Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КОЈ ЛАЖЕ, А КОЈ ЗБОРУВА ВИСТИНА: Што е вистина–Заев вели за три работи постигнавме согласност со Грција, Коѕијас вели нема никаков договор

User Rating

Во повеќе наврати претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги потенцира различните ставови и изјави помеѓу коалиционите партнери во владата и разликите во изјавите помеѓу грчката и македонската страна во преговорите со името.

Фото/МИА

Според Мицкоски јавноста не може да дојде до заклучок за успешноста на преговорите и вистината за кои ги предводи владата на СДСМ кога Заев вели дека за три точки е постигнат договор, а грчката страна односно Коѕијас вели дека нема никаков договор.

-Различни информации во јавноста кружат и околу имплементација на можното решение на проблемот односно дали за можното решение ќе има референдум или нема да има. Различни владини претставници имаат различен став по ова прашање, а и самиот Заев во повеќе различни наврати го менува својот став под однос на прашањето на спроведување на референдум. Последниот предлог за ова прашање од страна на премиерот е дека решението може да биде имплементирано веднаш, а референдумот би бил одложен после склучувањето на договорот со Грција.

loading...

Заев е конфузен и во однос на својот став за промена на Уставот на државата. Тој на прес конференција истакна дека за македонската влада е прифатливо име со географска одредница , но земајќи го во предвид ставот на грчката страна за решение кое ќе биде ерга омнес односно име за севкупна употреба дали со тоа македонската страна дефакто прифати промена на уставот: Во друг наврат пак Заев вели дека не се преговара за идентитетот и не е прифатлива промена на уставот.

За разлика од владата, опозицијата е конкретна во своите ставови дека ВМРО-ДПМНЕ е против промена на уставот со цел промена на уставното име.

loading...

6 Comments

 1. Solun Skopje Sandanski vo Mk

  Koj go mrda zaev sto kazal… ebiveter murtinski !

 2. Аминта

  Па нормално, Црпко е тој што постојано лаже… А народот рекол, кој лаже тој и …..

 3. kirilmakedons

  Го сетија каков политички мочко е З.З И ПОЧНАА ДА ГО ШЕТААТ ПО ТЕМНИ ПОДРУМИ , КЛОЗЕТИ а што сонего прават !!!само он знае.

 4. Ricinus

  Ajde da se oblozime deka Merkel nema da napravi vlada.Se vide so zaev:-)

 5. Trpe

  Za da bide centar na vnimanie a i bidejki se raboti za glupav covek koj nikogas dvapati ne povtorili ista izjava seako Crpko laze azasto amo toj znae !

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ