Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

НАЈЗАГАДЕНИОТ ГРАД ВО ЕВРОПА: Тетово стана Чернобил на Балканот, благодарение на негрижата на владата на СДС и Теута!

User Rating

Тетово ова утро во 10 часот беше убедливо најзагадениот град во Европа.

Загаденоста со канцерогени честички ПМ10 беше фрапантни 1.000 mg / m3, а максималната дозволена граница е  50 mg / m3.

loading...

Садула Дураки, министер за животна средина и просторно планирање

 

 

Оваа силна загаденост во лето доаѓа од нерешениот проблем со депонијата во Тетово, проблем кој градоначалничката Теута Арифи со години не го решава. Исто така, секојдневно се докажува дека затворањето на Југохром нема никакво влијание во намалувањето на загаденоста во Тетово.

Јани Макрадули, заменик министер за животна средина и просторно планирање

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ