Monday, 21/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

МАКЕДОНИЈА ТРНГУВА НА ПАТОТ КОН БАНКРОТ: 400 милиони евра за само три месеци – СДС најави ново задолжување од 60 милиони евра!

User Rating

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев, кога ја презентираше својата прогама „План за живот во Македонија“ меѓу оние работи кои ги вети, беше и она дека Македонија нема да се задолжува. Како и многу други ветувања и ова едно од оние кои Владата предводена од Зоран Заев не е исполнето, новата власт досега ја задолжи државата за 340 милиони евра, а се припрема и ново задолжување од скоро 61 милион евра.

 

loading...

Според проспектите објавени денеска за аукцијата во вторник, најавено е ново задолжување. Предвидено е да се земат 15 годишни обврзници вредни 1.110.000.000 денари, 12 месечни обврзници вредни 600.000.000 денари и 12 месечни обврзници вредни 2.035.000.000 милиони денари. Тоа се вкупно 3,745 милијарди денари или 60,89 милиони евра.

Граѓаните се гневни што парите од буџетот место да одат за продуктивни проекти кои би донеле подобар живот за нив, за остварување на ветувањата за повисоки плати, како што велат тие одат за досега единствените инвестиции на новата власт, а тоа се вработувањата на партиските војници и кадрите од невладините организации финансирани од Сорос.

Инаку ова задолжување на Владата на СДСМ е само едно од низата задолжувања кои досега ги имаше нова власт во Македонија, тие за само три месеци ја задолжија државата за 340 милиони евра, а со новото задолжување кое го спремаат тоа ќе достигне 400 милиони евра.

Уште поголем страв кај економските експерти, покрај задолжувањето е и односот на власта кон странските компании, тие во минативе три месеци на сите начини тераат негативна камања против нив. Македонија во минатите со економските реформи и политики кои ги направи Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, стана една од најатрактивните земји за привлекување на странски инвестиции, а најавата за менување на даночната политики, како и откривањето на деталите од договорите, кои секаде во светот се чуваат во тајност, како што се говори не само што нема да донесе нови инвестиции кои веќе ба скоро договорени, туку и ги тера сегашните инвеститори да размислуваат на заминување, со што многу луѓе ќе останат без работа и егзистенција.

Од ВМРО-ДПМНЕ порачаа дека недомаќинското работење на Владата го увиделе веќе граѓаните. Од таму велат дека Владата на ВМРО-ДПМНЕ изгради ПЕТ-центар, а вкупната инвестиција изнесуваше 16 милиони евра. Станува збор за најсложен здравствен објект изграден во историјата на Република Македонија, за кој е обезбедена најсовремена опрема. ПЕТ- центарот овозможи примена на најсовремена метода за рано дијагностицирање на болести, нивно следење, лекување, како и следење на успешноста на терапијата.

-Неспособната влада на СДС расипнички потроши над 350 милиони евра преку задолжување и повлекување на девизните резерви за само 100 дена. За овие пари можеше да се изградат дури 21 ваков објект со најсовремена здравствена опрема. Јавноста се увери во неспособноста и расипништвото на владата на СДС. Потрошија три месеци и 350 милиони евра, а единствено од тоа резултат е набавката на мебел, лешници, фстаци, дебели хонорари за шарени револуционери, твитер ликови, анонимни поети и пропаднати комедијанти, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

loading...

7 Comments

 1. andon

  Preku kurot nie ve izbravme korci nizedni da ne vodite a ne da gamkate po portalive zosto nevie stram ova da gopravite ili stalno aramijata vika deka drugite kradat
  Samo dela i rezultati se vazni

 2. Manimal

  И пак никој да ми каже каде е ова брутонето тепило „професор“, омилен и ценет кај студентите (ДА ВИ СЕ ПОСЕРАМ ВО ПРАЗНИТЕ ТИКВИ, „иднино“!)
  Да интервенирам со повреме да не ми одат децата на чколија таму ;-).

 3. Zlatko

  Ako Moze Sekoja Budala Sto E Na Vlast so Ili BEZ Glasovi od NARODOT da Zema I ARCI kako Mu E Po KEJF Togash NEMA ni DRZAVA ni BUTUR..?? Kade Se MEHANIZMITE (za sto E Donesen ZAKON Za Maximalno Zadolzuvanje) da go SPRECAT ova “”RASIPNICKO””AZDISUVANJE na Grupa OPINOCI od sds po NAREDBA i ZELBA na BEJLI/TESLA/JI ..?? Kade Se Tie Sto Po ZAKON Mora Da Go KONTROLIRAAT Zadolzuvanjeto te. Fiskalnata Politika (Narodna Banka,Bordot na Narodna Banka itn.) ako I Ova za Premier/Pretsedatel Bejli NE VAZI Togash Da NE SE LAZEME nie DRZAVA NEMAME, INSTITUCII JOK, Prakticno Sme Poloshi Od PASHIBOZUK ili Poloshi i od Banana DRZAVA..?? VREME E VISTINSKITE MAKEDONCI DA SE KRENAT i Da Si Ja ZEMAT DRZAVATA Vo SOPSTVENI RACE (ako Ostanaa TAKVI, a Gi Ima SIGURNO) NAPRED MAKEDONIJO

 4. Gocе

  Враќање на парите кои ги потроши Сорос на сите невладини кур-организации и нели имаме народ стока од сдс се прават од ИНАТ и ОМРАЗА се полни во главата така да ќе има еба

 5. Petar Avstralija

  Taka I’m Treba na Makedoncite tolku budal narod nema ni vo Afrika .Ushte mal r I treva Ke jadete ako ostanat na vlast komuniaro shiptari pak Ke bidite Kako vo vreme na tranzicijata .

 6. Trpe

  Da posteveja eden pazardzija za minister ekonomitata ke ja vodese podobro od ovaj “doktur na nauki” koj nema vrsaka od rabotata sto i samiot si kaza koga”razbral” deka ime bruto i neto DDV a toj kako “dr”ne go znael1

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ