Thursday, 22/2/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЛУМНА НА СЛОБОДАН ТОМИЌ: Тргнете ги валканите прсти од Македонија!

29%
User Rating

Ме инспирира фејсбук-пораката на Боте Алексовска која вели: “Немање љубов кон татковината е суштинскиот проблем во нашето општество. Луѓето станаа материјалисти, ги интересираат само пари и се’ што носат тие. Не ги интересираат духовните и интелектуалните вредности, вклучително и познавањето на сопствената историја, култура, уметност, патриотските чувства…“

Оваа силна порака треба секој да ја вклесе на своето чело и срце, но пред се’ во умот!

Сте се запрашале ли воопшто: до каде води оваа лудило од непочитување и на непризнавање на националните вредности, а пред се на татковината Македонија?

loading...

Дали Македонија е нечија лична сопственост, од којашто некој сака да направи се’, освен заднички дом, или куќа, во која ќе живееме сите заедно?

Конечно, во сите овие изминати дваесет и седум години, од почетокот на “плурализмот“, докажавме дека сме канибали и осветољубиви, а најмалку Македонци, во вистинската смисла на зборот!

Македонецот се радува на добри дела и на добра иницијатива. Македонецот не мисли лошо никому, Македонецот знае да проштева и да прифати што е добро а што е лошо за него кажано претходно како критика!

Македонецот знае, пред се’, да си ги сака фамилијата, верата и државата! Ова свето тројство му е пред се’!

Македонецот не му забива нож на својот брат и на својот најближен!

Македонецот гине за државата и за иделаите на македонизмот: ИМЕТО, ИДЕНТИТЕТОТ, ЈАЗИКОТ И СЕ’ ШТО ЗНАЧИ МАКЕДОНИЈА!

Каде сме ние сите во сето Ова?

Прашувам од едноставна причина, бидејќи од досега виденото ниту “М“ од македонштината!

Лесно е да се удираш во гради дека си Македонец, а тешко е да си ја оддржиш и задржиш македонштината!

Дали рапродажбата на основните и светли симболи на државата ве прави моќни, недопирливи и недостижни?

Не, не лажете се, доколку поверувате во овие гнасни нешта што си ги поставивте пред себеси, остварувајќи ги и реализирајќи ги најгнасните работи во штета за Македонија!

Конечно, во Македонија нема услови за плурализам или демократија. Македонија е Мека и Медина само за еднопартиски ситем или малоумие, бидејќи така се снаоѓавте во минатото кога стануваше збор за разнебитување и раскрчмување на Македонија!

Затоа, турите пепел врз играриите и политиката. Се’ уште не сте дораснати за оваа професија и наука. Политиката не може секој да ја практикува или да се занимава со неа!

Политиката во Македонија се’ уште ќе биде и ќе претставуваа кукла којашто функционира под диктатот на кукларите или поедноставно речено, Македонија ја направивте “мариеонета“ диригирана и раководена од страна на мајсторите на хаосот, кои по секоја цена сакаат Македонија да ја (с)нема.

Во едно сум убеден, дека таквите сценарија нема да им успеат никому! Дури и на егзибиционистите кои си поигруваат со силата на зборот Македонија и македонската историја, култура, јазик и наследство!

Тргнете ги валканите прсти од Македонија!

loading...

34 Comments

 1. ivan

  sa namnozija davaj gazovci po parite na soros ja propastija drzavata i muja prodadoja na zapadot i amerite da vladejat a nie da bideme kolonijachi

 2. Dimitar

  Makedonskiot jazik kako majka na site slovenski jazici e eden od najstarite jazici koj seušte se govori denes.

  “The Ten Oldest Languages Still Spoken Today”
  https://theculturetrip.com/asia…/the-10-oldest-languages-still-spoken-in-the-world-today…

  • Ag`r

   Kakov ti culture trip koga e Ltd kompanija izreal, London, I sad….politicka mifka na faktite.
   Naslovo e za antickiot Makedonski jazik a poodle vikat deka toa e Makedonsko/bulgarski !!!
   KOJ E POSTAR – JAJCETO ILI KOKOSKATA ! Sepak koga zapadnite “kreativci ” ti pisuvaat za minatoto treba da ocekuvas I ( koj kolku plate )….Ima dosta takvi “educational” websites ili na youtube kade ne moze da se komentira …..I zamisli ti vika deka e samo za edukacija !!!!!

   NEMA ANTICKA GRCIJA, JAZIK ILI KULTURA…..NIKOJ NE JA SPOMNAL GRCIJA VO ANTIKATA ILI SREDNIOT VEK DO NEKOI SI 150-200 GOD. I SEGA SITE TRUBAT GRCKATA pa grckata pa grckata…..
   THE BIG WESTERN LIE OF HUMAN HISTORY…never stops

   • Dimitar

    Se vo zapad e do zapadnite “pišuvači na istorija”. Ako sakame da izbegame od toa, poarno da se selime ili vo Rusija ili na drugo mesto kade što nemaat vlijanie, inaku nema beganje od niv. No neznam od kade ti e toa “antički Makedonski” kolku što razbrav tuku do Makedonskiot. Inaku, seto toa vo vrska so “bugaro/makedonski” toa e maslo na Bugari i vi kažuvam deka ovaa statija ja imaat smenata so blaga naklonetost kon Bugarite, najverojatno po toa što se žalea smaite Bugari. Od početok prted godina/god. ipol/dva beše poveke samo faktite pa go smenija kako što rekov.

    NO, ZAKLUČOCITE SE MAKEDONSKIOT E EDEN OD NAJSTARITE JAZICI KOJ SEUŠTE SE GOVORI DENES!

    NEMA TUKA NI “BUGARSKI”, NI “GRČKI” NI SRPSKI NI NIŠTO, TUKU… MAKEDONSKI!

 3. НС

  Фејсбук-пораката на Боте не е силна порака. Тоа е вистината што сите ја знаеме но јавно за тоа не зборуваме. Но има уште нешто поважно: повеќето од тие материјалисти се во партиите кои ја водат државата, бидејќи на друг начин тешко ’ќе се остварат‘. Така негуваме генерации и генерации на ем материјалисти, ем неспособни, манипулатори и егоцентрици (да не редам друго), од кои државата во целина трпи штети на секое поле. А најсмешно станува кога ќе одлучат да промовираат квалитет па ќе видиме што е тоа најквалитетно што имаме. Се радуваме на исклучоците. Не случајно сме во оваа ситуација.

 4. Geshev-BG

  “Македонецот гине за државата и за иделаите на македонизмот: ИМЕТО, ИДЕНТИТЕТОТ, ЈАЗИКОТ И СЕ’ ШТО ЗНАЧИ МАКЕДОНИЈА!”…..
  Стоян Новакович, татко на МАКЕДОНИЗМОТ (1842-1915).
  https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Стоян_Новакович

 5. Geshev-BG

  Училишта – бугарски(Гоце Делчев); цркви-бугарски(Екзархиja); манастири- бугарски;……и што прави и вели Стоян Новакович,перефразирам:
  “Бугарштината е многу силна во Македониja и србската идеja сама со себе се нема да победи, поради тоа прво ке ги праиме Македонци а потоа jужни Срби”.
  Подир 100г. србски колониализам во В. Македониja што имаме?!!!…..имаме посрбчени Вардарски цигани кои се играт кур-ташак со историjaта.

  • Dimitar

   Samo eden problem, samite Makedonci ne go prifakjaat i nema nikogaš da go prifatat seto ova što uporno go turkaš. Zošto? Zatoa što nie si imame drug pogled na rabotite i vašiot ne go prifakjame. I točka. Drugo, ova što go seriš, e samo Bugarski propaganda svedena na;

   1. Bugarski kopnež po se Makedonsko za da si go dopolnat “identitetot”. Vašiot identitet e veštački. Hybrid identity; počnavte Tatari, se po-Makedončivte, sega sakate da ne progoltate.

   2. Vašite “tezi” kako pogore se samo politički – imate politički mok nad Makedoncite zatoa ja forsirate ovaa vaša “vistina”.

   3. Velite edno no toa go nametnuvate, znači ne sve otvoreni do debata. Zaklučok, vie nametnuvate politički uslovi, tuka nema ništo osven okupacija i FAŠIZAM!

   I da ne dokrajčat, nie ke bideme obezimeni Makedonci, a vie pak, samo “hybrid identitet” si imate. ZATOA OSTAVEJTE NA MIR NIE NE GI PRIFAKJAME VAŠITE FAŠISTIČKI PORAKI. SOMNITELNO E TOA ŠTO VISIŠ PO MAKEDONSKI SAJT I NE UBEDUVAŠ DEKA SME “BUGARI” NO NIEDEN MAKEDONEC NEMA DA GI PRIFATI TVOITE TVRDENJA. NEŠTO TEBE TI FALI SO VAŠIOT IDENTITET A ŠTO E TOA, TI SI ZNAEŠ.

   • Dimitar

    PS Istoto važi za Srpskata veliko-idea, odnosno sme Srbi. For the record, Srbija i Bugarija vo smisla “Makedoncite se Srbi/bugari” se ista gomna.

   • nikolay kolev

    Най-трудно се гледат Мите и фите.
    Митко бре, що не кажеш нещо за документите на ВМОРО от ония години? Защо са писани на български? Какъв политически въпрос е това?

    • Dimitar

     Prvo pišuvaj na Makedonski ako sakas tuka be Bugar! Drugo, šo si misliš ti? Jas ke navleguvam vo tvoite igri, ke ti odgovoram vaka ili taka i ke te ubeduvam poinaku od toa što si mislel? Jas za razlika od tebe, razbiram deka veruvanjeto na poedinecov ne se predmet za diskusija, a kamoli pazar. Vie sve iskompleksiran narod, nemam ni što da branam ni što da objasnuvam. Vašeto visenje po Makedonskite portali e samo odraz na slabostite na tvojot “Bugarski” identitet. ZOŠTO NE ODAM PO BUGARSKITE PORTALI DA GI UBEDUVAM BUGARITE DEKA BILE OVA ILI ONA?? RAZBIRAŠ??

     • nikolay kolev

      Поне пиша на кирилица! А ти ползваш шльокавица, Мите.
      П.П. Не те карам да станеш българин, бъди си какъвто искаш. Не лъжете за историята.

     • Dimitar

      Štom se rasfrluvate po istorijata ajde odgovorite; kako počnavte Tataro-Mongolci a završivte “Bugari”??

      Od koga ke ni odgovorite, posle odete vo “Viki BG” i davajte link za Goce i negovite Tatarski korenja?

     • Dimitar

      PS Izvinete, prašanjeto trebaše da glasi “Kako počnavte Tataro-Mongolci a završivte Makedonci?” And while youre at it… ako sakate kažete što znači zborot “Bugar” spored vas?? Prekinete so navredite i so komentari od tipot “Goce pišuval na Bugarski”, Goce e mrtov nemožeme da go prašame, ajde vie sovremeni od NATO/EU land objasnuvajte malku za vašite “koreni”..

     • nikolay kolev

      Лесно е. Аспарух е дошъл на Балканите с 30-50 хиляди души. Тук е населено със славянско население и други племена. Създадена е ДЪРЖАВА, която за двеста години консолидира населението, което всички познават като БЪЛГАРИ. Така напр. за св. Климент Охридски (в неговите жития) се казва, че е от БЪЛГАРСКИЯ род.

     • Dimitar

      “NikolajKolev”…HaHaHaHa…Da ne si ti sopstvenikot na “Viki BG” bre, Topurčo?

   • Geshev-BG

    -“SOMNITELNO E TOA ŠTO VISIŠ PO MAKEDONSKI SAJT I NE UBEDUVAŠ DEKA SME “BUGARI” …..не сери лajна!!…кажи каде, кога, како сум пишувал некаде дека сте Бугари?!!!

    • Dimitar

     Glušev, ve prašav kako počnavte Mongolo Tatari a završivte Makedonci??

    • Dimitar

     Kade si bre Glusec, čekame odgovor..

 6. Cool

  Ја испоганија Светата Земја затоа што немаат ништо СВЕТТО.

  • Dimitar

   Pišuvaj na M A K E D O N S K I, drugo ne ne interesira…

 7. Geshev-BG

  -“КОЛУМНА НА СЛОБОДАН ТОМИЌ: Тргнете ги валканите прсти од Македонија!”….сус бре “плескавицо”, сакаш да кажеш дека Македониja е ваша и не ja давате.
  Не можам да го објаснам фактот дека србите во Македониja се наjголеми “македонци”….БУ-ХА-ХА-ХА Вардарска Бановина БУ-ХА-ХАААААА е нема таква држава!!!

  • Dimitar

   “Bu-ha-ha-ha”… provokatorče ne samo šo si bil gnasotija neviden tuku si bil BEZ MOZOK..

 8. Dimitar

  SE GLEDA ŠTO VE BOLI VAS, BE TATARČO. MAKA MAČITE SO GRCITE DA SE PROGLASITE ZA AVTENTIČNI NACII, NO BEZ MAKEDONIJA SVE NIŠTO, NULA, “KAPUT MORTUM”. MAKEDONIJA, KOJ NE JA SPOMNUVAŠ, BILA NASELENA SO “PLEMENA”, ( PAK MAKEDONCI NE SPOMNUVAŠ ). VI JA ČESTITAM VAŠATA “ESPERANTO NACIJA”. SAMIOT SI KAŽA : NEMA ETNIČKI “BUGARI”, SETO POČIVA NA MAKEDONSKI KORENI ZATOA NEMOŽETE DA SE POMIRITE I SE ODČOVEČIVTE PORADI TAA LJUBOMORA KON MAKEDONIJA. VISTINATA SEKOGAŠ SE BORI SO SILATA, NO “POBEDITE” NA SILNITE ( “GRCIJA” I “BUGARIJA” ) SE SEKOGAŠ PIROVI.

  • Dimitar

   OVAJ ‘REPLY’ E DO “NIKOLAJ KOLEV” POGORE…

  • nikolay kolev

   Въй, не думай, бре Мите. Македонците са някаква чиста раса ли? Неомешана с другите. И така няколко хиляди години.
   Сериозно те съветвам, потърси антропологични данни за народите на Балканите. Ще видиш, че болшинството от хората тук са автохтонно население, т.е. придошлите народи са внесли малко генетичен материал.
   А нациите се формират през Ренесанса. “История Словеноболгарская” на дядо Паисий е от 1762 година.
   Какви македонци по туй време?

   • Dimitar

    http://www.macedoniantruth.org/2010/03/23/macedonian-language-16th-century/

    Nemože da ima prostor prazen so “Sloveni” koj posle Mongolo-Tatarite gi “konsolidirale” vo “država”. Vo Makedonija imalo i ima, Makedonci od vremeto na Aleksandar koj go noseše imeto Makedonski. A i jazikot prisuten niz cela Makedonija nemože da se vika ako nema Makedonci koj govorat Makedonski. A ti samiot si prizna deka sve 1. Dojdenci 2. Deka sve hybrid nacija 3. A od koga se pretvorivte vo “Sloveni” sega sakate da uvezuvate drugi lagi. TAKE E BE TATAR KOGA POČNUVAŠ SO LAGI, TIE SE MNOŽAT POSLE SE DAVIŠ VO NIV.

 9. Geshev-BG

  СЛОБОДАНЕ, што кур бараш во Македониja бе СРБСКА МАСТИО?!!….да солиш памет на лугето во Македониja дека се “македонци”, сакън да се не сетат дека биле Бугари…..море племето шумадииско, циганско да ви ебем…..мрш во Београдски пашалак да лижеш на ЦЕЦА смрдливата, дрта п—а.

 10. Dimitar

  DO YOU have a life be Tatar?? Instead of hanging off Macedonian sites, go get a life. Nema da se prepoznavaš ponatamu. Omrazata vo tebe ke si ja namališ. Vaka si definitivno grevota. Za žalenje si.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

February 2018
M T W T F S S
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

iNFOMAX.mk на ФБ