Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Ороспилук

68%
User Rating

Вечерва МОС пред Собранието на Република Македонија го запалија европското знаме. Не им се мешам во палењето но сметам дека за небитнините што ја снајдоа Македонија не ни е виновна Европската Унија. Ние немаме проблем со никој друг, освен со Зоран Заев. Тој е проблемот во нашата земја. Нема логика да се пали Европското знаме, а целиот овој инженеринг за носење на струмичанецот и неговата свита на власт е од НАТО. За да влеземе во НАТО не мачеа две години, измислуваа „бомби“, формираа и специјално обвинителство, купуваа гласови на избори, местеа избори, лажеа дека избирачкиот список не бил чист, те медиумите не биле слободни и останати „демократски“ булшитови.

Та, нели за да се влезе во НАТО треба да се исполнат демократски стандарди:

– Државата да е правна
– Судството да е независно
– Медиумите независни
– Развиен невладин сектор,
и во земјата да се доаѓа на власт на фер и демократски избори.

loading...

Македонија е денеска помалку правна од било кога, судот е позависен и од најзависните времиња, медиумите се понеслободни и од времето на комунизмот, а невладиниот сектор стана целосно владин. Ќе ги заборавев изборите. Изборите во октомври не беа ниту фер, ниту демократски. Не знам само зошто пред некој ден опозицијата отиде во Парламент да го слуша Столтенберг. Оние 36 маченици лежат во Шутка за тоа пусто НАТО. Наместо опозицијата да го бојкотира неговото излагање, и кога ќе се врати во Брисел да каже дека во Македонија не е добра работата. Тој си го испофали Заев, реформската влада, планот 3-6-9 и уште на тоа моронската опозиција му даде и аплауз. Без тронка срам и перде ни кажува дека на 27-ми април земјата ни била пред амбис, а денес сме биле просперитетна земја.

Па до ивицата на амбисот не дотераа тие. Токму тие. Со нивниот инженеринг, и нивниот притисок. Не ми е јасно како опозицијата не разбира дека за да го мобилизира народот мора да покаже цврстина, а не кооперативност. Кооперативност беше можна доколку опозицијата беше поразена на фер и демократски избори, и ако немаше политички притвори. Затоа, сметам дека резервираноста на граѓаните во дадениот временски период е апсолутно оправдана.

Народот не сака ороспилук.

loading...

7 Comments

 1. RISTO

  G Jakimovski vo se ste vo pravo, samo da dodadam, birokratijata vo EU i vo SAD e ogromna , kako JUPITER planetata, a nie sme mali i ni trlaat sol na glavata, a ima slepcimakedonci del glupi, del uceneti, del plateni, po mal procent se site znaeme ama so mnogu pari gi bildaat od strana, ti si vo pravo.

 2. Ag`r

  EU ne prima drzavi koi ne se clenki na NATO.
  Site prestavnici na EU se mesat vo toa koj I kako da ja vode Makedonskata politika pocni od Fuere – kacata, Ivo – bulgarskata snaa/zet I segasniot Zbogar – cool hair cut… se odnesuvaa kako rakovoditeli na ostanatite ambasadori od eu zemjite….. prvenstveni bea stavovite I politikata koja ja ima EU kon nasata Makedonija “firom”
  EU I NATO se edno isto, I siguren sum deka koga nasite politicari posetuvaat odelni clenki na eu, dobivaat podrzka ali ” ne mozat ” da ni pomognat kako clenki na EU…..

 3. Zlatko

  Stevco Dobro E Sto se OSMELI da KAZESH oti OPOZICIJATA Otide na “BACI RAKA” kaj NATO-vskite HOHSHTAPLERI , no Zaboravi da Gi SPOMNESH i SVOITE Dvajca Odrodeni DAVAJGAZI koi ti Izbegaa od Partijata i SE Priklucija Kon Crpko br38 ..?? Za Da Bideme Vo Tek So Site NASTANI Neli , Tuka aj da Go Spomneme Ciganot AMDI koj Od Kaj DUVA Tamu Se VRTI (Ciganska Rabota ,kako Sto Rece Prviot Rom vo MKD Parlamentot 1990-ako imash dvajca Cigani ke Imash TRI PARTII). A za DPMNE eve Gruevski NE E Veke Lider , pa Ovoj “Noviov”so”Noviot IK na Celo So Gjorcev”Se ISPOTEPAA da go Vidat i Slushnat AJDAMAKOT od NATO koj Ne Ni SPOMNA vo Koja Drzava E i Ni ODRZA LEKCIJA kako Crpko Rabotel Na IDNINATA na Makedonija (Citaj NATO/Fashizam) , i Site NASMEANI so Po Nekoe Evro za Dnevnica od Makedonskite Porezni Obvrznici Pravo Vo Birtija da PROSLAVAT . STRAM i ARAM da im E na SITE . Stevco za Vo IDNINA Koga Kazuvash Oti OPOZICIJATA Vaka ili Onaka Napravila TREBA Da KAZESH kako Koalicionen Partner ili NE i Tolku za da Znaeme Na Koe TEREDGE Ste od GROM

 4. Ag`r

  Koi se vo koalicijata na ” opozicijata ” ? – predvodena od IKomitet

 5. Македонец

  Македонците немаат ни една политичка партија која ги застапува нивните интереси, ни во Македонија ни надвор. Ова е срам и резил што вакви животни изгласале за преставници. Наместо глас за овие 100 свињи, куршум.

 6. nikola

  E ova e tvoeto pravo lice.Leka poleka se udvaras na SDSM. Amdi Bajram toa go napravi direkno i na originalen nacin. Bravos za tebe STEVCE BAJRAM.

  • Ag`r

   Da, taka e so morkovot vo raka i pravo Zajko

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ