Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

МАКЕДОНСКИ МАНИФЕСТ СЕ ОБРАТИ ДО ВЛАДАТА: Албанските партии и спорот со името со Грција

User Rating

Македонски манифест сака да ја сподели со Владата на Република Македонија својата размисла во врска со темата: Албанските партии и спорот со името со Грција.

Нивното отворено писмо го пренесуваме во целост:

loading...

Цврсто сме убедени дека што се однесува до Името, за него како есенцијален проблем, наметнат од надвор и однатре со најгруби средства на присила, имаат повод да се изјаснуваат и да го решаваат единствено Македонците по род. Тоа затоа што Името е колективен архетип, идентитет, историја и меморија исклучиво на Македонците. Вклучително од тоа произлегува дека истото е  и нивна и болка и рана која крвари сега. Се разбира, добродојдена е секоја добронамерна помош во овој навистина идентитетски и мачен спор, но  не и учество во него со задни намери, мимикрија, иронија и умисла за некоја своја крајна добивка.

Навистина е невкусно, на пример, нашиот евроинтегративец, Бујар Османи, во таа смисла да тврди дека новата влада ја добила апсолутно довербата на народот да го реши еднаш за секогаш тој проблем, а притоа отворено да повикува на промена и на другите идентитетски симболи и знаци на македонскиот народ и држава како што се: знамето, химната и други. А тоа од своја страна значи план за систематско бришење на сите знаци на македонскиот колективен идентитет. Во прилог на тоа зборува и непризнавањето на автентичното македонско име од страна на владата во Тирана, иако тоа е признаено од вкупно 138 држави во целиот свет. Таканаречената, со геноциден мирис, Тиранска платформа што ја изготви таа во соработка на ЦИА за деструктивните потреби на албанските политички партии кај нас се вклопува во истиот план за докусурување на македонскиот колективен идентитет, национален суверенитет и држава.

Македонскиот манифест, ако некому, вклучително и на нашата актуелна влада, не му е јасно, потсетува дека Името над кое сега се наднесени толку многу и надворешни и внатрешни мршојадци, по дефиниција не е политичко, туку, чисто онтолошко прашање, прашање на македонското колективно битие. На никој друг. Сите други, ако немаат намера искрено да помогнат, нека ги тргнат грабливите раце од него. Засекогаш!

Македонски манифест

loading...

23 Comments

 1. СПС

  Ако оваа квислиншка збирштина вие ја нарекувате влада, вие сте само манифест. Она македонски, не ви прилега! Па уште му се обраќате! Ако сте Македонци спремете се за нешто достоинствено, а не само лигавење до квислинзиве кои насила си се нарекоа влада, а многумина го лапнаа тоа како локум.
  Доста со обраќања, мирни протести и слични лигавења. Клинот со клин се избива, не со обраќање. Или ова ви служи како параван зад кој се криете и ни ги мачкате очите дека се обидувате нешто да направите. Мене, нас Македонците, ни треба храбар и достоинствен водач! Имате таков во вашиот манифест? Ако имате, нека застане напред, а ако немате, ви се молам немој повеќе да ни го матите умот, пифтија ни е направен од сите оние кои само зборуваат, а никако да видиме позитивен резултат од сето тоа за Македонија и Македонците.

  • Biser

   Bravo СПС, sekoj koj ja priznava ovaa vlada, ne ja priznava Makedonija !!!

   • СПС

    Дали знаете кој е Страшко Олумчев? Одете на фејзбук и видете дел од неговите активности. По мене тој е спремен за лидер, храбар, неумоллив, опстоен. Само народот слабо знае за него, оти медиумите ги опструираат сите негови активности. Поздрав Бисер!

    • НС

     Не се затрчувај СПС. Да беше тоа што мислиш до сега ќе најдеше начин позитивно да се наметне. А од дијаспората нешто го критикуваат (за пари, што друго…)

     • СПС

      Можеби имаш право НС, можеби се залетувам и занесувам. Ги следам активностите на овој човек веќе подолго време и ги анализирам. Но сето тоа е гола вода, оти она што ме тера да пишувам за овој човек не е поттикнато од логиката и анализата на активностите, ами е поттикнато од нешто повисоко, од моето шесто сетило. А дијаспората!? Дали си слушнал за Македониум? Дали си запознат каков совет е тоа?
      Во времиња кога тонат сите бродови, последниот ДПМНЕ само што потона, јас имам потреба како Македонец да сторам нешто како прво за себе си, за моето поколение, за моето огниште, за мојот град, за мојата Македонија. Дали грешам или не времето ќе покаже, ама подобро да делувам и да згрешам, отколку да седам и да чекам некој духовно и идентитетно ме убива, а јас со скрстени раце и чекам некој друг да ми помогне. Не НС, сам ќе си помогнам следејќи го моето шесто сетило, а тоа ме води баш таму. Секој мора да го изоди патот за кој е предодреден. Бог нека биде во секој од нас и нека ни помага! Поздрав!

     • СПС

      Еве прочитај на неговиот фејзбук денес што има напишано во врска со македонското здружение во Воден. Прочитај ги и осумнаесетте точки врз кои се заснова Македониумот. Ако не се сложуваш со овие точки, тогаш нема што понатака да се разговара, оти не можеш да му наметнеш на никој македонска свест, ако воопшто ја нема. Или она што нашиот народ реков…на човек сосила можеш да му земеш, ама не можеш со сила да му дадеш.

  • Им се спрема клање на шиптари

   Епа треба националистичка акција бетер од тоа шарените правење.Палење собрание влада седиштето на еу тоа соросоидните невладини на педерите и наркомани и масакрирање на шиптари по улиците како кучиња улични.Мора да се дигнеме од утре или задутре што побрзо зошто ни ебаа мајката и на нас и на Македониа

  • НС

   Немаат тоа што бараш, одма да ти кажам. Сиве се писатели. Посакуван домет Струга (за елегичните) и Холивуд (за драматичните). Но како и да е, добро е ако ништо друго , тогаш барем ГЛАСОТ да се крени.

   • СПС

    Да, гласот треба да се грене, ама таму каде цел свет ќе го слушне, а не седејќи в подрум затворен и нарекувајчи го “господине” тој што те затворил. Вулгарно!

 2. Рало

  Има право овој горе СПС, доста е со овие од скапаниот манифест, ГДОМ, ни треба водач, и да раскрстиме со грчиштата, они милион, ние тринаесет, они имаат три хелихоптер, од кој два се расипани, ние 220, ние 300 авиони, они еден плус оние за гасење пожар и летки, ние буџет 3,4 милијарди, они 60, со водачот напред, кој ги ебе, попара ќе ги напраиме. Ебати беља,ебате.

 3. eden covek

  bravo sps!!!! uzivam dodeka te citam! ajde makedonci posledni vreminja se! ke ne nema! ke ne osiromasat do toj stepen za da se otkazeme od sopstveniot zivot a ne pa li od imeto!!! genocid ni se sprema!

  • СПС

   Благодарам. Лутам подолго време низ интернетов, зборувам со луѓе, барам некој околу кој може да се собереме и да се кренеме, за да зборовите во дела ги преточиме. Од сите оние кои се поистакнати во Македонија, незнам колку сум во право, а колку грешам, ама шестото сетило ми вели да се поврзам со Страшко Олумчев. Доведе ни сме пред работ на бездната. Јас немам време повеќе за размислување. Поздрав Еден Човек! Можеби еден ден сите ние ќе се сретнеме, оти на иста страна се наоѓаме.

 4. Klime

  BRAVOOOOO!!!!!!!!!ZA ,, SPC
  NEMOKEN SUM SO MOJATA NEUKOST ALI RAZUMOT MI VELI DEKA TREBA I SO KRV DA SE BORAM ZA MAKEDONIJA ..!!!!I I KE SE BORAM ,,, NIE MAKEDONCITE MORA DA DELUVAME
  MANIFESTI SE ISTO KAKO ONIE DPMNE ZOSTO GO PISUVAAT NAMESTO POVIK ZA ODBRANA TIE GI NAREKUVAAT GOSPODI se razbira predavnicite i mrsojadcite
  Utre go gubime jazikot drugata nedela identitetot a potoa i drzavata zosto da se zivee zarem ima cel poveke da se zivee da se .bide rob na .nekoe zajacko sustestvo
  Rob na svoeto ime prezime na tie sto me vikale makedonec sega poveke nema zaosto da se zivee
  SMRT ILI SLOBODA !!!!!!!!!!

  • СПС

   Не се потценувај себе си Климе. Во срцето ги носиш правите вредности, а совеста и свеста ти го покажуваат правиот пат. Зарем има нешто подрагоцено и поголемо од тоа да сакаш и да се бориш да бидеш свој на своето? Секое добро Климе и главата горе!

 5. трендафил

  Абре македонче,каде се спремаш.
  Борба те чека,борба за слобода..
  Борба за слобода,за Македонија,
  за Македонија,земја поробена.
  .Нека разберат клетите фашисти,
  Македонско име нема да загине!

  • Им се спрема клање на шиптари

   Абре македонче,каде се спремаш.
   Борба те чека,борба за слобода..
   Борба за слобода,за Македонија,
   за Македонија,земја поробена.
   .Нека разберат клетите шиптари и комуњари!!!!
   Македонско име нема да загине!

 6. kire

  SPS VO CELOST SE SOGLASUVAM SO TEBE I USTE UTE NA ULICA NO NE SO MIRNI PROTESTI TUKU NASILNI I BLOKADI NA INSTITUCIITE I ZIVOTOT VO SKOPJE . AKO SKOPJE SE BLOKIRA GOTOVO E SE . BEZ PISMANENJE ZASTO OVIE BI OD UTRE VEDNAS ZA REALIZACIJA NA NIVNITE ZAMISLI .NETREBA NAVREDLIVO PREMA MKD MANIFEST ZASTO TOA SE PAMETNI LUGE KOJ VO MOMENTOV NE GO NUDAT PRAVOTO RESENIE. DOSEGA BEZBROJ OD NAS SE NA FIN NACIN OVDE NEGODUVAVME A NIV MUVA NE GI LAZI SIJA BRKAAT AGENDATA. POUKA: KOGA NA DOBAR NACIN NEMA REZULTATI TOGAS SE UPOTREBUVA SILA ZA DA SE ZASTITI MAKEDONIJA OD OVIE KVISLIKZI PREDAVNICI VO SPREGA SO NADVORESNIOT NEPRIJATEL . DODEKA OVA GO PISUVAM MI DOAGA IDEA DEKA AKO NIE POCNEME SIGURNO KE NE SLEDI KATALONIJA PA BASKIJA I DRUGITE SO STO KESE OTVOTI SIROK FRONT KOJ NE KE MOZAT DA GO KONTROLIRAAT CIA I EVRO FASISTITE I TAKA POBRGU KE SE DOJDE DO SAKANATA CEL ZATOA STO SETO OVA BI DOBILO INTERNACIONALEN KARAKTER SO KOJ KE MOZE DA SE RASCISTI SO FASIZMOT I KOMUNIZMOT I STVARANJE NOV NARODEN POREDOK VO SVETOT. DOSTA ZIVEENJE VO POLTRONSTVO RASCISTUVANJE VO KOREN.

  • Им се спрема клање на шиптари

   Многу јако кажано.Па фактички и не постои комунизам и фашизам повеќе туку нешто многу погнсно што се вика либерализам кој е мутантен.Само екстремен национализам е системот кој ќе ја среди државата,ќе го реши криминалот ќе ги уништи сите агресивни антимакедонски народности како и педерастите и дрогашите.Ама прво тоа што погоре го спомнав ама за старт може и тоа што го предложи,Секоја идеја е најдобродојдена.Кажете како да почниме да ја соберам јас и Чиста Македонија и Ќосето старата екипа

  • СПС

   Дали имаме добра организација за сето тоа Кире?

 7. Zlatko

  GOSPODA Kocete MALKU, i Premnogu Lesno e Da Se Kazuva Odime da ja Branime MAKEDONIJA ili KRV Ke Proleeme itn. Toa NE E Lesno, Mora da Ima ORGANIZACIJA Programa, Finansii , kako Da Se Deluva, Kako Ke Se Sobiraat Site Dobrovolci za ODBRANA na MAKEDONIJA, kako Ke SE Obezbedi ORUZJE i OPREMA Ne E OVA PRAISTORIJA pa So STAPOVI vo Vojna Ajde Vi Se MOLAM, pa VAKA Kako Kazuvate Vie STE i POLOSHI od Peson Bejli so Praseno Tesla Vie Ke Gi PRATITE Site MAKEDONSKI PATRIOTI na KLANICA kaj BALI-KOMBTAR..??? Makedonski Manifest se INTELEKTUALCI koi Se DRZNAA da KAZAT VISTINA oti CIA te. Cadorot Orkestrira a On/Off Uckite so CrpkoRadovskite OPINOCI Ispolnuvaat Toa Vo Ovoj MOMENT e I te kako Dobredojdeno VO EDNO Vreme Koga NAJ “Nacionalnata Partija” Se Ushte MOLCI ( Od Koi Pricini-Ne Znam). POVELETE DAMI i GOSPODO ORGANIZIRAJTE Protesti Kakvi Sakate Pred Vlada,Parlament i Pred Se Pred PORTITE na KALETO od KADE Izviraat Site Ovie GNASOTII Ne Mora Pred sds ili dpmne ili “Horhe” Niv Gi Otpishavme PA DA VIDIME Kolku i KOJ Ke Dojde Pa Potoa Ke RAZGOVARAME za Pogolemi DRZAVNICKI i NACIONALNI za Nas RABOTI Odnapred Blagodarnost SPOLAJ VI

  • Им се спрема клање на шиптари

   Па да и комитите така почнаа.Без жртви нема држава.Оружје имаме ама лесно немаме тешко тоа што ни фали.Јас имам магнум српски .44 и еден токарев тт-ец на 7.62 и тоа е се.Знам Чиста Македонија има и калаш не му го најдоа удбашите после 01,мангупот го скри во сандак и закопа длабоко под земја,исправен е нема мука.А за пари е тука сме многу слаби треба да најдеме озбилен финансер.За жал немаме многу време

 8. Петар Австралија

  На кого им се обраќате на комуњарите на арнаути те па тие не се Македонци а што правите вие македонски манифест јајцата си ги клацка те срам да ви е.

 9. Klime

  Koja vlada i na kogo se obrakate zarem ovaa kreminalna banda i vas vi lici na vlada?????
  Kreminalcive i banditive gi narekuvate so nekoj pristojni zborovi koi oddaleku ne gi zasluzuvaat ke morate da se popravite tie se BEJLIEVU,,,,KREMINALCI A SAMIOT BEJLI E SERIFOT. NA BANDATA.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ