Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

МАКЕДОНИЈА ЌЕ ДОБИЕ ПРЕПОРАКА ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИ: Европската Комисија ќе предложи почеток на пристапните преговори за Македонија!

User Rating

Дописниците на РСЕ од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој „јасно ја препознал политичката волја за напредок“.

Европската комисија следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат да се придружат на 28-члениот блок.

loading...

Дописниците на Радио Слободна Европа јавуваат дека критични точки во сите држави од Западен Балкан, според оценката на ЕК, остануваат оние што се поврзани за владеењето на правото, а „организираниот криминал и корупцијата остануваат синоним за секоја држава во регионот“.

Според извештајот, „шампион“ во регионот е Албанија, а Македонија ќе добие препорака за отворање на пристапните преговори и позитивни оцени за новата влада.

„ЕК повторно во повеќе наврати го користи изразот заробени држави. Јавната управа во државите до регионот останува слаба, и малку или воопшто нема прогрес на полето на слобода на изразување“, стои во извештајот во кој увид имале дописниците на РСЕ во Брисел.

Во извештајот повторно се нагласува дека „билатералните спорови и понатаму се главни пречки во процесот на евроинтеграција, и во претходниот период не е постигнат ниту еден резултат во решавање отворени прашања меѓу соседите“.

loading...

22 Comments

 1. СПС Македонска

  Во превод од бриселски на македонски:
  Бла, бла, бла, бла, блаааааааа, блаб, бла, бла, блаааааа, бла.

  • Бозон

   Па нека си ја земат владата. Овде не ни треба.

   • MIRACULI

    ima li Makedonija vlada? za mene – NEMA ova sto se narekuva vlada e od A Comediana

 2. јоце,

  Што ова значи…..Зајко продолжи да крадиш и да ја уништуваш Македонија
  Бла..блаааабла.блаа балабала бум.думбум на крајот ебиси мајката.

 3. Stole

  Во игра е морковот….име,идентитет,историја во замена за пристапни преговори што ќе трајат 10 години….во меѓувреме старат курва ќе исчезне или ќе се подели на Стара и Нова.

  • Dimitar Makedonski

   “Ime, identitet, istorija…” plus rasplačkuvanje na Makedonija i nejzinite prirodni bogatsva, za pr. vodata. Pak, političarite ja nosat vinata po što Makedonija ja gledaa ko privatna sopstvenost i način za zbogatuvanje preku nok. Čovečka glupost e večna.

 4. Филип

  Види каква ароганција. Препорака за да имаш надеж дека ке бидеш нивни роб.

 5. Dimitar Makedonski

  Makedonija e celosna okupirana zemja. Makedonskiot narod e komatiziran. Edinstvenite “blagodeti” od EU i NATO ke dobijat nivnite “fakelonosači” SDS, DPNE i Ordata Šiptari, nikoj drug.

 6. Иван

  Како гледам 90%овде сте платени драскачи на с’рбите и СССР.Затоа ке добиете препорака за Арнаутскиот союз))))Тамо ке ве “влезе” б’рзо,без тешки преговори.))))

  • Zlatko

   Vie Ste TAMU BRE ABDAL ili (Tazi Dupka Ne E Dupka)

   • Иван

    Ми штом сме там да ти пратя един арнаутски пасош бре абдал)))Пиши молба на албански защото ни е втори официален език.)))

   • Иван

    “Тази дупка не е дупка” е история с един катаджия(не се знае доколко е истина) дето спрял един партиен секретар.Поне го е спрял ,штото при вас “паяците” ви пребиват полицайте)))

  • Fikus

   Edin vaspros be bayvan…. kakvo te interesira Za nas makedoncite? Shto ne si gledash tvoita dupka????
   Ide vreme bugarofilite kako oriz ke ve trebeme zrno po zrno…

   • Иван

    Тиjа зборое ги слушвам за 87564129 пат)))Побелеа ми мадете от чекане да ни требите с’рбски лаjна

    • Fikus

     Kolku se popisavte be gnido tatarska? Duri 312 bugari:-) ovoj pat mnogu lesno ke ve istrebime bez nicija pomos

     • Иван

      Пипнеш ли един българин маменцето ще ви разкатаем сръбски лайна

   • Иван

    Викаj и проjателите ти с’рби да ни тепате заедно.Како навремето са гонели ВМРО.Таке ке бидеш достоен син на продажните си предци.А назе никогаш не ни е било страв от вас газолизници

 7. MIRACULI

  Aman Grci soprete gi zainatete se onaka po vaski grcki inati

 8. Trpe

  Koja e ovaa “prporaka” po red i sto so nea najdobro da ja vrzat na opaskata na nekoe kuce bidejki e bezvredna !

 9. ALEK MK.

  TEBE VEKE NE TI VERUVA NIKOJ..ZOSTO STOM OTVARAS USTA LAZES. GO IZLAZA CELIOT MAKEDONSKI NAROD. OBEKASE SVE I NA KRAJ NISTO. SITE OSTANAA KAKO STO BEVA. PENZIONERITE SO ISTA PENZIJA RABOTNICITE SO ISTA PLATA. MEDICINSKITE SESTRI I LEKARI SO ISTA PLATA. AJDE VISE IZGUBISE OD MAKEDONIJA ZA SEKOGAS.BARAJ AZIL VO ALBANIJA.

 10. mitko

  Одкога БДП-то има раст од -1 наместо 3,8% и Иво Николов се убедува дека тоа што го слушнал не го слушнал, а цел народ тоа што го гледа не го гледа па ‘шарените‘ што ја предизвикаа кризата сега се Влада и Собрание и стариот што ја сврте Рада околу себе за косата доби 4,5 години, а тие што ги испокршија полицајците со бекатон немат ни прекршочни пријави и уште лидер во регионот е државата МАРИХУАНИЈА, е фала на ЧИСТАТА ПРЕПОРАКА, што МАКЕДОНСКИОТ народ ја вика ЧИСТА, да, ама ЗАЕБАНЦИЈА.

 11. Trpe

  I sto so preporakite? barem neka gi otpecatat na toaletna hartija i neka gi delat medju narodot kako “propagnden materijal” koj barem ke ima nekakva prakticna vrednost i narodot ke ima zanimacija citajki go vo klozet!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ