Tuesday, 22/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

МИЛЕНКО НЕДЕЛКОВСКИ: Македонска платформа со максималистички барања, па потоа да преговараме!

70%
User Rating

Усталените, иако максимално нерационални и незаконски, права што во Македонија ги има добиено албанското малцинство (16%) тешко со било каков мирен и дипломатски речник и однесување можат да им се одземат. А, нужно е да им се одзмеат. Нивните “права“ ги лимитираат, кочат и одземаат нашите права.

Milenko-so-casa-Milenko

Згора на се‘, ветувањата што албанците во Македонија и во нивната дијаспора ги добија од Зоран Заев, ги качија нивните максималистички барања до ниво да било какви преговори во овој момент се неможни.

loading...

Едноставно, тие бараат толку многу што ние немаме каде да мрдаме.

Евентуалното исполнување на сите нивни барања, исто како и во случајот со предавничкиот (Трајковски, Бучковски, Георгиевски, Црвенковски) Охридски договор, нема да донесе никакво решение. Бидејки тие така размазени и распрдени од нивниот Вашингтонски робовладател, ќе си бараат уште и уште и уште…

Да земеме сега, во 21-от век, да се убиваме, требиме, уништуваме е нецивилизирано. Барем за нас православците во ова ниво на општествен развој е нецивилизирано. Проблемот е доколку некоја друга група е на ниво на општествено уредување како племенска заедница. Како племенско ниво на социјализација, убивањето и требењето (како и редаљката над сопругаа од страната на свекорот и деверите) може да се за нив нормално ниво на живот. Но, тогаш тоа се вика “Судир на цивилизации“.

Па така, ако не е требење, кое би било решението? Го има ли воопшто?

Има. Она што треба ние да направиме е силно, јавно и гласно да ги обзнаниме нашите барања за понатамошен соживот со сограѓаните во Македонија и соседите на исток, југ и запад.

Нашите барања мора да се максималистички, како и нивните. Максималистички барања на бугарите за нашата нација, јазик, историја – оп, и ние со уште по максималистички барања. На пример, да бараме референдум за отцепување на Пиринска Македонија.

Или, максималистички барања на грците – оп, и ние со уште по максималистички. Штрајк на нашите земјоделци летоска со блокирање на границата од 10 јули до 20 август, на пример.

Или пак, максималистички барања од Албанија и српската провинција Косово и Метохија – оп, и ние со максималистички барања. Да се воведат визи што ќе се издаваат за албанците во Тирана, а за косоварите во Зубин поток.

За во државава се знае: враќање на преамбулата, укинување на двојазичноста, корегирање на територијалната поделба, укинување (лимитирање на не повеќе од еден) на универзитети и школи на албански, лимитрање на не повеќе од две радиа и телевизии на албански, враќање на вториот канал на МТВ, еднојазични патни исправи и лични документи, задолжително владеење на македонски јазик и познавање на македонската историја како доказ да се има за да се поседува државјансотво (исто како во САД). Да се знае химната да се пее и рецитира (исто како во САД). Да нема знамиња на други држави и племиња на официјални институции. Задолжително да има голема слика од Претседателот и Премиерот на Р. Македонија во секоја институција и во кабинетот на секој раководител. Процесуирање на “хашките случаи“ за злосторства против човештвото што не застаруваат. Има и повеќе, ама да не набројува сега…

И така, да си ги поставиме ние нашите црвени линии, нашата платформа… Нам не ни треба странски премиер или претседател за да ни гарантира платформа, сами ќе си ја гарантираме.

Да ги бараме нашите права но и да ги спроведуваме. Без разлика дали се озаконети, договорени и потпишани.

На пример, да не се признаат дипломите од албански сомнителни образовни институции и веднаш заради несоодветно образование да бидат отпуштени од државна работа оние што се во таа категорија. И слични потези.

Па потоа ќе преговараме, бе!

Ах, да. И Претседателот на државата Иванов, како единствена легитимна политичка и раководна институција во државава во овој момент, да постави свој човек, своја особа, за ПРЕГОВАРАЧ со секој што ќе сака да преговара за било кој проблем или барање што ќе се преговара. Значи, со указ да постави свој “Холбрук“, “Солана“, “Железњак“… И да си знае оној што ќе допатува во Македонија да “олеснува“ или туторува со кого ќе си има работа. Или, да си знаат оние од Македонија кој ќе прават разни пржина, клуб-на-пратеници и слични подметачини – со кого ќе си имаат работа.

Јас ја предлагам за таа позиција Мирка Велиновска. Класната.

Таа најпрво ќе одбие, ама ја и Дарко ќе ја молиме, молиме, молиме… И ќе ја намолиме. Во интерес на Македонија и луѓето што живеат во нашава напатена земја.

Христос Васкресе

Миленко
на Велика Сабота 2017-та во Скопје

21.13 часот

loading...

26 Comments

 1. Науме

  Г.Неделковски. СЕКОЈА ЧЕСТ. ОВА ШТО ГО ОБЈАВИ ДА СТАНЕ “СВЕТО ПИСМО” НА МАКЕДОНИЈА. БЕЗ ПРИФАЌАЊЕ НА ОВА СВЕТО ПИСМО, ДА НЕСМЕЕ ДА СЕ ЗАВЕДИ ПАРТИЈА ВО МАКЕДОНИЈА.

  • Bone Acevski

   Well done Milenko! That is the only way.

  • Zoran

   Pravo Sarplanisko kuce izgledas o Jebenko Nedelkovski

 2. Dimitar

  Ako gi čekame našite političari od SDS i DPMNE so čekanjeto ke si ostanime. Zatoa PREDLAGAM OVAKVA MAKEDONSKA PLATFORMA ILI MANIFEST DA BIDE PODGOTVENA OD CRVENO ŽOLTATA MAKEDONIJA I OSTANATIOT MAKEDONSKI NAROD! I posle da im bide ponudena na SDS i VMRO DPMNE. Narodot e barometer za potrebnata sodržina a ne da ni se soopštuva NATO/EU strategiški opredelbi i slični gluposti. Vpročem od koga Šiptarskata Platforma se javi, idejata za Makedonska Platforma isto taka isčezna a nie site namesto da im stavime kontra platforma, i da ja svrtime vodata kon začuvuvanje na Makedonija, od usta ja nemame izvadena taa prokleta CIAška fašisoidna izmislica.

 3. Бозон

  Видиш, откако по тоа соцнмедиумите мурките се подисплашија дека ако нукнат може и некоја нанука да им се врати, беа мирни и кротки.
  Одкако трамп ги осоколи со “precizni” удари од далеку, пак почнаа рокчиња да им растат. Така ги лечеле комплексите ислучителните. Ќе глумат човеци додека не дојдат на растојание од ножугрб.
  Или далечински те стават пред цевка и бараат почит/клањање. (трибто Мнмл) Почит со цевка? Хммммм

 4. СМРТ ЗА ШИПТАРИ

  Нема со шиптарите на мирен начин,козоебачите нема да се одкажат.Така да мора бетер од нив да се постапи т.е требење до последен,ни наши платформи помагаат а ниту дипломатија помогна досега.Еве го летото иде ќе пукне ќе им се ебе мајката инцестна овојпат

 5. Бозон

  “Јас ја предлагам за таа позиција Мирка Велиновска.” Без тебе и неколкумината со заебантскиот осмех класната нема да функционира.
  Или уште подобра варијанта. Се што имаат да кажат во писмена форма оданапред. А не како Тирана одназад. Формално тоа се вика подготовка на преговорите.
  На преговорите не се преговара. Пошто очи испаѓаат од “изненадувања”. Само се слуша и стандардно “ќе ве известиме”како создравје. А писменото после се појавува како прокапување во јавноста. Пошто нели така функционира директната демократија, која е иднината на човештвото.

 6. СПС

  Се е тоа убаво речено, прекрасно, не убаво. И не е само Миленко кој пишува така убаво, прекрасно. Но браќа мои и сестри, пишаното нема да значи ништо ако не се спроведе. Пишаното во моментов е како неостварно ветување. Гладна кокошка просо сонува. Што ги спечува нашите патриоти интелектуалци да направат едеа таква платформа за почеток? Зарем немаме патриотска интелектуала во Македонија? Еве веќе од Божик се зборува за таа платформа. Каде е! Доста со зборување! Дела народе мој македонски, дела и јунаци ни се потреби. Мирка во една прилика рече дека, кога времето ќе созрее јунаците и хероите сами ќе се појават да го предводат народот. Уште колку треба да чекаме ситуацијата да созрее? Кај се нашите јунаци? Да, се појавуваат, еве го имаме претседателот, кој Бог да ни го чува и благослови е единствениот во моментов кој ја држи Македонија да не колабира. Ете тука се и организаторите водачите за Заедниичка Македонија. И нив Бог да им даде живот, здравје, истрајност и добра организација. Но за ова што зборува Миленко ни треба херои во интелектуалната сфера. Кај сте бе интелектуалци!? Што чекате!? Четвртиот Илинден нема сам да дојде. Треба некој да го напише, да го организира и спроведе! Народот чека да се разбуди интелектуалата наша патриотска. А што се однесува до Мирка? Ех само да ја имав нејзината професионалност, интелект и дарба. Немаше да се двоумам ни секунда. Оти ако Бог му дарил некому толку квалитети, не е до личноста да одличува дали сака или не. Во тој случај Мирка како патриот, интелектуалец и професионалец, мора да ја превземе таа улога за да помогне во спасување на ова преостанато парче македонска земја. Нека ни е честит Велигден народе Македонски. Христос Воскресе. Вистина Воскресе. За многу години.

  • Dimitar

   Točno deka intelektualcite se tie što treba da ja podgotvat i da ja soopštat Makedonskata Platforma do javnosta , eve go Milenko dade “nacrt” verzija, odnosno patokaz so neophodni točki itn. Vlahov Micov ima odlična kniga, “Kako se Gradi i Čuva Država”, pa Makedonski Manifest možat da se ponudaat kako avtori. Ova e Makedonija i neophodno e da ima Makedonska Platforma a ne tugji platformi!!

   No zošto našite političari ne sakaat ni da pomislat na Makedonska Platforma? Prosto odgvorot e deka ne sakaat da gi voznemirat Amerikancite. Sepak mora da svatat deka Makedonska Makedonija ne e dobrodojdena vo Zapad i treba da se raboti na rasčistuvanje na tie kontradiktornosti ednaš za sekogaš zatoa što vidovme do kade stignavme točno poradi zamižuvanje na ovoj problem. Dokaz za ova e toa što Eftov vo negovata emisija so Palevski kaža deka na navodnoto “ribanje” vo SAD Bejli priznal deka se mešal vo Makedonija no se branel kutriot deka toj samo sakal da ni pomogne na patot kon Evro-Atlantskata integracija odnosno sakal da ja vide Makedonija vo NATO i EU. Se razbira deka se raboti za nekakva si Sorosoidna/Šiptarska novoimenuvana “Makedonija” zatoa što druga Makedonija tie ne sakaat pa zatoa tolku vreme ne Pučiraat, zatoa što sakale da ni pomognat!

   Sega ostanuva da videme do koga VMRO DPMNE ke sedi na dva stolici odnosno dali se zalagaat za začuvuvanje na unitarna Makedonija ili ka prodolžat so stavanje na identitetot na kocka poradi “Evro-Atlantskite interesi”. Makedonska Platforma site ovie dilemi bi gi rasčistela.

   • СПС

    Потполно се сложувам со напишаното.

 7. Lukovski

  GOSPODINE MILENKOVSKI.
  SETO OVAA STO GO NAVEDOVTE E: VO PRAKSA VO
  SITE DEMOKRATSKI ZEMJI STO SE MESAAT VO VNATRESNITE
  RABOTI NA MAKRDONIJA .
  VE PREDLAGAM DA ZASTANETE NA CELO VO PREGOVORITE ZA
  MAKEDONSKA PLATFORMA ZAEDNO SO GRAGANSKATA INICIJATIVA .
  GOSPOGATA MIRKA VELINOVSKA KE JA PREDLOZIME ZA
  MANDATAR DA JA SOSTAVI VLADATA SO LUGE KOI SE SO CISTA
  MINATOST I MAKEDONSKI PATRIOTI.
  TAA SAMATA IMA POGOLEMI VREDNOSTI NEGO CELIOT ZBIR
  OD 120 PRATENICI VO VLADATA .ZATOA TREBA POPIS
  VO DRZAVATA I NOVI PRATENICKI IZBORI .

 8. Ag`r

  Bravo Milenko, na Makedonija I treba resetiranje ( ne re-formiranje , drugi formi ) ne e samo do toa do kade nekoj od malcinstvata ke moze da odat. No, I nasite treba da znaat deka sudbinata na Makedonija I glasacite/neglasacite ne e vo nivni race. Ne smeat da ja dirat osven da ni obezbedat popraveden I podobar zivot, vo kolku se sposobni.
  Ahmeti I negovite soplemenci site kampanji gi vodea na tugj jazik nie ne znaevme za sto se zalagat I sto nudat, se` do formiranje na vlada so Gruevski. Nivnata zalozba bila samo za nekakvi prava na plemeto vrz osnova na STO? Golem del od tie baranja bea stavani na masa pred dpmne koj kako sto znaeme donekade se ostvareni…dvojazicnost, vrabotuvanje, univerziteti….zarem nemavme postizborni dogovaranja so antidrzavni aspiracii! Site tie baranja se vrz osnova na nekakov procent I so toa sto go dobile mislat deka uslovite se ispolneti za da se isporaca posledniot uslov za koj go odbrale crpnatio Zaev, onaj izgleda skrzav po malku popustal, OVAJ crpko ke dade SE` sto ne e negovo za krvavi pari!
  Gledav edna debatna emisija ( zabravi I go imeto ) eden bifsh officer vo mvr zbore kako trebalo da se kontroliraat patriotskite zdruzenija zatoa sto na intervjuto kolegata rece deka ke se branat mirno no I so sila ako treba. Zosto taj dzandar ne go sproveduval zakono nad plemeto koga se setaa so oruzje po Sar Planina! DOSTA E znaeme koj sto bil I e denes. Makedonija mora da se prociste od parazitite koi ja unistuvaat,
  Glasam za klasnata 😉
  Hristos Voskrese Vistina Voskrese.

 9. zaevpeder

  BRAVO.BRAVO .BRAVO . TAKA MAJSTORE .SHAH MAT NEMA REMI.

  • Ag`r

   Toa ne e film, toa e del od naseto, nepravedno kon nas iskustvo. NE TRTEBA DA SE ZANIVAMAME SO TOA DALI NEKOJ PRED 30 50 100 GOD. BIL PATRIOT ILI PREDAVNIK! AKO NASITE PREDCI NEMALE USLOVI DA GI PREPOZNAAT/OSTRANAT NEGATIVNITE TNR LIDERI ZAREM NIE VI 21 VEK TREBA DA BIDEME KAKO NIV? Vo nikoj slucaj ne treba da si go dozvolime toa. Ako sakame da videme del od naciite na zemjata. Samo Makedonci I Makedonija se drugo e potrosen material a Makedonija I Makedoncite se mileniumska iskra koja e vo nas po bozja volja.

 10. Dejan

  Crkvata ja zaboravivme ili za brakata srbi nesmee da se bara nisto. Totalna glupost, so teranje inat samo pobrzo ke ne snema, treba um ne infantilno inaetenje.

 11. Ag`r

  Nasata crkva MPC OA e od nas za nas pravoslavnite makedonci a isto taka ima pocit od nepravoslavnite gragjani na Makedonija. ( cudno tie ne se osporeni od nasite osporuvaci ) NE BI SAKAL TOA DA SE DESI SAMO ZA COMPARISON (se izvinuvam ako sum nekogo uvredil ) Nasata verba vo Bog Gospod e nasata Makedonska Crkva koja go propoveda slovoto Bozjo.
  Selfsuficient pred boga Amin

 12. Miomir

  Nemozam da ne se voshitam NA VAKVI IDEI GOLEMO BRAVO ZA MILENKO , Za realizacija da se iznajde nacin i LUGE INTELEKTUALCI I HEROI KAKO I KOMITI KOIN KE BIDATB ITE KAKO ke se POTREBNI za izvrsuvanje na MAKEDONSKATA PLATFORMA zosto so ova sudstvo i ovaa policija predavnicka sve ke bide djabe

 13. Stranec

  Toa e toa, IDEI I MOZNI OPCII za izlez of krizata se potrebni. I sekoja of tie idei I opcii da bide vo interes na Makedonskiot Narod I Drzava. Toa mora da bide startnata pozicija, pregovarackata pozicija I se razbira karajnoto resenie odnosno dogovor. Nisto drugo ne moze da se razgleduva – duri ni pod razno!
  Makedonija odsekogas imala INTELEKTUALCI odnosno PAMETNI LUGJE koi mozat da doprinesat za naogjanje pravilni drzavni resenija. Intelektualcite of tipot na Mirka Velinovska I Milenko Nedelkovski ne smeat da se ignoriraat!!!
  Hristos Voskrese! Navistina Voskrese!

 14. JA NE ZNAM JA BEV U PODRUM

  Jas kazav vo novata narodna vlada
  Premier Mirka Velinova
  Vo narodnata vlada mesto mora da ima I za
  Darko Milenko Boban rusjakov cuculovski ima Makedonja mnogu istaknati dejci pravi Makedonci koj mozat da go povedat narodot kon Zacuvuvanje ma drzavata za mnogi goduni Makedonija Vesna

 15. Lupco Sydney - Australia

  WELL SAID LUKOVSKI ,
  ALL SO CALLED WESTERN DEMOCRACIES IMPLEMENT THESE LAWS .
  YES THEY ARE LAWS AND MACEDONIA MUST DO THE SAME .
  FIGHT FIRE WITH FIRE , THAT ‘ S THE WAY IT IS !!!
  FUCK POLITICAL CORRECTNESS AND FUCK THE ALBANIAN MUSLIMS !!!

 16. Riste

  Zdravo ,i bravo gospodine Milenko, vie pod hitno povikajte ja gospogja Mirka i morate da go razbudete ovoj miren i napaten narod kako?dodeka traat protestite mora da bidete sogovornici od binata zaedno so gospogkata Mirka i mora da gi zasenite site partii i vie da go povlecete ovoj narod so pomos na pretsedatelot,inaku nitu od sdsm nitu od vmro nisto ne biduva,pa gi vidovme ovie 25 god.i ednite i drugite koga se na vlast pravat diktatura na narodot, i zatoa bega narodot od Makedonija zato sto nemame poverenie vo instituciite,a vie ako go skrsite branikot na ovoj pat,duri togas ke ispravime vo nekoja si nasoka,ke se javat site junaci ,soborci,intelektualci koj ke ja zacuvat drzavata zo zacrtuvanje na nekoi dostoinstveni crti za Makedonija, da nikoj nemoze kako i da e na zavidni pozicii da nemoze da gi prekoraci crvenite linii, inaku sega site se isplaseni da se iskazat koj se junaci i intelektualci zaradi rezimite sto gi imavme ovie 25 god,plasejki se da ne bidat zbrisani nekoja vecer ili strpani vo zatvor, ve povikuvam da zadtanete na celo so gospogja Mirka,bravo za ovie iskazani predlozi,ke imas podrska od cela Makedonija,i treba da se unistat vakvite vladeenja koi se kockat so narodot i drzavata,pozdrav

 17. Гоца

  Да не знае човек дали да се смее или да плаче

  Почитуван Миленко Неделковски, не можам да сфатам како можете Македонските основни права и слободи да ги претставувате како „максималистички барања кон останатите, заради понатамошно преговарење за македонскиот имот“?

 18. orevce

  Одлични насоки за постапување на одгорните лица со лица кои се мешаат во нашите внатрешни работи. Само реципроцитет и максимални барања кон сите кои нецивизирано се однесуваат кон нашето име и народ. И јас сум со такви идеи и активно сум со народот на улица.Христос воскресе,за многу години

 19. Гоца

  Миленко Неделковски се обидува да го измами мојот народ, да ги измами Македонците.
  Образложување:
  За време на Букурешкиот мировен договор меѓународниот фактор изврши злосторство врз Македонија и врз Македонците: не` подели помеѓу сите четири соседни држави; дозволи да извршат врз нас геноцид, егзодус, а денес вршат културен геноцид врз нас;
  Според Меѓународното право злосторството врз човештвото не застарува, така што оние обиди да се протолкува Букурешкиот мировен договор како „правно историски“, што претставува подметнување од страна на Владата на РМ по Барање од ЕУ и НАТО, односно злосторниците се обидуваат да го елиминираат злосторството и да го прикажат како нужност во интерес на мирот.
  Таа лага, таа измама, која ја пласираат ЕУ и НАТО преку „нашите политичари и дипломати“ во ООН и на меѓународно рамниште мораме да ја сузбиеме, бидејќи нашиот македонски идентитет е наше неотуѓиво право, исто како и нашето културно и историско наследство.
  Ние Македонците излеговме на референдум и изгласавме НЕЗАВИСНОСТ, а нашите политичари без дозвола ни подметнаа „евро-атлански интеграции“ преку кои ни ја одземаат независноста и правото на носители на конститутивноста на македонската држава.
  Измамата правно е јасно видлива, па затоа ја префрлија на политичко и дипломатско рамниште со цел да ја прикажат како доброволен избор на Македонците.
  Сега не` разубедуваат дека ни е потребна Б4 схемата, преку која Македонија повторно ќе биде под Србија!
  Токму затоа сите Македонци треба да ја осознаат вистината и да сфатат дека ниту една од политичките партии во Македонија не ги застапува македонските национални интереси.

  • Ag`r

   Taa e edna od slikite sto ne sakat da gi gledat/vidat
   Sepak treba da se prodolci so crtanjeto za narodot doznae za sto stanuva zbor

 20. филип

  Размена на население.После тоа попис.Па да видиме колку проценти ке бидат па соодветно на тоа и права

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ