Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЛУМНА ОД НЕПОЗНАТ АВТОР: Лавови!

75%
User Rating

На почетокот бев одбојно расположен спрема паравојската на тогаш владејачката партија. Ја признавам својата аверзија спрема “партиските војници” уште од времето на т.н. комунизам. А за онаа спрема т.н. Schutzstaffel на НСДАП, попознати како SS-трупи, и да не зборуваме. Мојот однос спрема вмровските војници се промени кога видов дека тие се едни од ретките бранители на запустенава земјичка пред налетот на “убијците и разбојниците” на Робертсон

Од пред некое време “лавовите” се тема на денот. Јас, за жал, не познавам ниеден лав. Имам еден постдипломец од некаква слична формација, но тој, сосема несоодветно на својот изглед, ти бил “волк”. Еднаш во кино “Центар” едно младо, не особено крупно момче, замоли да седне покрај мене. Се претстави како редовен читател на моите колумни и – збор по збор – дознав дека и самиот е во некоја специјална единица. “И вие сте, значи, волк?”, го прашав, а тој, како од пушка: “Јас сум тигар!” Кротко момче, не личеше многу на тигар, но не реков ништо: ни мојот постдипломец нема ништо волчешко во себе. Како што, впрочем, ни многу “екселенции” не ги краси никакво одличие, никаква (пре)возвишеност. И така, додека во животот запознав едночудо вакви екселенции, за жал, не познавам ниту еден единствен “лав”. Барем не од овие наши, актуелниве. И можеби токму затоа и ме заинтересира нивната приказна.
Несомнено е дека на почетокот бев одбојно расположен спрема нив, паравојската на тогаш владејачката партија. Ја признавам својата аверзија спрема “партиските војници” уште од времето на т.н. комунизам. А за онаа спрема т.н. Schutzstaffel на SDAP (попознати како SS-трупи) и да не зборуваме. Затоа, од првиот миг не ме бендиса основањето на нашите “лавови”, ниту пак нивното подоцнешно вклучување во редовите на полицијата. И така таа моја одбојност спрема оваа формација вирееше се до велепредавничкиот бунт на припадниците на етносот чие име е табу во Македонија.
Што се случуваше, како се случуваше во тие недамнешни времиња не е неважно, ни безначајно. Македонија пред светот се претстави во мошне грда светлина, но во иста таква светлина се претстави и светот пред Македонија: се виде дека новата држава не изградила одбранбен систем, а меѓународната заедница – општоприменлив морален кодекс. Така, додека никому во таа заедница не му паѓа на памет на Израел да му ги мери осветничките потфати против Палестинците за самоубиствените (и други) напади врз израелски цели, нам таа катадневно ни пропишуваше колку кафени лажички одбрана смееме да примениме спрема “убијците и разбојниците” на лордот Робертсон. Ни даваа и календарски определени рокови во кои треба да излеземе на крај со нив (!?). Да му определеа такви рокови на Израел, земјината топка ќе се распукнеше од смеа. Во Македонија се минува!
Без оглед на се, факт е дека во 2001 година не се прославивме кој знае како (и тоа не само затоа што и во армијата и во полицијата имавме будна петта колона, регрутирана според етнички клуч, која, потпомогната од сателитската логистика на непозната светска велесила), во секое време можеше да ги пренесе ТАМУ КАДЕ ШТО ТРЕБА сите доверливи податоци за движењето на нашите борци. Така и се случи најголемиот број бранители на Македонија да го загубат живот не во борби, туку во чудесно добро наместени заседи. Од друга страна, немаше никаква координација на дејствата меѓу армијата и полицијата, на кои – дотогаш – ни на крај памет не им паѓаше дека војната не е нешто што им се случува само на другите. Просто речено: не се знаеше ни кој пие ни кој плаќа.
Прикаска за себе е регрутацијата! Кога армијата се обиде да ги засили своите редови со млади регрути, огромна маса на нашата млада популација формално ја снема од Македонија (иако кафулињата, диско-баровите и другите сврталишта на младите воопшто не бележеа намалување на посетеноста). Младите едноставно “скубнаа” пред регрутацијата. Главно ги немаше ни под дрво ни под камен.
И тогаш, фати да се менува мојот личен однос спрема вмровските војници на партијата именувани како “лавови”: врти-сучи излезе дека тие се, ако не единствените, тоа секако едни од ретките бранители на запустенава земјичка пред налетот на “убијците и разбојниците” на (од неодамна благородниот) Робертсон. Ќе треба човек да има образ дебел како ѓон од алпинистички цокули за да не ја согледа оваа реалност, а камоли да се обиде да ја негира.
И – бидна што бидна! “Убијците и разбојниците” на генералниот секретар на НАТО првин се претворија во “вооружени групи”, сетне во борци за човекови права, а барањата од нивните “комуникатиња” станаа платформа за преговори помеѓу политичките претставници на заедицата чие име е срамота да се изговори и славомакедонските поробувачи.
Крајот на приказната за “убијците и разбојниците” е типично македонски: не само што никој и никогаш од нив не беше изведен пред лицето на правдата (синтагма толку омилена во говорите на Џорџ Даблју Буш), туку почнавме и не така пополека да гледаме како волците стануваат чувари на шарпланинските и подшарпланинските јагниња.
А “лавовите”? Е, тоа е друга приказна. Зад нив не стои ни “меѓународната” ни Џорџ Даблју (иако ниеден од нив не е на неговата црна листа, а оние другите, богами, се). А “ДУИ бара лавовите да се распуштат”: Тоа што важи за нив (оние што ја наметнаа војната!), не може да важи за тие што беа принудени да ја прифатат(!?). И наместо да се занимаваат со тој аспект на проблемот на справедливоста, нашите бистроумни медиуми се отепаа мавтајќи ни пред носот со бројот на кривични и прекршочни пријави поднесени против “лавчињата”. За нив нема амнестија, за нив нема помилување, за нив, едноставно речено, не смее да има правда, справедливост, како елементарно признание за она што објективно (колку што можеа) го сторија за земјичкава.
Ако е тоа правда, јас себеси и официјално ќе се прогласам за св. Ѓорѓија (зимски или летен, мрсен или посен, сеедно), а вие смејте ми се колку што сакате.

loading...

10 Comments

 1. Setne

  Vistinit tekst, sekoja cest.

 2. David

  Ne ti se smeeme bratu.za vistinata samo mozeme da taguvame so predavnici i ubijci ne se ziveelo nitu pak mirno ke se zivee se dodeka ne se unistat od koren tifko tajno eden po eden !?!!

  • Dimitar

   “…dodeka ne se uništat tivko tajno eden po eden..” Drug način nema. Imame takvi? Ako ne se najdat ponatamu ke se prašuvame zošto ne prezedovme takvi čekori? Na kraj, ovie ne se Bogovi, se obični oportunisti, najniskite od najniskoto.

 3. Mak Front

  Ne ti se smejam ni Jaz, obratno, za placenje e.

  Smrt za ZZ.

 4. Чиста Македонија

  Така е како на колумнава што е кажано се точно збор по збор.Само јас знам какви се не предавства доживеав и доживеавме во 2001ва од скриените петокраки петоколонаши,шиптарите дури паднаа на втор план како непријатели,а нашите предавници прв.Исто вистина е младите во голем број отидоа во Гејција или се правеа ментално ретардирани.Само мал дел кој како мене беа ВМРО се приклучија а пичките комунистички сите под јорган планина.Се борев и се боревме и пак едвај чекам да се борам/име.Тука сме колку сме токму сме и многу добро знаеме што правиме.Јас предложив уште тогаш кој не сака да се бори или одбива регрутација,куршум во глава,зошто и сега и тогаш таквите одбивачи се кодошите.Овој пат мора прво ним

  • makedonec

   Браќа македонци се додека со нашата Македонија владеат предавници и шиштарското племе нема да има мир. И да го направат најголемото зло што планираат сега ние правите македонци нема да се предадеме ниту ке го прифатиме. Но од тогај почнува друга тактика на улица метак во глава. Оној предавничкио поп го чека нешто што во пеколот нема да го добие. А за велепрадавникот и неговата алибаба дружина се спрема посебно мени. Тешко е но ако некој мисли дека сите мируваме се лаже. Немојте да се предавате душевно останете ни цврсти, моментот кога ке почне чистењето на нашата македонскаи држава од сите непирајтели наши домашни и/ шиптарското племе се ближи. Правете листа затоа што она мора да бидеовој пат целосна. Сега ке биде целосна генералка. За тоа што светот ке мисли за нас ѕа моментите кои се ближат најмалку треба да ве ѕагрижува. Овој пат убиј се што е против македонцет и македонската држава. Бидете ми живи и ѕдрави наскоро ке ја превѕемеме судбината на македонија во наши раце. Македонија и македонскот народ се вечни.

 5. Trpe

  Sleptoto trcanje kon “nasite zapadni prijateli ne dovede do ovde tie ni meseta vojni vo koi bea na dvete strani na ednite im nosea oruzje so helikpoterei vo Sipkovica a drugite gi spiuniraa i zatoa tolku zagineta ne vo borbi tuku vo zasedi aposle istite tis ne giprocesuiraa “teroristite”ni ovde ni vo Kosovo tuku ni gi dadoa slucaite na nasite sudovi so preporaka za amnestija zaradi “podobro razbiranje” koe nasite “borci za sloboda si go svatija deka mozat da pravat sve a da ne bidat kazneti za sto mnogu doprinese i bivsta vlada na Gruevski koja slusajki gi stramcite poleka ja srusi drzavata so nivnba pomos i so pomos na domasnite predavnici koi site ovie godini gi “animirase” i obucuvase tokmu “nasiot sstrategiski partener” koj kako kruna na site ovie dejanija ni postavi marioneti na vlasti sega “samite” ke go smenime imeto a tie pak ke si ostanat nevini!

  • Чиста Македонија

   Точно до збор.Се присетувам како вчера да беше

 6. zoran

  Е па така јас не сум ни лав ни тигар ни волк јас сум Зоран обичен македонски граѓанин кој доброволно отиде на Аги тепе Куманово со првите резервисти од АРМ со единствена мисла да се одбрани татковината од ТЕРОРИСТИТЕ бевме 80 сетина сите од Струмица .Првите денови вистинска муниција 105мм проектили емоции измешани со страв треба да си таму за да се разбере друго е од дома да се гледа тв и како минуваат денови ти станува нормално да ги користиш не мислиш и ти викаат примирје не се пука и никакви дејства ок ама тие ТЕРОРИСТИТЕ си местат минофрлачи си копаат ровови јас лично реагирам кај капетанот и тој после проверки ми вика ништо не можеме да преземеме ок другиот ден од тие позиции се пука на нас два три проектили пагаат лево од нас а еден или два не прелетуваат и пагаат зад нас па тогаш доага наредба и се пука кон нив замислете да беа по прецизни …немаа сметачи..и тогаш гледаш дека нешто не во ред и да не редам после 28 дена спиење во униформа на подметка во камион се враќаш во Ср. и ти пишуваат во војна книшка ВОЈНА ВЕЖБА од до ..и првиот комшија ти вика како беше таму. Јас за да не одам спиев кај баба ми …и после се нај жално од се е да ги гледаш ТЕРОРИСТИТЕ сите во собрание на чело со претседателот ТЕРОРИСТ а таквите како мене ВОЈНА ВЕЖБА. ПС да не збориме за тие што загинаа и што беа повредени волци, тигри, лавови резервисти, Срамота ЗОРАН

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ