Monday, 23/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Руски канцер во американска метастаза!

33%
User Rating

На прашањето зошто САД се мешале во внатрешните работи на Р.Македонија, неговиот одговор е – за да се спречи се поголемото Руско влијание во земјата.

stevco_naslovna

Нормално, бидејќи тоа го кажал „големиот“ Американец ние сите треба да молчиме.
Со што бе г-дин Брус Ли се вмеша Русија во внатрешните работи на Македонија?

loading...

– Со тоа што во изминативе две и кусур години даде две-три соопштенија?

Дека го измачивте народов, измисливте ваша вообичаена приказна за наводен криминал, неслободни медиуми, немање на демократија, нефункционалност на институциите и останати „булшитови“.

2. Истиот тој вели дека превземале мерки за да не се раширел „Рускиот канцер“ на Балканот.
Внимавајте добро „Рускиот канцер“!!!

– Како што мислат за Русите дека се канцер истото го мислат и за нас Македонците, бидејќи сме Православен народ и сѐ прават за да ја изгубиме оваа држава и да се дораселиме по белиот свет, а нивното решение на крајот ќе биде – еден „православен канцер“ помалку.

3. Тој си Брус Ли, му се закани на претседателот на државата дека доколку не го даде мандатот тие ќе сметаат сме против Америка, и дека на тој начин ги загрозуваме нивните интереси.

– Замислете си ситуација во која што наместо наведната глава од Претседателот, да излезеше јавно и да ги запраша САД со што Македонија ги загрози Американските интереси?
– Дали Македонија произведе хидрогенска бомба?
– Дали Македонија има нуклеарни боеви глави, па секојдневно прав нуклеарни проби како момчето од Северна Кореја шишано со тенџере на главата?
– Дали Македонија е гнездо на терористи, како што тоа беше Либија и Ирак?
– Дали Македонија има извршено некаков терористички напад?
– Или пак нејзиното раководство било каков потег има направено што би дало сигнал дека земјата ја врти кон Исток, а не кон Запад?

Јавно да им се каже дека Македонија е пријател на САД и во нив гледа стратешки партнер и е целосно посветена на евроатлантскиот пат. И дека напротив поедини функционери на американската администрација работат на дестабилизација на земјата.

Во исто време, претседателот на државата да ги декласифицира сите информации кои ги има за тоа што нивните дипломати и други поединци работеле во изминативе две ипол години за соборување на легтимно избраната власт во Македонија.

Да не се правиме будали!

Нашите разузнавачки служби ги имаат сите информации за тоа кој што работел. А, цело време раководството се надева дека сепак Америка ќе ни се насмевне и смилува.

Е, во таков еден дипломатски скандал денес Хојт Ји ќе играше „пиперевка“ во Конгресот и немаше да дава рутинирани и излитени одговори.

4. Демократија е кога на легитимни и од светот признаени избори победникот ќе формира влада. А измама е, ако со уцена или на друг начин владата ја формира оној што ги загубил изборите.
Би било добро да ми наброи некој, каде и во која земја во светот оној што ги добил изборите не формирал влада, туку тие што изгубиле ја формирале владата и потоа во земјата немало тензии, немало политички превирања, и немало криза.

5. Да се разбереме, Зоран Заев не е мандатар затоа што победил на избори, туку е мандатар на Хојт Ји.

Не можеме да го поддржиме него и неговата влада, затоа што има сериозен морален некредибилитет. За истиот тој се водат десетина судски постапки, некои поддржани со ПИМ мерки, за некои веќе е завршена истрагата, а за некои се водат предистражни постапки во во вишото Обвинителство и одделот за организиран криминал.
Но, на странците, на тие што го поставуваат не им треба човек со чист морален лик.
За Груевски им требаше седум години за да му најдат нешто за што ќе се фатат за да го соборат од власт. А овој, сегашниот мандатар ќе служи толку колку што нив им треба и кога за тоа нема да имаат потреба, доколку не слуша, ќе му ги активираат веќе постоечките предмети.

Впрочем, тој и од мене побара 250.000 евра. И замислете, неговите другарчиња постојано ми се закануваат дека тие ќе ме апселе.

Абе не јас од него, тој од мене ги бараше парите.

Многу се лажат сите тие, дека ми се стресоа колениците што ќе дошле на власт, дека ќе молчиме и дека со нивните закани ќе не замолчат за да на „мечката повеќе не и кажуваме дека црн и е задникот“, оти со тоа многу ќе се налутела и ќе се разбеснела!

А, не да и е црн! Туку црн, гламња!

Затоа и ми се допаѓа изјавата на германската амбасадорка Кристине Алтхаузер, која вели „Што повеќе непријатели, поголема чест за мене“.

И јас истото го велам, што повеќе докажани криминалци и платеници на странски служби како мои непријатели, поголема чест за мене.

 

П.С. 
Уште нешто за Хојт Ји.

Се прашувам, постои ли сериозна земја во светот, а особено светска супер сила во која помошникот државен секретар кажува едно, а претседателот и државниот секретар сосема друго.
Вчера, Хојт Ји Русија ја нарекува канцер, а завчера МНР на Русија Сергеј Лавров  разменуваше државни тајни со Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон и претседателот Доналд Трамп.

Дали се ова функционери на една иста администрација?

И каква тоа навреда изрекува за земја членка на Советот за Безбедност при ОН…

Не можам да си простам што ја наведнавме главата, наместо да му дадеме по капата на Хојт Ји и денес да беше завршено со неговата политичка кариера!

loading...

24 Comments

 1. hulk

  ke si mi ti go ebam mamiceto hokstaplersko..usran si ti samo glumish..duri i na kompjuter se osekja rea mater ti ebam…ke te ebaat..ke te vlecat ko mrsha..ke si mi ti go ebam to bradiceto pedersko lopovsko…za rusija nema so ti da kazvis oportunisto smrdliv..gnoj eden ..gnido..kurvo..mrshh sve ti ebam po spisok!

  • Manimal

   Добро бе, ај малце побарајте вие најдолните поквалитетни хеми(фе)калии од господарите ви!
   Па редно е, ебаго! 😉
   И нека ти платет некоја ченгија, досаден си вака недоебан.

   • TOMI

    HULK KOPILE ZNAES DEKA MOZE DA TI SE ZATVORI USTATA TVOJATA IP ADRESA OD KADE GO PISUVAS MOMENTAROT E OTKRIENA I NE SERI POVEKJE TI I OSTATOKOT OD SMRDLIVITE WECINJA

   • Tarzan

    Hulk koj te napravi da mu se isushi alatot, da te frlil vo kanalazacija ke napravil mnogo podobro i za nego i za opshtestvoto! Koj te vaspita da mu se isushi jazikot, zatoa shto se shto te naucil e pogreshno, ti si eden olosh i kancer i za sebe i za tie okolu tebe! A ti Stevco teraj rabotata i samo cesno prodolzi, ti si lider i cesen covek i ne ti treba kredit od nikogo tvojata cesnost e najgolem svedok za tebe, ti posakuvam uspeh vo rabotenjeto, da si ziv i zdrav!

  • Pecalbar Makedonec

   Sramota e vakvi izrazi i vulgarnosti na javno mesto – vo vesnik koj site go citaat.

   Vsusnost sramota e i doma da se kazuvaat vakvi prostakluci – za cest na domot svoj,i na clenovite na svoeto semejstvo.
   Sramota e nadvor, na javno mesto ili vo elektronsko-informativno sredstvo drugite citateli da trpat vakvi vulgarnosti. Sramota e i za tebe licno, za tvojata cest ako voopsto ja imas , da si plukas po samiot sebe, na svojot sopstven obraz. Sramota e !!
   Maz si ili shto si – da ne mozes da si go kontroliras toj gnasen jazik ??

 2. RISTO

  hulk abe ti fasist, nacist, satanist li si so tie zakani i omraza, odi da se pregledas, drugarce, KAJ psihijater, pa coveko ke te upati na koi lekovi da si, ama dozivotno, kako za pritiusok, bratce, dozivotno, lekovite da si gi pies, i ne beri gajle.
  platen si za da jades lajna, znam se.

 3. hulk

  ristooo..ovaj gnoj nemoze da ja spominja rusija so onaa negova pogana labrnja, da ja blati..nego ne go zabole za rusija..ova lopovsko kopile samo vesto..(za nekoj) gi manipulira rabotite..obicna secikesa i lopurda..goni go u picku materinu..

  • Dejan

   D o b a r s i ?

 4. pepi

  E GLUPAVI PREDAVNIK hulk tvojata majka umrela samo od tebe ti i onaj tvoj korejski amerikanec ste kako krlezi na sidosana picka pa zemetese ebavajtese pederi gnasni komunjarski ONA KRLEZISTE AMERICKO DA SI GO NOSIS KAJ NAJMILOTO

 5. pepi

  OD AMERIKANECIVE POGOLEMI FASISTI NEMA NA SVETOV HITLER DA BESE ZIV KE MU SIMNESE KAPA

 6. Бозон

  зелен … збориш, а мислиш на зајколи.
  У наше време тоа се викаше: “Месо гледам компир вадам.” Не се мачи. Прочитан си.

 7. Бозон

  ПС Стевчооооо … ти пукна глазурата, со цитирањето на кристинето.
  За внимателен читач, крастинето всушност го прогласи Претседателот Иванов за Личен Непријател. Типично за џерманските нео-дипломати со вечерно. Тие се само за во мала речица сосе маичките со двоглави орлиња. И малата ноќна музика.
  Кристинеее … апсолвирана си. Не се мачи. Џабе ти се адвокатите и купените судии. Поротата те гледа угол гола.
  Бљљљаккк … кај ја реков последнава. Малку во уста повратив.

  • Manimal

   Е сега замисли ја како какат со раширени ноѕе }:-).
   Ова за да повратиш ептен ;-).

   • Бозон

    Какат? Чојк, шо џентлементлија да си бил. 😉

 8. Goce

  Gi citam ovie pogore odmene….si velam slepi li se?? glupi li se?? gluvi li se?? ili pak se mozebi so skrieni iminja od drugana strana..mislam onie de koi ne se osekaat kako Makedonci…mislam sto bi ja svitkale kicmata kako onoj Zajko im!! ili pak mozebi tolku razbiraat od zapadna “demokratija”. Nesto mnogu brzo ke ni se sluci ovdeka doma..nesto sto ke ne nokautira…I uste nesto…nie samite se napagame i psueme megu sebe!!! toa e i celta na CADOROT. samo na takvi gomna sto ni gi pakovaat od “demokratskiot zapad” mozat da se lepat samo muvi lajnarki.

 9. Vesna Nikoloska

  Kakvo informativno glasilo ste vie sto dozvoluvate vakvi komentari so vokabular sto nemam poim kade bi mozel da se koristi a zgora na se komentarite najmalku se odnesuvas na prilogot

 10. Risto

  Kako sakate taka zboruvajte za Stefco, ama toj se pokaza kako golem maz, ne im se uplasi na komunjarite, a mnogu pati mu se zakanuvaa na nego i na negovite deca.
  Nikoj ne treba da se plasi od vlasta koja nema nikakva idnina, tuku naprotiv site slozni da se kreneme za da ima predvremeni parlamentarni izbori. Na novi izbori Zaev nema da dobie nitu 30 pratenici. Ne ima poveke od 450 000 iljadi, pa neka mu ja mislat komunjarite sto ke pravat.
  Lesno moze da im se sluci narod pre Sobranie, otkako Brus Li so uceni izdejstvuva mandat za Crpko.

 11. Pepi ORIGINAL zasto gleam se pojavil duplikat

  Se pojavil nekoj pepi kako mene pa moram da se ogradam, osobeno od recnikot

 12. Marjan

  Tocno! Kazano dobar test.

 13. Zlatko

  SETO Ova ZA GJABE Zboruvash i KAZUVASH Za Toa Kako NEKOJ Si PORTIR Od DEEP STATE Dojde Vo MKD i NAPRAVI RSHUM Medgu Politicarite..?? MKD Politicarite Mislam na DPMNE,Ivanov i Site Ostanati Sto NE SE Vo CrpkoRadovskata Opincarska BANDA Sose On/Off Uckite..?? Dojde PORTIROT i NAREDI Sto PONATAMU (Zamenik Na Pomoshnikot Znaci Najmalku 4-vrt po Red Po NASHKI PORTIR/VRATAR) Se POSRA i DPMNE i Ivanov,,ETE KOLKU VREDAT MKD POLITICARITE Ako Prdne Nekoj Vratar od SAD Ovie DOMA SO POVELI-POVELI ete Da MU UDOVOLIME Stramota E Za Strateshki Partner DA NE SE RECE NAZDRAVJE DA VI E ..??? STRAM i REZIL Za SEKOJ Sto SE CUVSTVUVA MAKEDONEC Ama Ako GOSPOD E GOLEM ZABAVA AMA NE ZABORAVA Ke Gi Stigni ZASLUZENOTO MAKEDONIJA ZA NAVEK

 14. AR

  G. Jakimovski, a zosto ne go prijavivte ako pobaral mito od vas? Ama sto jas tropam, pa goa Zajko (crpnat goa troa a zgora na toa i mangup goa) otisol ni manje ni vise i cuk cuk Grujce otvori mi, da te poucenuvam malcicko ( Grujo (Mile so ovcata vo prevod i od profil i od anfas – predavnik ) i vo Nasata zemja (taka de ne vikaat strateskite ni partneri) nikoj ama bas mua ne go polazi. AJ SITE LITI ELITI BISH OJTE NA BLAGOPOKLONENIE KAJ VASITE VLASTODRSCI a ostavete ne nas obicnata kako bevme nie naselenieto od Nasata (ne nivna tuku nasha) zemja zolta fekalija da si poblueme otrovce a posle – o tom potom. VREMETO NA DOVERBA MINA KAJ ONIE STO VERUVAA SEGA NASKORO KE MINE I KAJ ONIE STO VERUVAA NA DRUG SAMOPROGLASEN MESIJA. I taka i dvete grupi izmieni na laden kladenec ke si se obedineme i posle da ve vidam site sto ja sotrevte Makedonija kaj usvet ke fakate

 15. JA NE ZNAM JA BEV U PODRUM

  Odma go smenivte dresot Predavnici edni ako dobro e da se znae koj e koj I koj ke bide Predavnik a koj Patriota a na Hilk I takvite kako nego Ke dojde vreme za 1 ,2 ,5 10 godini koga tokas ke se oslobodime od Okupacijata na sds I del od dpmne zaedno so Balistite I Anglosaksoncite Kolonicti Fasisti od Brisel I USA
  Nie I pred 1000 godini bevme vo Okupacija pa izdezavme
  Ama togas Kako ke go jadete KUROT
  I ke ve jademe po cel svet
  Grobot da vi go ebam na vas Predavnici Spiuni Udbaci Petokolonaci Kvislizi I Kriminalci Vazali
  Ke se najdam Makedonci Koj si go Sakaat Makedonskiot Narod I Republika Makedonija
  I ke ima vostanie za Oloboduvanje na Makedonija
  KE ZIVEAM ZA TOJ DEN

 16. Ag`r

  zosto gi brisat komentarite???? NESTO KAKO DA NE VI ODE NA ARNO…….

 17. кримоген

  Спремај се да развиваш геополитика во Идризово.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ