Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

МИЦКОСКИ СО ПОНУДА ДО ЗАЕВ: Поддршка за спроведување на реформските закони ако ДУИ замине од владата, но стопирање на законот за јазици

User Rating

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ со нова политичка стратегија во која премиерот Заев е ставен во тешка дилема.

Христијан Мицкоски на Зоран Заев му нуди подршка за спроведување на реформските закони дури и ако ДУИ замине од владата. Во случај СДСМ да не гласа за законот за јазиците и ДУИ замине од владата Мицкоски се обврзува да даде поддршка за сите закони кои што се поврзани со евроинтеграциите иако владата ќе нема мнозинство во Собранието.

Опозицијата му дава „карт бланш“ на СДСМ односно на премиерот Заев кој сега има избор. Да ја прифати поддршката на ВМРО – ДПМНЕ во одложување на Законот за јазиците и да ги спроведе сите закони кои што се на Агендата 3 – 6 – 9 или да продолжи да го носи законот за јазиците заедно со ДУИ и да ги блокира реформските закони.

loading...

По овој потег на Мицкоски, Заев веќе не може да ја обвинува опозицијата за запирање на реформите како што тоа го направи вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи кој смета дека реформите ги кочи ВМРО – ДПМНЕ.

Проблем за Заев е што Законот за јазици не се смета за дел од реформските закони како што тоа во два наврати прецизно го кажа францускиот амбасадор во Скопје.

 

loading...

6 Comments

 1. Stole

  Абе Лејка, што е сега , го копираш твојот идол грофот Монте Карло…и тој му даваше таква подршка на Заев де не прават коалиција со ДУИ и изборот на Таљат,прво кажи ако имаш јајца со колку пратеника ти располагаш за да даваш гласови некому.

 2. Dimitar Makedonski

  Abe gladiator e, nema što.

 3. Zlatko

  Mnogu LOSHA KOPIJA na NIKOLA GRUEVSKI koj da NE Zaboravime Na Crpko Im PONUDI Podrshka Na MALCINSKA VLADA Pred 27-mi te.PRED UZURPACIJATA na USTAV/ZAKO/DELOVNIK i Glasanje so Dve RACE te. Bez Mnozinstvo Glasovi (= 57 =) i Pred POTPISOT na Crpko kaj””HORHE””.?? E Bre Bejli sose Tesla i FUUKARATA od MVR Mnogu LOSHA KOPIJA ,Ovi Vashive PULENI vo””Novoto”dp-ne Izgleda TREVA PASAT i Pijat MASTILO a NE NARODOT MAKEDONSKI.?? Ne Bre Ne Vi VRVI pa Makar “Gero” da Go Promovirate vo GENERAL

 4. Trpe

  Za Francuzot ne se smeta no ovde komanduva Bejli i negovoto e posledno eve sega i Mickovski otide na raport kade sto ke mu kazat sto da raboti !

 5. Игор Јанев

  НИКОЛА ДИМИТРОВ да научи да прави разлика помеѓу региoн и држава

  Димитров: ,,Не може Македонија да биде само Грчка, бидејќи не е, и не може Македонија да биде само наша, бидејќи не е, географскиот регион е голем и има три држави”

  1). Република Македонија се однесува на правно и политички дефинирана територија, која е различна од регионот Македонија кој не е меѓународнo правен субејкт.

  2). Република Македонија е име на меѓународнo правен субјект со јасно дефинирани граници.

  3). Во 1992 година Република Македонија аплицирала за членство во ООН како држава со јасно дефинирана територија.

  4). Суверенитетот на Република Македонија се однесува не само на правно дефинирана територија (територијална јурисдикција) туку и на народот односно граѓаните кои живеат на таа територија и се под јурисдикција на државата Република Македонија.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ