Monday, 18/12/2017 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОНЕЧНО ОБВИНЕТИ АЛБАНЦИ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА НА КОСОВО: 160 лица од албанска националност се обвинети за воени злосторства на Косово во српското Обвинителство за воени злосторства

User Rating

Повеќе од 160 лица од албанска националност се обвинети за воени злосторства на Косово во српското Обвинителство за воени злосторства, пишува денеска весникот „Блиц“.

Станува збор за припадници на ОВК, кои се осомничени  за злосторства врз српско и неалбанско население за време на судирите на Косово од крајот на 1997 година до завршувањето на НАТО бомбардирањето во 1999 година.

loading...

Истраги во Србија се водат против Хашим Тачи, сегашниот косовски претседател и Рамуш Харадинај. Весникот наведува дека освен нив под сомнение се и Агим Чеку, командант на ОВК, братот на Рамуш Харадинај, Даут Харадинај, Сулејман Селими, Фатмир Лимај, Харадин Баљај, Љах Брахимај, Јакуп Красниќи, Нуредин Баљај, Сулејман Селими, Азем Суња, Сахит Јаша…

Тачи е познат како предводник на дреничката група, која функционирала како дел на ОВК, а потоа и како криминален клан, пишува „Блиц“, додавајќи дека исто е и со Харадинај, кој бил водач на метохиската група.

loading...

3 Comments

 1. Trajan

  Sigurno od 160 siptari 150 se makedonski kuceski siptari a videte i ovie od DUI SE SIGURNO TUKA ONA GAFERI TERORISTBR1 MORA DA TUKA

 2. МАКЕДОНИЈА ЧИСТА

  Обвинети на хартија.Никој од кучињава шиптарски нема да лежи,се е фарса и парада

  • Kostakos

   Vo pravo si.Ubistvo , prema pravoslavci, spored NATO haram e šiptarsko covekovo pravo.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Phone: 071/547-011

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

December 2017
M T W T F S S
« Nov    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031