Thursday, 19/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

МАЖИ И ЖЕНИ, СИТЕ ВО ОДБРАНА НА ТАТКОВИНАТА: Поубавата страна на Руската армија ги доби симпатиите од светската јавност!

62%
User Rating

Со големата воена парада на Црвениот плоштад, во присуство на државниот врв на Русија, беше одбележана 72.годишнината од победата над фашизмот, во борба против фашистичката наезда во која Македонија зема активно учество. На парадата учествуваа повеќе од 10.000 војници и 114 борбени возила – од легендарните тенкови до најсовремени примери на воената техникаzeni_vosjka

Во Русија нема семејство кое нема загубено член во војната. Победата над фашизмот руската војска ја плати со огромни жртви. На военото поле останаа 27 милиони луѓе, а милиони останаа инвалиди.
rusija-vojska-zeni

Покрај совршените чекори на сите родови од војската, највеќе погледи привлекоа претставничките на понежниот пол. Жени-војници, во бели сукњи, прв пат на парадата учествуваа минатата година, и уште тогаш добија најголеми симпатии. Тогаш имаше 106, овој пат, дупло повеќе.
rusija-vojska-zeni-2-640x429

loading...

Главната новина на овогодинешната капања беше арктичката техника, специјално работена за руските арктички групи, но и традиционално најубавиот дел од парадата со авијацијата беше откажана поради лошото време.
rusija-vojska-zeni-4-640x391

И, како и секогаш, посебно внимание на присутните предизвика појавата на командантот на вооружените сили Владимир Путин, кој ги поздрави учесниците и ги потсети дека Русија никој никогаш не ја победил, додавајќи дека никој никогаш и нема.

rusija-vojska-zeni-3-640x352

Инаку, на Русинките во војната служба никогаш официјално не им било забрането да учествуваат во борбените дејствија, како што е случај во американската војска. Во руската армија нема поделба на „борбени“ и „неборбени“ задачи во зависност од полот. Ако дамата носи еполета, командирот има право да ја пушти во првата борбена линија.

loading...

2 Comments

 1. do koga

  Rusite 1941-1945 si se odbranija i pobedija.
  Koj Makedoncite 2017 ke gi povika vo tatkovinska vojna da se spasat?
  Kako stojat rabotitr “go jadovme kalapot”, siptarcinjata ni go nacukaa blagodarejki na DPMNE i so podmackuvanje od SDS.
  Se lajno do lajno, zavitkani vo celofan…

 2. Nesho

  Pametno kazano prijatelce.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ