Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

МИЦКОСКИ:Зоран Заев може да се спореди со коцкар кој тоне во долгови и концесии, кој понекогаш добива илјадарка-две на автомат

100%
User Rating

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ потсетува дека Заев и СДСМ се обврзаа дека ќе има просечна плата од 500 евра, па и со наштелувана статистика не може да стигнат до таа сума.

Премиерот Зоран Заев изјави дека е најпосветен на економијата, бидејќи имал добри министри за надворешни работи и за евроинтеграции. Поминуваат 10 месеци од нивното владеење.

loading...

Република во своето интервју го прашува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски како го оценува овој период?

-Ако е точно дека е најпосветен на економијата, тогаш сигурно е најмногу посветен на сопствените бизниси, а не на економската благосостојба на граѓаните. Таму резултати нема. Улогата на Зоран Заев може да се спореди со коцкар кој тоне во долгови и концесии, кој понекогаш добива илјадарка-две на автомат, некој ќе го потчукне по рамо, но губи многу повеќе, задолжен е на сите страни. Концесии насекаде. Неостварени ветувања и обврски. Тие долгови ја влечат и државата надолу. Се обврза дека ќе го забрза патот на интеграциите на Македонија кон ЕУ и НАТО. Еве гледаме дека ништо не направи. Се обврза кон земјоделците, им ги скрати субвенциите. Еден проект не направи за младите. Се обврза кон докторите дека платите ќе им ги покачи, денар повисока плата не зедоа, рече Мицкоски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ потсетува дека Заев и СДСМ се обврзаа дека ќе има просечна плата од 500 евра, па и со наштелувана статистика не може да стигнат до таа сума.

-Се обврза дека ќе го реши името, па тоа е новиот долг на коцкарската политика на Заев. Подобрување нема во ниту една сфера. Кажете ми, каде се живее подобро? Ветуваа подобри услови за медиумите, но прашувам што е подобро во овие 10 месеци. Обвинуваа дека ВМРО-ДПМНЕ ги поткупува медиумите, а воведоа нова метода на притисок врз медиумите – ги корумпираат медиумите и ги држат во грч со страв. Ако не се послушни, тука е СЈО или ОЈО, сеедно. Видовме дека луѓе од власта не се воздржуваат да ги прекорат новинарите ако поставуваат незгодни прашања. Се сеќавате на „Тоа ќе ти биде последно прашање“. Затоа велиме дека станува збор за заробена држава. Во економијата не направија ништо, и не затоа што како лидер на опозицијата морам да дадам некаква критика за економијата, туку затоа што тоа го потврдуваат фактите, рече Мицкоски за „Република“.

Тој потсети дека Македонија има најнизок раст на економијата во Европа во време кога другите економии од регионот и пошироко одат со големи чекори напред.

-Ако пред неколку години бевме примерот кој се следеше, сега соседна Србија прославува за стомилионски инвестиции на германски глобални корпорации, Бугарија прави мега инвестиции, за Хрватска да не зборуваме. И додека во овие земји спорат дали растот бил три или  пет проценти, ние имаме раст од нула отсто и премиер кој ни зборува за економија и чесност, а во исто време го гледаме како договара поткуп од 200 илјади евра и мува не го лази, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

loading...

8 Comments

 1. PERO na MAJKA

  BRAVO MICKOVSKI i VMRO DPMNE!
  Ili GUBRETO PREDAVNICHKO moze da se sporedi i so iskoristen K*RTON!

  • LUCIFER MORNINGSTAR 666

   Хај!
   Хау ар ју?
   Из ит рејнинг ин Кале? 🙂

 2. Geshev-BG

  Сите срби, србомани и антички педери да го “духат” на Ицето……што го пцуете чилjaко бре?!!……мамата Букефалска да ви ебем…..копильинja шумадииски!!!!

  • Fikus

   Kaza plemenika Na khana… mamakata vasha bugarofilska ke ve trebeme kako oriz sto se trebe zrno po zrno…

   • Geshev-BG

    Кого пцуеш бе србско говно?!!!…..
    Кур за срби, србомани и антички педери.
    Македониja на македонците.
    Маседониja и Бугариja-две држави еден народ.

 3. BOND

  pa kockar oddamna zaev,licno znam…

  • Solun Skopje Sandanski vo Mk

   Da – kockar e… ama so tugji pari I tugji zivoti !

 4. Trpe

  “Zaev moze da se sporedi so kockar” no toj se kocka so nasite zivoti a nie mirno go gledame i namestto da se prezemat poradikalni merki site si kjutime posebno VMRO koja teba da go povede narodot vo bitka za otstranuvanje na Crpko zaedno so site kriminalci koi gi postavi vo vladata se so cel promena na imeto so sto ke ja unisti drzavata !

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ