Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

МАПАТА НА ПОДЕЛЕНА МАКЕДОНИЈА НЕ Е ШЕГА: Ситуацијата во Македонија полека ќе се радикализира бидејќи народот е оставен сам на себе!

63%
User Rating

© AP Photo/ Boris Grdanoski

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров уште во 2015. предупреди дека постојат информации дека околу Македонија се договара план со кој Бугарија и Албанија би имале заедничка границата. А тоа значи Македонија да се подели на два дела – бугарски и албански“, вели Александар Митовски, аналитичар од Скопје за Спутник

Мапа на распарчена Македонија на четири дела, поделена меѓу државите кои ја окружуваат, осамна само два дена по масовните протести во Солун поради името на Македонија, и тоа баш кога претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов одби да го потпише законот за двојазичност со кој албанскиот јазик се изедначува со македонскиот.

Реакцијата на неколку стотина Македонци на сето ова беше палењето на знамето на Европската унија пред македонскиот парламент.

loading...

По зборовите на Александар Митовски, аналитичар од Скопје, мапата со расцепена Македонија не се дел од некоја политичка шега – туку напад на суверенитетот на државата Македонија. Тој потсетува дека Бугарите од моментот кога Македонија стана самостојна држава тврдат дека Охрид е нивен, како и дел од источна Македонија до Струмица. Тоа, како што вели, не го тврдеше било кој, туку тогашни владини претставници, министри на оваа држава.

За Бугарите, додава тој, Македонија е само отцепен дел од матицата и сметаат дека таа кога-тогаш мора да се врати. Албанија, од друга страна, вели соговорникот за Спутник, го бара западниот дел на Мкаедонија, потегот Скопје-Велес-Струга. Тој исто така потсетува дека бившиот државен врв на Србија во еден момент северниот дел на Македонија го нарекуваше јужна Србија. За Грција веќе е се познато, иако до почетокот не шеесетите години, северниот дел на Грција бил практично македонски и тоа се историски факти.

„Така да оваа мапа која се појави дефинитивно е израз на нечии тежнеења кои постојат веќе со години. Само да потсетам дека шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров уште во 2015. предупреди дека постојат информации дека околу Македонија се договара план Бугарија и Албанија да имаат заедничка граница. А тоа значи, Македонија да се подели на два дела – бугарски и албански“, вели соговорникот за Спунтик.

Грчкиот неделник „Елефтери ОРА“, близок до Грчката православна црква и десничарските екстремисти, објави во највониот број од 21. јануари мапа на поделена Македонија помеѓу Албанија, Грција, Србија и Бугарија, пренесува порталот „Антипрес“ на албански јазик. Според објавената мапа, Република Македонија е поделена на четири дела, со тоа што, како што забележува албанскиот портал, најмал дел од територијата ќе припадне на Албанија, а најголемиот на Грција. Нешто помал дел од Грција, предвидено е да припадне на Србија, а помалку од тоа на Бугарија.

„Објавувањето на таква мапа со идеја да с еподели Македонија додека се водат разговори за ново име на Македонија, што е услов за членство во НАТО и додека се чека состанокот на Заев и Ципрас, претставува сериозна провокација за мирот на Балканот. Се надеваме дека ова е шала или неволја како последица на ладната и тешка економија на Грција“, наведува албанскиот портал.

Митовски вели дека и покрај ваквата анализа Албанците се единствени со оператива да предизвикаат било каков судир кој би довел до некоја територијална промена. Дали тригерот за Албанците би можело да биде одбивањето на Иванов да го потпише законот за двојазичност, кој по правило сега мора да биде повторно гласан во Парламентот?

„Опозицијата има неколку можност да го блокира овој закон, така што на пример ќе поднесе илјадници амандмани и на тој начин да го блокира, но тоа не го направија, а нема ниту најави дека ќе го направат. Од друга страна, она што го слушаме од опозицијата е дека на разговорите помеѓу Грција и Македонија гледаат како на позитивен чекор кон решение за спорот со името. Тоа изгледа дека ривалите за власт го прифатија патот на западната дипломатија, што доведува до тоа народот во Македонија да види дека нема никој на своја страна. Затоа гледаме како народот полека се радикализира“, објаснува Митовски.

Митовски предупредува дека палењето на знамето на ЕУ пред македонскиот парламент била спонтана реакција на граѓани на кои очигледно веќе им е доста. Тој воедно и потсетува дека на ваков радикален потег граѓаните на Македонија посегнаа во 1999.година кога во знак на протести поради бомбардирањето на Србија ги запалија знамињата на ЕУ и НАТО, но и амбасадата на САД.

Највлијателната опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ го осуди објавувањето на мапата со која се дели земјата на четири дела. Партијата соопшти дека ваквите акции не помагаат во подобрување на соседските односи и ствараат клима на недоверба помеѓу Македонија и Грција. Партијата, чиј почесен претседател е бившиот премиер Никола Груевски, побара од надлежното министерство да одговори на непримерните потези на поедицни и групи во Грција, како и да побара конкретна акција од грчката страна против такви појави, објави порталот на албански јазик „Журнал“.

loading...

20 Comments

 1. Македонец

  Сега објавите на “нашите” политичари треба да си ги објавиме и прочитаме во Албански Журнал. Да му се посерам во устата на сите таканаречени наши политичари. Нарочно Груевски да го мочам и серам копилето гнасно. Зошто? Оти тоа гомно смрдено не донесе тука. Еве една споредба помеѓу Турција и Македонија. Ердоган патриот со љубов према својот народ и држава, Груевски, гнасен предавник кој ја предаде Македонија за уништување под Бејли и неговиот послушен слуга ЗЗ. Кога Бејли организираше пуч со Гулен во Турција, Ердоган одма спремна куршум занего и копилето одма избега од Турција и дојде во Македонија, топло пречекан од Груевски. Ако Ердоган му направеше на Турција тоа што копилето Груевски и напрај на Македонија, денес Курдите ќе беа на власт во Анкара и ќе ја делеја Турција во федерација, како нас што ни се прај сега. Сега Македонците ќе плајќаат за грешките на ова копиле Груевски или со крв, или со геноцид. Бирајте Македонски народе. Кој е излезот? Масовна грајѓанска непослушност. Македонците никако да не соработуваат со ниту еден политичар и партија. Сите се анит Македонци. ЗЗ обавезно, но и Мишо глушец, уште почурук од копилето Груевски, ако тоа е можно, но за тоа беше седнат на фотељата на В-РО со акламација, никој друг не требаше ни да кункурира. Обнова на Македонија. Млади парови одма да почнат да рајѓаат дечиња Македончиња. Јас би рекол за обстанок на Македонија одма секоја плодна Македонка да остани бремена. Селата да заживеат. Кога мафијашите од ЗЗ ќе дојдат пари да бараат и да ги торбешат Македонците, одма да бидат пречекани со калашников, убиени на место и закопани. Се најдуваме во борба за обстанок.

  • bugarojebac

   Koj ja pravi belata? Ako Gruevski predal nešto,zošto zaevi sega predava. Znaci ostanalo nešto za predavanje.

   • СПС

    СДС и ДПНЕ наизменично и континуирано во изминативе 27 години ја предаваа Македонија и ги продаваа сите нејзини вредности, како матерјални, така културни, така цивилизациски, историски, национални, конститутивни… Останавме сега само уште физички да не снема. Од 1990 па навака партиите копаат дупка за сега само да не турнат во неа. И Груевски и Заев се само предавници кои ја продаваат Македонија за нивната физичка слобода. Ја продаваат твоја и моја Македонија, Македонија на нашите починати претци, Македонија на нашите баби, дедовци, мајки и татковци, Македонија на нашите деца и внуци, Македонија на нашите неродени поколенија. Размисли ли пред да напишеш….Груевски предал нешто….? Се сложуваш со тоа “нешто”? Се сложуаш ли дека ако некој те изневери само малку дека тоа не е ништо, сеуште е вреден за тебе?
    Размислете луѓе што пишувате и пред да напишете сватите дека се наоѓаме на чекор од провалијата до која дојдовме оти толериравме дека некој политичар предал нешто (голема работа, нешто е, малку е, не е се…..).
    Нив тоа предавање нема ништо да ги чини, ама нас ќе ни се смени целиот живот кој го знаевме до сега, за кој илјадници Македонци поминале низ пеколни маки да го извојуваат и со животот го платиле тоа кое ние така кукавички го остваме политичката багра да го трампа за нивна корист, нивна и само нивна.

  • СПС

   Многу пати имам пишувано за ова и многу ме радува што имам истомисленици како тебе. Што можеме ние, обичниот народ, да направиме за Македонија? Покрај што треба да го надвладееме стравот, апатијата и да ги исклучиме телевизорите кои само ни го плакната мозокот и го хипнотизираат народот да прифати се што ќе му сервира нашата политичка багра и нивниот господар длабоката држава, треба да станеме со високо подигната рака со дланка стегната во тупаница во одбрана на Македонија.
   Да се вратат младите со помош на старите по селата, да се запалат селските огништа во разурнатите селски куќи, да се изора коровот по нивите наши македонски.
   Секој еден Македонец и Македонка да почнат млади да стапуваат во брак, да раѓаат што повеќе деца и да ги зачуваат (ако не ги знаат нека ги научат) нашата традиција и историја, не онаа фабрикуваната, ами онаа вистинската. Нека секоја куќа има книги во кои се зборува за вистинската наша историја и нека ги учат своите деца да се горди што се Македонци, народ кој постои од искона, народ кој е столб на целата култура на овој континент Европа, а и пошироко.

   • BOND

    respekt SPS…

    • СПС

     Благодарам Бонд!
     Но моја желба е да не остане ова само на хартија, ами да почнеме малку по малку прво со размислување околу сето ова што го пишуваме, па отворено разговарање и полемизирање, потоа да пронаоѓање меѓу самите нас истомисленици и така заеднички да си помогнеме во барањето начини за враќање кон онај наш македонски стил на живеење кој направил да опстанат Македонците од памативек, од прапочетоците па до ден денешен. Јас од поодамна не читам весници и не гледам телевизија. Понекогаш ќе прочитам што има по фејсбук и толку. Ова е динственото место кое го отворам, оти има простор за полемика, а и немам време за повеќе. Помеѓу работата, учењето и наобразбата за вистинските работи кои се важни, немам многу време. Има право Бозон кога вели за фејсбук. Прекрасна му е идејата за блог форуми каде сите ќе се поврземе сите, мислам истомислниците, па да поделуваме мислења, идеи и начини за нивни имплементирање.
     Поздрав Бонд!

     • BOND

      blagodaram,pozdrav i do vas SPS…

   • Бозон

    Почит.
    Вакви размислувања треба да останат по неколку дена на разглед. А не 2-3 пати дневно да се ништат со “нови” вести. Миленко е добар и проверен, а и коложег покажува почетни квалитети. Блог форуми се нашата иднина за директна демократија.
    Меѓутоа не можам и никогаш не ќе можам да го поднесам фрцбук како коментарски медиум. А знам дека има фантастични софтвераши кои како од шега прават професионални коментаријати.
    Доста е веќе од бомбардирачки/мозокперечки платени “vesti” и мненија.

    • СПС

     Благодарам Бозон!
     Со овие размислувања треба секој ден да се будиме, и секоја вечер да заспиваме, оти според мене тоа е иднината за нас и нашите поколенија.
     Коложек е нов за мене. Случајно пред некоја недела го открив преку постови на фејсбук. Адресата за контак на Коложек име е во Непал. Малку интересно, нели!? Сепак ми се допаќа досега стилот на известување и содржините кои ги постираат. Јас лично немем фејсбук, се шлепувам, го користам фејсбукот од сопругот. Кога си во во брак нема мое твое, се е наше 🙂 .
     Идејата за блогови како медел за директна демократија многу ми се допаѓа, а што се однесува до “медиумите” немам време за слушање и читање глупости и нечиви патолошки истресотини.
     Поздрав Бозон!

 2. emilija

  Polovina Mk, e prazna, koj ke se vrati na 25,30 godini v selo da zivee? Za koja tradicija zboruvate, koja majka od ovie novive e taka vospitana pa i taa da mu go prenese toa na svoeto dete? Bi sakala ova da ne go pisuvam, ama e vistina. Site imaat diplomi, sedat po cel den so crni naocari na ulica (kafic), zmija ke fatat, rabota nikako. Zosto da raboti zemja ko mozi droga i oruzje da prodava. site sme siromasni, a na pazar site barame poeftino, toa e paradoks. Mnogu podlaboko e pricinata za nasite problemi, nie sakame da ja resime posledicata, pak pogresno. Pricinata treba da ja resime, a za toa mislam deka e docna, mnogu zaspani ne fatija.

  • СПС

   Маката ќе ги натера да се вратат по селата и да научат се што заборавиле Емилија. Зарем нашите претци од убајни се населувале по планините да живеат? На времето бегале од Турците и од нивниот терор, а сега со празен стомак ќе се враќаат по селата модерниве Македонци. Нормално, паметните ќе го направат тоа, а глупавите сами ќе си пресудат, за да никој да не ги носи на душа. Не сакам да звучам како стара баба, ама длабоко во себе чувствувам дека тешки времиња доаѓаат, не само кај нас, ами насекаде по Земјава, која дали е топка или плоча воопшто не е ни битно, оти само за оваа Земја знаеме и за ниедна друга. Зарем не гледаш како целата храна индустриски произведена е со сомнително потекло, полна со ГМО, пестициди, хербициди и други знаени и незнаени отрови? Дали воопшто знеш што ставаат во водата? Што ли горат во печката во Дрисла? Што испуштаат авионите преку трагите што ги оставаат по небото? Какви хемикалии има во лековите кои докторите ги препишваат како бомнбончиња?

   Дали би скала да ни ја кажеш која е причината според тебе која треба да ја решиме?
   Според мене единствената причина заради што дојдовме до ова дереџе е мрзата драга моја. Да, мрзата и ништо друго! Полесно е да се седи во кафичи и да се смислуваат криминални начини како да се дојде до парче леб, отколку да се плукне во дланките и да се фати мотиката. Полесно е да се клечи на некое работно место, па макар и да се биде платен со мизерна понижувачка надокнада за својот труд, отколку да се земе и да се обработува земјата или да се одгледува стока. Како дојов до заклучок дека мрзата е причината за нашта мизерија? По самата себе. Пред повеќе од седум години почнав малку по малку, прво со исхраната, се да произведувам и правам од основни продукти, со моиве две раце. И заклучив дека за да може да се прехранам јас и мојата петчлена фамилија ми треба цел ден, секој ден. А вака со градски живот ќе си купиш отрови во продавница и не мора да седиш в кујна цел ден. Мислиш јас знаев се? Маката и желбата за чист здрав живот ме научи и ме учи. Како да направам домашен, леб, домашно сирење, домашен јогурта, кефир, зимница како што правеше мајка ми, баба ми….Колку само тегли упропастив, ама научив. Да не должам уште за сите други области кои сами по себе се надоврзуваат во синџирот на здрав живот како Господ што рекол (баба така велеше). И сеуште не сум ни до половина колку има да се учи и применува. Но затоа е животот да се работи, учи и да се ужива, не со лежење ами, уживање во животот преку работата и живеењето во и со прородата од која потекнуваме и треба да ја почитуваме. И не само тоа, знаењето го пренесувам и на моите деца. Секој ден им зборувам (а и самите се дел од тоа), за здравиот и чесен живот исполнет со работа, песна и љубов, живот сите заедно, а не поделени кој по фабриките, кој по градинките, кој по старечките домови. А ако животот заедно, исполнет со чесна работа, песна и љубов не е среќа… е тогаш незнам што е среќа. Тогаш нема причина зошто да се нема повеќе деца кои слободно ќе трчаат по ливадите и со родителите, бабите и дедовците, од мали нозе ќе учат за животот. И традицијата, поздаборавена или целосно избришана од нашата мемерија како застарена и ненаучна, треба да се научи повторно. Што е страмно и лошо да се прават сите оние обичаи кои ги правеле нашите баби и дедовци? Што има страмно во тоа? Зарем се страмиме да бидеме Македонци? Зарем ги сметаме нашите претци глупави, па не сакаме нивната мудрост да ја пренесеме на нашите поколенија? Зарем не гледате до каде не доведе денешната наука која е се само не и наука? Таканаречената наука е најперфиден метод за хипноза и плакнење на мозокот, начин да не направат табула раса без меморија за нашата историја и исконски корени, и потоа да запишат во нашите глави се што им оди во прилог кон остварување на нивните станистички цели за поробување на човештвово?
   Никогаш за никого не е доцна Емилија, ако сака да се сврти човекот кон прородата од која потекнуваме и која не продуховува. Сите убавини и чуда на животот кои не опкружуваат, постојат за нас да ги осознаваме, да им се восхитуваме, да ги цениме и чуваме, постојат надвор од смрдливите градови. Бог постои во природата оти од него е создадена. Кој ќе се сврти кон природата , се свртил кон Бога и се продуховил. Е тоа е смислата и радоста на животот. Смислата на животот е кога ќе се родиш да научиш да живееш чесно од својот труд, да оставиш поколение и да го пронајдеш патот кон духовното и божественото.
   Како што напиша Бранко Сотироски на својот фејсбук….”Во Зета Македониа Европа гладни луге нема. Македонската поговорка вели „Ситиот не му верува на гладниот“. Во Македонија малцина се прејадени за разлика од мнозинството гладно за почит и достоинство на божјита и научна вистина. Внимавајте самите себеси да не се изедете, се наближува денот кога чашата може да се преполни. Спасот е во работата и добрата мисла.”……
   Тоа е нашата Македонска традиција, тоа сме ние Македонците, единствените кои знаеме што значи да се биде космополит, единствени кои ја знаеме Божјата вистина за тоа кои сме и зошто сме на Земјава, која треба да биде рај за сите, а не само за себеодбраните и себенаречени Богови кои сакаат за целото човештво рајот на Земјата од Бога ни даден, да го претворат во пекол. А ние со нашата заспаност и мрзливот им ја правиме нивната цел лесно остварлива. До нас е да одлучиме дали ќе живееме со природата или ќе трулиме по бетонските џунгли.
   Во својата книга “Зета Македонија” Бранко Сотироски ќе рече….”„Ти повторно ќе се родиш само со работа, песна, добра мисла и добри дела….”.
   Поздрав Емилија!

 3. emilija

  Duri albancite cekor po cekor ja dobivaa drzavata nasive se polnea so omraza i se podeli makedonskiot narod, najopasnoto, najlosoto za edna drzava. Koj ke go smeni toa? Ni otide drzavata pred oci tie ,uste sds, vmro, opstanokot ni e zagrozen, ne znaeme utre kade ke se razbudime i kako ke se vikame. Duri grcite protestiraat za naseto ime, nie gledame na tv, nesto debelo ne cini vo mentalitetot, ne znam dali ima pomos.

  • СПС

   Ова што сега ни се случува одамна е направено. Сега само ги гледаме резултатите од тоа. А за да биде подобро утре треба да се свртиме прво кон самите себе си и да престанеме да се гледаме попреку и со омраза. Љубовта е најсилното оружје против овие сатанистички сили кои сакаат да не разнебитат. Само Тој што не створил може и да не уништи. Ова што ни се случува е чистилиште за нас самите, шанса да се вратиме кон своите корени и да живееме како Македонци, космополитски и алтруистички. Тоа значи да го напуштиме злото во нас, да не се ситиме на туѓата мака и невоља, да го заборавиме она…да му умре на комшијата козата….А така се настрвени толку силно и толку подло против нас оти сега е нивниот момент. Се посеало злото од поодамна и сега сите не има зафатено. Брзаат да не поништата на хартија додека сеуште не се имаме освестено, додека не сме сфатиле дека злото со љубов се победува, дека омразата прво во себе си треба да ја победиме. Ова е исконската борба на доброто и злото со современи средства и на нови бојни полиња.
   Не имало и ќе не има. Но ајде да се освестиме и да престнеме со омраза да се јадеме меѓу себе, оти така само можеме да го прекинеме патот на голготата, за да си ги скратиме маките и да не почнуваме повторно од нула. До нас е и до никој друг.

 4. Krste

  Абе ние Македонците сме само за на НОЖ бре ние сме едни погани говеда со партиски и полни со омраза од страна на сдсш тоа е факт направено е и тоа е така !!!

 5. ar

  Videte ja CROSS BORDER COOPERATION OSTANA SAMO SO BUGARIJA I ALBANIJA. HAHAH AMA PRAAT ESAP BEZ KRCMAR … ZABRAVAT NA MAKEDONCITE GRCITE PA I NA SRBITE. DEEP STATE NE MOZE DA I PROSTI NA GRCITE ZA SRBIJA …. HAHAH KE BIDE Z A B A V N O. I MORA DA SE RADIKALIZIRA NARODOT NA SIOT OVOJ MENTALEN I SEKAKOV DRUG TEROR OVA NE SE @SRANSKITE INVESTICII OVA E IDENTITET IME JAZIK SETO ONA STO ME PRAVI ONA STO SUM – MAKEDONKA … KOPILINJA OD INKUBATOROT NA NATO I DEEP STATE …. GMO vci se ke si dojde na svoe Bog e so nas.

 6. Lupco Sydney - Australia

  DA, MORA INAETOT I OMRAZATA EDNAS ZA SEKOGAS DA SE ISCISTI OD NASITE TELA.

 7. Trpe

  Gruevski izleze naven kako malo dete koe go lazat i tuka e negovata greska toj trebase Zajko koga mu otide vo kabinet so “snimkite”odma uste od tamu da go sprovede vo zatvor a toj nasena za nasite slatkorecivi “zapadni prijateli” koi go ubeduvaa da pregovara vo vreme koga zemjata bese konstanto farbana od sarenite koi gi plakjaa istite tie sto go teraa da pregovara i narodot se posomneva deka ima nesto protiv zaradi koe toj odi na vakvi raboti i so vreme se stekna vpecatok za negovi golemi kriminali so milioni duri imilijardi evra bez da se ramisli od kade tolku pari !

 8. СПС

  Еве каков предлог дава еден Македонец на фејсбук:

  Ljupco Sekulovski
  Ако се надеваме на раководството на ВМРО ДПМНЕ, тие се ставени во функција на Бејли….. повикот јас повеке го сфакам како повик кон членството … сите членови на ВМРО ДПМНЕ, од месни комитети, преку општински па се до централниот комитет, кои си го сакаат името Македонија ….имаат должност да се дигнат и да извршат притисок врз пратениците, извршниот и Мицковски . Со јасно барање да партијата се изјасни против промена на името, јасно и недвосмислено …. мора силен притисок … партијата не е сопственост на оваа гарнитура … и тие без членството се ништо, затоа без страв , јасно и гласно да им се каже дека несмеат да менуваат име нити да се согласуваат со промената … само членството на партијата може да ги спречи …. исто таква активност треба да превземат и членовите на СДСМ кои си ја сакаат државата , а има и таму многу луге што си ја сакаат Македонија … ОВОЈПАТ НЕ ЕДНИ ПРОТИВ ДРУГИ, ТУКУ СЕКОЈ ВО СВОЈАТА ПАРТИЈА ТРЕБА ДА ВРШИ ПРИТИСОК ЗА ДА СЕ ЗАПРЕ ПРОЦЕСОТ НА УНИШТУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА ……СИТЕ НИЕ ОД СДСМ И ВМРО ДПМНЕ … ДОЛГО СЕ БОРЕВМЕ ЕДНИ ПРОТИВ ДРУГИ ЗА ПАРТИЈАТА … РЕДНО Е СИТЕ ЗАЕДНО ДА СЕ ИЗБОРИМЕ ЗА МАКЕДОНИЈА,ЗА НАШЕТО ИМЕ, ИДЕНТИТЕТ И ИДНИНА, а после пак ке се расправаме за политика, ама прво да си ја спасиме државата … зашто ако ја изгубиме … небитно ке биде дали СДСМ ИЛИ ВМРО ке е на власт … кога ке нема со што да се владее …кога друг ке ни стане газда на државата … тогаш сите ке кукаме ама касно ке биде…. затоа само отпор и борба за МАКЕДОНИЈА , секој во својата средина и својата партија …

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ