Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: По арапската пролет, доаѓа арапско лето!

42%
User Rating

stevco_naslovnaВо геополитичката карта се случуваат сериозни поместувања. Како што некогаш Русија под водство на Јелцин беше во нокдаун, се чини дека во таква ситуација е САД од вториот мандат на Обама па наваму. Нивната надворешна политика е во голема мера хаотична и неконзистентна.

Таков пример претставува Блискиот Исток и Турција. Од моментот кога ЦИА како кула од карти ги рушеше владите на Тунис, Египет, Либија, Ирак. Но, се сопна на Сирија и на тврдиот орев, синот на долгогодишниот претседател Хафез ал Асад. Очигледно дека Башар научил многу политика од татко му, и цврстото врзување за Русија му ја спаси земјата.

Недостасуваа уште седум дена да падне Дамаск.

loading...

Откако започнаа Руските воздушни напади во Сирија, ИСИЛ во своите редови имаше скоро цела армија војска, поточно седум дивизии или 68.000 борци, од кои повеќе од 10.000 по потекло од поранешните советски републики. Исламската држава зафаќаше делови на Јемен, Судан, Ирак, Сирија и Либија. Исламска држава требаше да контролира скоро 90% од светското производство на нафта. Да собере огромна финансиска моќ и во своите тренинг кампови, исламскиот тероризам да го прошири во Европа и на делови од Русија. Тоа требаше да оди преку Португалија и Шпанија до Франција, и преку Турција и Кавказието практично да се направи прстен околу Европа. Воздушната интервенција на Русија не значеше само спасување само на владата на Асад, туку и одбрана на цела Европа од исламскиот радикализам и тероризам. За разлика од Америка, која пак во почетокот ги поддржуваше борците на ИСИС и воено ги помагаше во обидот да се собори Башар како последна цел од арапската пролет.

Русите во Сирија уништија 743 тренинг центри на ИСИС. Убиени се над 35.000 борци на оваа организација, од кои повеќе од 6.000 се од поранешниот Советски Сојуз.

Во моментов Русија го шири своето влијание на Блискиот Исток. Најпрво во Египет, потпишувајќи со генерал Сиси воен договор вреден многу милијарди евра, кој е најголем од времето на студената војна. Земајќи го како сојузник Иран од каде очигледно САД се откажа од намерата за напад. Со ова Русија покажува дека зад оној кој ќе застане таа, нема шанси да бидат соборени нивните влади.

Русија ја продолжува соработката со Саудиска Арабија, а во парламентот на Кувајт се води сериозна дебата дали да имаат поголема соработка со Русија или со САД.

Обидот да се собори Реџеп Таип Ердоган, не само што не успеа туку како бумеранг им се врати на Америка и Европа. Напротив, тој со поддршка на Путин ја зацврстува и проширува својата власт. Трикот на Американците со соборувањето на рускиот авион од страна на турските воздушни сили, очигледно не успеа.

Официјална Анкара веќе комуникацијата со Москва ја има на дневна основа и без консултација со Вашингтон, нешто што порано не можеше да се замисли. Се очекува проширување на соработката на Русија и со Ирак, и таа соработка е поддржана од арапските интелектуални кругови и истите го сметаат за проклетство што во моментите кога се случуваше арапска пролет, Русија не беше со ваква моќ каква што има сега.

Израел е традиционален партнер на Америка, но таму има преку милион Руси меѓу кои и високи офицери во Израелската армија по потекло од Русија.

Русија успева да воспостави рамнотежа и со Израел која никогаш претходно не постоела, затоа што била целосно инфериорна во однос на Америка.

Неслучајно, Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху во изминативе две години, три пати се среќава во Москва со Путин, а секоја посета потсетува дека се чувствува како дома.

Русија од 15 милијарди евра го зголеми својот извоз на оружје на 56 милијарди, и од тоа голем дел во земјите од Блискиот исток. Се чини дека Американската хегемонија на Блискиот Исток е во сериозна криза. Со ова Русија покажува дека зад оној зад кој што тие ќе застанат може да смета дека ќе одолее на Американските фрустрации и обиди за инсталирање на марионетски влади.

Второ, Русија ја проширува својата моќ кон земји кои што се финансиски моќни.

Трето, почнува да владее со Средоземното море и како четврто, сака да обезбеди мир и стабилност во близина на својата граница затоа што овие земји од Блискиот исток, преку Турција се многу блиску до Русија.

Како ќе успее САД да ја задржи својата доминација во Пацификот и во Европа, особено на Балканот останува да се види.

На Пацификот, Кина со правењето на вештачки острови во Јужно Кинеско море и Северна Кореја се коска во грлото на американските стратегиски безбедносни планови. Заканата кон Северна Кореја, која е во одлични односи со Кина и Русија се чини дека е плашење на мечка со решето.

А тука, на Балканот, со одличната политичка игра на Вучиќ, цврстата и непоколеблива политика на Додик во Република Српска и изборот на про-рускиот претседател во Бугарија состојбата се менува.

Така да, сите оние што тука во Македонија за Русите зборуваат небаре како да се заразени, како да се извор на колера или лепра, а Македонскиот политички врв од било каква поврзаност со Русите бега како ѓавол од крст, прашње е дали е тоа исправна политика.

 

loading...

7 Comments

 1. Makedonija

  Makedonija bi trebalo da se svrti kon Rusija i istokot. EU i NATO se diktatorski rezimi na koi denovite mu se brojat.

  • Blagorodna

   Da ako Makedonija se svrati kon Rusija Amerika i i nivnite špijuni ne ke mozat da ja uništat Makedonija.

 2. Krume

  Denovite na NATO i EU ne se brojat, nego vekje se izbroeni.
  Cel svet go svati toa, so iskluchokot na Gruevski.

 3. СПС

  Народот излезе на улица, а тоа докажува дека политиката на нашиве т.н. политичари е падната во вода, односно не само што не е исправна, него неможе ни да се нарече политика.

 4. Виолета

  Tocno taka…na nasite politicari Rusija ne im paga ni na pamet ocigledno. Se zjapnale po Evropa kako slep za stap. Se nadevam deka na VMRO do sega I’m tekna kakvi marioneti se na EU i na Zaev. Politikata na VMRO i ne e tolku zdrava nitu pak pametna…koga vo svojata strategija nemaat plan B. Site politicki partii vo MK se samo igracki na Zaev. Toj so negovata polítika(problemi) im gi dirigirá nastanite a site ostanati politicari amo go sledat…ili mu pravat kontra napad na negoviot napad. Ebavi politicarite glupi od prv do posleden….bez plan B. Go stavivte i ostavivte narodot sam da se bori za svojata idnina. A idninata na narodot ke bide prijatelstvo so Rusija. Eeeej tokmaci nizaedni…bez plan B…bez nikakva strategija…Samo zelba za vlast. E zatoa ke ve snema site politicki glupaci…od prv do posleden. Na narodot poveke ne mu trebaat luge sto go vodat u propast. Tuku strateski i pametni luge…sto ke rabotat za dobroto na zamjata i narodot. A NE Samo za sebe.

 5. ja ne znam bev vo podrum AMA ISKOCIV OD PODRUM

  ODLICNO STEVCO

  EDINI POLITICAR KOJ VO POSLEDNITE 26 GODINI IMA MUDA DA KAZE DALI NI E EDINA OPCIJA CLESVO NA EU I NATO DA BIDEME ROBOVI NA FASISTISKI BRISEL DA IMAME PEDESKI BRAKOVI DA NEMAME IDENTITET JAZIK KULTURA TRADICIONALNI VREDNOSTI TRADICIJA BES CRKVA (bez drzava )

  DA NI KAZUVAAT DEKA EBENJE VO GAS E DOBRA RABOTA

  ILI IMAME I DRUGA OPCIJA NEZAVISNA ODNOSNO VOJNO NEUTRALNA I ODLICNI EKONOMSKI VRSKI I ODNOSI SO CELIOT SVET PA I DRZAVI KAKO RUSIJA KINA BRAZIL INDIJA IRAN JAR TURCIJA EGIPET (ekonoski giganti )
  KOJ NEMA DA NE GAZAT KAKO ANGLOSASOSKITE INPERALISTISKI SILI I DA NE TAPAAT I EBAT KOGA KE IM SE DIGNE KUROT
  ZA NEKAKOV SOJUZ KOJ SE RASPAGA

  SAMO DA POTSETAM NA VREMETO NIKOJ NE VERUVASE DAKA SSSR I VARSAVSKIOT PAKT PA I JUGOSLAVIJA KE SE RASPADNE PA SE RASPADNA
  PA TAKA I SEGA EU E PRED KOLAPST PA I NATO I SVETOT SE MENUVA MNOGU BRGU NEGO STO MISLIME NIE KAKO MIRKA V. STO KAZA

  OVIEE NASIVE POLITICALI USTE LI NE IM E JASNO DEKA EU E PA I NATO E RASPADNATA ILI SAMO NA NARODOT KOJ SEKOJ DEN E NA ULUCA VEKE 55 DENA VO SE POGOLEM BROJ

  KE NE IZOLIRALE PREKU KUROT I KUBA I SEVERNA KOREA E IZOLIRANA VEKE 60 GODINI PA STO

  • Dejan

   Taka e Stevce e najracionalniot politicar vo MK vo momentov, site drugi se picki. Treba dogovor za voena sorabotka so rusija vednas. Pa da vidite siptarskite ordi kako ke placat.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ