Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

НАЈВИСОКИ ДРЖАВНИ ФУНКЦИОНЕРИ СПРЕМААТ КРИЗА: Високи функционери од Македонската влада заедно со Албански структури спремаат судир со Србија!

76%
User Rating

Српските разузнавачки служби добиле информација дека постои опасност од предизвикување на напнатост помеѓу Србија и Македонија, во кој би биле вклучени и Албанци. Освен нив, во тоа сценарио е вклучен и дел од власта во Македонија, дознаваат „Вечерње новости“

Планот е, според сознанијата на „Новости“, добро вооружени групи на Албанци да се вметнат во граничната зона помеѓу Србија и Македонија. Наводно, тие би требало да бидат облечени во униформи на српски воени или полициски единици.

loading...

Нивната задача би била на непристапните делови на територијата, да ја преминат македонската граница и да направат извидување на територијата, наведува белградскиот весник, повикувајќи се на сознанија од оперативци на терен.

Тие оперативци наведуваат дека понатамошниот план е овие хушкачи во српски униформи да бидат снимени, што веднаш би предизвикало тензии во кои Србија би била обвинета за кршење на територијалниот интегритет и суверенитет на Македонија бидејќи тоа би се протолкувало дека Србија сака да организира вооружена побуна во Македонија. Понатаму, планот е официјален Белград да се обвини дека има претензии на територијата на соседната држава и дека сака да ја отцепи територијата на Македонија.

Другиот дел од планот би требало да се одигра преку монтирана шпионска афера, а која би започнала со „спектакуларни апсења“ на измислена мрежа на српски агенти во Македонија. Тоа би подразбирало да се уапсат бивши припадници на ДБ и БИА, кои се пензионирани, а кои живеат во Македонија и се воглавно со послаб имотен статус.

Целта е стварање на конфузија и тензија која на крајот ќе се прелие во Косово, тврди добро информиран извор за „Новости“. Меѓу овие сознанија, оперативците на терен имаат и информации за вмешаност и на највисоки државни функционери на Македонија, наведува весникот.

Ова сценарио фрла сенка на неодамнешните изјави на Зоран Заев со кој изјави дека во разговор со претседателот на Србија Александар Вучуќ се решени сите несогласувања помеѓу двете земји.

Меѓутоа, безбедносните информации укажуваат дека сето тоа е само привид на нормализација на односите бидејќи властите во Скопје имаат интерес да отворат нов пакет на обвиненија на сметка на Србија – пренесува Спутник.

loading...

11 Comments

 1. СПС

  И повторно се враќаме на почетокот на втората декада од 20тиот век.

  • Manimal

   Само шо светот не е истиот… 😉

   • СПС

    Многу точно, Манимал, само што многу од политичкиве тапоглавци го игнорораат тоа.

 2. riste petrevski

  da ve ebam syte zaedno so scenarijata

 3. Весна Спиркоска

  А МОЖИ И ОБРАТНО ТЕРОРИСТИ ОБЛЕЧЕНИ ВО МАКЕДОНСКИ УНИФОРМИ ,А СРБИТЕ ДА ПРИПУКААТ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ДА ЧАРАТ НЕШТО …ОВА СЦЕНАРИО Е ЗА МЕНЕ ПО ПРИФАТЛИВО

  • НС

   Немој поприфатливо… пореално, поверојатно… Она што е исто така птилично веројатно е дека ако е вистина, србите веќе прифатиле улога во таа претстава. Да ја наречеме Солунска 😉

 4. Nestor

  Ovie kurton – revulucioneri ja iskrsija uste da ja dokrajcat R.M potoa ke napadnele na SRBIJA I tamu da ja rasturat skros da dobijat del od kolacot siptarskata mafija a Zajakon ke dobie nobelova nagrada za takviot rasipnicki uspeh

 5. Petar Avstralija

  Па добро тогаш ќе се обединат Македонските и Српсите патриоти и ќе ги сотрат шиптарите од Балканот .

 6. Geshev-BG

  Стариот српски сон е да имат заедничка граница со Грција. Ќе има многу српски провокации. Додека во Македонија има срби и србомани, нема да има мир во Македонија.

  • НС

   Со бугари и бугаромани уште помалку… наеднаш ш-племето оди во заден план 😉 Па се поставува прашањето, а што е тоа што воопшто не држело до сега, нели? Ќе видиш ќе видиш…

 7. Trpe

  Nisto cudno nasiot “strateski prtner”ni go pravel toa i porano 2001 .Smilkovci ,Kumanovo a sega ke ja prosori aktivnosta i kon Srbija

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ