Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЛУМНА НА МИРКА ВЕЛИНОВСКА: Стегни си го бабулето Геро, иднината ти закажа состанок!

79%
User Rating

Многу е глупо нормални луѓе да очекуваат дека од ,,западно-балкански,, бројлери од медиумскиот кокошарник на Сорос, или од гебелсовата пропагандна фабрика на УСАИД, ЦИА и Брисел ќе произлезе нешто разумно, честито и достоинствено. Просто кажано овој генетски модифициран сој на суштества распослан по евроатланските политички мочуришта и канализации одамна нема никакви допирни точки со човечкиот род. Затоа ич не се изненадив кога го прочитав јавното писмо до ,,Другарот Заев,, кое го упати Бранко Геровски, водачот на смена во сите медиумски фабрики и лидер на ,,нашите,, медиумски калаштури, односно, преститутки и преститути. За оние од третиот род ( џендер де, на англо-американски јазик), заостанатиот македонски јазик нема измислено заменка што е различно од напредните албански, бугарски и грчки јазик кои несметано комуницираат со овој ,,пол,, во рамките на нивниот умоболен и дегенериран универзум.

Еве зошто: Геровски има долгогодишна исповедничка рутина на јавни обраќања до домашни политички моќници и амбасадори на држави кои тои ги смета за ,,угледни,, според неговиот бројлерски вредносен систем. Им се обраќа или кога ќе престанат да го дружат што лошо се одразува на неговата диспропорционална суета и го потсеќа на бројните тешки комплекси или кога инстинктите ќе го предупредат дека се ближи расплет каков што не очекувал. Во двата случаи вака скоцканите јавни обраќања се тесно поврзани со неговото слабо бабуле и итроманството на самонапувано мекотело гребло кое поверувало дека нормалните човеци се глупи ко него.

Значи, другарот Геровски во поза на сноб од муртинското блато, го кара квислингот, човекојадецот, лиглето, безрбетникот и арамијата Црпко што на некоја си средба со ..најугледни,, медиумски бројлери од ,,највлијателните,, медиуми,, тој и други ,,тешкаши,, од неговиот круг на ИЗБРАНИ седеле на иста маса со проста и анонимна бројлерска маса од заедничкиот им соросоиден кокошарник. А темата на разговоров била сврзана со името на државата МАКЕДОНИЈА, односно, со идентитетните пиздарии кои ги штанца евроатланскиот фашизам. Ејгиди! Што да ви кажувам, на Геро лидерот, револуционерот и докажан борец за високи медиумски стандарди, права ем правдини му недостигале ,,тешкаши,, од другата страна. Масата им била нестабилна! Ги немало за рамнотежа оние што тој и Црпко ги победиле, оти го бранеле режимот на Груевски. И да. ,,Револуционериве,, ги нарекувале куртони. Кога шкопениот од Муртино, пучист, квислинг, и злосторник би го прашал за совет, тој,,,корифејот,, ,,глодурот,, Геро би ги поканил Латас, Миленко, Мирка, Дарко и Бобан. За да масата добие рамнотежа ем тежина, а ќе делува успокојувачки на вознемирената суета на мекотелото искомплексирано суштество со ерга омнес Гериз, сме му затребале баш ние, куртоните. И баш сега кога станува жешко а неизвесно.

loading...

,,Оно,, од космосот не се ни сомнева дека кога ние, земските куртони, би добиле ваква покана, ќе дркаме јавно врз неа. Напротив, ни се додворува мислејќи дека сите ние заедно и секој од нас поединечно одвај чека да дише ист загомнет воздух со чумосани примероци од подземјето. Геровски и неговите содружници тешкаши и ситна бројлерска боранија едноставно неможат да поимат дека линијата на разграничување во човечкиот род е веќе поставена. Ние не сме ни фикуси ни соросоиди ни калемени цијашки сливи, не сме ГМО хуманоиди, не сме мекотели и секако не сме ѓоа политичари или ѓоа новинари. Ние имаме досатоинство. Со него не се тргува оти е бесценето. Ние совршено добро распознаваме фашизам дури и кога е маскиран како ѓоа евроатланска слобода. Затоа со фашисти не разговараме, ниту се дружиме. Со фашизам ќе се бориме на секое место, во секое време, на сите возможни и незамисливи начини.

Не е ова бре Рамковно – Пржинска римејк гротеска во режија на агентот и пропалитетот, дудлачот на Сорос, Владимир Милчин, па да ни доделувате улоги на асистенти на политичките ем партиски поглавици во кафеанска дешавка во некој Клуб на пратеници или слично вонуставно место да не кажам дувло. Ич не помислувајте дека ќе лапнеме јадици како вас што ве ловат на дудинки разни психопати. Ние не сме гребла. Градски деца сме. Не одгледувале саглам родители, не учеле саглам учители. Воспитани сме и цивилизирани та дури и кога фрламе ѓубре облекуваме лакирани чевли. Не сме Пајовци, Лилјани и слични пајтон лидери на гранап партии кои за пари и звања потпишуваат се што ќе им се нареди. И не сме опајдари и профукњачи како вие од пропагандните фабрики за да подржиме вакви одлуки. Потписите за смрт на Македонија и Македонците не ви ги признаваме! Таман цело НАТО да се истури врз нас. Ќе го папате бре сите со се казнени камати за да го запамети чинот и вашиот инфициран пород до седмо колено.

За почеток, кога веќе на овие медиумски профукњачи, се од ред пропагандисти и психички нестабилни ентитети, почнаа бабулињата да им пуштаат моч, јас им порачувам: Нема заедничка маса. Нема ни разговор а камоли преговори со сериски убијци и лудаци. Фашисти. Ние не сме македонски политиканти ниту медиумски платеници. Дел сме од Македонскиот народ и Македонија ни е татковина. А татковината се сака кога и е најтешко. Ќе ве разгологазиме, ќе ве осветлиме од секој агол. Народот ќе ви суди трибуналски или редовно, ама брзо и ефектно, а ние уредно ќе информираме како одговорни професионални новинари. Има злостори кои времето не ги рехабилитира. Тие го носат безвременскиот печат. И со него веќе сте жигосани. Ветено ви е ова уште во 2012 година на светската новинарска конференција одржана во Сеул. Ви го соопшти тоа Ноам Чомски кој ве нарече логистика на американската морнарица, пропагандисти, бели шлемови и преститутки. Тоа сте. Тоа ви е гласноговорникот Бранко Геровски. Тежите доволно. И тежите на Македонија. Му тежите на човечкиот род. Затоа ќе ве истресат од себе.

Мирка Велиновска

loading...

23 Comments

  1. Stole

    Браво Мирка, а тие мизерии како Геровски, Ордановски, Милчин, Тричковски и сличните како нив туморозни ткива на оваа земја ќе бидат одстранети….прецизно со хируршки зафат..

    • Stavre

      Kako ne ti e sram vakvi vulgarni izrazi da koristish a se smetash za ‘vrven’ novinar. Ti si edna najobicna opajdara koja od skojevka prejde vo obozavatel na Kiro- stariot Lisec koj se vrati od Belgrad vo Skopje posle 25 godini penzija za da se natopori na pozicija koja ja sonuval. Pa ti si taa koja ne mu izlagashe od office-ot na B.C. Pa ti si taa koja go napagjashe Lj.Georgievski – ulichar/ seljak koj stana Premier pa posle mu se dodvoruvashe. Pa ti si taa koja go plukashe maliot iskompleksiran Boxer Grujo za da otposle otkako ti napravi lift za koj si sonuvala a tolku mnogu si sakala da se vozish zashto ziveeshe u edna soba u edna troshna kukjarka i sonuvashe deka eden den kje se vozish u lift i opaa Grujo ti stana omileniot Premier i Vodach. A grujo boxero da ti bil eden profesionalen APASH koj nema poima od ekonomija zatoa shto ako go bivashe sega novata Vlada nemashe da se zadolzuva tuku lesno kje go polneshe budzetot so pari od domashnata razviena ekonomija. Abe na tebe , Milenko, Janko i Latas vi se teshki toa glupavite glavi koi vi se polni so omraza i govna. Kako ne vi beshe ZAL i SRAM da go delite Makedonsiot NAROD na patrioti i predavnici. Pogolemi predavnici od vas chetvorica NEMA. A Zaev samo da go smeni imeto i sam kje si ja pishe presudata. A, Shekerinska bogami kje go nosi Louis Vuitton vo Idrizovo zaedno so Grujo. Vas chovek site treba da ve strela za predavstvo na Makedonija, mamu vi vasha bezobrazna.

  2. Vistinata koja boli

    Nikoj podobro od Mirka Velinovska ne mu ja kaza vistinata vo lice na Branko Geroski ! Da se bide nezavisen novinar, pred se’ podrazbira da se poseduva karakter, dostoinstvo, moral i integritet, osobini koi sekako ne gi poseduvaat plejadata na takanareceni novinari/ kolumnisti na portalot Plusinfo ! Koga gi citam nivnite kolumni, sekogas si go postavuvam prasanjeto, kako toa da i jas poteknuvam od zemja kade takvite likovi uspesno egzistiraat, bidejki navistina ne se prepoznavam vo takvite Makedonci !?

    • Kire

      Kako ne ti e sram vakvi vulgarni izrazi da koristish a se smetash za ‘vrven’ novinar. Ti si edna najobicna opajdara koja od skojevka prejde vo obozavatel na Kiro- stariot Lisec koj se vrati od Belgrad vo Skopje posle 25 godini penzija za da se natopori na pozicija koja ja sonuval. Pa ti si taa koja ne mu izlagashe od office-ot na B.C. Pa ti si taa koja go napagjashe Lj.Georgievski – ulichar/ seljak koj stana Premier pa posle mu se dodvoruvashe. Pa ti si taa koja go plukashe maliot iskompleksiran Boxer Grujo za da otposle otkako ti napravi lift za koj si sonuvala a tolku mnogu si sakala da se vozish zashto ziveeshe u edna soba u edna troshna kukjarka i sonuvashe deka eden den kje se vozish u lift i opaa Grujo ti stana omileniot Premier i Vodach. A grujo boxero da ti bil eden profesionalen APASH koj nema poima od ekonomija zatoa shto ako go bivashe sega novata Vlada nemashe da se zadolzuva tuku lesno kje go polneshe budzetot so pari od domashnata razviena ekonomija. Abe na tebe , Milenko, Janko i Latas vi se teshki toa glupavite glavi koi vi se polni so omraza i govna. Kako ne vi beshe ZAL i SRAM da go delite Makedonsiot NAROD na patrioti i predavnici. Pogolemi predavnici od vas chetvorica NEMA. A Zaev samo da go smeni imeto i sam kje si ja pishe presudata. A, Shekerinska bogami kje go nosi Louis Vuitton vo Idrizovo zaedno so Grujo. Vas chovek site treba da ve strela za predavstvo na Makedonija, mamu vi vasha bezobrazna.

  3. Mile

    Kako ne ti e sram vakvi vulgarni izrazi da koristish a se smetash za ‘vrven’ novinar. Ti si edna najobicna opajdara koja od skojevka prejde vo obozavatel na Kiro- stariot Lisec koj se vrati od Belgrad vo Skopje posle 25 godini penzija za da se natopori na pozicija koja ja sonuval. Pa ti si taa koja ne mu izlagashe od office-ot na B.C. Pa ti si taa koja go napagjashe Lj.Georgievski – ulichar/ seljak koj stana Premier pa posle mu se dodvoruvashe. Pa ti si taa koja go plukashe maliot iskompleksiran Boxer Grujo za da otposle otkako ti napravi lift za koj si sonuvala a tolku mnogu si sakala da se vozish zashto ziveeshe u edna soba u edna troshna kukjarka i sonuvashe deka eden den kje se vozish u lift i opaa Grujo ti stana omileniot Premier i Vodach. A grujo boxero da ti bil eden profesionalen APASH koj nema poima od ekonomija zatoa shto ako go bivashe sega novata Vlada nemashe da se zadolzuva tuku lesno kje go polneshe budzetot so pari od domashnata razviena ekonomija. Abe na tebe , Milenko, Janko i Latas vi se teshki toa glupavite glavi koi vi se polni so omraza i govna. Kako ne vi beshe ZAL i SRAM da go delite Makedonsiot NAROD na patrioti i predavnici. Pogolemi predavnici od vas chetvorica NEMA. A Zaev samo da go smeni imeto i sam kje si ja pishe presudata. A, Shekerinska bogami kje go nosi Louis Vuitton vo Idrizovo zaedno so Grujo. Vas chovek site treba da ve strela za predavstvo na Makedonija, mamu vi vasha bezobrazna.

  4. ZOKI

    SO SMENA NA VLASTA POD HITNO OBVINENIJA ZA PREDASTVO I SORABOTKA SO STRANSKI SLUZBI ZA SEKOJ DALI E NOVINAR, POLITICAR,SUDIJA,OBVINITEL . USTE SEGA DA SI ZNAAT DOZIVOTEN ZATVOR I KONFISKACIJA NA CEL IMOT .

  5. makedonski

    Se što kažuva go podržuvame i točno znae deka kaznata ke gi stigne site predavnici bez obzir dali bile samo na protest protiv legalnata vlast ili “makotrpno” se vnele vo nivnata životna misija. Znaat dobro što ke dobijat

  6. Војо

    Мирка со најпрости и најсодржајни зборови им објаснуваш на изродите кои се и што се.
    Па тие не се свесни колку се несвесни. Дури се и грди , избербатени, како да не се од човечки род . И само јадат она што не се јаде.
    Ќе платат за сите злодела што ги прават на Македонците и на Македонија.
    Кога да е правдата ќе ги стигне.

  7. Бозон

    Сашко таралашко. Промашен живот. Обележан само со неговата јаловина.

  8. Ag`r

    Opstestvo koe go kreiraat instalirani “politicari” (poltroni) od stranski neprijateli ne moze da ima nezavisni medium. Koga zadacata na instaliranite lokalci e site mediumi da go stavat pod kontrola I kako paket da im go dadat na strancite za lesno rakovodenje za nivna korist ne moze da sboreme za nezavisni novinari, posebno koga mediumite se vo sluzba na strancite.
    Kade e Rizaov koj sekojdnevno gi vregjase so vulgarnosti prethodnata vlada, dali so “gasnenjeto” na Utrinski vesnik se brisat I tragite na platenite plukaci po makedoncite I drzavata!!!
    Geroski I tie nekolku okolu nego se edni od mnogumina brodadeni idioti na koi im nema spas od necovecnosta koja ja gajat vo sebe za sitni prokleti pari frlani od slicnite na niv ambasadorcinja koi se so zadaca za unistuvanje na nekoj narod I drzava.
    Podlednite desno ————>
    infomax ni gi vade pred oci na sekoja strana……. ne e tesko da se distanciras od kandzite na gnjavatorite…

  9. Аминта

    МИРКА ФЕНОМЕНАЛНО ГИ РАЗОБЛИЧИ МИЗЕРНИТЕ КВИСЛИНЗИ ШТО ЈА РАСПРОДАВААТ МАКЕДОНИЈА НА СЕКОЈ ШТО ЌЕ ИМ ПОСАКА… БРАВО ЗА МИРКА, ПРЕЗИР ЗА ПРЕДАВНИЦИТЕ КАКО СМРДЛИВИОТ ГЕРИЗ

  10. AR

    Ima mnogu dvojni igraci, Mirka Makedonkata e edna i edinstvena. Onie dvojnite igraci si ostanuvaat dvojni igraci i kako i se do sega se ke ispliva na videlina. Makedonija bila i ke bide prepoplna so predavnici no i so obicni luge i visoko profilirani intelektualci koi MORAAT DA SE OBEDINAT. Monopol na vistinata nikoj nema I NIKOJ AMA BAS NIKOJ NEMA PRAVO DA PRAVI CENZURA I DA DISKREDITIRA ODDELNI LICNOSTI KOI IMAAT ISTA CEL KAKO OBICNIOT MAKEDONEC -= ZACUVUVANJE NA MAKEDONIJA – MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE. MOZE POSTOT DA SE KARAKTERIZIRA KAKO SPAM DA SE BRISAT POSTOVI AMA EDNO OSTANUVA FAKT – TOJ STO BRISE POST IZGLEDA NASOL MNOGU TOCNO VO ONA STO E NAPISANO. VISITINATA E EDNA I EDINSTVENA A TAA ISPLIVUVA NA VIDELINA. A TOGAS STO PRAIME A? HAHAHA BRISI PISI AMA PAK NISTO NE OSTANUVA NEDOZNAETO. MIRKA E EDNA A SITE DRUGI MOZAT DA I DADAT POTPORA ILI DA JA KORISTAT ZA LICNA PROMOCIJA. SARENI LAZI NE PROAGAAT VEKE

  11. Trpe

    Da imavme uste nekolu patriotski novinari poinaku ke se razgovarase no ni se nmnozija paraziti i sega ke gi trpime i unistuvame malku po malku no sigurno!

  12. Sportist

    Jasno i gromoglasno kazano! Kretenite sto pomagaat vo unistuvanje na MAKEDONIJA veke studena pot gi obliva bidejki znaat deka poleka im se blizi krajot! Bravo Mirke!.
    A se nadevam deka ke se sluci seto ona sto Zoki go veli vo komentarot pogore. Bez toa se e badijala , staorcite pak ke se nakotat. Samo generalna deratizacija!

  13. Petar Avstralija

    Ah Stavre na kuro te navre ti pojma nemash shto pishuvash a tie tvoj crvja shto gi branish kako tie se izjasnuvaat za site koi ja branat Makedonia golem abdal si.

  14. Muda za bubrezi

    Ti Steve ,Kiro ili mile
    Da ti Ebam se zivo I divo I mrtvo
    Ti na Mirka Milenko Boban Darko pa I Latas
    Mozes samo za Kur da Im se fatis
    Odi kaj Bejli I Garet na pusenje

    • DLM

      Тој Кире-Миле-Ставре е арнаут и коментарите ги поставува автоматски.
      Погледни како пишува -izlagashe, vasha, Vodach – и други зборови ќе видиш дека на местото на ш користи sh на место на ч користи ch што потврдува дека се работи за арнаут кој по навика и на Македонски јазик користи арнаутски правопис!
      Инаку една молба, не му реплицирајте така само го храните.

    • Stavre, Navre, Mile

      Abe Pero od Avsttralija, abe idiotu eden. VMRO ja zaglavi Makednoiaj so povekje od 5 milijardi evra be VOLU eden. A, koga dojdoa na VLAST vo 2005-2006, dolgot beshe 1,8 milijardi. Abe PERO be idiotu eden Mirka i VMRO ja opljachkaa Makedonija. Od takvi idioti kako tebe Makedonija ne moze kur da digne be magare edno, da ti ebma se zivo i divo VOLU eden

      • Stavre, Navre, Mile

        Abe DLM za takvi kako tebe maloumni Vodach a napishan so golema bukva zatoa shto vashiot Vodach Grujo go smetavte za gospod-branitel na Makedonija. A, toj kao pichica se skri i ja predade Makedonija koa mu zgusti, ebati serkoto, Vodachot na VMRO-Ovcite. Marsh be idioti edni od Avstralija nepismeni seljachishta mamata vasha selska. Grujo APASHOT go slavevete i velichevte najmalku 20 godini. Grujo koj go potpisha dogovorot za prodazba na OKTA na Grcite kade najgolem KJAR imashe Ljubcho – Bugarinot koj od ulichar stana businessman. Marsh be IDIOTI edni, mamata vasha apashka. Site u Makedonija se chisti pederchinja Makedonchinja brichikurchinja koi ja prodavaat svojata sopstvena drzava za pari…

  15. DLM

    Мирка Велиновска заслужува длобоко поклунување и почит.
    Не заради тоа што го пишува, тоа сите ние го знаеме и гледаме туку заради енергијата во бробата со овие копуци насадени во сите сфери! По толку години да се има таква енергија е за респект! Би сакал и јас така да гледам на работите, да имам оптимизам кој таа го зрачи, дека ете што и да прават не можат да не уништат!
    За жал имам сосема друго видување. Пред некој ден зборев дека испратив емаил со линк до ПЕТИЦИЈА
    https://www.change.org/p/united-nations-solution-to-the-name-problem-of-the-republic-of-macedonia-in-the-un?recruiter=542967713&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink&utm_campaign=share_petition
    со која се дава еден мал придонес кон зачувувањето на нашиот идентитет МАКЕДОНИЈА, и реков дека имаше и такви кои исплашено реагираа, вистината е дека денес и по 3-4 недели има собрано само 7.000 потписи, вистината е дека во Македонија нема луѓе со достоинство дека овде живеат имбецили и идиоти, колкумина од вас ја потпишавте оваа петиција?! Како мислите да сторите нешто за себе и своите потомци, со криминал со лаги со идиотски настапи!!!
    Ако дојде до смена на нашиот идентитет (инаку името Македонија е нашиот идентитет а не менталните илузии за нечиј педеролиберализам) тогаш Македонскиот народ ќе го изгуби правото да се нарекува Македонци ќе покаже дека не ги поседува нај-елементарните атрибути на секое социјално суштество ДОСТОИНСТВОТО, со кое прави и со кој образ ќе се погледен себе во огледало и што ќе види? Ако пред 100 и повеќе години заради малиот степен на образованост и можеше да се рече дека Макеоднците не се национално и идентитески осознаени денес во 21 век таквото дегенерично однесување е одраз на нешто друго на генетско изобличување кое води кон самоуништување… Ма секако дека ќе останат и Македонци но тие повеќе ќе немат своја држава и ќе го изгубат и правото во блиско време да создадат нова, со генерации ќе ги следи клетвата дека не се достоен народ, ако и воопшто се народ. Вакво недоносено однесување е својтвено само на едноклеточни животни а не на човек на 21 век.
    Со сите средства се настојува да се уништи Македонскиот дух, па се буткаат и идеолошки матрици па имаме лица кои гордо изјавуваат дека биле десничари (како да е тоа нешто добро!) дека левица имало која била антинационална а всушност вистината е дека нема ПАТРИОТИ, кои гордо ќе застанат во одбрана на своето наследство и ќе го бранат со сите сили, некои изјавуваат дека биле националисти(како да е тоа нешто возвишено!) тоа се класични тутурутки неписмени затоа што не знаат (или пак свесно го прават тоа) дека најлсено е да се етикетира национализмот како шовинизам. И додека наци-фашисти (аранаути, тутабугари, андарти, клеро-четници и разноразни белосветски ГМО монструми) со сите средства сакат да ни ја растурат државата Македонија вие дозволувате да правите такви грешки и да се нарекувате националисти наместо ПАТРИОТИ – се прашувам дали сте свесни што правите а би рекол дека сте затоа што сигурно тоа го правите за ситна корист (30 сребреници)!!!
    Стравот има оправдување и во фактот што по се изгледа намерно е ставено такво безлично раководство во опозиционен блок кој треба да оневозможи канализирање на општествена енергија за да си ја одбраниме државата…
    Како и да е со губењето на идентитеот Македонија сите го изгубиме достоинството и човечноста не сакаме слобода туку сакаме да бидеме нечии вазали за 3 гроша, ќе не проколнат нашите деца…

    ИНФОМАХ.мк зарем немате некоја подобра скрипта да го мавнете овој ботов Миле-Кире-Ставре! Ако не сторите нешто наскоро ќе се накотат еден куп тие по секоја цена сакат да спречат слободно изразување на ставови и мислења од посетители на сајтот. Имаат опрема и во кујната ги штанцат коментарите, постират на радиомилева или јутуб мрежа од нив не може да се најде простор за нормална комуникација (не го работат тоа рачно како секој човек туку со скрипти за ботови). Најдобро е да ја блокирате ИП адресата на овој бот додека не најдете подобро решение.

    • Stavre, Navre, Mile

      Abe zemete si ja Mirka doma i podelete si ja, kje ima za site, mamata vasha seljachka. Slejachishta be ushte ne ste svatile deka Mirka e edna obichna kuropushachka. Stavre da vi go navre na SITE IDIOTI mr’sh be goveda edni izdrkani ebivetri, ja ebavte Makedonija mamata vasha seljachka, primitivci. Zaev da i dae i nemu kje u go pushi be Taa svinja nema kriterium

    • Stavre, Navre, Mile

      Abe Avstraliski pederchina da ve ebe Stavre site do eden mammata vasha selska, vmro-ovska. Abe se unishtivte be majmuni edni Avstraliski IDIOTI. Abe site vie ste edna nepismna luda idiotska bagra koja pagja na glupostite sho gi treska Mirka. Abe Pero, muda za bubrezi i DLM abe vie ste edni obichni maolumni magarinja makedonsko-avstraliski mamata vasha B’lgarska vmro-ovska, Abe da ne beshe Tito nemashe da ve priznae nikoj do den denes be seljachishta ni edni izdrkani. A Mirka koj ne ja znae i se krsti na pametot a, site tie shto ja znaat u Makedonija niti ja chitaat a pomaku pagjaat u nesvest na nejzinite teorii. Abe Makedonchina brichikurchina ne ve bivalo nitu kje ve bide koga sami sebe se kradete be majmuni ni edni

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ