Thursday, 19/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

МОСКОВСКА ПЛАТФОРМА: Во сабота преку „Спутник“ ќе биде објавена Московска платформа за Балканот, пишува Миленко Неделковски!

48%
User Rating

Внимателен читач на текстови, колумни, постови ќе можеше да забележи дека колегата Бобан Нонковиќ имаше еден исклучително виспрен заклучок пишувајки: “Во својата стратегија за источното прашање, Путин ги користи грешките на западот во Југославија“.

rusija_kremlj
Натаму Бобан, во својот пост од 4-ти март пишува: “Случајот со Косово се употреби за прогласување на независност на Крим, искуствата од Дејтонскиот договор во БИХ е основа за уредувањето на Украина како двеентитетска федерација на Новорусија {православни под РПЦ} и Украина {православни под УПЦ и Полската католичка црква}.

Научените лекции од Македонија со рамковниот договор се основа за барање на правата на Руското малцинство во Балтичките држави.Употреба на Рускиот јазик во комадувањето на НаТО членка {Естонија и Латвија} е идната цел на Москва “.

loading...

Па така, тешко дека налудничавата и фашизоидна “купи ден помини“ политика на Брисел ќе може да се спротистави на дипломатските политички вештини на империја каква што е Русија. Меѓу другото затоа што Британците го напуштија ЕУ, а со тоа и нивната дипломатска вештина веќе не е на располагање на Брисел.

Последната грешка на Брисел и на кадрите на иззумирање во амбасадата на САД во Скопје, со екплицитното и безрезевно поддржување на Тиранската платформа, остава доволно простор на Балканскиот полуостров да се презентира нова про-православна платформа.

Па така, утре сабота, преку информативната агенција Спутник, ќе биде лиферувана ИНФО БОМБА од страна на Руската Федерација. Содржината ја знам во целост(нема втор таков во Македонија), но ексклузивата за објавување си ја има Спутник. Па за да прочитате што “Москва порачува“, ќе мора да се стрпите уште еден ден и да се логирате на Спутник.

Но, она што може да ви го кажам е дека секое следно соопштение на Москва , почнувајки со утрешното драматично, интегрално ќе ги вклучува Косово, БиХ, Црна Гора и Македонија. Без исклучок. Москва влегува во финално решавање на кризите во овие три-и-пол држави, без задршка и огради. Колку тоа ќе му се допадне или не на нашето Министерство за надворешни работи е небитно.

Русија со цел свој капацитет се вклучува во разрешување на проблемите во 4-те кризни жаришта: 1. БиХ со Република Српска; 2. Црна Гора со приемот во НАТО; 3. Нелегалната анексија на Косово и неговото враќање во рацете на Србија; и 4. Најновата криза со “тиранскиот“ обид за создавање нова држава на Балканот преку гаснењето на нашата Македонија а создавање на нивната албанско-муслиманско-соросова Македонија.

Користејки ја “Бриселската“ тактика на поттикнување и подржување на платформа (Тиранска) создадена во странска држава од странски премиер за странски интереси, Москва ќе одговори на ист начин со “Московска платформа“. Разликата е што оваа од Москва ќе е во корист на Македонскиот народ а на штета на албанските сепаратисти и соросовите наркомани.

Таа нема да се вика така (платформа), ами има работен наслов “Интегрална визија за Балканот“. Па да го видиме Брисел како ќе ја поддржува “Тиранската платформа“ за мешање во внатрешните работи на суверена држава и одземање на правото да си владее етнички мнозинскиот народ, а воедно ќе ја напаѓа “Визијата за Балканот“ сметајки ја за непримерено мешање во внатрешните работи на суверени држави?

“Интегралната визија за Балканот“, како што вели насловот интегрално (неделив дел од целината, неразделно сврзан за неа; што ги има сите составни делови) ќе се справува со сите 4 земји од Б4, односно со земјите од Балканската Народна Иницијатива. Значи со Македонија, Црна Гора, Србија и Република Српска. Во сите 4 православни држави кои не се усојузени со НАТО окупаторот и фашистичкиот режим од Брисел. Б4 како иницијатива е потполно прифатена од/во Москва. И истата му е ставена на масата на Доналд Трамп и неговиот тим.
Визијата од Москва не се меша во внатрешните работи на ниту една држава на Балканот. Не редифинира ниту една држава. Не менува ниту еден идентитет, јазик, нација. Не бара менување на граници, одземање територии… Визијата само кажува дека “Доста е“! Доста е од фашизоидни експерименти, рушење на традиционални црковни и семејни вредности, негирање на волјата на народот, туторување од имбецилни бриселски еуробирократи…

Визијата од Москва ќе ги решава 4-те невралгични точки на Балканот. Во свој, ама и во наш интерес.
И, немојте сега со “Москва ли ќе ни се меша“ фазони. Оти Брисел толку многу ни се меша што од Македонија направи Васина торта.
Брисел и Вашингтон се мешаат за да ја редефинираат и исчезнат Македонија. Москва се меша за да ја задржи онаква каква што е – Држава на Македонскиот народ и останатите народности.
Москва победи во Сирија и на Блискиот исток (Турција, Израел…).
Сега е на ред да победи на Балканот.

Миленко Неделковски
31 март 2017 – 5.45 наутро во Скопје.

loading...

39 Comments

 1. Stranec

  Epa sto da receme – NAZDRAVJE KAFETO BRISELSKI NARKOMAFIJASKI NEONAZI SAMOBENDISANI BIROKRATI!!!
  Mozebi ova e – POCETOK NA KRAJOT!!!???

 2. Аминта

  КОНЕЧНО !!!

 3. Natozabato

  Da ve ebe rusija,gluperdi nizaedni,samo za tamu ste

 4. Чиста Македонија

  ОвабзначимдекамРусија влњгуОва значи дека Русија воено влегува во Макесонија.Епа шиптари и комњарско соросоидна врхуншка на смрдсм има да ве нема со се вашите посрани еу нато и сад.Одиме во воја!!! Урааааа!!!!

 5. Dimitar

  Ova se odnesuva do https://sputniknews.com , odnosno, sputnik na Angliski? Ima i na Ruski. Ponekogaš infomax go spomnuva sputnik no spomnatoto go nema na Angliskiot, znae li nekoj? Aj ke pobarame. Ova ke go donese potrebnoto ramnoteža na Balkanot i toa kako. Bravo Milenko, denot ni go razubavi.

 6. Brzi

  Zasigurno Moskva radi za dobro Balkana-pravoslavnih zemalja. Podržimo namere i napore dobronamerne Rusije. Složimo se i odbacimo briselske razbijače pravoslavlja i suprostavimo se uništavanju naših zemalja. Ujedinjeno u bolju budućnost i uz veliku i moćnu Rusiju.

  • So Boga napred!

   Daj Boze, i Spasi narod svoj!

 7. Igor

  I jas sum patriot i ke ja podrzuvam moskovskata platforma . Ama isto sakam i gruevski so familijata da si odgovara za kriminalot. Sto e gruevski poveke od mene narodot go donese na vlas da sluzi na narodot a ne da si krade familijata tezi mnogu. A pravdinata da se zadovoli treba da se pocne od pocetok so apashlakot na Branko, na Ljupco i na Zaev. Gord makedonec so prazni djebovi ne e gord.

  • zoran

   taka e Igore.da se podrzi moskovskata platforma ama i kriminalcite vo zatvor. SITE,i od vmro i od sds ama i od dui i alijansa i besa i dpa bez isklucok!!!!!!!!!!!

  • Pero

   Potpolno si vo pravo Igor, site nie sme patrioti i nikoj nemoze da ni go odzeme toa ili da go ospori, odnosno da kaze ili dokaze koj e pogolem a koj pomal patriot. Site nie si ja sakame drzavata, ama i site sto gi navede vo postot i i tie okolu niv bliskite, bez isklucok da ODGOVARAAT za kriminalot sto go pravat ovie 25god nanazad i ednas za sekogas da se odlucime so kogo sme, Amerika ili Rusija…

  • Петре

   Игор, ја имаш и мојата подршка, но ЈАС лично ќе се гордеам со Македонија (како што кажа и Зоран), без разлика дали џебот ќе ми е празен.
   Туку би се борел, сечиј Македонски џеб да биде полн, со онолку пари, колку што има изработено на чесен начин.

  • M M

   Seto dobro so patriotizmot, samo ne e jasno zosto apseneto da zpochne od Gruevski a ne od dokazaniot kriminalec Zaev.

 8. Klementina Dr

  Dokolku ke bide otvoreno ova poglavje makedonija ke dobie uste eden rodenden pa izgleda ke se jade zajacko mesto jagnesko za veligden sorta predavnicka da se unisti

 9. Goko

  Tesko tome koga Rusia brani a Kina rani!, haa. Kakva rusia kakvi bakraci, nivnite braka Srbi gi ostavija , kamoli nas ?

 10. Македонија на Македонците

  Опаааааа!!!!! Тоа е тоа!!!! Кој ако не браќата Руси по крв и вера.Нема ниту коска ни партал да остане од шиптарите соросоидните левичари ниту од нивните клети неолиберални смрдени дрогираши и буњаши и секташи еу и нато.Си го бараа со Борина еве ин го сосе корен во газот.Спњсибо братја Рускии.Слава РОСИИ!

 11. Klementina Dr

  Igore ako grujo tezi tolku kolku sto tvoeto mozoce misli sto mislis CIJA i ovie Specijalni vasi kurvi ke molceja nema nisto od toa samo sto vi se susi djabe maleckiot mozok

 12. Македонија на Македонците

  Убаво им рече Путин на шиптариштата.Оставете ја Македонија и Косово вратете го на Србија зошто ќе нема аналбанија.И таќа ќе биде! Се до еден кој во Гулаг кој на бандера кој на партали.Има Господ

 13. pirn903

  mnogu luge se zapnale za gruevskii kriminalot, sega ovva sto i se dogouva na makeodnija i nas makeodncite nema vrska so gruevski, makeodncite sami si se organizirame zar trea nekoj da ni kazuva kako ke ja branime makeodnija, narodot najdobro znae kak treba i sto treba

 14. Македонија на Македонците

  Кажете само на која интернет страна ќе биде презентиран велемајсторскиот руски план.Има две едното е на англиски а англиски не знам ниту сакам да знам,а другото е на Српски а знам и Српски и Руски совршено така да може попрецизно каде да ми кажете ќе биде представена.Благодарам однапред!

 15. JA NE ZNAM JA BEV U PODRUM

  FALA BOGU NESTO DOBRO DA SLUSNEME

 16. Miljenko

  VO SABOTA NA PRVI APRIL..STARTUVA KREMALJSKA PLATFORMA..APRI..LI..LI..LI….HAHA..SE ZAEBAVAM BE SO VAS SMOKLJANI EDNI..ODAM DA VIDAM KOZITE SO PRAAT.

 17. Mimi

  Po ubavo zdravje.Kade ke bide objaveno da se procita.Ova e. vest. broj eden senzacionalno.Da ni se trgnat od glava i platformi i Murtino eden da nema.Fala ti gospode ako ima spas

 18. Виолета Божиновска

  Jupiiiiiiii….da e ziv i zdrav Putin. Gospod zdravje da mu dade. Samo toj Moze da ne spasi od ova zlobno pleme albansko. I se razbira od kangjite na EU. Od se srce mu blagodaram na gospodinot Putin sto bez da mu pobarame pomos saka da ne zastiti i e spremen da se bori so nas za nasite prava. E vakvi luge politicari falat na ovoj svet.

  • Петар

   А зошто мислиш дека МКД не побарала помош ? Ама ние не знаеме.

   • СПС

    Во тоа е проблемот, оти ништо не знаеме.

 19. Bo

  JAS SEKOGAS IMAV DOVERBA VO RUSITE,I ZNAEV DEKA NEMA NIKOGAS DA NE OSTAVAT NA ZAPADNITE KORUMPIRANI POLITICARI.ZATOA STO PISMENOSTA, RELIGIJATA i MOZNO DA SE KORENITE OD TUKA SPREMA NOVITE UCENIJA.

 20. pavels

  VODKA PARTI VO STRUMICA POVELELE

 21. grobar ...

  Bas bi sakal da ja vidam reakcijata na Bujar Osmani,glasnogovornikot na DUI,ovie zabeganive od partijata na Sela,Ali Ameti i seta taa siptarska bagra koja celo vreme jade gomna i ne “plasi” … sega be lepotani moi kaj kur ke mi odite so taa vasa ebana platforma,inaku vie i taka ke go jadevte ku*ot zatoa sto ni se kacivte preku glava so vasite “baranja” … ama sega drug veter duva,topol, zagreva vo dusata … kako velat ovie od “Za Makedonija” mirisa na p o b e d a krv vi ebam vasa,sega nema da ima nitu ramkoven nitu Ohridski nitu kurac nitu palac,ako vi se svigja dobro ako ne u picki majcinu pravec kosovo ili albanija … sikter.I taka ve imame preku 50 000 kosovari doneseni od ona kopileno Branko,familija da mu se sotre … semka da ne ostane … a ova sitnovo dushiche Zaev,kutriot zatvor ne mu bega … a tamu sto go ceka,neka e ziv i zdrav … Temni oblaci se nadvisnale nad golemava albanija,ne se znae sto ke ostane od “albanskive teritorii” …

 22. СПС

  Да го повторам она што го напишав вчера: Ако сака Сорос и неговата неоколониалистичка банда (европска и обамина) да и парираат на Русија, требаше прво да научат да играат шах. Ако ништо друго, паријава соросписка за убер либерализам, да пробаше прво да види дали имаат кефало за учење шах, па можеби не ќе се заглавеа на овој начин. Сеа шу прајме?

  • Екстремна Македонија

   Шах мат за победа на Македонија

   • СПС

    Тоа е нашиот избор, а не онај “единсвен избор” за ЕУ и НАТО!

 23. ЉУПЧЕ

  ШТО ПРАЈМЕ СЕГА ГНИДИ ЦРПНАТИ ПРЕДАВНИЧКИ ВИЕ КОИ ГИ ПОВИКУВАТЕ ГОЛЕМОАЛБАНЦИТЕ, НА ВОЈНА ПРОТИВ МАКЕДОНЦИТЕ? КАЈ ЌЕ СИ ПРАЈТЕ ПАРАЛЕЛНА ДРЖАВА ВО ДРЖАВА?
  ВРЕМЕ Е ДА СЕ ДОБИЕ ПРОИЗВОДОТ ОД САМОПОМНОЖУВАЊЕТО СО НУЛА ИЗМЕЌАР ПУТА ИЗМЕЌАР=НУЛА

 24. Рус

  Аууу кое лудило , мајко моја!
  Ејјјјј ! Удрите ја главата од ѕид и добро размислете! Путин не хушка и потребна му е војна и раздор во Европа како би преживеал и имал со што да тргува!
  Ден и ноќ на Донбас паѓаат бомби и Русите гинат до самата руска граница , а Путин и Кремљ тие ѕверови што ги гранатираат Русите на Донбас ( огризок од 33 посто од предратната територија на Луганската и Доњецката област коишто го контролираат ополченците и кој што е разрушен , руиниран и без 75 посто од населението! ) и малтретираат , не реагира , а камоли за една Македонија !
  Друго во Сирија еве ќе почне и трета година и никакви резултати нема , освен стабилизирање на фронтот со тешки бомбардирања на руската авијација и руски инструктори , ирански паравоени трупи и Хезболах и пак скоро па никакви резултати нема! Единствениот сојузник на Блискиот Исток им го раскопаа и уништија , а тоа е представено како некоја победа ( само каква!?) . Замислете некој вака да и прави на Израел или Саудиска Арабија ( американски сојузници! ) .
  Трето е тоа што руската економија е во огромна криза и по јачината е малку под шпанската и народот е се понезадоволен ( на последните избори за Дума излегоа 48 посто од запишаните , а за Путиновата ЈР гласаа нешто околу 50 посто и тоа со излезност од околу 85 посто и со преку 84 посто на гласовите во Чеченија , Кнгушетија , Дагестан , Татарстан , а сите знаеме кој живее тамо! Меѓу етничките Руси ЈР нема ни 20 посто подршка !
  Гледам овде фрчат пароли : ” Браќа ” ” православни ” …. а каде бевме до сега!?
  ГЛЕДАМ СЕГА И ЗА КОСОВО СЕ ГРИЖИТЕ А ДА СЕ ПОДСЕТИМЕ КОЈ ГО ПРИЗНА ТОА КОСОВО ВО МК!?!?!?!?
  Бранко Црвенковски одолвлекуваше до крај како председател , а по наредба на Брисел брже-боље го призна владата на Никола Груевски! ПА НЕ Е ЛИ МАЛКУ ЛИЦИМЕРНО И КУКАВИЧКИ СЕГА НА КОСОВО И НА СРБИТЕ ДА СЕ ПОВИКУВАМЕ!?
  А сега сме добри , а!? А до пред само 2 години бевме ” србомани ” ” кучиња шумари ако ” …
  А колку има Македонци на Донбас што радуваат за Русија!? Ни еден со број 0 и со зборови нула! А Срби еден куп!
  А од што да не брани Русија , од некаква имагинарна федерализација!? – па државата им се вика РУСКА ФЕДЕРАЦИЈА!
  Во Русија , а посебно во Москва страв и трепер се Чеченците , а во Чеченија владее шеријат и Рамзан Кадиров на кого Путин му го даде заводот за вадење на нафта!! ( А НЕ Е ТОЈ ПРЕДАВНИК!? ) !
  Каде живеат дочката на Песков ( портпарол на Путин ) , во Париз! Каде живеат должите на Путин – на запад!!! Децата од Медведев – запад!! Каде купуваат руските лопови , политичари , тајкуни – Кремљ – , трошат , ги чуваат парите , ги школуваат децата – НА ЗАПАД!!!!
  ЕЈ ТИЕ ЗАМИЖАА НА ПАЛЕЊЕТО РУСИ ВО ОДЕСА , А ЌЕ ВОДЕЛЕ ВОЈНА ЗА МАКЕДОНИЈА…..
  А и да сакаат да ни помогнат ( А НЕ САКААТ !!! ) , од каде !? Бугарија во НАТО , Грција во НАТО , Албанија во НАТО , на КиМ база на НАТО!
  А што мислите да сакаше да направи проблем ЕУ и САД не можеа до сега во ваква поделена и етнички шаролика Македонија , Хехехе…. РУСИЈА САКА ПРОБЛЕМ И ЖАРИШТЕ ДА СЕ ТЕПАМЕ НИЕ ЗА НИВНИТЕ ШИБИЧАРСКИ ИНТЕРЕСИ А ТИЕ ДА НЕ ПРОДАДАТ НА ЗАПАДОТ КАКО СРБИЈА ШТО ЈА ПРОДАДОА И СО НАС ДА ТРГУВААТ!!!!
  На крај ќе излезе Лавров од Министерството за изразување жалење и протести и ќе каже дека тоа не е праведно и тоа е тоа….
  Ама додека има будали , ќе јаде и пије Кремљ , лопови те од Кремљ и нивните деца и швалерки и ќе сврш.ваат на ЗАПАД со нашите животи …
  А ако ви се војува , повелете – 450 000 сте и слободно……
  А и оваа трагикомична најавена платформа сигурно ќе биде напишана од некој Дугин , Ишченко и слични пропагандисти , без никаква тежина и значење и ќе биде представена како некое епохално дело од страна на шунд пропагандистите како Миленко или ЛаЖански ( кој не може да погоди ни дека ќе има снег во Јануари месец! ) . ПАК ЌЕ ВИ ПОВТОРАМ – ако ви се војува , само напред , ами вие први да одите и гинете , децата на Груевски , а не да се скриете како во 2001!!

  ПРАШАЊА НАД ПРАШАЊАТА : К А Д Е Ж И В Е А Т Д Е Ц А Т А Н А М И Л Е Н К О !?!?!??!? Зошто тие не се во првите борбени редови !?!? А ДА ТИЕ СЕ ВО АМЕРИКА…. А татко им ги финансира така што наоѓа жртвено јагниња за Кремљ и Груевски!!

  КАДЕ БЕШЕ МИЛЕНКО ВО 2001!? ЈАНКО ЈАДИ БУРЕК!? ВО КОЈА ЕДИНИЦА !? Нека кажат јавно – 90 посто од машката фамилија над 18 години ми беше инволвирана – кој специјалец , кој тигар , кој во полиција , кој во војска , кој како маалска стража…..

  Памет во глава и мир ! Нас Русија не само што нема да не бранит ,него и оружје ќе им продава на Албанците ( во екот на борбите на Донбас , Камаз им продаваше воени камиони и возила на украинската војска , ваљда да убие што повеќе Руси!? ) ! Замислете вие сега во 2001 ние да им продававме оружје на Албанците!!

  Русите ги познавам одлично , го зборувам јазикот , сум бил многу пати тамо , имам прегршт пријатели и пријателки и затоа ви викам – МИР И ПАМЕТ ВО ГЛАВА!
  АКО САКАТЕ ИНФОРМАЦИИ ОД ПРВА РАКА ЧИТАЈТЕ ГИ ИГОР ГИРКИН ” СТРЕЛКОВ ” ( херој во Приднестровље , Република Српска , Абхазија , Донбас – додека тој се бореше за Русија и православието , Путин ги препродаваше донациите во храна и лекови во Санкт Петерзбург и така го стекна првиот милион , а на крај и го отру Собчак , неговиот доброчинител кој го вивна во политиката ! ) И ДЕЈАН БЕРИЌ ЧОВЕК КОЈ СЕ БОРИ НА ДОНБАС И ГО РИЗИКУВА СВОЈОТ ЖИВОТ!

  • Dimitar

   A što velite vie, Rus, kako treba da nastapi Makedonija ako ne da se proglasi za neutralna vo nekoj iden pravoslaven sojuz na Balkanot zaedno so Srbija i Crna Gora, pod pokrovitelstvo na Rusija imajki vo previd deka sne pred svršen čin “courtesy of our friends, USA/EU/SAD”?

 25. Putin

  Cast i slava na slavjani

 26. Putin

  Aleluja brakja

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ