika!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ