Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Пискотници се слушаат од Илинденска до Вашингтон

75%
User Rating

Што ви реков? Во изборната кампања во 2016. на парламентарните избори, на повеќе митинзи и на писмено ви говорев дека ако не дај Боже СДСМ дојде на власт, за три до шест месеци чекајте ги ММФ и Светска Банка. Ги знам јас нив добро. Што би рекле: „Знам те пушко кад си пиштољ била“. Ги знам!

Тие никогаш немале своја економска политика, за разлика од ВМРО-ДПМНЕ. Кога СДСМ е на власт задолжително ни е присутен ММФ и Светска Банка. Кога ВМРО-ДПМНЕ ја предводи државата, на светот и себеси покажуваме дека можеме и сами да водиме економска политика. Штом е ММФ и Светска Банка во земјата, нивната песна е позната: Имате преголем буџет; преголем ви е буџетскиот дефицит; имате превработеност – отпуштајте; таа и таа институција треба да се затвори; тоа и тоа јавно претпријатие треба да се продаде; Фондот за пензиско има преголем долг итн, итн. И тоа денес ни се случува!

Пред 4-5 дена на „24 Анализа“ ги гледам како некоја експертка од Светска Банка анализирала дека дефицитот во фондот бил преголем. Таа предлага решение да се зголемат придонесите и да се зголеми старосната граница за одење во пензија. Ништо ново! Наводно ваквиот дефицит бил како резултат на намалувањето на придонесите за ПИО кои ги намалила минатата Влада. Да, тоа е точно. Со помал придонес се собираат помалку приходи во буџетот на фондот на ПИО. Но, ќе каже ли некој дека се зголеми бројот на осигурениците, за дури 170.000 вработени! Тоа значи дека стратегијата на претходната влада да се зголеми бројот на вработени, даде резултат.

loading...

Сега значи, владата на СДСМ си смислува трик. Не зборува таа, туку наводно експерти на ММФ и Светска банка констатирале дека Фондот за пензиско ќе ни „рикнел“. Како да не, ќе рикнел?! Не смее СДСМ да каже дека ќе го зголемува пензискиот стаж и дека ќе ги зголеми придонесите, туку атмосферата ја подгреваат ММФ и Светска Банка.

   1. Огромниот дефицит во фондот за ПИО во најголем дел е резултат на зголемените транзиторни трошоци поради воведувањето на вториот пензиски столб. Да потсетам, оваа реформа започна на 01.01.2006 година. Беше успешно стартувана и двете приватни пензиски друштва успешно функционираат веќе 12 години. Сега, една третина од средствата прибрани од придонесот за ПИО се префрлаат во вториот пензиски столб и тоа за сите осигуреници вработени по 30. март. 2005. година. Значи, сите млади се осигуруваат и во вториот пензиски столб, и една третина од нивните средства одат таму. Кога тие ќе одат во пензија, ќе имаат минимална државна пензија и втора пензија од приватниот пензиски столб кои средства сега им се оплодуваат, т.е. се пласираат на пазарот за пари и се зема камата. Значи за 40 години тие ќе имаат издвоени средства, плус заслужена камата. Камата во сегашниот пензиски систем нема.

   2. Кога осигуреникот ќе почине, правото на пензија го стекнува неговиот брачен другар, или неговите деца доколку се малолетни и ќе ја примаат таа пензија до завршување на школувањето, или навршени 18 години.

   3. Парите издвоени во сегашниот постечки, прв пензиски столб се непреносливи. За разлика од него, средствата издвоени во вториот пензиски столб со капитализирана камата се преносливи на било кој член од семејството во случај на смрт на осигуреникот. Преку вториот пензиски столб, осигурениците ќе имаат повисоки пензии затоа што издвоените средства се зголемени со 40-годишна камата.

   4. Моменталниот пензиски систем е генерациски. Сегашната генерација ги финансира пензиите на претходната. Тој функционира на средства прибрани кај него во моментот. Не се работи за издвоени или капитализирани средства (татко ми ја обезбедувал пензијата за дедо ми, јас за татко ми, итн.). Таков е овој пензиски систем.

Со пензиските реформи и воведување на вториот пензиски столб целта беше да се стабилизра Фондот и да се обезбеди сигурна иднина на поколенијата кои што доаѓаат. Затоа, незналиците кои денес привремено се во Македонската влада нека не кажуваат приказни за мали деца. Провидни се. Ако се зголеми придонесот за ПИО тоа значи за толку ќе се намалат издвојувањата од буџетот во фондот. Овие средства што ќе им останат во буџетот ќе ги користат за други политики. Ова јасно покажува дека не им е дојдено до грижата за наводната загрозеност на фондот за ПИО, туку да им останат повеќе пари во буџетот на Р.Македонија.

Претставничката на ММФ на денешната конференција одржана во Скопје, јасно кажа дека порастот на пензиите мора да се врзе со степенот на инфлацијата, а не со просечната плата. Тоа значи, нема веќе зголемување на најниските пензии за 24%, високите пензии за 10%, па понекогаш зголемуваа по 5% итн.

Груевски веќе го нема. Нема таков „будала“ што ќе дава „капом и шаком“ на пензионерите: Зголемување на пензии во согласност со порастот на просечната плата, бесплатен превоз, бесплатни бањи, зимување итн, итн. Сега е време на рестрикции, на кукање, на плачење, на немоќ. Сега е време викаме ние немаме, ние сме задолжени, нас не не бива, криминалците не опљачкаа. И нормално, спас ќе се бара кај ММФ и Светска Банка. Па тие токму такви жртви чекаат, да имаат каде да си ги пласираат своите кредити, со убави каматни стапки и секое доаѓање дебело да го наплаќаат и дебело да се плаќа за колсунтантски услуги на нивната мисија.

Така е. Избравме влада која само плаче и вика – нема. Таков е животот кој си го избрал да го живееш на чело со СДСМ. Живот во немаштија, без перспектива, загрозеност.

loading...

7 Comments

 1. kire

  EEEHH STEVCE KAZUVAS VISOKA POLITIKA I VISOKA EKONOMIJA ZA OVIE NEPISMENI DEGENI KOJ SE NAPIKAA PO DRZAVNIVE USTANOVI I SAMO CICAAT DODEKA NE CRKNE KRAVATA . ZA TOJ NAROD MALKU E ZASTO I POKRAJ SE NEKAT I NEMOZAT DA SE SVESTAT I NA VISTINATA VO OCI DA I POGLEDNAT . MORAM DA KAZAM OVIE VLADINI DEBILI IMAAT TRI CETVORICA VOSKARI KAKO ISTURENA KONJICA KOJ STO SE DEZURNI PROPAGATORI NA EMISIITE KOJ VO UZIVO JAVUVANJE UPORNO SAKAAT DA GO PREVESLUVAAT NARODOT DEKA SPTAR ZAEVIKI RABOTI PERFEKNO . A NASIVE SAMO PENZIONERI VOJUVAAT SO NIV NO NESO GOLEM EFEKT . DECATA IM SPIJAT I DO 15 CAS. I NORMALNO DEKA REZULTATI KE NEMA . DODEKA NESE RAZOBLICAT POLITIKITE NA OVIE NELEGALNI PIUNI SE VAKA KE BIDE . NARODE SVESTETESE VREMETO VE GAZI .

 2. Vistinata koja boli

  Najgolemiot del od narodot, vklucuvajki gi i penzionerite, glasaa za ova, e pa sega dragi penzioneri i vie ostanati “trazili ste gledajte” !

  • Ag`r

   Ne se problem penzionerite I glasacite….. koga sekojdnevno niknea ovakvi izopaceni bez da ima bilo kakva posledica po nivnoto deluvanje od strana na vladata vo toa vleme, sigurno narodot ke mu go svrte grbot na “domakinot” .
   Narodot ne glasa za nekogo sto e praven rezil od sekakvi probisveti, a najmalku glasase za Zaev zatoa sto toj samiot e REZIL postaven od stranci so falsifikat.
   Zarem bi glasal za nekoj koj ne napravil nisto za drzavata da moze da gi sankcionira ovakvite ( vidi link ) visoko stikleni chingii… ko velat deka ne se “goli” deka se obleceni vo covecka koza….
   https://www.youtube.com/watch?v=oc75eJnHUfU

   • Бозон

    Малку типично атипичен ти е примерот. Ваа цинцарка на шиптарски кур легна. Да си останеше на шипка, каква таква самопочит ќе и останеше.
    Се хипнотизираат тие со шекел. Да не тргнуваме сега пак од верушевски, или посетата на израел од зајко уште третиот ден.
    Ние сме од мајка,татко,баба,дедо воспитани, а не од добрата книга. Подоцна забележуваме. Ни требало ова за да се освестиме. Дека добрите книги друг ги препишувал и препиЧувал. Никој наш.

 3. Vladimir

  a da prepisheme od normalniot svet,USA,EU,AUT..itn..
  PRIVATNI PENZJJ PREKU POLISI ZA ZIVOTNO OSIGURUVANJE..PA DAJ NE IZMISLUVAJTE TOPLA VODA.TOA E EDNOSTAVNO.

 4. vladimir gelev

  https://www.youtube.com/watch?v=RVsB07CcSNw

  Ova sto go kazuva Stevce e absolutno tocno,
  Toa e strategija i proveren sistem koj se sproveduva poveke od 100 godina od strana na bankarski familli od London i New York , Rotshilds, J P Morgan, Rockefeller samo nekoi da gi nabrojam,
  Znaci MMF i Svetskata banka se privatni zdruzenija stvoreni da go pljackaat svetot,
  Dragi nashi Makedonci zatoa imame hunta na vlast, za da ne pljackaat , i da ne osiromasat,
  Stevce e vo pravo

 5. НС

  Тоа „ние немаме, ние сме задолжени, нас не не бива, криминалците не опљачка“ и слично, за голем дел овде е музика за ушите. Односно, ако работите се како што треба или барем се придвижуваат во позитивна насока, нивниот систем се однесува како нешто да не е во ред. Ова е некој чуден „деволуциски“ момент за кој би требало сериозно да се размисли. Да размислат и да делуваат (не да слушаат кукање!) оние кои не влегле во тој ендемски котел, а за доброто и на овие првиве. Оти на таа сметка, третите ќе ни е*ат мајката на сите заедно.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ