Monday, 21/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

МАКЕДОНИЈА ЈА ИМА НАЈГОЛЕМАТА ТАЈНА: Светскит научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

24%
User Rating

Алшар е рудник на планината Кожуф во кој за првпат е откриен талиумовиот минерал лорандит. Денешното име на рудникот е кратенка од првите букви на имињата на луѓето што управувале со него во првата половина на 20-от век: Алатини, француско банкарско семејство и Шарто, рударскиот инженер.

alsar

Во 1986-тата година, тогашната југословенска власт го почнала проектот „Лорекс“, во кој биле вклучени десетина научни институции од Словенија, Хрватска и Македонија. По распадот на СФРЈ, сите активности околу рудникот се запрени.

loading...

Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е токсичен. Употребуван е во електронската индустрија и за изработка на стакло. Исто така е употребуван и во отров за глувци и инсектициди. Лорандит или талиумов арсеничен сулфат (TlAsS2) е минерал и за првпат е пронајден во Алшар. Крстен е по унгарскиот научник Лоранд. Лорандиот е редок минерал со кој се смета дека би можело да се дојде до бесплатна енергија.

alsar2

Се смета дека го има само во Македонија а можеби и во Шри Ланка. Во 1978-та е одржана тајна седница на владата на СФРЈ на која се разговара за тоа дали рудикот Алшар да и се препушти на НАСА.Во македонскиот рудник Алшар на Кожуф има и лорандит, минерал на талиумот, кој служи за да се детектира, да се лоцира неутринот, кој пак има директно потекло од Сонцето и единствено на планетата го има тука. Талиумот во Алшар, а со тоа и неутринот, по своето количество е светски, планетарен раритет. Ако се успее да се одвои неутринот од талиумот, нашата планетарна наука ќе ги разбере процесите со чија помош се генерира енергијата на Сонцето.
Lorandit3
Рудникот Алшар се наоѓа 300 метри од малото село Мајден, во длабочината на Кожуф, во Општина Конопиште. Во неговата внатрешност се влегува низ осум широки отвори во земјата.

Во него, над пет илјади години се копа злато, талиум, кристали на лорандитот, антимон кој служи за легирање на тешкото оружје и други минерали што ги има само во овој рудник. Два од осумте отвори на јамите од подземните копалишта се долги шест илјади метри со калдрма, денес многу оштетена.
Познати светски геолози овој рудник го нарекуваат најчувана тајна на нашата планета. Некои него го вреднуваат и како најголема тајна на човештвото, бидејќи во неговата утроба, наводно, се криела тајната на постанокот на космосот и на Сончевиот систем!

lorandit (2)

се внесе во организмот го соборува секој крупен добиток што се напасува таму.

Уште полево од Алшар и од ридот, се наоѓаат извори со топла вода, а наспроти нив, на крајот на селото Мајден, селаните експлоатираат некаков бел минерал со кого ги перат алиштата, ги мијат садовите и ги чистат сите простории во своите домови. Овој природен правкаст минерал го има во неограничени количества. Волшебниот маѓепсан терен околу Алшар, познат меѓу староседелците како Црвена Долина, е вистинска енигма за научниците.

loading...

26 Comments

 1. LXV

  Мајден/ Алшар и Црвената Долина се познати и по сината ендемична темјанушка, истата онаа која е овековечена на Кралското Македонско Сонце: https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%85%D0%B2%D0%B5%D0%B7%D0%B4%D0%B0_%D0%BE%D0%B4_%D0%9A%D1%83%D1%82%D0%BB%D0%B5%D1%88#/media/File:Ethnic_Macedonian_flag_with_blue_center.svg

  Според преданијата, Македонската Фаланга ги премачкувала штитовите со тинктура, раствор на лорандитната руда, при што многукратно се засилувале рефлектирачките својства и штитовите делувале како еден вид огледала. Со тоа Македонската војска постигнувала повеќекратен ефект – ја затскривале својата бројна состојба, факторот изненадување одел во нивна полза, а истовремено заслепувањето од одблесокот дополнително ги демотивирало противниците.

  • Dragica

   Kolku schto citam ,tolku poveke se razocaruvam od Site vas,kako se razmisluva?kako se omalovazuvate?pa dajte bre luge ,bidete poluge ,pred da napischete neschto razmislete?Sajte svatete oti pred se Dostoinstvoto na eden covek nema cena …A schtom si imasch Dostoinstvo ti razmisluvasch prvo za Tebe samiot si se vrednuvasch i mislisch po avtomatizam za Svoeto semejstvo,vo toj slucaj si posamouveren ,samiot si se pocituvasch i schto e najvazno od se,bogatsvoto si go koristisch kalo blago schto tebe ti pripaga a ne nekoj dr.ili da bidam uschte pokradka;edna niva prvo ja obrabotuvasch pa ja seesch ili sadisch neschto pa tie plodovi ili rod go beresch i go prodavasch a ne nivata da ja prodadesch pa da cekasch naem ili kupce pari schto za kradko vreme ke gi potroschisch….Taka li e ili inaku???????mislete malku so tie glavi schto gi nosite na ramenje……

   • Тања

    Драгица! Се изнатресе глупости со безброј печатни грешки во пишувањето! Срамно и жално!!!

 2. violeta bozhinovska

  Mozebi i tokmu tuka lezi zajakot. Zatoa sakaat da ne unistat. Ne bi me cudelo…dokolku tuka e edinstvenoto mesto kaj sto se naoga. Zatoa treba da go razrabotime toj rudnik i da i go prodavame na NASA. E samo taka site ke mozeme da stigneme do pogolemi plati. Samo treba um za toa…a ne politicari glupi. Od prv do posleden. Maluomnici.

  • makedonski

   ne se prodava takvo bogatstvo nego treba državna strategija da se razraboti toj rudnik i vo sorabotka so sztrateški partneri da se iskoristat site prednosti. Toj rudnik mora oda ostane vo sopstbenost na R.Makedonija i makedonskiot narod. Toa e prednost a prednosta nikogaš ne se prodava po nikoja cena.

   • denko

    ne treskaj gluposti

  • Тања

   Violeta Boyhinovska! Bravo!

 3. violeta bozhinovska

  So izklucok i izvinuvanje do pretsedatelot.

  • Ljubica

   Mislam stvarno, da prodademe???
   Pa toa e nacionalno bogatstvo koe i pripagja samo na Makedonija. Bas poradi takviot nacin na razmisluvanje sme tuka kade sto sme.

 4. Andrej

  Виолета Божиновска, едно прашање до тебе. А може и стотина:
  Со кој ум си дозволуваш да речеш дека било што од земјава „треба да се продава“, па уште и на НАСА??? Свесна ли си што ќе се случи со околината и животната средина? Свесна ли си колку концесии има моментално на планината Кожуф за детални истражувања во план за експлоатација? Дали воопшто си информирана што тоа значи за природата и за народот кој живее во овие краишта? Рударските населби се најсиромашни во цел свет, изгуглај, искористи ја црпката за нешто паметно и информирај се. Милион пати е тоа докажано. Имате ли вие луѓе воопшто поим со какви се отрови се третираат рудниците за злато, на пример, а и секој еден рудник од тип на отворен коп? Свесни ли сте колку тони динамит дневно се користи, при што се уништува целокупниот екосистем и биодиверзитет на околината? Знаете ли за какви токсични честички станува збор кои во неизмерен број се испуштаат во воздухот? Да не зборувам за контаминирање на водата и почвата НА КОЈА НИШТО ВЕЌЕ НИКОГАШ НЕМА ДА НИКНЕ, а и да никне – ќе биде смртоносно за конзумирање.

  Наместо да се инвестира во земјоделие, пермакултура и обновлива енергија ние ќе си го продаваме газот на странски инвестиции со цел да „стигнеме до поголеми плати“. Какво имбецилно размислување. Ќе стигнеме, најверојатно, до поголеми тумори и малигни заболувања со вашите ограничени, слепи, бедни и заспани „размислувања“.

  • tole

   sto da prodadete i koj vi dava takvo pravo da prodavate ? I za sto ke go prodadete za USA $ dolari za kniga pa vie ste site maloumni da ja unistite prirodata za sto ????

 5. B.m

  Sekoj balkan si ima po nesto skrieno tajna no nasa i amerika sekogas gi stavi rakata pa se krije a mk treba da bide umna drzava mnogu drzavi i balkan se pravat borba za zlato nafta zato irak pakistan kosovo sve tie so imat po nesto bogastvo ima borben udar od amerika pa da moze da se zema po nesto .

 6. Димитар

  Без ум, дрдори, и тоа со “чужда” азбука

 7. Nik

  Samo makedoncite uste veruvaat vo bajki

 8. с

  не е точно дека е единствено наоѓалиште на талиум во светот.

 9. filip

  POCITUVAN LXV. DA LI BI MOZELE DA MI NAPISETE OD KOJA LITERATURA MOZAM DA PROCITAM POVEKE ZA TALIJUMOT. POZDRAV

 10. Light Warrior

  Istoto Nato mu go naprabija vo Irak porafi ogromnoto bogatstvo joj sto kezi pod irak actace Sumerijanskata vivilizacija koj sto gi krijat uredite i technologijata na Anunakite kojbsto se zakopani dlaboko pod zemjara.
  Zatoa Nati mu otbori vijnavi go sobirija rezimot na Sadan Husein.
  Vojnite be se poradi nafta ili gas nego drugo.
  Iluminatute se decata na Satanata i na Annakite.
  Ustvari Anunakite se Padnatite angeli na Lucifer koj sto vea istebani od rajot of Sevusniot i Galakcionata Federacija so Arch Mixael.
  Amerikancite a pogotovo zad pentagon se krijat vladata vo senka koj sto se Satanistite Od koj sto se plasat poradi sudniit den koj sega mu nabluzuva.
  Nivnata strategija e da gi pokorat i unistat site narodi koj sto se starosedelci na planetava, pradu stravuvanje abedinuvanhe i kontra refolucija protiv iluminatite.
  Isto se slucuva vo Makrdonija so priorems i organiziranje na terororisticki kelii na Albancite i kreairanje na vtira Hazarska Imperija na Balkanot narecena Golema Albanija.
  Gegite se nivni braka naeeceni Arnauti a iluminatite se elitite od Hazarskiot Kaganat koj sto besecsrusin vo Kavkaz od Ruskito Carstvo vo 6 vek.
  Razbudete se zasto jasno je bide.
  Poraka od Silite na Sevisniit.

 11. xxx

  epa rabotete zemjodelie ko ne sakate da prodavate

 12. XYXYXY

  Da ama site ovie namirisanive sto se pravat pametni nikogas nema da go napucat gazot za da rabotat zemjodelie a i nemaat poim sto e toa, da moraat da rabotat zemjodelie posle vtoriot den ke mislat kako da go prodadat loranditot, takvite gi biduva samo za prodavanje pamet a i samite nemozat da postignat nisto vo zivotot. Ete poradi toa nemozeme da mrdneme od mesto. Sheicite nemase da bidat toa sto se ako ne ja prodavaja naftata. Se moze da se napravi so dobra organizacija samo treba da se saka.

 13. Aleksandar

  Samo svetlina moze da ja spasi zemjata. Tajnata e vo alsar.

 14. kire

  Ovaa Makedonija e mnogu bogata zemja, so ke pomislis vo glavata toa ima……… TOJ STO KE GO PRODADE BOGATSTVOTO NA MAKEDONSKIOT NAROD; PROKLET DA BIDE ZASEKOGAS I DA NEMA MIR NI DENJE NI NOKE…..

 15. kire ickov

  Ovaa Makedonija e mnogu bogata zemja, so ke pomislis vo glavata toa ima……… TOJ STO KE GO PRODADE BOGATSTVOTO NA MAKEDONSKIOT NAROD; PROKLET DA BIDE ZASEKOGAS I DA NEMA MIR NI DENJE NI NOKE…..

 16. Kasim

  Abre makedonija ušte mnogu ke ja dete korenjez zaradi vasata gordost i ke go mole te zajko da vi ja digne platata ama bez rudnicima nema plata samo so ķuski i krastavci i samo kukajte glupaci ni zaedni i samo barajte subvencii pomoš drugo nisto ne znate

 17. Зазе

  @c, ете, пишува дека не го има само кај нас!
  “Се смета дека го има само во Македонија а можеби и во Шри Ланка.”

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ