Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

КРВТА НИВНА ЌЕ ВИ БИДЕ НАЈСКАПОТО ВИНО ШТО СТЕ ГО ПИЕЛЕ: Социјалните мрежи вријат по овој статус за сиромаштијата во Македонија!

100%
User Rating

Гозба

По бурек сабајлево во локалната пекара. Додека чекав да се допече симитката, влегува човек во работничко одело. Имаше преку 50. Засушена вар и бетон на неговите чевли. Прастари, со врвките во различна боја, кафена и сина. Валкано капче на главата. Избраздено лице со длабоки брчки. Уште подлабоки пукнатини на грубите раце со крвави рани на неколку места. Сино одело кое посивело од прашина на колениците. Работничка класа. Типичен пример.

loading...

„Да ве замолам за јогуртче едно, ако може, за со ѓевреков, да не го јадам на суво. Работев кај еден денес, не ми плати, ќе ви донесам пари утре, еве онде работам, подолу, кај што е паркирано белоно комбе“… покажува со раката. Му се тресеше од срам, непријатно му беше. Надничар, си помислив. Ја стискаше ќесата во рака во која се наоѓаше ѓевречето, врзано во чвор. Момент кога ти се смрзнува крвта во жилите. За 15 македонски денари кои ги оставаш бакшиш, ги расфрлаш по дома, ги забораваш по џепови. За тебе ништо, за некого многу, живот. Со нив можеш да изгаснеш жед, да не јадеш на суво, со нив можеш да си приуштиш задоволство. Две јогуртчиња му даде газдарицата, не едно. „Нема проблем, терај чичко“. Не знам колку пати ѝ рече фала на жената пред да излезе. А потоа седна на бетонската ограда надвор, го испи едното јогурче на екс, го разврза ќесето па се „гоштеваше“ полека. Ми се виде како цела церемонија, иако траеше само 2 минути. На крајот од церемонијата, со грубите раце си ги избриша усните, рацете од оделото, па си замина. Колку ли ќе го држи едно ѓеврече? Физички работник. Со две кревања на лопатата ќе му отиде силата од ѓевречето. Туку… ако не му платил човекот, од каде му е ѓевречето, си помислив? Можеби му останале 10 денари по џебовите па си го купил? Можеби си го донел од дома? Можеби исто вака некаде, во некоја друга пекара влегол, објаснувал, се молел… ѓеврече да му дадат? 🙁

Ми се одјаде. Ни симитката веќе не ми мирисаше убаво. Ни бурекот. Свесен ли беше чичкото, како што бев јас, дека во моментот кога ги побара јогуртчињата тој просеше? Зарем дотаму сме дошле? Работничката класа да ни проси? Дотаму. Тоа е реалноста, насекаде околу нас, само треба да подзастанеш, да ги отвориш пошироко очите, за да ја видиш. За некого „гозби“ од ѓеврек и јогуртче, за политичарите гозби од срнечки грбови, лососи и коњски стекови… платени преку грбот на чичкото со чевли испрскани со вар и бетон 🙁 Јас само не знам, се прашувам, не можам да сфатам, како не ви мирисаат скапите гозби на потта на работниците? Нивната пот ви е зачинот! Нивната крв ви е скапото вино кое го пиете… една ваша голтка чини стотици јогуртчиња… Крвопијци! 🙁

 

 

ГозбаПо бурек сабајлево во локалната пекара. Додека чекав да се допече симитката, влегува човек во работничко одело….

Posted by Kalina Kosi on Sunday, 11 March 2018

loading...

16 Comments

 1. НИКОЛА

  ДО ШТО НЕ ДОВЕДЕ КРИМИНАЛЕЦОТ ЗАЕВИЧИ ЦРПКОВСКИ, ПРЕДАВНИК ,ЛАЖГО,ШКИП ЛИЖИГАЗЕЦ, КВИСЛИНГ И ШКИП ТЕРОРИСТИТЕ.
  ЗАРЕМ НЕ Е СРАМОТА НАЖИОТ МАКЕДОНЕЦ ДА ГО ДОВЕДАТ ДО ПИТАЧКИ СТАП А ВЕТУВАА СЕ И СЕШТО САМО ДА СЕ ДОГРАБАТ ДО ВЛАСТА. НЕМА УШТЕ МНОГУ ДА МУ СЕ РАДУВААТ НА ТИЕ НИВНИ ФОТЕЉИ. МУ ИДЕ КРАЈОТ, МУ ЧУКААТ ВЕЌЕ НА ВРАТА. СИТЕ ОД НЕЛЕГАЛНАВА ВЛАДА СКАПО ЌЕ ПЛАТАТ ЗА СЕ ШТО МУ ПРАВАТ НА МАКЕДОНЕЦОТ И ТОА МНОГУ БРГУ.

 2. Goran

  Napisano od sarena kurtonka

 3. Vistinata koja boli

  E sega da ja prasam Kalina Kosi i slicnite na nea, koja se potrududila da go stavi ovoj post na socijalnite mrezi, koi ocigledno za mnogumina im znacat zivot, zosto ne se setila da mu kupi ili da mu go otstapi na covekot svojotj burek ili simitot !? So toa ke pokazese vistinska empatija i dokaz deka navistina ja pogodila siromatijata na covekot, a ne samo taznata slucka da ja iskoristi za uste edno samo promoviranje preku socijalnite mrezi !!!??? Na Zapadot, onamu kade ziveat “sebicni i nehumani ludje i kade sto mozes da umres od glad ako ne poznavas nekogo”, kako miluvaat da kazat ludjeto vo Makedonija, voobicaeno e gradjanin da mu kupi hrana na nekoj ako vidi deka e gladen !

  • DLM

   Не си го разбрал контекстот на Калинчето. Таа не збори за ематија и слични работи тие и не се предвидени за неа туку за обичните смртници.
   Пораката која таа ја упатила е, дека нејзе и било срам и се чувствувала бедно затоа што додека таа си купувала бурекче некој парталко дошол во нејзин простор и и го нарушил нејзиниот мир и убав живот. И не барај совест-емпатија или солидарност од таквите, затоа што не само што нема да ја добиеш туку и тоа што го имаш ќе ти го одземат и за сето време ќе те терат уште и да им аплаудираш за нивната изузетност. Погледни ги само оние купишта снобови по улиците кои шетаат најразлични видови животни и урликаат дека сакале животни, тие не сакаат луѓе, има илјадници деца кои немаат храна преку ден и вода, а сакале животни. На своите домашни миленичиња им купуваат и пелени а за бездомниците и другите не одвојуваат ниту денар, психопатијата е наше секојдневие, навикни се или само ќе се измачуваш. Прави колку можеш за оние што немаат и не можат и оди понатаму. А вакви како Калинчето за жал ќе ги има се повеќе, кои како крлежи се наредиле и чекаат дневна доза на крв…

 4. Vistinata koja boli

  Ispravka: potrudila; svojot

 5. 1_Канализација

  Вие опишавте една одџпричините зашто посочувам непрестајно дека фајром е КАНАЛИЗАЦИЈА !
  Најважно во сето ова е дека опшествените, т.е. друштвените, темели се срушени чисто намерно со однапред смислесна пакост.
  Неопростливо е да еден народ дозволи, а камо ли да соучествува, во тоа.
  Затоа вие станавте фајромци, пардон новонастанати б’лгари и наскоро да се самопреименувате во едно ништо. Го достигнавте нивото на “нулта суштества”, едни безсвесни суштества. А тоа само по себе значи и безвредни.
  Таа самобезвредност, нулта важност, им покажува на сите туѓинци и непријатели дрка можат да ве избришат без никаква грижа или совест, исто како фа фрли човек сува прачка в оган.
  КА-НА-ЛИ-ЗА-ЦИ-ЈА !!!

  • Solun Skopje Sandanski vo Mk

   Za zal vo ovoj slucaj so slozuvam so tvoeto mislenje…
   Nasata drzava odamna otide niz kanalizaciona cevka !
   Ne kako rezultat na grubite greski na obicniot narod tuku kako rezultat na lakomosta I nesposobnosta na naseto rakovodstvo I vgradenite greski vo sistemot.

 6. Solun Skopje Sandanski vo Mk

  Greota za rabotnickata klasa sto sekoj ja gazi.
  Lazeni, kradeni, obezvlasteni, obezcesteni, otepani od rabota, unisteni od sopstvenata drzava.
  Za niv nema ni mobilni telefoni, ni kompjuteri, ni avtomobili, ni letovanje, ni zimovanje, ni stan, ni kuka, ni vikendicka, ni skijanje vo Italija, ni srekni I nahraneti deca, ni denes a I ni – utre…
  Grev golem napravija site do eden sto sedea vo pratenickite klupi od 1991 godina – do den denesen kako I site tie “slini” premieri I pretsedateli I ministri…
  Jaz’k da vi se parite sto gi iskradovte lopovi edni !!!

 7. Solun Skopje Sandanski vo Mk

  “…Момент кога ти се смрзнува крвта во жилите.”
  Da, toa se znaci deka koga togas krv ke tece po ulicite…mater mu ebam I na zaev I na frcko I na shekerinska I na se po red !!!

 8. Trpe

  Toa e ralnosta na “novata reformska vlada za zivot na site” i kako sto tecat rabotite ke bidat uste i polosi no zapta ke imame nov zakon za jazici i promeneto ime !

 9. DLM

  Има една стара изрека која вели – кога не можеш по магарето удри посамарот! И види чудо едно, сите ја применуваат без исклучок. Никој не сака да збори за причините а сите зборат за последиците. Никој не сака да рече дека не е проблем владата па дури и оваа квислиншката туку дека проблемот е во СИСТЕМОТ кој продуцира таква состојба, ниту со еден збор не сака да рече дека демократијата=капитализмот е тој-тоа што продуцира такви општествени релации и состојби, сите се плашат дека во дадена ситуација би ги изгубиле своите привилегии и ќе се најдат во ситуација како човекот во есејот (со пропагандна порака) што нема пари за храна. Да не должам знам дека не сакате социологија иако таа е само уште еден обид за сликовит приказ, а злоупотреби секогаш ќе има но тоа зависи од менталниот склоп а не од теоретски законитости. Сепак рамнотежа помеѓу егоизмот и алтруизмот е потребна таа е нарушена и ќе се воспостави милом или силом, проблемот се ситните души кои секогаш се на таквите бранови.

  • Solun Skopje Sandanski vo Mk

   DLM, jas veke ukazav na – problem vo sistemot pogore: “…rezultat na lakomosta I nesposobnosta na naseto rakovodstvo I vgradenite greski vo sistemot.”
   I da se nadovrzam, ako moze, kapitalizmot kako system e prisuten I vo Amerika I vo Norveska I vo grcija I vo Danska…
   Poentata mi e deka ima “surov” kapitalizam I “umeren” kapitalizam. Jas poveke bi sakal da ziveam vo umereniot…
   Nie vo Mk uste 1991 mozevme da odbereme I kreirame “sistem” na kapitalizam koisto ke im odgovarase na poveketo odkolku samo na politiko-apashkata klasa !

   • DLM

    Е па не ќе да е така!
    Кај САДистите има преку 20 милони бездомници, а некаде околу 50 милиони сиромашни-бедни, во Норвешка педофилството се институционализира (па прати ги децата ако се вишок), во Грција воената хунта и педерлукот цветат (земи го само за пример нацизмот кој го рефлектира кон Македонците) итн итн
    Малку е смешно ама како да сакаш да речеш има умерени терористи(колљачи) и екстремни терористи(кољачи), па се прашувам која е придобивката за жртвата од тоа дали го заклал умерен или екстремен терорист-кољач!?
    Ни е во Македонија ништо не одбираме туку сите тук-тан сме жртви на нашите суперструктури(интеракцијата помеѓу тие две структури е таква да секогаш структурите го јадат стапот), независно дали се умерени или неумерени. Тие се поставени од газдите, така е поставен системот итн итн…
    Зборот ми е дека проблемот е во системот а не во институциите кои тој систем ги креира, и да напомнам само изнесувам мое видување немам ништо против било чие мислење, само не можам а да не реагирам кога се турка валкана пропаганда која има за цел луѓето-масите да ги држи во робска позиција.
    Мене ми е јасно дека слугата и робот не сонуваат слобода туку сонуваат како да станат газди и робовладетели, затоа и ни е така со векови и милениуми, а ќе биде се додека не се создаде една критична маса (затоа и е образованието од клучен фактор и е пресуден) која повеќе ќе го користи онаа меѓу ушите и нема да го смета за дар туку за природно и пред се човечко(хумано).

   • DLM

    …да дополнам – самиот систем генерира и ги става за врвни вредности токму: лакомоста, неспособноста и сите други аномалии кои ги гледаш. Системот е генератор на тие процеси преку нивно наметнување, возвишување и прикажување како човечки особини иако се повеќе анимални отколку човечки!

 10. строиник

  на Калинчето ама ич не и е грижа за човекот…инаку не би ни пишувала, би му помогнала иии и толку….Таа многу повеќе сака да има материја за оцрнување, плукање, па собирање лајкови…некаде длабоко во себе е свесна валјда е свесна дека проблемите нема да се решат со овој напис, ниту ќе помогнат во решавање, ниту пак дека во еуроба вакави маки луѓето немаат…забележала различни врвки…тцтцтцтц

 11. Весна Спиркоска

  СО ОВА ТЕМПО НА ЗАДОЛЖУВАЊЕ ННА ОБИЧНИОТ НАРОД НЕМА ДА МУ ОСТАНИ ПАРИ НИ ЗА ЕДЕН ЗАЛАК ГЕВРЕК

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ