Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Кого лажете?

94%
User Rating

Денес новоизмислената функција – Национален координатор за НАТО – организирал трибина. Национален координатор, кој би можел друг освен Стево Пендаровски. Си се собрале сите истомисленици и подлизурковци, странски платеници и американски слуги. Не викаат некого кој што има спротивно мислење од нивното туку, си се викнале сите што дуваат во иста тиква па кажуваат приказни, глумат мудреци, небаре им тече мозок од главата.

Го слушам Ридван Сулејмани, вели дека ако не сме влезеле во НАТО и ако сме се откажеле од таа приказна земјата ќе била во изолација. Голема мисла од малите умови, кои во континуитет цицаат и живеат од странски пари и ги пеат нивните песни.

Сулејмани вели, ако Македонија не бидела во НАТО, тогаш ќе сме биле во изолација. Бре, бре, бре! Како да не, во изолација!

loading...

Ќе ви поставам неколку прашања, а вие одговорете ги и престанете да го лажете народот:

 1. Австрија дали е членка на НАТО? -Не е членка на НАТО. Дали е во изолација? – Не е!
 2. Швајцарија дали е членка на НАТО? – Не е членка. Дали е Швајцарија во изолација? – Не е!
 3. Шведска дали е членка на НАТО? – Не е членка. Дали е во изолација? – Не е во изолација.
 4. Финска дали е членка на НАТО? – Не е. Дали е во изолација? – Нормално дека не.
 5. Шкотска дали е членка на НАТО? – Не е, секако. Дали е во изолација? – Повторно не.
 6. Ирска дали е членка на НАТО? – Не. Дали е во изолација? – Не.

Кого бе вие лажете? Лапате странски пари и лажете повеќе од странците.

Да не биде покусо па и Стево Пендаровски да каже нешто за да биде важен. Си поставува прашање – што ако не влеземе во НАТО? – самиот си дава одговор. Вели: – Нема да прекинеме туку ќе продолжиме да преговараме. Што значи тоа „ќе продолжиме да преговараме“? Тоа значи, ќе продолжиме да молиме, да коленичиме и да се понижуваме. Да рушиме црвени линии, да виткаме кичми. Ќе нудиме промена на име, демек, малку ќе го смениме идентитетот и малку јазикот.
Да продолжиме да преговараме, значи, ќе продолжиме со трговијата.

Нема мажи во оваа држава. Замислете и власт и опозиција да излезе со заеднички став во јуни и да каже, ако во јуни не влеземе во НАТО веќе нема да имаме аспирации за членство и ќе бидеме воено неутрална земја. Да видиме тогаш дали нема да најдат начин уште веднаш да не примат во НАТО. Ќе не примат, и да не сакаме со сила ќе не земат. Ама, ние си имаме влада со губитнички менталитет и затоа ќе не зафркаваат како што сакаат. Нема мал или голем народ во дипломатијата. Има вешт и невешт. Овие што се денес на власт се претставници на невештиот народ.

 

 

loading...

11 Comments

 1. Dejan Cair Makedonski

  STEVCO JAKIMOVSKI MAKEDONSKI

 2. zaJeb

  Pendarovski da se izbere za

  BELIOT KONJ NA BANDITEN SHTRASE (Partizanska , de)

 3. ЛУЦИФЕР МОРНИНГСТАР 666

  Пристојно, и на крај ја посра…
  НE во нато!
  Само таа безалтернативност ја прифаќам }:-).

  • DLM

   Добро забележуваш, и кај Солза се забележува истиот вирус!
   За сега само Единствена Македонија остана на своите ставови!

 4. joco

  ке продолажада не мафтосуваат,колку е бенефитот што го протеравме рускиот дипломат.страшно многу особено во МУРТИНО,срамота

 5. Ag`r

  Овие што се денес на власт се претставници на невештиот народ.
  Debre Strvco, po sto toa narodot e nevest a prestavnicite ni od golema vestina NE ZNAAT STO KAZALE PRED 5 MINUTI pa se popravat opravat vrti-sukaj….. vestina e toa neli……

 6. PERO na MAJKA

  BRAVOS Stevche TOCHNA POENTA!
  Ako nekoj ne te saka NE MU SE MOLI…SAMO SE PONIZUVASH!
  Ovaa BAGRA od komunjarska nenarodna HUNTA nema nit ´samopochit nit rbet..KOLENICHAT kade kje stignat! SRAMOTA…KJE PADNITE NABRGU! GUBRINJA!

 7. Petar Avstralija

  Така е браќа оваа влада и да им се нпучат за в’гз да им го на буткаат како што велатСкопјани нема НАТО мое злато Оти таму не примаат такви примитивци . Тие знаат дека ќе бидат шпиуни за некоја друга сила за пари и децата ќе си ги онадат како што цела Охриѓани.

 8. mitko

  Маката е голема, на овие насушно им требаме, а не можат да не смислат ни културолошки, ни економски, ни религијски. Додека возот со руската локомотива и гориво, кинеските вагони, на иранско-турската пруга се повеќе се приближува.

 9. Kate

  Aj Stefce vrati si se kaj svoite SDSM (tvoite koreni) zasto ne te biva za opozicija :-))

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ