Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Дупло голо

88%
User Rating

Македонија одамна не памети вака лоши економски резултати. Да потсетам, негативен економски резултат имаше за време на воената криза во 2001. година, кој имаше рефлексии врз 2002. година. Минатата 2017. година, дојдовме до нула. Успешно ја поминавме светската економска криза и секогаш со раст на БДП помеѓу 2% и 4.5%, а минатата 2017-та од планирани 3.5% да паднеме на 0%. Ова е директна вина на Владата на Р.Македонија. Немаше надворешни негативни влијанија – политички тензии во соседството, штрајкови, демонстрации, преврати па и воени дејствија.

Светската економска криза помина. Владата превзема повеќе економски чекори кои внесоа несигурност кај стопанствениците. Ги запреа инвестициите, како државните така и приватните. Штом нема инвестиции нема отварање и на нови работни места. Не се зголемува вработеноста на факторите на производството. Една од круцијалните грешки е запирањето на изградбата на автопатиштата, како и стопирањето на урбанистичките планови, а во некои општини ставање на мораториум на градби. Значи се изврши директен удар врз нискоградбата и високоградбата. Се запреа јавните инвестиции.

Градежништвото, кога ќе го ставите во погон со себе повлекува и други 27 индустриски гранки. Градежништвото има свое влијание и врз трговијата, производството на неметали, угостителството, туризмот, има свое влијание и врз порастот на наплатата на ДДВ-то, данокот на добивка итн.

loading...

Во голем дел се обесхрабрија домашните приватни инвеститори. Се уплашија и се во исчекување. Овој психолошки ефект е многу лош. Дополнително негативен ефект кој ќе се почувствува во 2018. година ќе има акцизата на нафтата со што се зголемуваат транспортните трошоци, и уште повеќе ќе опаѓа вработеноста и ќе се намалува стопанската активност. Оваа за нас кобна 2017-та ќе биде црна дупка која влече надолу и во 2018-та, а особено ако се има во предвид дека владата речиси и да нема никаков потег за подобрување на економскиот амбиент.

Со законот за јазиците, прават дополнителна политичка тензија. За очекување се пролетни штрајкови и протести.

После ваков економски дебакл, нема логика во владата да седи потпретседателот на владата Кочо Анѓушев, веднаш до него сноси одговорност министерот за финансии, а министерот за економија – искрен да бидам – не знам ни како се вика (само знам дека е од албанска националност). Овие тројца или треба да бидат реконструирани, или самите треба да си дадат оставка. Посебна одговорност носи Кочо Анѓушев, како стопанственик кој е потпретседател во влада која досега најлошо влијаеше на економскиот амбиент, иако беше промовиран како претставник и гласноговорник на приватниот сектор во владата. Посебно треба да сноси одговорност за состојбата во градежништвото. Што се однесува до неговите стимулативни мерки, ќе ги објавуваат дури сега, во март. За разлика од нив претходната влада сега во март го објавуваше вториот повик за фирмите кои треба да аплицираат за доделување на помош за зголемување на вработувањата.

Ова само покажува дека ниту Мила Царовска не е за машала.

На крајот многу ме интересира каква одговорност чувствуваат оние што помогнаа овие луѓе да дојдат на власт. Ако ВМРО-ДПМНЕ ни потрошило 300 милиони евра за проектот „Скопје 2014“, овие со неостварениот раст на БДП од 3.5% ни украдоа 350 милиони евра за една година. И уште 1.270.000.000 евра не задолжија со обврзници.

Значи, ем не задолжија ем не украдоа. Дупло голо. За една година не успеаа да измешаат ниту една количка малтер.

Со тие 300 милиони евра ВМРО-ДПМНЕ барем го направи „Скопје 2014“. Каков-таков, нешто ни остана. Овие не опљачкаа 350 милиони и не застануваат, нов трошок е рушењето на спомениците. Од една страна не знаат да заработат пари, ниту на стопанството му даваат да заработи пари, од друга страна не знаат ни каде да ги потрошат тие што ги имаат. Затоа, оние што се каат што го донеле СДСМ на власт од ден на ден ќе ги има се повеќе и ќе бидат погласни.

Јапоњерот (количката) им оди надолу.

loading...

5 Comments

 1. Аминта

  СДС спроведе талибанска тактика, повеќе се занимаваше со рушење отколку со градење и инвестиции. Многу градежни работници останаа без работа и скоро сите веќе заминаа на работа надвор од државата (Ц.Гора, Хрватска, ЕУ…..). Сега и да почне некој инвестиционен циклус ќе немаме квалитетна работна сила. Дали тоа ќе значи дека треба да увезуваме мигранти од Афганистан?
  КАТАСТРОФА !!! За една година ја уништија Македонија

 2. Dejan Cair Makedonski

  НЕ се секирај сега кога ке ин даде зајко 200 000 дрзавјансва на талибани косивари исил
  ке има радна сила на пролет

 3. DLM

  Оваа станува симптоматично-загрижувачко. Скоро цела опозиција, сега гледам и Стевче, води пропаганда и применува доктрина против овие на власт само на економски прашања. Сите ја знаеме оваа квислиншка власт, знаеме и како дојдоа и со какви ветувања, или заборавивме? Веројатно на опозиционериве им е забрането да споменуваат политички прашања од стратешки интерес кои се однесуваат на Македонските национални интереси, ИЛИ пак наполно се согласуваат со политиката на оваа квислиншка власт по тие прашања. Сите зборат само за економија како да не се турка насилно закон за формална јазична федерализација и бришење на Македонија од политичката карта на Светот како Македонска држава!!! Сите знаат дека по таквиот закон ќе почне процесот-втората фаза на распарчување или бришење на Македонија, но тие и понатаму свират музика која им се диригира од ЕУСА преку бордот на гувернери. Се разбира дека е важно дали ќе имаме утре што да јадеме, но исто така е важно ако не и повеќе и дали ќе имаме каде да јадеме и спиеме, може да се случи да имаме што но ќе немаме каде, и што тогаш, повторно од темел ќе градиме куќа?

 4. Ag`r

  Parite sto gi frlaa Soros I USAID I slicni MOLCI vekje im se vrateni sega se sobira cistio (duplo) profit so zemanje na krediti od koi narodot ne vide skapan denar, zajko ke vade krediti a tie ke si gi zimaat plus kamata, se do koga zajko ne ne moze da vade krediti?!
  E. Posle vo gederalizacija ugnetenite ke kazat deka kreditite bile zemani od nasa (makedoncite) drzava ….. ne ocekuvajte siptarite da kazat dobro I tie ke plakjale …. gitla
  Stevco …. ne se berbati

 5. Razbudise

  dlm ednoto e ocigledno i na nikoj ne bi trebalo da mu e prasanje sto pravat deka se za rasturanje i unistuvanje sto e makedonsko.
  Druga rabota e tie dojdoa na obekavanje deka tie s experti za ekonomija i zgolemuvanje na standardot E TUKA E NAJGOLEMATA UTKA. NE GI BIVA ZA NISTO NITU ZA VNATRESNA NITU ZA NADVORESNA POLITIKA A USTE POMALKU ZA EKONOMIJA. EDINSTVENO ZA UNISTUVANJE GI BIVA ABDALIVE. Ama narodot nekako uste ne we sekava od mnogu greski ne znae sto se slucuva pa OVIE ABDALIVE VENI SECEA PISMA PRAKAA DEKA NE SMEE DA SE ZADOLZUVA A SEGA SAMO ZA STETATA KOJA JA NAPRAVIJA TREBA DA ODGOVARAAT. Narodot treba da se razbudi I da ne ocekuva mozebi ke dojde poveke plata I da ja dounistat drzavata- zatoa ekonomskite parametri se edni od najbitnite po PRVITE- IME DRZAVA JAZIK IDENTITET. ZA MAKEDONIJA

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ