Thursday, 22/2/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Русофобија!

36%
User Rating

Со доаѓањето на Доналд Трамп, за прв пат во САД е избран претседател кој односите со Русија сака да ги сведе на рационално ниво. Тој сака да востанови партнерски односи со Русија, но, наиде на сериозни пречки бидејќи во неговото општество, но и пошироко, „русофобијата“ е создавана со децении. Така, од 1945-та наваму, Русите се прикажувани како најголемото зло на планетава. Прикажувани се како лоши луѓе, сурови, криминалци, без доволна култура, агресивни. Со еден збор, како луѓе-нелуѓе. Тоа е влезено во потсвеста на секој Американец уште од најрана возраст. Оваа антируска хистерија по доаѓањето на Трамп зема невидени размери. Зад неа стојат протагонистите на војна, и милитантите во политичките кругови. Тие не би можеле своите замисли да ги спроведуваат ако немаат своја пропагандна машинерија, и нивните лажовизии на чело со Си-Ен-Ен. Замислете до каков апсурд го доведуваат американскиот граѓанин, перејќи му го мозокот дека секој руски хакер може да си избере претседател на САД.
Сега, главната теза со која им се полнат главите на американските граѓани, е дека, тие лоши луѓе, луѓе-нелуѓе, Русите, им наметнале претседател на нив, Американците, кои се сметаат за покултурни, пософистицирани, посупериорни и полни со сопственото его.
Не е ли цинизам, земјата која што е мирудија во секоја светска манџа. Администрација која се меша во сите избори на земјината топка, сега да спроведува истрага со која се проверува кој се сѐ сретнал со рускиот амбасадор во Вашингтон. Дали синот на Трамп се сретнал со руски адвокат, дали некој Американец одел по истата улица каде што одел некој Русин? Каква хистерија?! Какво лудило, во една земја која себеси се прокламира за демократска!
Токму затоа Доналд Трамп и го потпиша законот со кој што се воведуваат нови санкции против Русија, бидејќи пропагандата против него е невидена. Добро ја смислија приказната, дека на власт го донеле руските хакери и затоа отпочнаа истрага за неговиот избор, сé со цел да оневозможат релаксирање на односите со Руската Федерација, кои се на најниско ниво и се полоши дури од времето на Студената војна со СССР.
Затоа Трамп јавно им кажува на Си-Ен-Ен, дека се лажговци, дури и на одредени новинари не им дава ниту право да му постават прашање, и наместо на прес конференции, тоа што има да го каже, го прави преку својот Твитер или на Фејсбук.
Токму поради тоа во САД веќе неколку медиуми колабираат. Тој е доволно паметен да не му се спротивставува на Конгресот, затоа што со двотретинско мнозинство ќе го надгласаат, но, знае дека овие санкции ќе влијаат многу негативно, пред се, на Германија, Италија, Франција. На санкциите остро се спротивставува и Унгарија. Штетите од санкциите на овие земји, вклучително и на САД, нема да се бројат во милијарди, туку во трилиони долари, евра… И, противниците на Трамп ќе мора да попуштат, најмногу за шест месеци, поради сериозните економски последици. А, пред се, поради негодувањето на европската локомотива – Германија.

Повеќедецениското перење на мозоци во Америка со лошите Руси, денес се обидуваат да го пренесат и на тлото на Европа и на Балканот, со наводното големо руско влијание и со желбата на Русија за насилно менување на границите.

Внимавајте добро, за насилно менување на граници зборува САД!

loading...

Но, јасно треба да ставиме до знаење дека Американците можат да им го перат мозокот на своите граѓани, но на Македонските не! За нив, секогаш постои непријател, а меѓу нив задолжително мора да е и Советскиот Сојуз или Русија. По 90-те години и потпишувањето на договорот „Стар 2“ помеѓу Горбачов и Реган, нов измислен непријател стана Садам Хусеин. Па Гадафи. Па Талибанците, па на ред дојде Осама бин Ладен и пак се вратија на Садам Хусеин и на Гадафи. Кога нив ги ликвидираа, нова „сатана“ е Башар ал Асад и нормално, Русите. И Путин.

Да не мислат про-американските подлизурковци во Македонија дека сите ние слепо веруваме на нивната антируска хистерија, и хушкањето и создавањето на невидлив непријател, а тие божем ќе не бранеле. Затоа сме требале да влеземе во НАТО, за да не спасат од луѓето-нелуѓе Русите, ама имало еден мал проблем, да сме кажеле дека не постои Македонски народ, не постои македонски јазик, да се откажеме од Македонците во Бугарија и да го потпишеме договорот за добрососедство со Бугарија, кој ќе биде заверен во ОН и ќе предизвикува правни последици во Република Македонија.

Втората жаба што треба да ја голтнеме, е, да си го смениме името, третата е да го признаеме Вранишковски и ПОА, и четвртата да ја редефинираме македонската држава со сите нејзини последици. За возврат, ќе не примеле во НАТО и ние ќе сме биле сигурно заштитени, од НИВНИОТ, а не наш непријател – Русите.

Ех, зајчиња, зајчиња. Не сме наивни како што ти и твојот чадор не мислите! Рејтингчето кое што и досега го немаше се топи како топка сладолед, затоа што кадровските решенија се тапа. Пожарите не е кадарен да ги изгаси. Паднаа во вода тезите на седесињата дека Заев имал американска поддршка. Џабе му е поддршката, кога Бејли наместо него не ја зеде напртњачата и да оди во Македонски Брод да гаси пожари, туку тој треба да ги засука ракавите и да оди да спие по шумите, заедно со министрите како што тоа го правеше Груевски.

Значи, странците си се странци, а проблемите во земјата не може вечно Роле да ти ги решава! Сите проблеми ги нема во утринското ливче напишано од Бејли, што треба денес да прави. Таму стојат само главните работи. Името, двојазичноста, договорот со Бугарија, бинационалноста, и толку. Бејли не се бави.со ситници

loading...

31 Comments

 1. Бозон

  Добар беше Путин кога објаснуваше како ги формираат мур-мурките своите светски интереси. Ќе заврти глобус и … так … со прстот ќе го запре: Еееее баш тука ни е интересот.
  Само нашиве copy-past од страв и љубомора никако не го цитираат човекот.

 2. Nikola

  Bravos br.e Stevce dete dukatince !” Blaze” na taa zemja sto te ima .Analiticar za sostojbite vo Makedonija.analiticar za sostojbite vo regionot , analiticar za sostojbite vo Evropa, sega i analiticar za sostojbite vo svetot. Narednata kolumna ja ocekuva da ti bidi analiza za Vselenata, Te molam kuti ne se rezili, najpameten si koga kutis i nikade te nema. Da si mi zdrav i ziv.

  • милче

   Никола. Што ти смета вистината ? Немој да ме убедеш дека ова што го пишуваш и го мислеш.
   И ти самиот знаеш дека оваа анализа на Стевче е вистина што сите ја знаеме со таа разлика што македонски “политичари” немаат смелост јавно да кажат.

 3. Ag`r

  Stevce bre Stevce…daj kazi dali Putin treba da gi gree ( so ruski gas ) clenkite na nato sojuzo!!! Da ti se mosam na parite … Zosto Putin ja gree Germanija ? Dve tri godini se dovolni za megjugadnata zaednica se pozamisli? od propaganda ziveat samo idiotite a ne obicniot narod. Zosto Putin ne im naprave problem?

 4. Geshev-BG

  -“ама имало еден мал проблем, да сме кажеле дека не постои Македонски народ, не постои македонски јазик, да се откажеме од Македонците во Бугарија и да го потпишеме договорот за добрососедство со Бугарија”……абре Стефче!!, одиш по Европа, Америка, Африка, Русиjа, Кина, Луната, Марс и оп Бугариja.
  Стефче, од овие “пичи месали” нема фаjда.
  Стефче, напиши една статиja за историjaта на Македонскиот народ, за македонскиот jазик, за Македонцити во Бугариja со аргументи, факти, артефакти, исторически документи, архиви ……..па тогаш да коментираме коj крив, коj прав.
  Стефче со лизане на србски газове и заработуване на рубли, држава не се брани.

  • Manimal

   Оди запали свеќа за 200 000 РУСКИ војници ЗАГИНАТИ за создавањето на болварија.
   Оди положи цвеќе на споменикот на Царот Освободител.
   Оди положи венец на РУСКИОТ ПАМЕТНИК.
   И заблагодари се шо имале погрешна политика да создадат држава за збирштина мочковци овцојебци потомци на коњојебци кои се програмирани дека имаат сопствена историја }:-).

   • Geshev-BG

    Во Бугарија има илјади споменици на руски војници убиени во Руско-Турската војна, како знак на благодарност од Бугарскиот народ. Бугарите се горди луѓе и не сакаат да бидат робови на своите ослободители, како некои соседи робови на нивните создатели.

    • Dimitar

     “Bugar” najprvin e rob na svojot odnosno nametnatiot im identitet, zatoa sve fašisti do koska, be zlaten na majka, ciganka. Ako navistina sve bile “gordi” nemaše da porobuvate drug narod. Zatoa zborovite vi se prazni…

    • Manimal

     Тој изговор на македонски се вика ПИЗДА!
     ПИЗДА НЕБЛАГОДАРНА!
     А робови сте на болварштината ;-).

 5. nikolay kolev

  Тоя е едно шумадийско мекере на руска хранилка.

 6. realno

  BUGARI USHLI U SOFIJU..HAHAHAHAHA…tatarii!! aj mars goni te se u picku materinu ..mamu vi ebam tatarsko cigojnerska..pleme vi ebam tatarsko tursko mongolsko krivonogo..samo kama za vas..Hste vi ebime mamkata mrsna, ke JADITE KAMA CHETNICKA OD CICA DRAZA..

  • Geshev-BG

   -“tatarii!! aj mars goni te se u picku materinu ..mamu vi ebam tatarsko cigojnerska..pleme vi ebam tatarsko tursko mongolsko krivonogo”…..
   Што вели швеjцарскиот институт по генетика ИГЕНЕА:
   FYROM

   Ancient Macedonians 30%
   Teutons 20%
   Hellenes 15%
   Slavs 15%
   Illyrians 10%
   Huns 5%
   Phoenicians 5%

   Huns5%=100000 монголи, татари во Македониja

   Bulgaria

   Thracians 49%
   Hellenes 15%
   Slavs 15%
   Antic Macedonians 11%
   Phoenician 8%

   Huns0%=0 монголи, татари во Бугариja.
   P.S. realno, имаш многу поздрави од Владо Черноземски.

   • Manimal

    Е ај сега „објасни“ како треба да ги ИЗБРИШИТЕ од историјата ханот Кубрат и компанија и да се преориентирате на Спартак :-).
    Пу, заборајв, Спартак се БОРЕЛ ЗА СЛОБОДА, и не лижел чмарчиња наоколу.

    • Geshev-BG

     -“Е ај сега „објасни“ како треба да ги ИЗБРИШИТЕ од историјата ханот Кубрат”……Бугариja e европеjска држава на 1300г. Историjaта убава, лоша требе да се почитува. Некои други земји ја “бришат” нивната историја, па извислуват нова за смеа на негрите во Африка.

     • Manimal

      Последнава реченица те опиша милина!
      Ама не, болварче, сега друга идеја ни даде :-).
      Бидејќи источниот сосед ни се вика официјално Бугарија, по Бугарите кои се сродни со Хуните, а програмерите ти открија дека 5% од МАКЕДОНЦИТЕ се Хуни (погрешно изразување, ама толку се писмени ;-)), што значи и Бугари, а СЕГАШНОТО болварско население на Бугарија НЕМА ни процент од Бугарите, АЈДЕ ОДМА ДА СИ ГО СМЕНИТЕ ИМЕТО!
      Море забегани, БУКВАЛНО се НАШЕ да присвоеле!
      Бугарија, Бугари, бугарско – СЕ Е НАШЕ, а вие прекрстете се во болварија!
      Гледаш дека Македонија е најчудесната земја?

     • Dimitar

      Gnasen, glup i bez samodoverba, teraj be 1300 “evropa”.

   • Zoran

    ej gejsa a koga dojdovte od majcinavi kako tatari koj jazik go zboruvavte koja vera bevte pisuva li nesto za toa vo bolva rskara vikipedia.

    • Geshev-BG

     -“pisuva li nesto za toa vo bolva rskara vikipedia”…не пишува за жал…пишува дека прабабати е ебана од пиjaн шумадииски свиньар и така се родила “МАКЕДОНСКАТА НАЦИJA”.

     • Manimal

      ОЛЕ!
      КОНЕЧНО овцојебов на умирање од рак се јави! 🙂
      Шо си бе љубоморен шо сум полубог за тебе, јадно кандидатче за шумадинофила (се повлекувам од кандидат за Шумадинца, премногу ти е, хе хе хе)?

     • Zoran

      Ej gejsa bolva rska nemoj taka moze sum ti tatko.

   • patriot

    Ne ti e tocna taa za igenea …koga lazes lazi so usul…

 7. patriot

  I ovoj Geshev ..dobar nekoj nas Bugarofil …ama mnogu laze…prvo Igenea ne vwli toa sto toj veli ..izvrtuva tezi ..a moze da se proveri na oficijalnata strana pa da se vidi kolku imaat i kakvi geni po haplogrupi onaka kako treba so site nisani ..neka ne ve iritiravi sere gluposti po stranicava ..se gleda …ne treba ni igenea da pravi analizi ..pojdi od peacive i politicarive vo blgarija i se gleda koj e tatar…OD AVION

 8. Manimal

  А не, болварче, сега друга идеја ни даде :-).
  Бидејќи источниот сосед ни се вика официјално Бугарија, по Бугарите кои се сродни со Хуните, а програмерите ти открија дека 5% од МАКЕДОНЦИТЕ се Хуни (погрешно изразување, ама толку се писмени ;-)), што значи и Бугари, а СЕГАШНОТО болварско население на Бугарија НЕМА ни процент од Бугарите, АЈДЕ ОДМА ДА СИ ГО СМЕНИТЕ ИМЕТО!
  Море забегани, БУКВАЛНО се НАШЕ да присвоеле! 🙂
  Бугарија, Бугари, бугарско – СЕ Е НАШЕ, а вие прекрстете се во болварија!
  Гледаш дека Македонија е најчудесната земја? 😉

  • Geshev-BG

   -“Море забегани, БУКВАЛНО се НАШЕ да присвоеле!”….-ти во Македониja “НАШЕ” немаш. “НАШЕ”то ке го бараш каj деда се вo Шумадиja.

   • Manimal

    И таму, и во Македонија, и во Бугарија! 🙂
    Bolwarische Scheiße RAUS! }:-)

 9. Ricinus

  A be ovoj gejcev epten nearen e.znaes linbe gejcev sto na anticko latinski jazik znaci bugar…….GLUPAK.Aj ako ne ti se sviga tuka eve ti Petric odu tamu samo ne zamaraj

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

February 2018
M T W T F S S
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

iNFOMAX.mk на ФБ