Saturday, 24/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Блефери!

User Rating

Корејскиот залив и јужнокинеското море се полни со оружје. Напнатоста е до невидени размери. Ким Јунг Ун се заканува со ракетирање на островот Гвам на кој има сместено американска воена база. Во исто време, Трамп вели дека во таков сслулај Северна Кореја ќе се соочи со жесток напад. Доколку би дошло до вакво ракетирање од страна на Северна Кореја врз оваа американска база, веројатно тоа би била и последна закана на Ким, затоа што врз него би се срушил целиот американски гнев сконцентриран во базата на гореспоменатиот остров, потоа од големата воена база во Окинава, па нападот врз Северна Кореја би дошол и од Јапонската армија која се повеќе се вооружува, а во војната би влегла и Јужна Кореја.

Направена е проценка за екс-претседателот Клинтон, што би било во случај на војна со Северна Кореја? Американските воени експерти прогнозираат најмалку 1 милион жртви во првиот момент на двете страни, а Сеул би бил збришан од лицето на земјата.

loading...

Во конкретната ситуација не се знае кој е поголем ексцентрик: Ким Јонг Ун или Доналд Трамп. Досега Ким, како и неговиот татко, се покажаа како мајстори за блефирање. Тие немаат друго решение освен развивање на нуклеарната програма, и лансирање на нуклеарни балистички ракети од среден дострел. Северна Кореја веќе лансираше нуклеарна ракета која има дострел од 1.000 километри.

Овој нуклеарен потенцијал на Северна Кореја служи за одвраќање на евентуална агресија од САД. Се чини дека Ким веќе не ја слуша ниту Кина, и дека сака тензиите да ги крене до таков апсурд, со цел да влезе во директни преговори со САД без посредство на меѓународната заедница, што за крајна цел би имало спас на неговиот режим.

Северна Кореја не е воено слаба. Во Северна Кореја живеат 24 милиони жители. Таа поседува повеќе нуклеарни боеви глави, има над 2.500 ракетни системи како и огромени количини на хемиско оружје и други воени отрови, околу 450 авиони (претежно МИГ-25), воени бродови и подморници. Со тоа што Северна Кореја може да лансира нуклеарна балистичка ракета од подморница, таа стана петта нуклеарна подморничка сила. Ким му се заканува на САД со нуклеарни боеви глави, базирајќи се на најновите подморници од типот „Симпо“ кој се вооружени со по три нуклеарни боеви глави. Инаку, развојот на подморничката технологија во Северна Кореја своевремено и ја продаде Тито по величенствениот пречек кој беше направен во негова чест. 

Кина веќе се изјасни дека САД може да ја нападне Северна Кореја, само ако Северна Кореја лансира ракета од среден дострел кон гореспоменатиот остров. Зошто Кина мора да застане зад Северна Кореја? Ако се изврши сериозен напад би дошло до промена на режимот во Северна Кореја. Потоа би следело обединување на Северна и Јужна Кореја под патронат на САД, а со доминација од Јужнокорејците. Кина би се соочила со голем бран на бегалци.  Инаку Јужна Кореја е петта економска сила на Пацификот, а 11-та во светот. Волку моќна економски и бројчано држава на своите граници за Кина би била опасност и уште повеќе ако се има во предвид три милионското корејско малцинство во Кина, кое во тој случај би сакало да се припои кон својата матица. Ова значи дека во евентуалниот судир меѓу САД и Северна Кореја во кој би биле вмешани Јужна Кореја и Јапонија, Кинезите би морале да застанат на страната на севернокорејците. Тоа би било војна од невидени размери. 

Кина не е играчка, затоа што во моментов ја има најмногубројната стоечка војска, од 2.285.000 и повеќе десетици милиони резервен состав на армијата. Кина располага со 5.900 авиони, над 6.000 тенкови, околу 800 воени бродови и подморници како и два носачи на авиони. Најопасното е што Кина располага со 6.500 нуклеарни боеви глави. Во моментов Кинеските и Американските крстарици се наоѓаат на само 500 милји оддалеченост. Кинезите во континуитет прават острови на коралните гребени, на кои што прават аеродроми, поставуваат против-авионски системи, и ракетни системи за гаѓање кон морето, како и пристаништа за нивните воени бродови. На негодувањето на Америка за овие острови кои веќе се наоѓаат на 2.000 милји од брегот на Кина, Кинезите им одговараат „Америка да не провоцира и да си ја гледа работата“. Кинеската армија е одамна реформирана и модернизирана, и ја разви таканаречената „Мајка на сите ракети“ или ДФ-ЗФ која носи нуклеарна боева глава и развива брзина од 10.000 километри на час. Уште пострашно за американската армија е тоа што Кинезите имаат најмодерна ракета, која може да го уништи секој сателит. Технологија која Американците ја немаат. Со евентуално уништување на некој од американските сателити, паѓа во вода целата нивна воена стратегија и практично тие би биле обезглавени. 

Сето ова покажува дека Америка повеќе плаши мечка со решето, отколку што има реална сила да влезе во сериозен воен конфликт. Таа, се повеќе наликува на некои маалски тепач на кој што му поминале годините, и сега новите, млади момчиња се повеќе го потиснуваат. Тие млади момчиња се Кина и Русија. Според гледиштата на американските генерали кои учествувале во војната во Ирак и во Авганистан, тие сметаат дека НАТО треба да ги избегнува провокациите со Русија затоа што во овој момент, ако се закачат со Русите ќе бидат поразени. Односно, тие се поправаат и велат, цитирам: „Ќе бидеме уништени!“.Ова важи само доколку има ограничен конфликт со конвенционално вооружување против Русија, а пак, ако дојде до нуклеарна војна, тука САД нема шанси.

Затоа, на Америка и се брза да го заокружи Балканот со членство во НАТО и да притисне, покрај Црна Гора и Македонија да влезе во системот, и ќе се митари (ќе дава отстапки на Вучиќ) за евентуално да ја придобие и Србија на нивна страна. Затоа треба да се биде ладнокрвен, да не се оди, што би рекле „главом без обзира“ во членство на Алијансата, затоа што колку тие нас ни требаат, исто толку им требаме и ние нив. Или во НАТО ќе влеземе достоинствено како сите останати земји, или Македонија треба да остане воено неутрална. А, тие нека си ги вадат очите.

Згора на тоа, се повеќе воени аналитичари сметаат дека светот веќе не е еднополарен, и тој ќе стане мултиполарен, дали тоа било по волја на САД или не. 

На Македонија, стратегиски повеќе и одговара мултиполарен свет, оти од еднополарниот го видовме досегашниот аир. 

 

 

loading...

13 Comments

 1. Geshev-BG

  -” Или во НАТО ќе влеземе достоинствено како сите останати земји, или Македонија треба да остане воено неутрална”……
  Стевче, ке влезе во НАТО “ДОСТОИНСТВЕНО” со зурли, барабани, тупани, свирки, гаjди, кларинети, кавали…..споко, нема да се косиш, сè ќе биде во ред, како требе.

  • Бранко

   Провокатпрче! Одамна не сум те прашал неште. До 2006 ние Македонците кога ги дупевме Бугарките им плаќавме со пар чорапогашни. Сега кога ги дупат Натовците со што им плаќаат? Гледам многу големи љубители сте станале и на педереви. Знаеме дека од сегогаш сте биле двоцевки, но срамота е да се дупите и со црнчиштана.

  • Manimal

   Не сме ние за нато, таму само модерна гејшитовина е :-).
   А ти како овцојеб без традиција, не знајш дека зурлата е стар МАКЕДОНСКИ инструмент, уште од пред Филип Втори, тапани и сл. имаат сите, гајдата е македонска и келтска, кларинетот е елегантен (нешто непознато за програмерите ти, хе хе), а кавалот е чудесија…
   Ајт сега на спаванац!

 2. realno

  Или во НАТО ќе влеземе достоинствено како сите останати земји, или Македонија треба да остане воено неутрална. А, тие нека си ги вадат очите….abe seljak eden od podrzi konj..da mi podrziz kurov..znaesh uopshte so baljezgash?..dali znaesh so traparash..ti ebam zenata v`gz..koe bre nato koja unija..ni riba ni zena..toa si ti!..prv utre ke se priklonish kon zajko samo da ti namigni..te znajme sho kurva si!..mrsh mamu ti ebam konvertit eden!

 3. Ag`r

  Ako bilo blefiranje zarem bi dosle do toj stepen javno pred svetot da gi pleskaat amerite, I se edinstveni koi direktno im kazuvaat deka ne se nisto posebno I da si ja gledaat rabotata. A ne kako tie ovde sekoj den na kaleto da pletat vlakna

 4. grobar ...

  Stevce kolumnata ti e gola voda,sve e toa dobro poznato i nisto novo ne si kazal,tuku ostavi gi ti Koreja i Amerika i Kina,turi mu go kurot na NATO i EU,tuku baraj care kako da go resime onoj od Murtino i dalecinskiot od Kaleto,so siptarite sto pravime,analiziraj,prasaj se zosto molci onoj Pretsedatelot Ivanov koj bese izlazan kako malo dete od murtinskovo kopile,Grujo kako tapa da ima u usta,glas ne mu se slusa … a Talal si igra kut/tasak so vemereto vo sobranieto.Dobro e, blagonadeznava “lepotica” so konjskiot opas/vo stilot na Han-ot “nivni” na glavata kako dezurna sestra e … tuka e …

 5. deki

  Kinezite imaat 6500 nuklearni boevi glavi? Da ne e tehnicka greska vo prepisuvanje?

 6. СПС

  Ако веќе блефираме, нуклеарните бомби се БЛЕФ. Почнувањето на граќанската војна во САД, е тоа не е БЛЕФ. А за во НАТО нема достоинствен влез. Достоинствените не влегуваат во бордел.

 7. bate Vane

  Стеве првиот пасус ти е одлична анализа. Мое прашање, кој ќе има најголема полза од тоа, Америка?Русија?Кина? Третата светска војна ја достигнува својата кулминација.Не се работи за борба со конвенционално оружје или со нуклеарно оружје, во денешниот свет се користат пософистицирани методи на војуванје, се надевам дека со твојата посета во Русија си добил повеќе информации за тоа. Моја лична проценка Ким не е блефер, точно ги има проценето неговите можности и капацитети. Прво и основно ниту Америка ниту било кој може да ја нападне Северна Кореја со нуклеарен арсенал. Зошто. затоа што тоа директно ги засегнува и Кина и Русија како држави во непосреден контакт со нукларниот удар и последиците од него. Анализата може да ја презентирам во некоја друга прилика,сега поентата е друга.При конвенционален напад на Северна Кореја, можат да се сложат и Русија и Кина, од проста причина економско и воено слабеење на Америка. Но Америка сеуште е во дилема дали Ким ќе го задржи правецот на џентлменство и ќе одговори со конвенционални напади или со екстремна употреба на нуклеарна сила со која располага, првенствено од подморниците. Проценката на администрацијата на Клинтон, ќе кажам дека е погрешна, не се извршени сеопфатни проценки, и моја скромна проценка би била најмалку 1:3 во корист на Ким (зборувам за воена,економска и политичка придобивка од таква акција).Тоа го знаат и Американците, Русите и Кинезите како најзасегнати. Дали и какви акции ќе се реализираат, времето ќе покаже. Време е Америка да свати дека времето на униполарноста, што би рекол Путин е поминато.Во светот постојат држави кои напредуваат економски,политички,воено, а Америка-НАТО треба да ги прифатат новите трендови и да најдат заеднички јазик да се договорат за нивните интересни свери

  • Ag'r

   Bravo bate Vane ubavo objasneto. S Koreja nema da im prosti na anerite za juznata i ostanatite propagandi koi do den denes gi plasiraat liers. Amerikanskoto demontiranje na Ukraina kako voena sila mu e poznato na Kim. Ukraina mozese da bkrfira ali ete padnaa na sendvicite.

 8. Trpe

  Nato da sakase odamna ke bevme tamu bidejki site vladi bea za toa no tie odbraa pat za unistuvanje na drzavata a ne priem i ovie marioneti koi gi postavija so prevara na narodot nema da ja vnesat drzavata vo Nato iako tia gi lazat i baraa otstapki so koise unistuva drzavata i koga ke ja unistat nema ni poreba d se bara clenstvo

 9. ja ne znam bev vo podrum AMA ISKOCIV OD PODRUM

  ODLICNO STEVO
  SE E NA MESTO
  SVETOT SE VRAKA OD EDNOPOLAREN NA MULPIPOLAREN

  PROEKTOT EVROAZIJA KADE GLAVNI IGRACI SE RUSIJA I KINA I INDIJA I IRAN VO MALA AZIJA KE SE REALIZIRA SO MILOM ILI SILOM I EKONOMSKI I VOJNO
  I AMEROT GO ZNEE TOA AMA NE E MOKEN KE KURI I PUSI
  SAKALE ANGLOSAKSONCITE DA PRIZNAAT ILI NE TOA E GOTOVA RABOTA

  A OVIE NASIVE POLITICARI KAKO SLEP ZA STAP ZA FASISTICKO NATO I EU
  DEMEK TOA NI BILA EDISVENA ALTERNATIVA
  AJDE BE

  DO SEGA OSVEN STEVCO MIRKA MILENKO DARKO NIKOJ JAVNO NE KAZUVA DEKA MAKEDONIJA MOZE DA BIDE I VOJNO NEUTRALNA I DA NE BIDE CLANKA NA FASISTICKO NATO I EU

  SEKOGAS IMALO I KE IMA ALTERNATIVA KAKO RUSJA KINA INDIJA BRAZIL IRAN ….

  A NA GENCO BG TATAROT
  SAMO EDNO KE MU KAZAM

  VO PRVA I VTORA SVETSKA VOJNA BEVTE NA STRANA NA FASISTITE ZAEDNO SO BALISTITE I GO JADAVTE KUROT

  ALO ALO PODANICI AMERICKI TATARI BUGARSKI
  STALNO STE NA POGRESNATA STRANA I STALNO GO JADETE KUROT

  I PA PAMET NE VI DOAGA

  NELI VI E KRIVO STO STE STALNO NA LUZERSKA STRANA

  A TRKALOTO SE VRTI I BUGARINOT SE TRTI
  I PAK KE GO JADETE KUROT AMA OVOJ PAT DEBELO

  TAKA I SEGA GI TRGNAVTE CEVKITE OD GASOVODOT NA RUSITE ZA DA SE ULIZETE NA AMERITE
  AMA VIE DOBRO ZNAETE KAKO KE GO JADETE KUROT OD RUSITE

  TIE STO KE VI NAPRAVAT NEMA DA ZNAETE STO VI SE DESILO
  NEMA DA ZNAETE KAJ VI E GAZOT
  MU GI TRGNAVTE CEVKITE NA PUTIN ABE IMA DA VE NEMA I VAS I TATARITE I BALISTITE UCKI ZA EDNA SEKUNDA

  ISTOTO KE IM SE DESI I NA SIPTARITE
  NA AMERITE IM TREBA TELINJA I OVCI ZA STRIZENJE

  PA TAKA NA BALKANOT GO IZBRAA NA GLUPITE PLEMINJA A TOA SE GEGITE I TOSKITE I TATARITE DA IM SLUZAT NA ANGLOSAKSONCITE

  DA BIDAT TOPOVSKO MESO VO VOJNA KOJA ODNAPRED KE JA IZGUBITE NAJVEKE SIPTARITE I BUGARITE NA BALKANOT

  • Geshev-BG

   -“TAKA I SEGA GI TRGNAVTE CEVKITE OD GASOVODOT NA RUSITE ZA DA SE ULIZETE NA AMERITE
   AMA VIE DOBRO ZNAETE KAKO KE GO JADETE KUROT OD RUSITE”….не бери геjле на Бугарите. Две цевки доаѓаат во Варна. Србија, Македонија и Унгарија ќе купуваат гас од Бугарија. Многу Руси доаѓаат да живеат во Бугарија. Многу курове во таа уста имаш, како ручаш со неа?!!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ