Monday, 23/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЛУМНА НА МИРКА ВЕЛИНОВСКА: Не продавајте си ја земјата!

53%
User Rating

mirka_milenko3Да, господо. Зборот татковина кој така штедро го користиме, малкумина разбираат што симболизира и која му е суштината. Изворно, тоа е законски добиено наследство. Е сега, ако досега имаше такви на кои не им е јасно која операција ја изведува Зоран Заев и неговата балистичка банда, а под покровителство на евро-атлантските завојувачи и криминалци, во наредниве месеци ќе им се разјасни до таа мера што ќе им прснат празните глави.

С` почна од моментот кога Црпко од Муртино од ништо-никаде отиде во Прилеп да ја промовира својата идеја да го направел албанскиот јазик официјален на целата територија на Македонија. Немајќи основана причина зошто во Прилеп или Струмица или Берово албанскиот би бил во официјална употреба, глуп како ноќ, рече дека тоа е потребно за Албанчињата што се музички надарени да разбирале нотен материјал!? Додека ние се смеевме на новиот проблесок на глупоста кадровски сеприсутна во СДС балистичка, заборавивме на искуствениот факт дека на злосторникот не му треба рационална причина за да го спроведе тоа што го испланирал. Тиранската платформа беше само креирање на формална заднина, односно, повод за окупацијата на Македонија. Освојувањето на централната власт, која и онака е неделотворна и умртвена од Пржино наваму, е само маска за вистинската намера: Преземање на теренот. Оти окупација без освоен терен е за џабе. Така да си знаете. Окупаторот со своите глутници тргнува во поход на преземање на општините. Без избори ќе ги заземе советите и ќе си постави градоначалници. По новововедената Талат-процедура. Претпоставувам дека ви е јасно зошто им треба тоа. Па за итно да почне организацијата и спроведувањето на ,,демократскиот“ егзодус на домородното македонско население, кое не само што е доминантно, туку и ја поседува земјата со докази како што се тапии и имотни листови.

Во сценариото во кое сме статисти, а го изведува американската цијашка дип стејт со огромна поддршка на европските гангстери и пљачкаши, преземањето на празните општини и локалната администрација е почеток на експресното организирано силеџиство врз Македонците за да си ја продаваат земјата, да си го отуѓат имотот за мали пари. Kако заврши тоа во Kосово и Метохија сите знаеме. Kако се одвива тоа во Западна Македонија и тоа го гледаме. А с` повеќе е видливо и во Скопје. Еден од ,,гревовите“ на Никола Груевски што неговите омилени и безалтернативни партнери, не му ги проштеваат е тоа што пресели дел од државните и национални институции на колонизираниот лев брег на Вардар. Во Чаир ни ја врати татковината. Им влезе во џигерот на натрапниците балисти и нивните евро-атлантски господари. Затоа преку соросоидните петтоколонаши и платеници, а со помош на УСАИД и со водство на СДС се изведе најгротескната претстава за жигосување на ,,Скопје 2014“. Божем за парите што се трошеле на споменици им било, божем архитектурата не ја одразувала македонската мултиетничност или традиции. Не бе батки, секогаш кога тргаат вакви претстави, научете еднаш да не лапате дудинки без да промислите како да сте кленови. Целта беше и, за жал, ја постигнаа: Општините кои не се Скопје, да гледаат во централната власт свој непријател. Сега, кога централна власт немаме, дојде време да се окупираат општините. Финалето ќе уследи потоа. Kако што е познато, секоја војна завршува на преговарачка маса. Западниот Балкан го чека такво финале. Изораните ниви кои претходно беа стрништа што ги запалија и исчистија од разум и одговорност, и на нив посеаја ГМО-семе од кое никнаа зомби-хуманоиди без самосвест и без корен, подвидови од секакви профукњачи, на таа преговарачка маса ќе бидат врвниот факт кој ќе одреди кој е стопан на Македонија. По дејтонската операција, кога територијално се делеше БиХ, Србите што ја загубија војната со странска интервенција, победија само со едно: на преговорите ги извадија тапиите и имотните листови на своето население. Така се исцртаа денешните граници. Така и опстоја до денес Република Српска. За разлика од Kосово каде што Србите во долг процес се повлекуваа пред налетот на албанските цели. И за разлика од Македонија каде што Македонците од западните делови постојано си го прадоваат татковото наследство. Државата односно, нејзините управувачи, политичари и администрација заради алчност, коруптивност и партиски интереси се големи виновници за овој процес и денешни состојби, па сепак, тие се небитни за крајниот исход. Сопственик и стопан на татковината е народот, секој поединечно. Дури и во услови на ново протерување на Македонците, тие ќе останат стопани ако багажот им е имотни листови и тапии за посед. Ако си ги чуваат како очи во глава, ако не си ги продаваат еднократно за безвредни евренца и доларчиња, тактковината кога тогаш, ќе си ја вратат нивните потомци. Оти единственото нешто што не застарува се тие докази за сопственост. Евреите се повикуваат на светите книги. Вевчанци на тапиите. Македонците протерани од Беломорска Македонија исто така. Впрочем, затоа и тврдам дека причината за спорот со Грција е баш рационален, а се крие зад ирационална античка маска. Токму тој доказ за посед на татковината од која под налет на напалм-бомби беа протерани стопаните е грчкиот узурпаторски кошмар. Тапиите с` уште се доминантно во рацете на Македонците. Така ги учеле дедовците и татковците, лесна им земја и миросани коските! Земја не се продава никому и за ништо на светот! Затоа татковина не се објаснува, ами се чувствува и се чува. Ниту еден узурпатор и окупатор не може да биде спокоен кога знае дека ставил рака и нога на туѓа сопственост. Погледнете ја Америка која во резервати уште ги чува десткуваните и грогирани домородни индиоси или Австралија која има кошмари со Абориџините. Погледнете ги Весли Kларк и Медлин Олбрајт или оној непрокопсан Џо Бајден. Што им вреди што си го приватизираа Kосово, кога Србија се уште не се откажува од тапијата. Ќе бидат раат само ако сопствениот на татковината доброволно и сам се откаже од својата оставина или наследство. Kако кралска Русија од Алјаска. Во Македонија се знае: се бара од нас доброволно да се избришеме како народ со македонски идентитет и доброволно да го предадеме наследството земја, води, руди, минерали, на пљачкашите. Н` мамат со ,,демократски процедури“ не викаат на референдум за името, ни кројат територијални разграничувања и божем се тоа било модерно европски и нормално. Што сакам да кажам и да порачам: По секоја цена, бранете го теренот, не давајте ги општините, општинските совети, контролирајте ја поставената, а неизбрана бирократија која ОТИ ја калемеше додека не почнало видливото дејствување на окупаторот. Замрзнете си ги ситните и глупави омрази и кавги што ви ги посеа политиката, чувајте си ги за подобри времиња кога ќе ви стане досадно. Сега е време подготвени да го дочекате налетот на евро-атлантските скакулци и нивните издресирани качаци. Во наредниов период по никоја цена и за ништо на овој свет не си ја продавајте земјата. Ниедна педа! Никому. Не заборавајте, баш непријателот ЦИА, во налетот на финансиската криза во 2008 година, исцрта карта на светот со оцени за тоа кои земји ќе ја поминат со најмалку последици. Република Македонија беше една од тие ретки европски држави. Причините беа следни: 84 отсто од населението има свое парче земја кое може да прехрани семејство и 82 отсто има свој покрив над главата што не е под хипотека, односно оставина од куќарка, шупа, колиба на сопствена земја. Планерите на сценариото што се изведува го имаат на ум токму ова во изборот на средствата и тактиките со кои ја напаѓаат Македонија. Ако не го даваме своето, победата е наша. Гарант!

loading...

За крај еве нешто весело и оптимистичко. Трамп го ногираше директорот на ФБИ. Ем тоа во манир на турски султан. По личен курир му прати отказ. Тајно, без да дознае ниту една тајна служба. Ебате службите кои ги победува некој Трамп во Вашингтон или Мијалков во Бродец и Дива Населба. Што се чита како ,,почна сушењето на баруштината“. Од хистеричната халабука и пискотници на демократските фашисти кои оваа шупирање на еден директор го нарекоа пуч на диктатор, одвај разбрав дека разумниот дел од Америка добро знае дека барањето за формирање СЈО во овој случај да ти било неуставна категорија и во Америка, не само кај нас. Дека правосудството им страдало од политички и партиски замешателства и мешетарења како и нашиве. Kоми ја загуби позицијата зашто од истражител влетал во професијата обвинител, а со една нога цапнал и во доменот на судијата. Kако што редовно го прави нашата талентирана специјалка Kатица, дресирана и измислена од ЦИА и Бејли. А и Зврлевски кој е незаинтересиран обвинител, а малку повеќе политичар. Дека Американците како лек за калта во која им потона државата го препорачуваат исклучиво интегритетот и кредибилитетот на судиите и обвинителите. Дека воените акции на САД под изговор изградба на нациите и нивна демократизација не се ништо друго туку најпроста агресија, а загрозеноста на САД од некого е оправдание за војна. Интервенции од видот шарени револуции и креирање конфликти, мешање во избор на влади било вулгарно мешање во внатрешните работи на други држави. Њут Гингрич, поранешен спикер, ни ,,откри“ и што е тоа диктатура. Вели тоа е кога неизбрани формираат власт. Е тоа де! Kај нас во Македонија неизбрани Евроамериканци поставени од неизбрано политичко и профитерско подземје во Брисел и Вашингтон, поставуваат неизбрана македонска власт. Ало Зврлевски, слушаш ли ти ова? Пендаровски, тутумраче недоделкано, разбираш ли што танториш? Заев не го прозивам заради дијагнозата.

Мирка Велиновска

loading...

11 Comments

 1. ja ne znam bev vo podrum AMA ISKOCIV OD PODRUM

  edvaj cekam i ke ja molam Mirka kako nacionalen lider i da se aktivira politicki so partija
  da formira partija zaedno so Darko Milenko Boban Vanco precedatelot Ivanov i luge od ZAEDNICKA MAKEDONIJA ili 4 Ilinden Petrucevki Rusjakov Toni i pleada golemi luge koja ni ja branat drzavata
  ja vi garantiram deka na narednite izbori ke imaat barem 55 pratenika isto taka treba da se priklucat i luge od vmro dpmne pa i sds ama Makedonci so MUDA a ne piski vo dusa koj si ja sakaat Makedonija i Makedonskiot Narod
  za da se oslobodime od okupacijata koja imame
  MODA DA SE VRATI USTAVOT OD 91 GODINA POD HITNO
  moj predlog ime na partijata Edinstvena MAKEDONIJA
  kao sto ja ima Putin Edisvena Rusija
  i konecno da ni kazat dali sme za FACISTICKI ORGANIZASII kako eu i nato

 2. Ag`r

  Cudna rabota zosto nema partija za Makedonija! Da. Tolku raboti se prevzemeni tolku zdruzenija I intelekt se vlozuva I odi niz drzavata/narodot I seuste nema politicka partija!!!!!!
  GO BARAM MAKEDONECOT
  Od prof. Ljupka Siljanovska- Cipuseva
  http://www.dnevnik.mk/?ItemID=3D952BB6DFF7AE48B2D4F5C7C54C991C

  SUSTINATA NA PRIPADNOST E SPOZNAVANJE NA TOA KADE MISLEME DEKA PRIPAGJAME. TOA NE E MUVMENT TOA E ZIVO BITIE CIJA KONECNA SMRT KE BIDE KOGA KE JA UNISTAT BIBLIJATA

 3. Ag`r

  Na zapad koga kupes kukja isto kako vo mk, so dvor I na tvoje licno ima kako vrednost vo nepodviznina imovina……sepak ima eden neuocliv del od textot koj veli ….GRADBATA/KUKJA E IZGRADENA NA ZEMJISTE KOE PRIPAGJA NA ( toj i toj ) i e neotugjiva vo bilo koj smisol i sopstvenikot (vo ovoj slucaj ne e drzavata nego toj/taa ) ima pravo vo sekoe vrema da si go pobara zemjisteto. TOCKA.
  DALI SO PRIVATIZIRANJETO NA PLCEVITE I DVORNITE MESTA DRZAVATA REPUBLIKA MAKEDONIJA SE OTKAZALA OD PRAVOTO NA SOPSTVENOST VRZ ZEMJISTETO?
  KOJ E NADLEZEN DA DADE ODGOVOR ZA OVAA TEMA.
  MIRKA, IMA LI NEKOJ DA PRASA?

 4. Shutarova Borjanka

  Odlicen apel Mirka”Ne si ja prodavajte zemjata” , samo taka ke pobedime, ne ima po celiot svet, site nie sme najsrekni koga doagame doma, na svoe. cuvstvoto ne se opisuva so zborovi. Politicarite se minlivi, no(zemjata) Makedonija ostanuva , a zemjata ja poseduvame nie Makedoncite kade i da sme. Se nadevam deka ova ke bide potik i za kupuvanje na zemja.

 5. Sotir Ilievski

  I Sotir Ilievski congratulate the Macedonian patriots behind this endeavor, about time. Now you must find 120 Patriotic Macedonians, with a background in defense, economics, academia, law, and other professions. They must be first and foremost patriotic Macedonians who cannot be bribed. The minute anyone is bribed, s/he must be immediately fired. They must come from all the various communities including patriotic Albanian Macedonians. Next you must get a petition to be signed by all patriotic Macedonians, all of them, young and old. Then you must announce a date for new elections in which all patriotic Macedonians will take part in the election from the entire country. You are the people and it is your country, so you can do as you wish, you don’t need anyone’s permission to do so. With the majority of the population behind you, the only illegitimate government will be the traitors of the present “coup detat” illegal government. After the election, appoint ministers of portfolios. Preferably an army general, current or retired should be in charge of the army. A teacher in charge of education, an economist in charge of the economy, a judge, current or retired in charge of the judiciary, and so on. But they must all be sworn Macedonian patriots who cannot be bribed. The minute they get bribed, they must be fired immediately. Next announce that you are the only legitimate government of the people, by the people, for the people. When the traitors call you illegitimate, tell them to get their mandate from the people like you did or shut up. When the Albanians protest, tell them to have an accurate census or shut up. When the EU protests, tell them you do not recognize them as any kind of a legitimate authority as they are undemocratic, hypocritical and meddlesome, and that you refuse to have any dealings with them until they recognize Macedonia, under its constitutional name, Macedonians as a people, Macedonian as the language. Then call on the army and all the other institutions to pledge their support to the legitimate government of the people. Next tell the criminals, terrorists, bandits and coup plotters to leave the parliament building or get evicted as they do not represent the people.

 6. Dimitar

  http://dnevnik.mk/default.asp?ItemID=7AAAFF0EE0
  6EF740BC9689146AA345AB

  “GRAGJANSKA VLADA” PRED NEJZINOTO FORMIRANJE
  Stefan Vlahov-Micov, Solza Grčeva, Ivica Josifovik, Mirka Velinovska, Aleksandar Klimovski i mnogu drugi momentalno ja formiraat “Gragjanskata Vlada”, i mu poračuvaat na Pretsedatelot Ivanov, PO NIKOJA CENA DA NE MU GO DAVA MANDATOT NA ZORAN ZAEV ZA FORMIRANJE OFICIJALNA VLADA!

  Gragjanskata Vlada ke bide vtoriot branik koj odlučno, sovesno i odgovorno ke zastane vo zaštita i odbrana na gragjanite i državnite institucii, i sega i vo site drugi slični situacii, vo koi ke bide zagrozen i ke bide doveden do prašanje, na kakov bilo način, našiot identitet, državnite i nacionalnite interesi, odobenosti, karakter, našiot opstoj, a isto taka i vo normalni uslovi, kako najsoodveten korektiv na instituciite vo državata – glasi vo soopštenieto.

  Ja pozdravuvam inicijativata, bez somnenie Gragjanskata Vlada kako intelektualno združenie ke pridonese kon site drugi zaednici vo našata edinstvena borba za začuvuvanje na Makedonija.

 7. Sotir Ilievski

  Na osnovacite na ovaa narodna vlada im cestitam za ovaj cin. Sega izberete 120 Makedonski patrioti, so staz vo odbrana, ekonomija, akademija, sudstvo i drugi profesii. Eden od najvaznite, naj temelni tocki na ovaa vlada treba da e “odpovikuvajne”. Toa znaci stom eden pratenik gi izneveri svoite glasaci, toj ili taja mora odma da bidi odstranet/a od politikata i razresen/a od pratenickoto mesto. Site koj se kanditiraat za pratenik, mora prvin da se proverat za ili protiv nivnata patriotska doverba od odbor lujge koj prvo i posledno imaat zemeno kletva za da e cuvaat i branat Makedonija sekogas i sekade. Sekoj koj zema ili prifajka mito odma da bidi razresen bez ogled na negovata funkcija. Lujgeto mora da bidat izbrani od site narodnosti vo Makedonija kako i patriotski Albanci koj si e sakaat i pocituvaat tatkovinata Makedonija a ne Albanija. Sprovedete edna peticija/popis od celokupniot Makedonski narod, staro i mlado, koja istovremeno ke posluzi za glas/podrska za novata narodna vlada. Objavete go eden odreden rok na vreme so pocetna i zavrsna data na ova glasajne na celata teritorija na Makedonija. Makedonija e vasa, necekajte od drug da dobijate pravo. So narodot na vasa strana, edinstvenata neustavna vlast se pucistite koj stojat goli pred narodot bez mandat za vlast. Poslem vasite objaveni i izvedeni izbori, proglasajte na vidliv i otvoren pred javnosta proces, ministeri za site ministerski mesta. Za odbrana najdobro bi bilo da predlozite patriotski Makedonski staresina, Ucitel/ka za ministerstvoto za skoluvajne/nauka, ekonomist za ekonomijata, sudija za sudstvoto, itn. Site mora da se patriotski Makedonci koj ne mozat da se potkupat. Ako nekoj podlegne na potkup, toj mora odma da se razresi i nikogas povejke da ne dobija doverba kako politicar. Odma potoa objavete deka vie ste edinstvenata vlast od narodot, so narodot, i za narodot, i pobarajte Predsedatelot Gjorgi Ivanov da vi go dodeli mandatot. Koga predavnicite ke ve naklevetat deka vie ne ste zakonita vlast, podsetete gi deka tije moraat da go dobijat nivniot mandat od narodot kako sto vie go dobivte, ako ne se sposobni toa da go ostvarat, togas neka molknat. Koga Albancite ke protestiraat, pokanete gi na vidliv i praveden popis ili pak da molknat. Koga protestni noti ke dopatuvaat od Evropskiot Sojuz, podsetete gi deka site se birokrati koj nikogas ne bilie od nikoj izglasani i tokmu tije nemaat nikakva demokratska zadnina, i deka vie kako vistinska demokratska vlada gi odbivate site nivni obvinenija i im dostavate na znaenje deka nema da imate nikakva sorabotka so niv ili bila koja institucija Evropska ili svetska, koja ne go prifajka ustavnoto ime na drzavata Makedonija, i ne gi priznava Makedoncite kako narod, i makedonskiot jazik kako nivni majcin jazik. Potoa povikajte za Makedonskata vojska, milicija, i site drugi organi na drzavata da e vetat nivnata podrska za narodnata vlada koje ke bide edinstvenata Makedonska vlada so vistinska podrska od mnozinskiot Makedonski narod/i.

  • Dimitar

   Seopfatno, vi čestitam!

 8. Бозон

  Исто така, честитам на успешниот термин Граѓанска Влада. (Демо-кратија)
  Центрипеталност ни е потребна исто како во времињата на околните краљевини, кановини и останати западни творини. Како зародиш. За почеток.
  Центрифугалност без центрипеталност, е нефизичка состојба. Пропаганда.
  Македонските “граѓани на светот” редно е да се вратат “дома”.
  —————————————————————
  Има многу детали-ко-планини кои ни се сервираат во т.н. Македонски медиуми од страна на потковани странски шила за по некое ојро. Да не ја осетиме влагата во подрумот додека не е доцна, т.е муфлосани темели. Па еве детал:

  Вечер: Тајната на успешниот брак на кралицата елизабета и принцот филип.

  Прво – звучи тотално педофилски. (Да не ја замешувам макроница тука.)
  Второ – таа информација ми е потребна исто колку на Ескимот временска прогноза од Сахара.
  Трето – Koj ќарува/qui bono? Бек стејџ?
  Четврто – …

 9. Ag'r

  Ako go zemete Utrinski…DENONOKNO PLUKANJE VREGJANJE PO GRUEVSKI I VLADATA….POSEBNO PSIHOPATOT RIZAOV….MASOVNO KOMENTIRANJE SO PODRSKA NA NEGOVOTO GJAVOLESTIE.
  SEGA S BRISAT SITE DOKAZI……SEGA SE NA PRERASPREDELBA SO GOLEMO KONTO NA SMETKATA

 10. Ag`r

  MORE PRODADEA NE I NAS SOSE ZEMJATA

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ