Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

МИЦКОСКИ СО ПОРАКА ДО СДСМ:Да се избегне девијантно однесување и насилно донесување на Законот за јазици

User Rating

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска расправа.

Ова денеска од Струмица го соопшти претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање за ставот на опозициската партија за учеството на утрешната седница на Парламентот.

loading...

Мицкоски рече дека во минатото ВМРО-ДПМНЕ апелираше за разум, почитување на законите, Деловникот на Собранието и Уставот на Република Македонија.

– Понудивме решение кое се темели на формирање на работни групи, кои ќе бидат составени од сите парламентарни политички партии, ќе биде вклучена експертската јавност, ќе бидат вклучени претставници од МАНУ и кабинетот на претседателот на државата. Темата е чувствителна. Во минатото видовме дека оваа тема предизвика голем број реакции и кај експертската јавност, но и во општата јавност во Република Македонија, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Тој неколку пати повика на разум и избегнување на, како што рече, лоши сценарија и избегнување на опцијата за парламентарен терор на мнозинството врз малцинството.

– Повикувам уште еднаш за разум. Повикувам уште еднаш за почитување на Деловникот, почитување на законите, бидејќи ова не смее да се дозволи. Лошо ќе влијае врз Република Македонија, за имиџот на Република Македонија и пред меѓународната заедница, но и пред домашната јавност. Затоа уште еднаш за последен пат повикувам за разум. Да се избегне едно девијатно однесување во Парламентот, насилно усвојување на овој закон и повикувам на почитување на Деловникот и разгледување на амандманите и отворање на амандманска расправа, која што ВМРО-ДПМНЕ ја очекува за време на утрешната седница на Собранието. Сето останато ќе предизвика реперкусии и за тој што ќе се одлучи да ги прекрши законите, но и сите оние кои што ќе го поддржат во таа постапка, додаде Мицкоски.

На дополнително новинарско прашање како ВМРО-ДПМНЕ ќе дејствува на утрешната седница, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ одговори дека нивните пратеници ќе присуствуваат на седницата, а за натамошните чекори јавноста ќе била благовремено информирана.

loading...

11 Comments

 1. Stole

  Абе Лејко, па што не кажеш што планирате да направите утре кога ќе се донесува, а ќе биде донесен законо или само ќе констатирате дека насилно бил донесен, дека е прекршен Деловникот, Уставот и што мирно ќе си излезете од парламентот,математички прецизно, еден по еден, кротки како овчички, онака како ти нареди Бејли и оној вратарот од неделата….едно прашање до тебе, нареди ли на координаторите на ОК да бидат спремни,им даде ли инструкции да го собираат членството(ако има што да се собере, оти никој не ти верува) или све отпосле, post festum едно месец-два ти и твојот ИК и твоите потпретседатели и реформатори ќе заседавате и ќе мудрувате, па ќе свикувате ЦК…отиде возот, него давај оставка на време и ти и сите околу тебе, ќе дојдеме со стапови да те исфрлиме од Белата палата на грофот Монте Карло и тебе и сликите што го величат грофот…а дворецот ќе се продаде(ако не е под хипотека), не приличи на ВМРО да палатува, тоа е народна ,конзервативна партија, што дели и добро и зло со македонскиот народ, а не да седите на престоли…слушна ли Идиоту.

 2. Trpe

  Nailno postevena vlada ne znae drug nacin osven nasilstvo a vo igra se iprimeni pari pa tesko deka marioentive ke se otkazat trba da se vrakjaat pari a toa odi mnogu tesko!

 3. Muda za bubrezi Makedonski

  Abe idiot Micko
  To better si bill od crpko

 4. Предраг

  A be ako treba i ke se tepate u sobranie so predavnicite i teroristite. Se izglasa li, otide Makedonija jabana. So konstataciive i povicive nisto ne pravite.

 5. Goran

  A ti crpnat, kaj ke vatis usveta so tvojata agenda za vmro matematicka?
  Dolno dupeni?

 6. Zoran

  Ke pravite kvorum li

 7. Goran

  Kurvo edna Miclovska !!!! Vazni ti se centralite i biznisot

 8. Solun Skopje Sandanski vo Mk

  “… Повикувам уште еднаш за разум. Повикувам уште еднаш за почитување на Деловникот, почитување на законите, бидејќи ова не смее да се дозволи.”
  Ha-ha-ha…
  U koja drzava zivees Micko ??? Chija chizma te gazi ???
  Na kogo otcet mu davas ???
  Na krajot na kraistata – kogo zaebavas Micko ????

 9. grobar ...

  Poslednata sansa za vemereto da opstoi voopsto kako “partija” a i kolku tolku da ja ottrgne zemjava od “siptarskiot” orel i da ne iscezne e mometov na siluvanje na drzavicevo nase koe go spramaat siptarive ili ke ne bide ili ke iscezneme vo siptarskono nasilie … siptarskite kopilinja ne go odbraa ovoj datum slucajno,so toa ni kazuvaat … abe makedoncinja,nisto ne ni mozete,mozete samo za kur da ni se fatite,ne ve biva za nisti … epa lugje moi,zarem do tamu padnavme,edno smrdlivo malcinstvo koe broi 17% i koe e dokazan rasturuvac na Makedonija ke ne izbrise,sto cekameeeeeee,utre na ulica site do eden,staro,mlado pred Sobranieto do k r a j pa da vidime … kako ke odat rabotite …. pleme im ebam nivno …

 10. grobar ...

  Mickoooo, da si go povikas Gruevski i onoj vas izversen komitet,pa zaedno so nego pred Sobranie,ne vo Sobranie tuku nadvor so narodot … picka vi materina,na seta ovaa ludnica ovoj dibekov bara razum

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ