Monday, 21/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЛУМНА НА МИРКА ВЕЛИНОВСКА: Агентот Тесла ќе лета за Вашингтон како личен багаж на Бејли!

54%
User Rating

mirka_milenko3Во Македонија се рашетаа ЕУ-соросоидите Могерини, Туск, Хан и Kарл Билт. Завршија како употребени куртони. Еди Рама и Хашим Тачи како последни Соросови оази и дувла на наркомафијата, европска депонија и тренинг-центар за терористи се обидуваат да ~ се џилиткаат на Македонија, а сега во очај и на Европа. Ќе ја правеле голема Албанија!? Сенешто ми изгледа дека после тоа, прашање ќе биде дали воопшто ќе постои мала Албанија. Време е за големо раскурчување на сите соросоидни дивјачки орди. На македонскиве посебно. Џес Бејли веќе се сретна со својата судбина. Амбасадорот на САД ја доби првата тужба од „Џудишал воч“ за своите пучистички дејства во трети држави, во случајот во Република Македонија. Му следуваат и други од американскиот законодавен дом. „Нашиот“ Бејли тукушто беше на двојно сослушување кај сенаторот Мајк Ли и уште една личност. Извештаите од сослушувањата се фасцинантни. Бејли да ти бил лигавина од човек, мрсулко без достоинство, кој се жали дека неговите дејства биле погрешно разбрани од Македонците. Тој бате всушност нам ни помагал. Цело време. Впрочем, како претходно на Турците. Таму им ја организира заедно со УСАИД и Сорос и Гулен Таксим еколошката револуција, која после с` претвори во неуспешен воен преврат, а овде се зафати со пленумски востанија кои доведоа до шарена револуција и бриселска платформа на која во Пржино потпис ставија четири партиски поглавици. Па ја надгради преку упад во изборниот процес и постизборната процедура. Информацијата што не ја знаевме досега е дека амбасадорот Бејли ја напуштил Турција како персона нон грата. Го испудиле Турците. А нам црпнатиот император Барак Обама ни го тапоса во Македонија. За набрзинка да ја заврши валканата работа, војните да тргнат од Македонија. Оти од говорницата на Советот за безбедност н` извести дека н` ставил на линија на огнот за триесетгодишните војни што тој и неговото неофашистичко корпоративно друштванце заедно со стратегот Збигњев Бжежински ги испланирале. Можете да си замислите како ќе изгледаше Балканот и Македонија по тие војни ако на лудакот и Хилари им успееше да победат на последните избори. Ги гледаме сега сите очајнички обиди на губитниците да го одржуваат пламенот на огнената линија која ветува крв до колена и големи профити. За одбраните и црпнати неколкумина и нивните зомби или бројлерски орди. Во оваа дупка падна и целиот состав на ЕУ.

Го разбирам Бејли што се обиде по сослушувањата да пласира во Македонија лажна вест, порака од Стејт департментот. Така функционира очајник. Се надева дека може да избега од пишаното. Затоа мојот интерес сега е насочен кон големата бежанија на „локалото особље“ на американската амбасада кое брои некои петсто и кусур човеци. Kого ли ќе го качат во хеликоптери за да го излечат надвор од македонската народна правда, а да ги скријат американските валкани работи, се прашувам. Агентот Силвер? Не. Верушевски не им е од важност. Му доаѓа нешто како Рамбо, потрошна стока, абена повеќепати во неколку македонски „кризи“ и затоа веќе крајно дискредитирана. Овој Зоки што ни спремаше украинско крваво сценарио остана без заштитен чадор со кој се фалеше. Евентуално ако го спасува соросоидна Италија, во што се сомнеам по компромитацијата на италијанскиот амбасадор и италијанската разузнавачка служба или Велика Британија под чиј чадор Верушот стоеше. Невестите на полициските функционери? Јок, бе. Трите мојри на СЈО? Чуму им се уште една Бијонсе и Ленчето со Фатиме. Обвинителки, судијки и адвокатки не можат да бидат. А има суфицит за да бидат специјалки во барови. Што корист би имале пак од Заев, Фрле, Геро, Сашо Ордановски, Ацика Kабрам, Џабир, Насер, Жижи или Борјан и Ива на амриканска почва. Да ги збогатат своите соросоидни колекции со балкански кловнови? Нема шанси.

И, така, мозокот ми проектира фоторобот на агентот Тесла. Таен агент обвиен со магла. Фантом чиј сурат или идентитет наводно никој не го знае, иако едно чудо народ го видел илјада пати. Самиот си одбрал содржајно кодно име оти е убеден дека е гениј во шпионажата. Од наш македонски географски происход е. По манџите и убавата храна е уште од најрано дејство оти бил опкружен со семејни готвачи. Развил вкус не само да ги јаде специјалитетите туку и самиот да запржува и готви. Kујна му е цела Македонија. Сака да пее. Интимно е врзан со музиката. Опасен е за Американците оти знае многу валкани работи што се правеле во американската амбасада, а во кои тој најдиректно учествувал. Плус батево си се осигурало за секоја евентуалност. Во посед има над 7.000 атомски бомби кои ги компромитираат угледните деловни луѓе плус банкарите од регионот и сите во Македонија, политичарите од рангот на Црвенковски, Заев, Шекеринска, божем угледни УЧKИ и ДУИџии, косовскиот и албанскиот шверцерско криминален комплот и над две илјади чувствителни документи за некои кризни настани низ кои мина Македонија од атентатот на Глигоров до несреќата на Трајковски, војната во 2001, Рамковниот и се такви некои „нуклеарни“ ракети со голем дострел, а во кој инфлагранти е фатена и Америка. Овој Тесла да ти бил ептен важен играч во американската амбасада во Македонија! До толку што паралелно со извештаите на амбасадорот до Стејт департментот македонскиот контрактор испраќал и свои извештаи во дип стејт. И така Македонец да ти водел надворешна политика на САД. Kако стигнал до тој ранг? Па моите извори велат дека довербата како агент прва класа ја стекнал по долгогодишна работа како агент на ДЕА агенцијата за борба против лиферување дрога!? Задолжен бил за Грција и подоцна за цел Западен Балкан. Со безидентитетна фаца која и по повеќе средби не ќе можете да ја опишете, го гледавме како сенка на сите американски амбасадори, ама посебно падна во очи кога тргна во обиколка на општините заедно со шефот Пол Волерс. Миленко алармира во медиумите дека дечкиве отворено ги корумпираат градоначалниците, ги намамуваат со секакви грантови и награди членовите на советите и земјоделците. Целта беше да се разори од внатрепартиското ткиво на ВМРО-ДПМНЕ. Локалниот агент Тесла го познава и теренот и менталитетот и луѓето. Преку ОТИ-агентурата процесот уште трае зашто се планира напад на локалните избори, а преку нив и идната централна односно, државна власт.

loading...

Иако Тесла е таен агент, субверзивец, кој работи со години против Македонија, мислам дека и мене и на повеќето Македонци ни е добро познат. Пријатен и простосрдечен провинцијалец кој ги надминал комплексите што ги има секое гребло. Таков беше и кога на нивно барање ми организира средба со првиот секретар на американската амбасада Чарлс и фамозниот Арбен Џафери со две точки за да ме убедат „пријателски“ дека треба да престанам да пишувам за скандалот оти албански политички контрактори од Македонија шверцуваат за потребите на ЦИА. Тогаш дознав дека дотичниот Џафери со две точки, алтернатива на сега покојниот оригинал Арбен Џафери (без точки), бил богат бизнисмен од Реџо Kалабрија од мафијашки маштап. Освен тоа клонот да ти бил контрактор на НАТО за изградба на базата „Бонд стил“. Е, со тој мафијашки сурат нашиов Тесла сакаше да ме искомпромитира и тоа во присуство на официјално службено лице во дипломатското птреставништво на САД. Ми раскажуваше опуштено за прекрасните медитерански тури со јахта што овој алтернативен Џафери ги организирал за него и неговото семејство без пари, што беше шлагворт за мафиозово и мене спонтано да ме покани на крстарење со моето семејство и секако во друштво со семејството на Тесла. Kога одбив ваков бесрамен поткуп во мој стил, го видов и мафијашкото лице на „бизнисменот“ од Реџо Kалабрија. Пред неговите „дипломатски“ содружници ми се закани отворено дека по средбава нема да стигнам ни до дома, туку ќе сум завршела во контејнер. На вакви закани јас реагирам како бик на црвено. Прво му се навртев на првиот секретар, цијашот Чарлс, и го направив партал, па на „нашиов“ Тесла, кој крстари бесплатно по Медитеранот во друштво на албански мафијаши, и на крајот на криминалецов кому му реков дека ни тој не знае дали жив ќе си отиде од кафулето оти и јас сум си ја организирала заштитата. Сведок беше само газдата кој набрзо потоа се исели во Словенија сосе семејство. Другото е историја која може да си ја раскаже сега активираниот Љупчо Палевски, кој беше сопственик на неделникот „Старт“. Зашто кога со мене не завршија работа, му се навртеа нему. Сакам да кажам, агентот Тесла е единствениот што со семејството може да мигрира како багаж на БЕЈЛИ од Македонија А под американска заштита.

Штом сме кај агентиве, да информирам. Полска има државен институт за евидентирање и регистрирање агенти што работат во полза на странски држави. Човек да се запрепасти кого с` не ќе види во тоа друштво. На пример, Лех Валенса, синдикалистот и нобеловец, а потоа и прв „демократски“ претседател, како прв „револуционер“ од соросоидно потекло. Kаква лустрација, каква ад хок десороизација, господо! Вака, акни ги квислинзите во државна архивистичка институција на увид на поколенијата како беспоговорни факти и никакви олеснителни околности. Е, од таков затвор бегство нема.

 

Дневник

loading...

26 Comments

 1. BO

  BRAVO ZA KLASNATA.MU GO NACUKA NA SITE SO UPOTREBENI KURTONI ZA DA NE MOZAT DA SE IZLECAT OD SIFILISI.KOJ DUSMAN KE VLEZE ZIV NEMA DA IZLEZE.ILI AKO IZLEZE KE IZLEZE SIFILISAN.

 2. Dragica

  Секоја чест Мирка,само немозам да укопчам кој е нашиот агент-Тесла ?Дај поотворено-појасно -Нас ни треба појаснување за жал потешко резонираме…Кој е Тесла ???

  • Common sense

   Resensko jabolko crvlivo…Ete koj!

  • Бозон

   Со едно преспивање се станува јасно.
   Инаку ја разбирам Мирка што сака да провоцира кај нас Испитувачка Свест … или Inquiring Mind … или … туууу која академика.
   Па си имаме ние изворен оригинал “Ќосето од Ќошето” и тоа на прекрасна кирилица. Скалпел прецизна. У атом.

   • македон

    па и таа не знае. толку и даваат дез информации. нешто сама си фантазира и оооп ете ти убава колумна за илјада евра.

 3. Трајан Стефановски

  Треба да дознаеме за сите тие мафијаши со име и презиме. Вие сте професионалец и баш ни било убаво и ние да знаеме. Ако е можно.

 4. Мими

  И мене ме стави во размислување ! Како да ги склопат коцките , Мирка уникат си дар мар правиш алал вера

  • Trajan

   Mitko Burcevski

 5. Natasa

  I sto sega???? Citam pola saat gluposti i koj e Tesla, niti razberav niti nekoj razbera.Tie kolumnite za tebe samo si gi pisuvas izgleda ti si znaes i tolku. WTF

 6. Koseto

  Македонија секогаш страдала од домашни предавници, но идејата да се оформи јавна евиденција на сите продадени души е одлична …..колку да се знае кој е кој….

 7. E pre

  Duhovnoto premrezije niz koe pominuva ovaa zena e strasno. Ima psihijatriski ustanovi neka pobara pomosh dodeka ne e
  prekasno

 8. MARJAN

  G.MIRKA -KOJ E TESLA VE MOLAM?DA GO RESIME

  • СПС

   Оди на фејзбук на Миленко!

 9. Firomec

  Mirka !
  Klimaksot i udril vo centarot za razmisluvanje(stvarno go imala).

 10. pepi

  Milenko go objavi imeto na facebook

 11. Ivan

  Koj e toj skepar strav vi e da go kazite
  Klasnata moras da ni go kazes imeto koj e toj predavnicki peder
  Mirka inace si zakon i legenda od koja treba da ucime kako se saka tatkovinata

 12. Ag`r

  Bejli ke si ja stave teslata kako privrzok na vratovrskata da mu pomaga ako treba

 13. СПС

  Треба некој да објави збирка на сите колумни од Мирка Велиновска, која покасно треба да биде интегрирана како задолжителна литература во нашиот школски систем.

  • LXV

   Класната е печена за позиција на Лустрациска Царица, да ги втера сите УДБАшки комуњарчиња откај што излегле.

 14. anonime anonimus

  Mirka. znam deka so gospogja ili so nekoj drugi etiketi (koj bi bile faish ) bi te navredila,,i suvise si direktna za da bides konformistka,, jas sum od tvoja generatia,, ovo e veke vtor pat da komentiram,al retko propustam emisia ili kolumna (na vasata visost ) posto si superiorna,,,bez veze bi bilo bilo sto da komentiram da dodam ili odzemam,, koga sve e na mesto i bleska od jasnotia,, samo slep ne moze da vidi,,,za zal IMAS PRAVO VO SE …..ZNAM REALNOSTA E TAZNA,,,takva e nasata MAKEDONSKA sudbina,, sto poveke gi razotkrivaas,, uste ponovi niknuvaat,, tuka kaj nas i Juda bi izgubil rabota tolku e tazno , sto persone se nudaat besplatno na stranski sluzbi CCCCC mi se povrakja, SEKOJA CEST IMAS STIL,, gospod da nam te cuva,, NO KOMENT

 15. Zoran

  Mitko Burcevski

 16. dime

  bravo mirka sekogas si vo pravo i ni potvrduvas naseto intuitivno mislenje ,na ista frekvencija e makedonskiot narod,se uste imame razum vo ovie nenormalni uslovi za rabota i zivot,fala i bidi ziva i zdrava

 17. ja ne znam bev vo podrum AMA ISKOCIV OD PODRUM

  KLASNATA ZA PREMIER

  INAKU PREDAVNIKOT I SPION PETOLOLONAS I BIVSI UDBAS E MITKO BURCEVSKI KOJ E TATKO NA JANA BURCEVSKA
  BEJLI I TATE JA NAMESTI ZA EVROVIZIJA KOGA BESE GLAVNA UREDNICKA OVAA KURVATA NA MRTV KOJA I DAVASE DA CITA NA SPECIJALNATA KATE
  PA BAREM NA PAMET DA GO NAUSESE INTERVUTO

  JAS NE GLEDAM I NE PRATAM FASISTISKA EVROVIZIJA VEKE 15 . 20 GODINI
  KOJA E POLITIZIRANA OD GLAVA DO PETA I NAMESTENA
  NITI GI SLUSAM STO KE KAZAT
  NITI FASISTISKI BRISEL MOGERINI HAN MAN TRUSK MUSK I TAKVI PODANICI NA AGLOSAKSONCITE IMPERIJALISTISKI GOVNA

 18. Slono

  a koj moze da bide tolkavo predavnicko kopile i da gi ispolnuva site potrebno normi za kvislin i koi za sebe misli deka e pametem Ljubomir Frckovski

 19. nikson

  glup e narodov. poglup zdravje. ceka do posleden moment da mu se kacat na glava za da mu tekne da se brani sebesi i svoite pokolenija. z z celo vreme pred izbori jade lajna i otvoreno ja podrzuva proalbanskata strana, a glupiot narod povtorno glasa za nego. da bese vo druga drzava, na vakvi predavnici odamna ke im se presudese, ama tuka neee, narodot kuti i trpi dodeka ne mu go nacukaat do jajca i da mu tekne da izleze po ulicite kako ovci. kakva glupost nevidena. se seta narodot kako ovci i ne mu teknuva deka ova MORA da zavrsi kako so Chaushesku vo romanija. ovie predavnici nikogas nema da se soglasat na novi izbori, pa kolku i da protestirate. ovie znaat deka vrakanje nazad za niv znaci zatvor ili smrt. namesto gubenje vreme i cekanje na milost od z z da se soglasi so izbori, treba da se trgne so sistematsko unistuvanje po nasilen pat na se sto e predavnicko. drug izbor nema. se drugo e trosenje vreme i uste pogolemo glupiranje.

 20. Heracleus

  Нема теорија ова да се заврши so Румунското сценарио, половина полиција и војска е Шиптарска. Да спроведе таква работа Иванов нема поддршка од армијата, се е отидено у П.М. Кој знае дали има лек од оваа колера што ја снајде Македонија. Со толку голема поддршка од ЕУ и ЦИА, Квислинзите колат и бесат, жарат и палат и никој ништо не им може!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ