Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЛУМНА НА МИЛЕНКО НЕДЕЛКОВСКИ: Притворска реформа!

3%
User Rating

Од сите најавени “реформи“ единствена околу која е усредоточена криминалната банда на Зоран Заев, што себе си се нарекува Влада, е “че си лежите“ реформата! Односно “реформата“ за соблазнување ако некој оди во притвор или ако му го одземат пасошот.

Друго, реално, не видовме.

Мерцедесот не го шитнаа, ниту пак блиндираните врати од премиерскиот кабинет ги заменија со рололаст или шпер плоча. Исто така, и премиерската тераса остана негибната, па блиндираните стакла и воздушните инвертори “за кислород“, си останаа каде што си беа. Исто, и земјоделците ниту субвенции земаа, ниту штетите од елементарните катастрофи или колапс на пазарот не им се надоместени…

loading...

Платата не стана 500 евра, па е на најдобар пат оваа “реформа“ за која “ќе се отвори дебата“, да ја надмине лагата на Бранко Црвенковски за по еден вработен од секоја фамилија.

Па така, од се остана сам задоволството да се види несреќата на другиот. Сеирџиство и ситење е програмата на која засега се вози Заев и неговите бандити.

Откако се одземени пасошите на ДПЛ и ИТ и други осомничени, дејвидкоперфилдски судството престана да биде “сваровски“.

Идејните водачи на антимакедонизмот, разнебитувачите на оваа држава што делуваат под робовладетелската палка од длабоката држава, разни Тричковци, Гериси, Ордановци…, не можат да скријат дека целиот овој државен преврат организиран од Џес Бејли, нема никаква друга цел, сем со “моторка“ да се исече ВМРО ДПМНЕ на парчиња, идентитетот со токмак да се столчи на зрнца, Македонското национално ВМРО-вско знаме да се испокине, споменикот на Александар да се сруши, ВМРО како партија и идеа да се искорени и уништи…

Тоа е реформа, комуњарска. Како и во 1945-та, ќе се бараат новите Панта Марина, Лазар Мојсов и Коле Чашуле за да го судат новиот Панко или новиот Ченто.

Се е исто.

Пред 70 години Македонија, онаа комплетна, ја разнебитија Белград и Москва (Тито, Сталин и Коминтерната). Сега она што остана ќе го доуништи Вашингтон (длабоката држава). Тогаш се мислевме дека тие ни се партнери, сега си мислиме дека ови се партнерите. А и едните и другите гробот ни го копаат.

И пред 70 години нашите патриоти, националисти и дејци не беа внимателни, уште полошо беа ептен наивни. Подлегнаа на лагите на Темпо, Лазо и Маршалот. Еве и сега, во новиот милениум исто. По сто пати ги прелажува Бејли, Ји, Могерини, Хан, Меркел…

Ченто тогаш напиша: “”Верував во се, но не верував, дека мои ќе ми судат за Македонија“. Еве сега, и покрај една милијарда евра во субвенции за земјоделците, и покрај трите автопатишта, драстично смалена невработеност, бесплатно школување и студирање, автобуси, жичари, разубавен главен град – без разлика на се, на исто се сведува.

Историчарите за прогонот на Ченто ќе констатираат:“ Не му се сдуеше на Ченто, му се судеше на АСНОМ“. Еве сега, да се парафразира: не е гонет Груевски, го гонат ВМРО. Неговата идеа, неговите 4 свети букви. Неговата оставштина. Не е гонет Груевски за да биде уништен. Гонета е Македонија за да биде избришана еднаш за секогаш.

Миленко Неделковски

Берн – Швајцарија

01.07.2017 22.00 ч.

loading...

20 Comments

 1. Joco

  Se e kazano like

 2. Zlatko

  Nema Sto SE E Na MESTO i TOCNO/PRECIZNO KAZANO… No Da Dadam Inicijativa Do Site Kako VAS (Mirka,Darko,Boban i drugi sto Ja CUVSTVUVAAT MKD za Svoja) da SE POCNE da Se DELUVA na DELO Dali PREKU Sobiranje POTPISI za RASPISHUVANJE na Referendum Za PREDVREMENI IZBORI ili i Ponatamu Ke Im Se Veruva na “”Ustavnite””Sudii koi Si SEDAT na DEBELITE GAZOVI i Muva Ne Gi LAZI ili Na UCVIKANITE Administrativci i druga BORANIJA na Drzavni JASLI ili Pak Povtorno Ke CEKAME Sto Ke NAPRAVI Nikola Gruevski Za MKD so DPMNE koi Se NAPADNATI Od SITE Strani i Sto E NAJBOLNO i od MAKEDONCI koi Si Ja SAKAAT MAKEDONIJA ama PODLEGNAA Na PROPAGANDATA od Vladata na BEJLI-Tesla i PORTIROT Ji Oti DPMNE osobeno Gruevski se Najgolemite Vinovnici za Ova Sto Ni Se Slucuva DENES ne Sporam Deka Imaat Pridones (MAL) so POPUSTLIVOSTA no da ne im Si Vo KOZATA na Kakov Pritisok i UCENI Bea Se i Ke Bidat od Taa Mezdunarodna ABDAL Politika..?? Ocigledno Im TREBA POMOSH ne Samo Na Gruevski i DPMNE Ami NA REPUBLIKA MAKEDONIJA oti Ovie od CrpkoRadovskata OPINOK BANDA Nemaat nishto sveto pa ZABRZANO ne NOSAT ( Da Gi Nosat Na NOSILA) Vo PROPAST a za On/Off Plemeto Se E Kazano so On/Off

 3. Geshev-BG

  ВМРО-то на Груевски има нешто заедничко со ВМРО-то на Татарчев, Тодор Александров, Ванчо Михайлов колку jас имам нешто заедничко с вожда на племето Зулу во Южна Африка. Патриотарски локуми и пичи месали. Од такви како тебе Македония е на ова дередже на кръстопътя на безпътицата.

  • Mile

   Ne mu odgovarajte na postovite na Geshev-BG. Zarem ne poznavate po pisuvanjeto deka e Makedonec koj se obiduva da pisuva na iskriven i netocen B’lgarski jazik I da provocira. Vakvite mnozete gi so nula I ignororajte gi , toa e najgolemata kazna za niv.

   • Бозон

    А смеам ли да го заебавам? ;-P

  • Анонимен

   Браво Гешев!

 4. Dragan

  Pleme tatarsko kopilsko ne dokvakano odnosno nedooformen bugarski tataru mamkata mrsna da vi ja ebam na site tatarista gnasni zivotni
  Milenko dosta e zo pisuvanja kako sto kaza i ZLATKO vreme e za dejstvuvanje i onaj pes Bejli mora da go snema od m.k abre imal i kucka vo muckana da i napolnam lajna i kucisteno i zajakon neka cistat mora da se aktivira ATOMSKATA VMROVSKA GENERACIJA

 5. kire

  MNOGU SAKAME DA PISUVAME I DA SE TESIME. JAS USTE PRED 2 MESECA KAZAV DEKA TREBA PRVO BEJLI DA SE SREDI A POSLE DRUGITE. AMA NIKAKVA INICIJATIVA OD GRUJO I EKIPATA SE SE CEKA NEKOJ OBICEN DA POTEGNE A ZNAETE OBICNITE GI SUDEJA,DRUGO OTPOR I UBISTVA NE SE PRAVAT SO ZILI I CATALI SE ZNAE TOGAS KAJ BEA SREDSTVATA ZA TAA RABOTA PA VALJDA NEMOZE NARODOT ITOA DA GO NABAVI. A TAKA E I SEGA ZNACI NEKOJ TREB NARODOT DA GO OPREMI I POVEDE.AKO SE CEKA OVAA BANDA KE JA RASPARCI MAKEDONIJA.GLEDAME DOAGA AMERICKA VOJSKA BEZ ODOBRENIE TENKOVITE VEKE DOSLE PA KADE E VMRO DA REAGIRA DALI TOA E SEGA POTREBNO NE GO OBAVESTUVAAT NARODOT BEZ DISKUSIJA VO PARLAMENT PA NEE OVA ALIBEGOVA SLAMA VMRO E VO PARLAMENTOTNARODEN PRESTAVNIK ZASTO NISTO NE PREVZEMA OVA E STVARNO BASIBOZLUK PREPUSTENO NA ZAEV BEJLI I SIPTARITE DA PRAVAT STO SAKAAT. NARODE SVESTETESE VREME NEMA A INICIJATIVI IC. SEKOJ DEN PROJDEN E GOLEMA ZAGUBA PA SEGA TOA E.A KAJ SE SEGA ZEMJODELCITE VRTIKAPOVCI DALI USTE KE CEKAAT MILOST DA GI VODAT REFORMATORITE NA ZAEV PA OVA NEE LI VREME CELA MAKEDONIJA DA TRGNE U OFANZIVA I DA SE RASCISTI EDNAS ZA SEKOGAS SO OVIE KLETI STVORENJA .

  • Geshev-BG

   kire,
   споко, не се коси, ке додиме НИЕ да ВЕ пазиме. Заеби Србиja, Русиja, Кина-немат пари! И они чекат на запада. За една годин ке ВЕ оправим и од Албанци и од србомани и од антички педераси. Ке бидете нормална Европска држава. Горе глава!

   • Patriot MK

    Bugar da te znam koj si ke te napravam poznata zvezda za edna črvena.

   • Dane

    A vie ve proglasija za veceto na “evropa” taka ve liče močko.

   • Mile

    Ne mu odgovarajte na postovite na Geshev-BG. Zarem ne poznavate po pisuvanjeto deka e Makedonec koj se obiduva da pisuva na iskriven i netocen B’lgarski jazik I da provocira. Vakvite mnozete gi so nula I ignororajte gi , toa e najgolemata kazna za niv.

   • Бозон

    Ееее мочко еден … гледам го спасивте Јужен тек, па сега Македонија ќе ја спасувате. Седи си у ѓеризот и бери си од салатата подгаз. Се виде вашето.
    Да не ви се второсветските уште вуна ќе мрсевте.

 6. Dragan

  Dobro utro
  Ja procitav kolumnata i mi se dopadna i se soglasuvam so se. Vo odnos na liceto koe vo komentarite se potpisuva deka e od Bugarija, da go ignorirame, Bugarite od sekogas se nedefinirani, ete go prifatija i noviot Papski kalendar, taka da so niv i nema sto da zboruvame, ERETICI. Vo odnos na celata sostojba, ovaa e borba ne samo vo MKD, ovaa e borba so knezot na temninata, citaj Gavolot (Zoran Zaev), ambasador na Ereticka Evropa. Ovaa e napada na pravoslavieto, ovaa e prodolzuvanje na krstonosnata vojna od Vatikan. Vatikan so 4-tata krstonosna vojna go spali Carigrad i so toa go olesni negovoto osvojuvanje od strana na Osmanliite. Zatoa e ovaa vojna pomegu Vatikan i Vizantija. No! Zaev, kako glaven megu gavolite (vprocem svoeto lice si go pokazuvase i na maskembalite, postojano bese gavol) i tie kako nego, sakale ili ne treba da svatat deka dobroto pobeduva. Bog ke stavi raka, a tie po mec posegnaa, od mec ke zaginat.

  • Geshev-BG

   Многу литература, малку мисла. Биди конкретен, па да разбереме што сакаш да кажеш.

   • Mile

    Ne mu odgovarajte na postovite na Geshev-BG. Zarem ne poznavate po pisuvanjeto deka e Makedonec koj se obiduva da pisuva na iskriven i netocen B’lgarski jazik I da provocira. Vakvite mnozete gi so nula I ignororajte gi , toa e najgolemata kazna za niv.

   • Бозон

    Не разбираш Македонска седум-осмина? Па да, аспарух-крум-ина ти е ритамот.

 7. Dragan

  Kako sto se topi vosokot, taka da se stopat neprijatelite pred liceto na pravdata. A nie vernite PRAVOSLAVNI MAKEDONCI da go cekame objavuvanjeto na doaganjeto na naslednikot na ROMANOVI, MIHAIL i da cekame da se dovrsi liturgijata vo sv.SOVIJA vo Konstantinopol. Denes e sv.NAUM po negovite molitvi i po molitvite na site sveti da ni dade BOG sila ta da se izborime jaremot koi sakaat da ni go stavat da go otfrlime, i so krenati glavi PAK I PAK da zapeeme DENES NAD MAKEDONIJA SE RAGA.

  • Бозон

   Не знам зошто, Свети Наум ми е омилен светец. Задолжително на крај застанувам кај него, за поздрав и скромен дар.

 8. Trpe

  Greskata na Gruevski e sto fovoli da go prelazat nasite “strateski partneri” no uste ima vreme toa de se ispravi a toa e kazuvanje na celata vistina za deluvanjeto na “strateskiot partner vo Makedonija i objavuvanje na iminjata na cetvoricata “pogresno izbroeni” a ne da gi krijat bidejki so krienjeto i slusanjeto na nivnite soveti dejdovme do ovaa situacija koja ako se krie sto se napravija nasite “strategiski partneri” tie ke se osilat uste povekje!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ