Monday, 21/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

МОН: Распустот продолжен, второто полугодие почнува на 23 јануари

User Rating

Министерството за образование и наука одлучи учебната година да продолжи на 23-ти јануари.

mon-640x455

-Согласно барањата на училиштата за продолжување на зимскиот распуст и климатските услови,  во консултација со Министерството за здравство дека во периодот на распустот  бројот на пациенти со грип е значително намален, донесовме одлука зимскиот распуст да трае една недела подолго, односно наместо на 18, второто полугодие од оваа учебна година да почне на 23 јануари, соопштуваат од Министерството.

loading...

-Двата училишни  дена, односно од 18-ти, ќе се одработуваат дополнително. Најверојатно еден ден ќе биде одработен во март месец, а еден во април со што ќе се исполни вкупниот фонд на 180 наставни денови, одговори денес на новинарско прашање заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски.

Деновите ќе бидат одработени во сабота, како што и досега е пракса.

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ