Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Кинење зелени!

75%
User Rating

Што сакате кажете ама Коце Трајановски за осум години како градоначалник на Скопје и четири на Гази Баба нема откинато зелени како што тоа за кратко време го направи неговиот наследник Шилегов. Со децата за Бадник ја промашија 102.6%. Сега пак не можеме да се изначудиме на глупоста што ја откина градоначалникот Шилегов, за да го намалел загадувањето предлага луѓето што доаѓаат од внатрешноста да ги паркираат автомобилите на влезот од Скопје. Во Автокоманда и во Сарај. Патот од Приштина го заборавил, секако. Па стотици возила доаѓаат од Косово само во нашите здравствени институции, плус оние што се дојдени за бизнис зделки, плус оние што транзитираат. Салата го направија во медиумиве. Добро велат граѓаните од внатрешноста, и кога вие од Скопје ќе доаѓате кај нас на влез од градот ќе ги паркирате возилата.

Како тргнале овие „сезнајковци“, ништо чудно да тргнат и до крај да го спроведат ова. Како ли ќе одам јас за Поддржи Коњ? Пред Паланка ќе треба да го оставам автомобилиот, и 17 километри низ планина, пешки се разбира.

Трескаат глупости затоа што се дават во сопствените фекалии. На власт дојдоа плукајќи ги градоначалниците и бившата власт за загадувањето, сега не знаат што да предложат како мерка па излегуваат со вакви небулози. Сега си патат од сопствената глава. Но нив им беше важно да дојдат на власт, па после ќе си лажат.

loading...

Овие се најголемите лажови во Европа.

Нели постојано го критикуваа ВМРО-ДПМНЕ за издавањето на обврзниците па дури и нивниот дополнителен заменик министер им се закануваше на банките да не купуваат обврзници. Сега тие не можат да функционираат без задолжувања. За само два дена се задолжија 570 милиони евра! Еееј, повеќе од половина милијарда за два дена. Или 7% од БДП. Критизерите од СДС на ваквата задолжувачка политика од ВМРО-ДПМНЕ денес се или заменици министри, министри или пак нивни советници. Кој нормален економист ќе одобри издавање на обврзница и плаќање на годишна камата од 15 милиони евра за да ја искористи за покачување на плати. Тотална анти-економска логика.

Всушност, СДС нема економска политика. Тоа одамна сум го кажал. Без ММФ и Светска Банка тие се изгубени. Нивната главна политика е продажба на името, јазикот, идентитетот и уставното уредување на Македонија, и да ги тапкаат по рамо странците. Па додека трае, нека трае. Но ѓаволот ја однел шегата, овие непродуктивни задолжувања скапо ќе ги чинат идните генерации и ако некој ја ценел ВМРОвската како погрешна политика, СДСовската е дигната на Н-та степен.

Вака без идеја, со удирање врз Македонскиот народ, со репресија и заплашување на медиуми стануваат повеќе од режим. Ќе им пукне балонот полн со глупости и незнаење.

loading...

7 Comments

 1. Vistinata koja boli

  Mi gi zemavte zborovite od usta, pa sekojdnevno glavna tema na SDS i nivnite poddrzuvaci im bese izdavanjeto na obvrznici, a da bide ironijata pogolema duri i tie sto nemaat deca i koi po zakon na prirodata nemozat poveke ni da dobijat, se zalea deka decata ke trebale da otplakaat, sigurno mislea na komsiskite !? Tevdovski, koj po obicaj se spletkuva koga se obiduva da kaze nesto, ne moze ni da ja objasni potrebata od zadolzuvanje bez da mu se suflira, a Silegov, arogantno, kako sto go gledavme po komisiite, padja od nebuloza vo nebuloza! so sekoj nov predlog !? Vie licemerni makedonci, kako sto pocnalo, od “kal ke go pravite” i Nikola Gruevski i Koce Trajanovski, koj sekako ke ostane zapameten vo istorijata na Makedonija, smetajki od nejzinoto sozdavanje vo ramki na SFRJ, kako najdobar gradonacalnik na grad Skopje !

 2. kire

  zasto pravite sporedba prvin e nebulozno za bilo kakva sporedba konkretno na koce so siledjeto . pa koce bre bese prava krtica na kolku mesta vo isti moment otvarase gradenja pa go napravi skopje vele grad. evego siledjeto skoro 8 meseci ima li negde cigla staveno ili bilo sto . kako moze od pijaniciste i tezok narkoman da ocekuvas proekti pa covekov e notoren pijanica so zakrzlaven mozok a ekipata na sovetnici od sarenite postrani kopilinja neznaat kaj gazot da se pocesaat . drugo gradonacalnikot vo centar barem kamen da premestese za da se vidi nesto ito i vo karpos zar vakvi elitni naselbi t.e. opstini da nemaat potrebi od aktiviteti . e sega ke vidat tapoglavite sdssiptari za kogo glasale . zivotot go blokiraa , nikakvi merki protiv maglata , tv 24 kaj ja nadoa zamenava za ognen pa taa neznae kaj gazot da se pocesa , ako nekoj kritikuva vlada ili bilo sto so sdss odma go isklucuva pa duri i nivnive okoreli sdss eejj dno nevideno rezimov im legna super odi rabotava ama do koga ke vidime.

 3. Solun Skopje Sandanski vo Mkd

  Ehhh ovaa prikaska veke najmalku 100 pati ja imam slusnato.
  Pa od 1991 godina pa eve do den denesen site vladi na RM – site do edna, se nasoceni samo na 2 raboti:
  1) Da rasprodadat sto e mozno poveke od toa sto vo vreme na Titova Jugoslavija se napravi, i
  2) Licno da se zbogatat sto e mozno poveke.

  I vo dvata slucaja omileni metodi i instrumenti I’m se:
  Mito, Korupcija, Nepotizam, Podmiuvanje i Podmetnuvanje, Reketiranje i Ucena, Privatizacija (legalizirana krazba), Otvorena (Apla) Krazba…megjutoa imaa i drugi (mozebi ne taka cesti formi na krazbi) kako na primer “Javni” Tenderi itn itn.

  Poentata mi e: Go iskradovte i go izmanipuliravte Narodot Makedonski – MATER LI VI EBAM APASHKA !!!
  Ne slusam ni eden od vas veke sto SERE, bidejki i svesno i podsvesno znam deka LAZE !!!
  Gonite se u 3 picke materine…
  A od mene NEMA DA VIDITE NI SKRSEN DENAR !!!

 4. Solun Skopje Sandanski vo Mkd

  Pa goveda edni skapani, iako nosite kostimi i vratovrski, od edna sredno razviena i so dobar standard na ziveenje republika/drzava napravivte afrikanska banana republika so najnizok standard na ziveenje vo Evropa.
  TOTALNO STE NESPOSOBNI – TOTALNO STE KORUMPIRANI !!!
  I seto toa nema nisto so dvojazicnosti ili iminja.

 5. DLM

  Енергијата и истрајноста на Ствче заслужува почит. Упорно укажува за аномалиите и се надева дека тоа еден ден можеби ќе допре до….
  Но, се извинувам ама ете ке го искористам местово да изнесам, според мене, кои се генераторите кои се повеќе ќе ја усложнуваат состојбата. Сепак заради доследност еве еден линк – http://infomax.mk/wp/%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d0%b5-%d1%81%d0%bf%d0%b8%d1%81%d0%be%d0%ba%d0%be%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%b0%d0%b2%d0%bd%d0%b8%d1%86%d0%b8-43-%d0%b8%d0%bc%d0%b8%d1%9a%d0%b0-%d0%bd%d0%b0/ – за потсетување и истиот ќе го постирам се додека виновниците-предавници се на власт во Македонија!
  Она што сакав да го потенцирам е МОЌТА на МЕДИУМИТЕ, во денешно време моќта на медиумите е огромна, тие крираат јавно мислење, од црното прават бело и ве носта во светот на бајките. Нивната моќ ја видовме во последните години кога јавното мислење го свртеа за 180 степени, ако до вчера луѓето мислеа дека за да преживеат им е потребна куќа а потоа и се друго што е потребно за гола егзистенција – денес тие луѓе се убедени дека не им треба куќа (МАКЕДОНИЈА) туку дека им требат само пари(па одлучија да ги испрата своите синови и ќерки во западните бордели или пак да им ги мијат задниците на тие исти западњаци) а тоа што немат куќа не е важно, и станаа подстанари во својата куќа!!! Што друго човек може да рече на оваа освен да седне и да плаче… а за медиумите е па се додека истите се во рацете на окупаторот јавноста ќе биде во филмот – вклучи ТВ исклучи мозок!
  Сакав да изнесам за едно мое скромно мислење за ОТПОР и создавање на МАКЕДОНСКИ ФРОНТ (иако е името такво се мисли на движење а не …) и следејќи ги настаните а и рефлескиите кои се видливи би сакал да ПОВИКАМ НА БОЈКОТ, точно е дека е тоа пасивен отпор но за нешто посериозно по се изгледа се нема сили, па во друга прилика пошироко!

 6. Ag'r

  Ova moze da bide i plan za da se otezni vleguvanje/izleguvanje od gradot, vo slucaj na masovni protesti kogs ke go menat imeto.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ