Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Живот без оган!

100%
User Rating

„Поздрав од син ми Петар. Заради тоа што Стевче Јакимовски не ни е годинава градоначалник најубавиот огномет во светот го имаше во Сиднеј, еветнуално Дубаи“ – стои во пораката испратена до мене.

 

loading...

Еве како го доживува Бадник 13-годишниот Петар од Влае. Значи, тој со нетрпение го очекувал Бадник и големиот оган кој се палеше на спортските терени во Влае. Таа вечер традиционално, повеќе од 24 години, се собираа повеќе од 1.000 луѓе.

Ѓорѓи Личовски – Сите права се задржани од АП

За Петар и за многумина ова било посебно доживување. Огнометот очигледно бил кулминација на таа вечер. Има ли нешто со што може да се надомести губењето на традицијата, и убавите моменти на маалското собирање. Се сеќавам на еден мој пријател во Влае, постојано за Бадник му доаѓаше братучед му од Брач (Хрватска). Секоја година се гледавме на Бадник. Тој е католик и за него ова беше посебно доживување.

Очигледно луѓето што ни нудеа живот, истиот го замислуваа без оган. Нивната цел е да се обезличи Македонскиот народ и да ја згаснат и искрата оган што тлее во него. Да ја убијат и традицијата, и верата, нацијата, јазикот, културата. Се!
На Грците ќе им го дадеме името и идентитетот; на Бугарите јазикот и црквата; на Брисел економската политика; на НАТО безбедноста на народот.

Мудрото ново раководство во Карпош во предлог буџетот на оваа 2018-та го беше избришал Бадник како настан кој го спонзорира општината, и наместо него ставиле 150.000 денари

за Ифтар (вечера) за време на Рамазанските пости кај муслиманската заедница. На интервенција на советничка од ГРОМ, по жестока расправија, малолетното раководство на

општина Карпош се смилува за Бадник да се издвојат 100.000 денари, но и за Ифтар. Значи, неодбележувањето на Бадник и палењето на оган не е случаен лапсуз. Тоа е смислена

стратегија. На дело е нов атеистички концепт на СДС, наречен „живот без оган“.

Таму во Брисел не им требаат луѓе со идентитет. Им требаат аморфни маси, безрбетници. Во тој свој занес СДС-от ПР ги насука во ќорсокак. Наместо Бадник да се слави како што беше ред, навечер и со оган, тие се правеа паметни и утредента со некои церемонии, со деца во цркви и кај градоначалници. Се прегреаа. Мислат дека се многу паметни. Сега ги подбраа за злоупотреба на децата, и не знаат како да се извадат. Демек, министерството за образование ќе утврдело дали имало злоупотреба на децата и дали имало согласност од родителите. Кого бе лажете вие? Какви согласности, какви бакрачи! Што се правите будали? Ниту дале потписи родителите, а лесно ќе ги соберат бидејќи претежно тоа биле деца на партиски војничиња.

 

Тргнаа против традицијата и тоа онаа најсветата. Христовото Рожденство. Нема да е далеку, нема да е на арно. Господ ќе ги казни.

loading...

9 Comments

 1. Vistinata koja boli

  Golem broj od razvienite zemji vo svetot, doadjanjeto na Nova Godina go odbelezaa so prekrasni ognometi ! Istite tie zemji se grizat i se svesni za pricinite na zagaduvanje, no istotaka zaklucile deka ognomet, koj trae od 10 do 15 minuti nema nekoe golemo vlijanie vrz kvalitetot na vozduhot ! So toa vo celost se demantira pricinata, koja bese naavedena od gradonocalnikot na Skopje !?

 2. Vistinata koja boli

  Ispravka: Gradonacalnik

 3. Македонија Вечна

  Македонците ќе треба да престанат со (Госпо ќе им плати, или Госпо да ни е напомош итн.) Госпо му помага на тие што си се спомагаат сами. Да те прашам тебе Стево, дали самиот сакаш да си олесниш на душата што ти како и Грујо е предадовте Македонија. Пред гласањето во Октомври ти и ВМРО водевте насекаде. Мрсулот Заев по втор пат ги украде изборите, но и ти и Грујо одма ги прифативте без никаква галама. Дури ти и му ја честита победата на арамијата кој ти ја украде фотељата за градоначалник. Предавството сега најдуваш е тежок товар да го носиш, па сега сакаш да си ја олесниш душата. Тоа можи да се строри само кога ќе им ја вратите државата на народот, оти народот вам ви е даде на доверба, а вие нас не изневеривте со вашиот кукавички однос.

 4. nikola

  uste kolku vreme ke cvilis, ligavis i places deka ne si gradonacalnik

 5. Zlatko

  Eden Mal VIC,,??? Sinot mu Se Pozalil na Tatkoto Oti Odjata Mu Ja Cepkal Anamata , a Stariot Mu Vratil oti Gospod Ke Mu Plati. Edno UTRO Sinot Nezabelezan Vlegol vo Dgamijata i go Turnal Odgata od Minareto , za Sto Stariot Rekol “Vide Sinko Gospod mu Plati” a Sinot “Da ama Ponekogash I Nemu mu Treba POMOSH” RAZMISLETE

  • MANIMAL666

   Хе хе хе хе хе…
   БАШ така!

 6. Ag`r

  Stevco, Prestani da ne narekuvas amorfna masa , bezrbetnici ili sto ti znam, koga nemas muda taka da gi narekuvas najexponiranite neprijateli na makedonskiot narod. Ne e dovolno da kazes samo brisel zatoa sto tamo gi ima I beter od nas, od koi stradame nie. Ako stvarno te bolo toa sto svetskite aramii ne vregjaat ke im odgovores so milo za drago, a ti samo nas koi stradame imas “hrabrost” javno ( za pari ) da ne vregjas ????!
  Citas li gi komentarite tuka…..neli si upaten vo sekojdnevnite problem na “gragjanite! …..
  Makedonija Vecna… taka e

 7. DLM

  Убо што му праќат пораки на Стевчо па си велам ете и јас да му испратам една порака, за да не се лути. Стевчо ти освен што беше градоначелник имаше удел и во креирањето на тнр Македонска политика, е сеа колку беше македонска сите знаеме. Па затоа јас очекував многу подалекусежно гледење од политичар со калибар на Стевчо, за жал со овој текст и порака не сум баш задоволен. Обичаите (традицијата) е значајна за зачувување на Македонскиот дух, ама не грижете се толку за духот тој опстанал со векови и милениууми па сега една екипа квислинзи-амеби ќе ни го загрозувала духот, сигурно е шега? Бидејќи имам СИНА селска крв како мал имаше еден обичај кога се палеа огнови и ние скокавме преку тие огнови, тоа велат бил пагански обичај кој ќе знае па сите наши претци биле пагани и што со тоа, ама со тој обичај ние им одаваме почит на нашите претци, огнот се палеше со еден вид дрво п’рнар тоа дрво немаше многу големо ама затоа имаше топлина и сила како ниедно друго дрво исто како и Македонскиот дух, така што околу тие работи толку.
  Да се вратиме во сегашност. Се повеќе на се поголем број луѓе им станува јасно дека можеби денови се во прашање кога ќе ја изгубиме нашата Македонска држава и никој или ретко кој за тоа збори, затоа ве молам престанете со дефокусирање и обидете се да направите приоритетна листа, како и во случајов што е поважно дали ќе имаме држава или дали ќе има огномет?! реторичко не е! Не знам дали коментаров ќе има долговечност затоа што во последно време се повеќе наидувам на цензура(ги бришат коментарите на разни канали и други сајтови), можеби е до новиот живот, ако е тоа слободно можам да ви реќам дека не ми се допаѓа!

 8. xXx

  Сега едно прашање од мене????????? Дали следно е барање да не се фарбаат јајца за ВЕЛИГДЕН……..
  Може ќе ни објаснат дека сме дефицитарни со боја зошто шарениве ја потрошиле. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ