Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

МИГ-41, АВИОН КОЈ ЌЕ ОПЕРИРА ОД ВСЕЛЕНАТА: Ловецот-пресретнувач МиГ-41 спремен и за космосот!

100%
User Rating

Напредниот авијационен комплекс за пресретнување на големи висини МиГ-41, кој е изработен како замена за висинскиот пресретнувач МиГ-31, ќе може да исполнува и задачи во вселената, изјавил за телевизискиот канал „Звезда“ генералниот директор на руската авионска корпорација (РСК) МиГ Иља Тарасенко

„Веќе работиме на тоа. За нас тоа е природен развој на авионот МиГ-31. Тоа ќе биде потполно нов технолошки авион. Нова технологија, незабележливост, работа во вселената, нови брзини и нов радиус“, рекол Тарасенко.

Претходно денес, за време на Меѓународниот воено-технички форум „Армија 2017“ во Кубинка кај Москва, Тарасенко изјавил дека испораката на тој авион Министерството за одбрана на Русија може да го очекува околу 2025. година.

loading...

Според неговите зборови, МиГ-41 ќе биде „апсолутно нов авион“, а не модернизиран МиГ-31.

Тарсенко додава дека во тој авион ќе бидат искористено потполно нови технологии за работа во арктичката област.

„Потоа ќе се префрлиме на беспилотниот проект“, наведува генералниот директор на РСК.

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ