Thursday, 19/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОСОВО ЌЕ НАБАВУВА ХЕЛИКОПТЕРИ: Генераторот на кризи на Балканот, ќе добие нова можност за подигање на безбедносните ризици на Балканот!

10%
User Rating

Косовскиот премиер Иса Мустафа денес именуваше меѓуминистерска комисија која, како што се наведува, би требало да створи услови за набавка на хеликоптери
helikopter_cobra

Мустафа нагласил дека опремувањето на косовските институции со хеликоптери и зголемувањето на воздушниот капацитет, кој досега не постоеше, сега е неопходно за да се соочат со вонредни или други ситуации, се наведува во соопштението на владата од Приштина.

На состанокот на кој присуствувале првиот заменик пермиер Хајредин Кучи, министрите Хаки Демолли, Имет Рахмани, Скендер Хисеини, командантот на БСК генерал-потполковник Рахман Рама и директорот на полицијата Шпенд Меџуни, меѓуминистерскиот тим на Мустафа му претставил адекватни проценки по ова прашање.

loading...

По опсежните разговори, одлучено е да се решат процедурални прашања и да се воспостават контакти со компаниите за купување на хеликоптери, стои во соопштението.

Извор: Танјуг

loading...

1 Comment

  1. Stranec

    Plakanjeto ke bide vo kesh – nesomneno!!!
    Rocka mandoljin, voza (helikopter) za prishtin…

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ